Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από elenikaram » 15 Σεπ 2012, 12:29

Συγνωμη τι γινετε τωρα εδω??? εσυ sofaqq μπηκες εδω μεσα και ελεγχεις ενα-ενα τα μελη τι πηραν, τι ζητησαν, τι εδωσαν? :shock: τι ρολο βαρας δεν μπορω να καταλαβω! :mm:
αν εισαι ο νεος admin του σαιτ πες το μας να το ξερουμε! ο Μακης τι κανει εδω? :?:
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15983
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από athanasiamak » 15 Σεπ 2012, 13:09

elenikaram έγραψε:
Συγνωμη τι γινετε τωρα εδω??? εσυ sofaqq μπηκες εδω μεσα και ελεγχεις ενα-ενα τα μελη τι πηραν, τι ζητησαν, τι εδωσαν? τι ρολο βαρας δεν μπορω να καταλαβω!
αν εισαι ο νεος admin του σαιτ πες το μας να το ξερουμε! ο Μακης τι κανει εδω?
Συμφωνώ και επαυξάνω!! Δεν είναι ωραίο (θεωρώ εγώ) να μπαίνεις σε μια(οποιαδήποτε) κοινότητα που λειτουργεί εδώ και καιρό χωρίς εσένα για να κάνεις την όποια κριτική. Αν σ' αρέσει μένεις σύμφωνα με τους κανόνες που ισχύουν, αν δε σ' αρέσει όχι. Άλλοι έκαναν την αρχή του όλου site και δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε τοιουτοτρόπως ανεξάρτητα των προθέσεών μας. Όπως είπε στο αρχικό post ο/η polvar (που ούτε και γνωρίζω προσωπικά)
Θα ήθελα λοιπόν τις απόψεις και τους προβληματισμούς σας επ' αυτού, κόσμια και χωρίς ξεκατινιάσματα
Τί δεν καταλαβαίνετε από αυτό;;;;;
Όπως και να 'χει, συμφωνώ με αρκετά που αναφέρθηκαν εδώ και για να μην επαναλαμβάνω τις σωστές απόψεις και κάνω ένα μεγάάάλο σεντόνι.. θα ήθελα να πω συνοπτικά πως είμαστε στο χάρισέ το όχι στο αντάλλαξέ το όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και μάλλον το καλύτερο θα ήταν να μπουν αυστηρά κριτήρια στις αγγελίες με τίτλο ανταλλάσσω και πολύ απλά αν κάποιος θέλει κάτι συγκεκριμένο να το ζητάει και να προσφέρει κάτι ως αντάλλαγμα μέσα στην αγγελία του ως ένα επιπλέον ευχαριστώ στον άνθρωπο που θα του το προσφέρει όπως πολύ σωστά ανέφερε το μέλος othon. Ένα δικό μου παράδειγμα από αυτό που εννοώ αν δεν γίνομαι πολύ κατανοητή είναι εδώ: http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=192&t=76543 (Είχε αρχικό τίτλο [ΧΑΡΙΖΩ] ή ανταλλάσσω)
Τελικά να προσθέσω πως τέτοια θέματα θα έπρεπε να συνεχίζονται με ιδέες και χωρίς να χάνουν το νόημά τους.
Με εκτίμηση,
Αθανασία.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39708
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 23 Φεβ 2013, 14:49

Επανέρχομαι (αφού αφαίρεσα τα ενοχλητικά spam του sofaqq και ξαναάνοιξα το θέμα) γιατί τις τελευταίες ημέρες αυξήθηκαν πάλι οι αγγελίες "ό,τι να 'ναι" ανταλλαγών όπως πχ http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=221&t=91392 και http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=304&t=90829 ενώ οι συντονιστές δεν φθάνουμε να τις ελέγχουμε όλες ενώ συγχρόνως δημιουργούνται έριδες όταν πάμε να τις διορθώσουμε.

Πλέον πιστεύω ότι δεν "σώνεται" το θέμα και πρέπει να καταργήσουμε τις ανταλλαγές για να ησυχάσουμε και να μείνει το xariseto μόνο όπως λέει το όνομα, site χαρίσματος και μόνο.
Τι λέτε;

ανθηκ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3382
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 13:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από ανθηκ » 23 Φεβ 2013, 22:25

καλησπέρα και συμφωνώ με την κατάργηση των ανταλλαγών.
-τα πράγματα που χαρίζουμε (για αρκετούς μιλώ και όχι για όλους) είναι σε υπεράριστη κατάσταση, σαν καινούρια, και τα προσφέρουμε χωρίς αντάλλαγμα
-όποιος δε θέλει να ακολουθήσει να πάει στο αντάλλαξέ το, θα γλυτώσει και χρόνο και κόπο δικό του και δικό μας
-με ανταλλαγή ασχολούνται πολλά νέα μέλη που μάλλον δεν έπιασαν το νόημα του σάιτ
*και σε ΄παροχή υπηρεσίας μου έτυχε να μου ζητήσουν διπλάσιο σε κόστος αντάλλαγμα από άλλο μέλος!

όποιος ψάχνει κάτι ας το ζητήσει κι άν έχουμε και μπορούμε να το δώσουμε - τόσο απλά......
ευχαριστώ

ΕΛΤΑ - PAYPAL - web ΠΕΙΡΑΙΩΣ
τις καθημερινές έχω διαδίκτυο μόνον μετά τις 6 το απόγευμα
έστειλα φ/γρ:color]-

έστειλα πράγματα:-
περιμένω φ/γρ: -

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από elenikaram » 23 Φεβ 2013, 22:32

αυτό που με εκνευρίζει εμένα, είναι οτι υπάρχουν άτομα στο σάιτ που έχουν πάρει 5-10-15-20 αντικείμενα, δεν έχουν δώσει τίποτα και τσούπ βάζουν μια αγγελία ανταλλαγής, χωρίς να έχουν βάλει ούτε μια αγγελία να χαρίσουν! :evil:
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14859
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από PavlitoRT » 23 Φεβ 2013, 23:00

Προσωπικά είμαι κατά των ανταλλαγών. Πιστεύω ότι οι ανταλλαγές είναι έξω από το νόημα του χαρισετο.
Ανταλλαγή δεν σημαίνει χαρίζω. Δεν δίνω κάτι το οποίο δεν χρειάζομαι σε κάποιον που το έχει ανάγκη.

Οι ανταλλαγές δεν είναι φιλανθρωπία, καθώς χαρίζουμε και παίρνουμε! Άρα έχουμε όφελος!

Την γνώμη μου την έχω εκφράσει και στην διαχείριση, αλλά εκείνη αποφασίζει και οφείλουμε να σεβόμαστε τις αποφάσεις.

Πάντως, εάν πρέπει να μείνουν οι ανταλλαγές, θα πρέπει να μπούνε κανόνες σαφέστεροι και συγκεκριμένοι, ώστε να μπορούμε να συντονίσουμε σωστά! Η παρούσα κατάσταση των αγγελιών ανταλλαγών είναι κάπως τραγική, με τις περισσότερες να είναι εκτός κανόνων και πνεύματος του χαρισετο.

Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από chipakos » 24 Φεβ 2013, 06:45

PavlitoRT έγραψε:Προσωπικά είμαι κατά των ανταλλαγών. Πιστεύω ότι οι ανταλλαγές είναι έξω από το νόημα του χαρισετο.
Ανταλλαγή δεν σημαίνει χαρίζω. Δεν δίνω κάτι το οποίο δεν χρειάζομαι σε κάποιον που το έχει ανάγκη.

Οι ανταλλαγές δεν είναι φιλανθρωπία, καθώς χαρίζουμε και παίρνουμε! Άρα έχουμε όφελος!

Την γνώμη μου την έχω εκφράσει και στην διαχείριση, αλλά εκείνη αποφασίζει και οφείλουμε να σεβόμαστε τις αποφάσεις.

Πάντως, εάν πρέπει να μείνουν οι ανταλλαγές, θα πρέπει να μπούνε κανόνες σαφέστεροι και συγκεκριμένοι, ώστε να μπορούμε να συντονίσουμε σωστά! Η παρούσα κατάσταση των αγγελιών ανταλλαγών είναι κάπως τραγική, με τις περισσότερες να είναι εκτός κανόνων και πνεύματος του χαρισετο.

Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση...
LIKE

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από VickyV » 24 Φεβ 2013, 09:45

μετα απο μια πολυ δυσαρεστη εμπειρια που ειχα σε μια αγγελια που ειχα για ανταλλαγη, διαβαζωντας τα παραπανω καταλαβα γιατι συνεβη. ανοιγω μια ψαχνωντας κατι.το βρηκα και ανοιξα αλλη. και μετα την προσωπικη επιθεση που δεχτηκα απο μελος γιατι δεν ειμαι σαφης και τα λοιπα, την κλεινω και ανοιγω μια αλλη οπου ημουν συγκεκριμενη. παλι τα ιδια απο το μελος και οταν στο τελος δεν τα βρηκαμε αρχισε να με κατηγορει οτι παραπληροφορω τα αλλα μελη με πλασματικες τιμες. αξιζει να αναφερω οτι το μελος μπηκε μια φορα τον οκτωβρη και μια τωρα. αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενω δεν σκεφτομαι πονηρα και οτι λαθη εγιναν ηταν απο απειρια, ντροπιαστικα τοσο πολυ που καποιος για μια ανταλλαγη με εξεθεσε ετσι. και καταλαβα οτι δεν τα αποφευγεις αυτα σε μια ανταλλαγη και θελει πολυ καλη προαιρεση και εντιμοτητα για να γινει σωστα και οτι ισως δεν θα επρεπε να γινονται ανταλλαγες.
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από Othon » 24 Φεβ 2013, 13:08

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις, όπου οι ανταλλαγές μεταξύ μελών δεν τους βγήκαν σε καλό και η πιο τρανταχτή που μπορώ να θυμηθώ,
είναι αυτή της happinessva, που δυστυχώς δεν είναι η μόνη, αφού σχεδόν όλες τις οι ανταλλαγές, της βγήκαν σε κακό.
Βασικά ζητώ συγγνώμη που παίρνω το θάρρος κι επεμβαίνω χωρίς την άδειά της, σας διαβεβαιώνω πάντως πως τουλάχιστον σ' εμένα η Ευτυχία δεν έκανε το παραμικρό παράπονο.
Το κομμάτι των ανταλλαγών, είναι μια πάρα πολύ δύσκολη και ταυτόχρονα ψυχοφθόρα διαδικασία, γιατί η περιγραφή, συνοδευόμενη από μία φωτογραφία, δεν μας εξασφαλίζει ότι αυτό που μας περιγράφεται θα είναι και απαραίτητα αυτό που ψάχνουμε.
Για παράδειγμα, στην αγγελία της Γιολάντας, αυτό που διαβάζει κάποιος, είναι το εξής:
Ανταλλάσω iphone 4s αντίγραφο ολόιδιο με το γνήσιο ολοκαίνουργιο με όλα τα παρελκόμενα καθώς και μία άσπρη θήκη iphone 4s.
Διαθέτει bluetooth,κάμερα μπρος πίσω 2 megapixel με led flash,2 sim,παίρνει έως 8 gb μνήμη,ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο,δέχεται εφαρμογές τύπου java
Επειδή το τηλέφωνο κατέληξε στα χέρια μου (για λογαριασμό συγγενικού μου προσώπου), μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως όχι μόνο ίδιο δεν είναι,
αλλά μιλάμε για αθλιότατης κατασκευής κινητό, οθόνης που μόνο με σφυρί και πετονόκαρφο πιάνει και γενικώς, το μόνο που "θυμίζει" iPhone
είναι το....κουτί του...
Θέλω να πιστεύω (και είμαι και λίγο πεπεισμένος) πως η Γιολάντα δεν είχε κακό σκοπό, απλώς η περιγραφή της, δεν ταιριάζει σε καμία περίπτωση
σ' αυτό που έπιασα εγώ στα χέρια μου. Κρίμα πάντως, γιατί η οθόνη που "έχασε" η Ευτυχία, σίγουρα ήταν ανώτερης ποιότητας και μάλιστα αν θυμάμαι καλά, σχεδόν καινούργια.

Περνώντας στο θέμα της "ψυχοφθόρας διαδικασίας", η κατάσταση χειροτερεύει, αφού πολλά μέλη δημιουργούν μια αγγελία ανταλλαγής,
μη γνωρίζοντας οι ίδιοι τι πραγματικά θέλουν, με αποτέλεσμα η αγγελία να γεμίζει κυριολεκτικά με ότι μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους
και σε πολλές των περιπτώσεις αυτό που τελικά χρειαζόταν το μέλος, δεν ανταποκρινόταν σε αυτό που εξαρχής αναζητούσε.

Εγώ προσωπικά, θεωρούσα πως καλώς υπάρχουν οι αγγελίες ανταλλαγών, αλλά δυστυχώς το τελευταίο διάστημα, η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο.
Αγγελίες με προβληματικές, μη λειτουργικές, κατεστραμμένες και οτιδήποτε άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί συσκευές,
ρούχα "μεταχειρισμένα", παπούτσια σουρωτήρια και άλλα διάφορα,
κάνουν πασαρέλα από τις κατηγορίες "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ" και "ΑΝΤΑΛΛΑΣΩ", σε σημείο που πολλές φορές αναρωτιέμαι...για πόσο αφελείς μας περνάνε μερικοί;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39708
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 24 Φεβ 2013, 13:43

Από την αρχή είπα ότι αν αφήσουμε τις ανταλλαγές ελεύθερες θα καταντήσει το xariseto μια μίζερη ιστοσελίδα όπου θα χαρίζονται αντικείμενα ευτελούς αξίας ενώ θα έχει χάσει την ιδεολογία του χαρίσματος και της αλληλοβοήθειας.

Επίσης σε πιο κάτω δημοσίευση έγραψα:
Γιατί στο χάρισμα τέλος πάντων, και χαλασμένο να είναι αυτό που παίρνει κάποιος, στην τελική το πετάει και λέει έχασα πχ τα γραμματόσημα ή τις βενζίνες να πάω να το πάρω. Στην ανταλλαγή; Θα πει έχασα την καφετιέρα μου (για παράδειγμα) και μετά θα αρχίσουν οι έριδες ότι εξαπατήθηκε, θα ζητάει από το μέλος ή το site τα ρέστα κοκ.
Ορίστε λοιπόν που επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου :{

Σήμερα ο makis, προφανώς διαβάζοντάς μας (αλλά και κατόπιν των προτάσεων του PavlitoRT των δικών μου και προφανώς και άλλων για κατάργηση των ανταλλαγών) άλλαξε τον κανόνα των ανταλλαγών (θέλει κάποιες μικροδιορθώσεις) και πλέον δεν θα επιτρέπονται ανταλλαγές στο xariseto παρά μόνο στο [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] και μόνο μεταξύ καινούργιων αντικειμένων, αξίας άνω των 30€.
Προφανώς δεν θέλει να καταργήσει τελείως τις ανταλλαγές για να μην κάνουν τα μέλη του site τις αγγελίες ανταλλαγής τους αλλού.
Άντε να δούμε πού θα βγει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”