Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
sofaqq
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 09 Σεπ 2012, 17:55
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Τοπείρου Ξάνθης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από sofaqq » 15 Σεπ 2012, 03:50

evaki21 έγραψε:περα απο τη δικη μου αγγελια που καλα κανατε οχι εσεις αλλα αλλοι να μου πουν απευθειας οτι δεν ειναι σωστη και οχι να ανοιξουν θεμα με σποντες θα μιλαγατε και για αυτην την αγγελια http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... 89#p601898 για να ειστε πιο συγκεκριμενοι..και ας υπαρχει καποιος που να ελεγχει τις αγγελιας οταν μπαινουν..γιατι γινονται πολλα που καποιες φορες ενω αναφερονται τα προβληματα κανουν τα στραβα ματια.

Ειλικρινα δυσκολευομαι να καταλαβω το "Ανταλλαγες επιτρεπονται μονο για καινουρια και ομοειδη αντικειμενα.".Για πιο λογο αραγε θα ανταλλαζε καποιος ενα καινουργιο ειδος,με ενα καινουργιο ιδιο ειδος????????????Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου....αμετρητα και τα κομπλεξ ορισμενων βλ το νημα του/της polvar.H αγγελια μου ειναι σαφεστατη...ανταλλασσω αυτο με αυτο.Ουτε αοριστολογιες ουτε παζαρια,ουτε μπερδεματα.Αnyway,επειδη δεν καταλαβαινω ειλικρινα τι ζορι τραβανε καποιοι με τις καθαρες και ξαστερες ανταλλαγες,αλλα απο την αλλη,στο μαγαζι δεν κανω εγω κουμαντο,ζητω να κλειδωσει το θεμα ωστε αργοσχολες νοικοκυρες και σαχλοι "αλτρουιστες" να μπορουν να τρωνε ησυχοι το φαι τους!! :lock: LOL


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 15 Σεπ 2012, 08:49

Παρότι είπα να αποφευχθούν τα "ξεκατινιάσματα", με λύπη βλέπω ότι δεν κρατιέστε μερικοί.

Λοιπόν να απαντήσω/συμπληρώσω:
1) Για ανταλλαγές ο κανόνας δεν λέει για καινούργια αντικείμενα αλλά για "αντικείμενα σε καλή κατάσταση". Καινούργια αντικείμενα πρέπει να είναι στο [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ]. Επίσης ο κανόνας λέει για "ομοειδή" για να ελαχιστοποιηθούν οι αντιπαραθέσεις του τύπου "σου έδωσα σπάνιες τηλεκάρτες που ξέρεις πόσο κάνουν και μου έδωσες ένα άχρηστο φλασάκι;" κύριε sofaqq. Ενώ αν είναι τηλεκάρτες με τηλεκάρτες είναι σπάνιο να υπάρξουν αντιπαραθέσεις. Και επιτέλους, στο xariseto γραφτήκατε, όχι στο antalakseto.

2) Αν αφήσουμε τις ανταλλαγές τελείως ελεύθερες τότε λίγο λίγο και κάποτε όλοι θα σκεφθούν:
Μα εγώ κορόιδο είμαι και χαρίζω; Οι άλλοι παίρνουν αντάλλαγμα γι αυτό που δίνουν, εγώ γιατί να χαρίζω;
Και τότε το xariseto θα γίνει μια μίζερη σελίδα που θα χαρίζονται τα παντελώς άχρηστα αντικείμενα. Αυτό θέλουμε;
Ήδη είπαν κάποιοι ότι δεν θέλουν να χαρίζουν ακριβά αντικείμενα. Με γεια τους, δεν τους υποχρεώνει κανείς να τα χαρίσουν και αν δεν τα θέλουν ας βγουν να τα πουλήσουν αλλού ή ας τα ανταλλάξουν εδώ με όμοια. Γιατί πρέπει να μπούμε στη διαδικασία "ακούω προτάσεις" λες και εδώ είναι site δημοπρασιών; Ας πούνε "το ανταλλάσσω με αυτό" (της ίδιας κατηγορίας) και αν βρεθεί κάποιος με γεια τους.

3) Όσο για τα δικαστήρια (που είπε ο tolis287), το τελευταίο που χρειάζεται η σελίδα είναι να μπλέξει σε δικαστήρια και αμφισβητήσεις του τύπου "να, το ανταλλάξαμε γιατί το περιέγραφε έτσι στη σελίδα ενώ ήταν αλλιώς" και μετά τρέξε βρες πώς ήταν η συγκεκριμένη αγγελία κλπ κλπ.

Γι αυτό λοιπόν νομίζω ότι καλώς είναι ο κανόνας όπως είναι και προτείνω να υπάρξουν διαγραφές αγγελιών που τον παραβιάζουν
Οι αγγελίες ζητήσεων που προσφέρουν και μια "αμοιβή" ίσως είναι αυτές που θα πρέπει να παραμείνουν ανεκτές και ανοιχτές.

sofaqq
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 09 Σεπ 2012, 17:55
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Τοπείρου Ξάνθης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από sofaqq » 15 Σεπ 2012, 09:27

Αγαπητε polvar,

1)Τα ομοειδη αντικειμενα δεν ειναι και ισοτιμα.Δηλαδη μια τηλεκαρτα κανει 1000 ευρω και μια αλλη κανει 0.10 λεπτα.Τα αθλητικα παπουτσια απο τη λαικη κανουν 10 ευρω και τα καινουργια nike κανουν 160 ευρω..Φανταζομαι δεν χρειαζεται να σου πω αλλα παραδειγματα για να καταλαβεις ποσο λαθος εισαι....
2)Μπηκα στο site και εβαλα μια αγγελια στην ενοτητα περι ανταλλαγων.Θα ξερεις βεβαια οτι την ενοτητα αυτη δεν την εφερα ερχομενος.Εδω ηταν!!!Σε σοκαρα ε??
Σοβαρα τωρα,αν δεν γουσταρεται τις ανταλλαγες,απλα αφαιρεστε την ενονητα..
Αν παλι δεν θελετε να το κανετε αυτο,απλα φιλταρετε τις γενικολογες αγγελιες(προτασεις και τετοια) και βαλτε τις σαφεις και απλες αγγελιες.Θα εχετε προσεξει οτι η συγκεκριμενη ενοτητα δεν εχει και πολυ "κινηση",αρα ειναι ευκολα ελεγχομενη.

3)Φανταζομαι οτι εισαι ο τυπος που βαριεται και σου αρεσουν τα μπλεξιματα..
Αλλιως αυτο το νημα δεν θα υπηρχε.Θα μπορουσες απλα να το θεσεις στην ομαδα διαχειρησης.Αντ' αυτου εσυ επελεξε την δημοσια συζητηση γιατι κατι απο αυτα που ανταλλασετε σου γυαλισε και ξενερωσες που δεν το χαριζουνε.
Εχεις παρει μεχρι σημερα περιπου 200 αντικειμενα!!!Μαλλον χομπιστας τζαμπατζης μου φαινεσαι..Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τοοοσο μεγαλο κενο στις αναγκες σου που να χρειασεσαι τοοοοσα πολλα πραγματα.Και μαλιστα απο οτι ειδα κανει και φιλτραρισμα!!!Οσα δεν σου κανουν τα χαριζεις κιολας.Εχεις χαρισει 140+ πραγματα και ουτε τα μισα δεν ειναι πραγματικα δικα σου!!!
Αυτα λοιπον πρεπει να ελεγχθουν απο το site,και οχι οι εντιμες και ξακαθαρες ανταλλαγες.
Απλα του χαλαμε το γλυκο του polvar με αυτες τις αγγελιες.
Εγω "φιλε" μου δεν ειμαι "επαγγελματιας" στο αντικειμενο οπως εσυ .
Μπηκα στο site εβαλα 2 αγγελιες και τελος.Get a life λοιπον και ασε τους αλλους ησυχους...

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 15 Σεπ 2012, 09:43

Για δύο πράγματα θα απαντήσω:
1) Πού την είδατε την ενότητα ανταλλαγών; Η μόνη χωριστή ενότητα για ανταλλαγές είναι το [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] αλλά αφορά καινούργια αντικείμενα.
2) Το θέμα τέθηκε δημόσια για να ακουστούν οι απόψεις των μελών όπως και η δική σας. Αλλά μάλλον δεν ξέρετε να διαβάζετε ούτε τους όρους ούτε την καρτέλα μου ούτε τις αγγελίες μου οπότε είναι περιττό να συζητάμε. Γι αυτό απαξιώ να σας απαντήσω περαιτέρω, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14125
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από elenikaram » 15 Σεπ 2012, 09:57

sofaqq έγραψε:Αγαπητε polvar,

1)Τα ομοειδη αντικειμενα δεν ειναι και ισοτιμα.Δηλαδη μια τηλεκαρτα κανει 1000 ευρω και μια αλλη κανει 0.10 λεπτα.Τα αθλητικα παπουτσια απο τη λαικη κανουν 10 ευρω και τα καινουργια nike κανουν 160 ευρω..Φανταζομαι δεν χρειαζεται να σου πω αλλα παραδειγματα για να καταλαβεις ποσο λαθος εισαι....
2)Μπηκα στο site και εβαλα μια αγγελια στην ενοτητα περι ανταλλαγων.Θα ξερεις βεβαια οτι την ενοτητα αυτη δεν την εφερα ερχομενος.Εδω ηταν!!!Σε σοκαρα ε??
Σοβαρα τωρα,αν δεν γουσταρεται τις ανταλλαγες,απλα αφαιρεστε την ενονητα..
Αν παλι δεν θελετε να το κανετε αυτο,απλα φιλταρετε τις γενικολογες αγγελιες(προτασεις και τετοια) και βαλτε τις σαφεις και απλες αγγελιες.Θα εχετε προσεξει οτι η συγκεκριμενη ενοτητα δεν εχει και πολυ "κινηση",αρα ειναι ευκολα ελεγχομενη.

3)Φανταζομαι οτι εισαι ο τυπος που βαριεται και σου αρεσουν τα μπλεξιματα..
Αλλιως αυτο το νημα δεν θα υπηρχε.Θα μπορουσες απλα να το θεσεις στην ομαδα διαχειρησης.Αντ' αυτου εσυ επελεξε την δημοσια συζητηση γιατι κατι απο αυτα που ανταλλασετε σου γυαλισε και ξενερωσες που δεν το χαριζουνε.
Εχεις παρει μεχρι σημερα περιπου 200 αντικειμενα!!!Μαλλον χομπιστας τζαμπατζης μου φαινεσαι..Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τοοοσο μεγαλο κενο στις αναγκες σου που να χρειασεσαι τοοοοσα πολλα πραγματα.Και μαλιστα απο οτι ειδα κανει και φιλτραρισμα!!!Οσα δεν σου κανουν τα χαριζεις κιολας.Εχεις χαρισει 140+ πραγματα και ουτε τα μισα δεν ειναι πραγματικα δικα σου!!!
Αυτα λοιπον πρεπει να ελεγχθουν απο το site,και οχι οι εντιμες και ξακαθαρες ανταλλαγες.
Απλα του χαλαμε το γλυκο του polvar με αυτες τις αγγελιες.
Εγω "φιλε" μου δεν ειμαι "επαγγελματιας" στο αντικειμενο οπως εσυ .
Μπηκα στο site εβαλα 2 αγγελιες και τελος.Get a life λοιπον και ασε τους αλλους ησυχους...
το μελος polvar ειναι ενεργο μελος στο σαιτ απο το 2009 και λογικο ειναι να εχει παρει 200 αντικειμενα!
και γιατι πεφτετε σε μικροπρεπειες να λετε ποσα εχει παρει εσεις που γραφτηκατε πριν λιγες μερες στο σαιτ και απο τις 2 αγγελιες που εχετε βαλει η μια ειναι αγγελια ανταλλαγης?
το το αν υπαρχει τοσο μεγαλο κενο στις αναγκες του καθενα δεν μπορειτε να το ξερετε ουτε εσεις ουτε εγω...
οπως επισης το αν καποιος ειναι ''χομπιστας τζαμπατζης '' αφηστε να το κρινουν μελη που ειναι περισσοτερο καιρο εδω!
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


sofaqq
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 09 Σεπ 2012, 17:55
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Τοπείρου Ξάνθης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από sofaqq » 15 Σεπ 2012, 09:58

1)Eδω την ειδα:http://xariseto.gr/viewforum.php?f=304
πανω πανω λεει :"ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ".
Για οτι αλλο θες βοηθεια...μου λες!!!

2)θα ηταν χρησιμο να βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του..
Οσο για την καρτελα σου,δεν χρειαζεται και πυρηνικη φυσικη για να την διαβασει καποιος...
εχεις παρει 200 περιπου αντικειμενα,και εχεις δωσει περιπου 150.απο αυτα που εχεις δωσει,πολλα τα εχεις παρει πριν απο αλλους...Τιποτα πολυπλοκο...Απλα αναφερω τα νουμερα και ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του....

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 15 Σεπ 2012, 10:07

Καταλάβαμε πόσο ξέρετε να διαβάζετε και τι καταλαβαίνετε....

sofaqq
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 09 Σεπ 2012, 17:55
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Τοπείρου Ξάνθης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από sofaqq » 15 Σεπ 2012, 10:09

elenikaram έγραψε: το μελος polvar ειναι ενεργο μελος στο σαιτ απο το 2009 και λογικο ειναι να εχει παρει 200 αντικειμενα!
και γιατι πεφτετε σε μικροπρεπειες να λετε ποσα εχει παρει εσεις που γραφτηκατε πριν λιγες μερες στο σαιτ και απο τις 2 αγγελιες που εχετε βαλει η μια ειναι αγγελια ανταλλαγης?
το το αν υπαρχει τοσο μεγαλο κενο στις αναγκες του καθενα δεν μπορειτε να το ξερετε ουτε εσεις ουτε εγω...
οπως επισης το αν καποιος ειναι ''χομπιστας τζαμπατζης '' αφηστε να το κρινουν μελη που ειναι περισσοτερο καιρο εδω!


"Πεφτω σε μικροπρεπειες"......
χμμμμ
να σου θυμησω ποιος ανοιξε το thrread?
να σου θυμησω ποιος μιλησε για αξια προιοντων?
να σου θυμησω οτι οπως ειπες ειμαι στο site 2 ημερες και δεν εχω ζητησει τιποτα απο καμια αγγελια που να χαριζουν πραγματα?
για τσεκαρε τα πρωτα ποστ των αλλων με το που μπηκαν εδω,και μετα μιλαμε για μικροπρεπειες.
Δεν μπηκα να ουτε να ζητησω,ουτε να παρω και να εξαφανιστω.μπηκα να χαρισω αυτα που δεν χρειαζομαι και να ανταλαξω αυτα που πιστευω οτι μπορουν να ανταλλαχθουν(συλλεκτικα αντικειμενα)
αυτα..

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14125
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από elenikaram » 15 Σεπ 2012, 10:14

συμφωνω απολυτα οτι υπρχουν και χειροτερα. μπαινουν μελη αρπαζουν 15-20 αντικειμενα χωρις να χαρισουν κατι και εξαφανιζονται.
το θεμα που ανοιξε ο polvar ομως οπως ειδες πολλοι συμφωνουν και ισως καποιοι να ηθελαν να ανοιξουν ενα τετοιο θεμα και δεν το εκαναν..
για το οτι δεν εχεις ζητησει κατι δε λεει τιποτα...αργα η γρηγορα θα ζητουσες ομως δεν μπορεις να κατηγορεις ετσι κανεναν!
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από katterin » 15 Σεπ 2012, 10:30

sofaqq έγραψε:
2)θα ηταν χρησιμο να βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του..
Οσο για την καρτελα σου,δεν χρειαζεται και πυρηνικη φυσικη για να την διαβασει καποιος...
εχεις παρει 200 περιπου αντικειμενα,και εχεις δωσει περιπου 150.απο αυτα που εχεις δωσει,πολλα τα εχεις παρει πριν απο αλλους...Τιποτα πολυπλοκο...Απλα αναφερω τα νουμερα και ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του....

Εγώ πάλι που είμαι τελειόφοιτος πυρηνικής φυσικής, διαβάζω στην εν λόγω καρτέλα:

Πήρε: 146 Έδωσε: 198 σε 161 αγγελίες

Και καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λέει μέσα στο quote: Πήρε: 198! Δίκιο έχει ο sofaqq. Εσύ δεν ξέρεις polvar :mrgreen:

(τρεις έντεκα, τρεις δώδεκα, τρεις δεκαπέντε κι έντεκα... και μόλις έστειλα τα βιβλία των μαθηματικών στη Θεσσαλονίκη αντί να τα ανταλλάξω με τηλεκάρτες γμτ...)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”