Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από makis » 24 Φεβ 2013, 15:40

Προσωρινά μενει ετσι μεχρι το meeting , μονο και μονο για σωστα μελη που εχουν καλα παρε-δωσε αλλα εχουν κατι ακριβο και καινουργιο.

Οι αλλες απλα θα διαγραφονται , χωρις ενημέρωση !

Το ποσο μπορει να ανέβει αναλογα , γιατι ο κυριος σκοπος που μενουν οι ανταλλαγες ειναι αν εχει καποιος κατι ακριβο (λαπτοπ , κινητο android ,κ.α)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕΚΤΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] και ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ!

Δημοσίευση από xarelle66 » 27 Φεβ 2013, 12:08

Νομίζω ότι δεν είναι σωστό να ισοπεδώνετε όλες τις ανταλλαγές επειδή ορισμένα μέλη βάζουν αόριστες ανταλλαγές, χωρίς να ζητάνε κάτι συγκεκριμένο.

Υπάρχουν και είδη που έχουν αξία και μπορούν να ανταλλαχθούν κι ας μην είναι εντελώς καινούρια όπως π.χ. η παρακάτω αγγελία μου:

http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=12&t=91145 με την οποία ζητάω αν ανταλλάξω μνήμες Η/Υ οι οποίες έχουν εγγύηση εφ όρου ζωής.

Επίσης όταν ένα μέλος θέλει να ανταλλάξει ένα καινούργιο ή ελάχιστα μεταχειρισμένο είδος με κάτι που δεν τον ενδιαφέρει αν είναι καινούριο ή όχι, γιατί να απαγορεύεται μια τέτοια ανταλλαγή;

Νομίζω ότι δεν είναι κακό πράγμα οι ανταλλαγές, όμως συμφωνώ με τους υπόλοιπους όρους, ότι δεν πρέπει να είναι αόριστες, δηλαδή το μέλος να ξεκαθαρίζει τι ακριβώς ζητάει, και οπωσδήποτε να υπάρχει φωτογραφία για να φαίνεται η κατάστασή του.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕΚΤΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] και ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ!

Δημοσίευση από polvar » 27 Φεβ 2013, 19:21

Κάντε ένα κόπο να διαβάσετε όλο το παραπάνω θέμα όπου μετέφερα την παρατήρησή σας και θα καταλάβετε.
Ας τα ξαναπώ συνοπτικά:
Κατ' αρχήν εδώ είναι το xariseto που σημαίνει χαρίζουμε!
Η ανταλλαγή είναι αχρήματη αγοραπωλησία (δηλαδή αντί να πουλήσετε τις μνήμες σας και με τα χρήματα που θα παίρνατε να αγοράσετε αυτές που θέλετε, κάνετε μια συναλλαγή παράκαμψης χρημάτων και ήδη σας έγινε παρατήρηση ότι δεν είναι ισάξιες οι μνήμες που δίνετε με αυτές που ζητάτε).
Από την άλλη υπεισέρχεται το συμφέρον στην συναλλαγή και η δυνατότητα εξαπάτησης. Όταν σας χαρίζουν ένα αντικείμενο και σας εξαπατήσουν για την ποιότητά του, το πολύ πολύ να χάσετε τα έξοδα αποστολής ή τις βενζίνες και τον χρόνο για να πάτε να το πάρετε. Στην ανταλλαγή κινδυνεύετε να χάσετε και το λειτουργικό αντικείμενό σας!
Και δεν τα βγάζω εγώ από το μυαλό μου αυτά, είναι η εμπειρία που συσσωρεύτηκε (και όχι από μια συναλλαγή) εδώ μέσα.
Από την άλλη αδυνατούμε ως site να παρακολουθούμε όλες τις συναλλαγές και την ποιότητα των αντικειμένων.
Γι αυτό και περιορίστηκαν οι ανταλλαγές για να ησυχάσουμε όλοι και ήδη πάμε καλά!
Αν στο μέλλον μπορέσουμε να ελέγχουμε καλύτερα τα πράγματα ίσως να επιστρέψουμε στην προηγούμενη κατάσταση, αν χειροτερέψουμε θα τις καταργήσουμε τελείως.

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕΚΤΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] και ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ!

Δημοσίευση από xarelle66 » 28 Φεβ 2013, 14:47

polvar έγραψε:ήδη σας έγινε παρατήρηση ότι δεν είναι ισάξιες οι μνήμες που δίνετε με αυτές που ζητάτε.
Αν διαβάσετε την τελευταία δημοσίευση της αγγελίας μου θα δείτε ότι η διαφορά της αξίας τελικά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο είπε το συγκεκριμένο μέλος. Εξάλλου νομίζω ότι μερικές φορές κάποιοι βιάζονται να βγάλουν κάποια συμπεράσματα χωρίς να εξετάσουν κάτι εμπεριστατωμένα. Εν πάσει περιπτώσει εξηγώ στην αγγελία μου ότι ουσιαστικά η διαφορά της αξίας εξομοιώνεται.

Πάντως θέλω και πάλι να διαφωνίσω σε ορισμένα από αυτά που λέτε σε αυτό το θέμα (το διάβασα όλο από την αρχή), θέτοντας και μια άλλη πλευρά που δεν την έχει αναφέρει κανένας που παρεπιπτόντως ήταν το δικό μου σκεπτικό βάζοντας την παραπάνω αγγελία ανταλλαγής.

Αν λοιπόν χάριζα την μνήμη 2GB θα γινόταν ανάρπαστη (και νομίζω ότι δεν χωράει καμιά αμφιβολία σε αυτό). Αν έβαζα αγγελία με την οποία ζητούσα μια μνήμη για laptop 1GB το πιθανότερο είναι ότι κανένας δεν θα χάριζε μια τέτοια αν την είχε (πιστεύω ότι δεν διαφωνείτε σχετικά με αυτό). Σκέφτηκα λοιπόν να δώσω ένα κίνητρο σε κάποιον που πιθανόν να είχε μια τέτοια μνήμη που ζητούσε, ώστε να μου τη χαρίσει ουσιαστικά με κάποιο αντάλλαγμα που πιθανόν να ήταν χρήσιμο γιαυτόν. Και είμαι 100% σίγουρη ότι πολλοί εδώ μέσα έχουν τέτοια μνήμη που σίγουρα δεν την χρειάζονται, αλλά ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΡΙΖΟΥΝ.
Για του λόγου του αληθές θα βάλω τώρα μια αγγελία με την οποία θα ζητάω μια μνήμη για λαπτοπ DDR1, 1GB. Αν μου τη χαρίσει κάποιος, τότε θα βάλω αγγελία με την οποία θα χαρίζω τις δικές μου. Για να δούμε λοιπόν θα υπάρξει ενδιαφέρον; .....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 28 Φεβ 2013, 17:45

Γράφω κι εδώ και σε άλλο θέμα ότι οι κανόνες (όπως και οι νόμοι) προστατεύουν από τους κακούς αλλά ταλαιπωρούν τους καλούς. Δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τις προθέσεις σας αλλά όμως ούτε και να γνωρίζουμε από πριν ποιος είναι ο κακοπροαίρετος και ποιανού το αντικείμενο είναι προβληματικό. Έτσι ο κανόνας περιλαμβάνει όλους μας. Κι εγώ αντάλλαξα μνήμες εδώ, έδωσα παλιές (DDR για desktop) και πήρα DDR2 καινούργιες αγορασμένες πριν 3 μήνες. Και όμως οι μνήμες αυτές δεν λειτουργούσαν και το ήξερε το μέλος που μου τις έδωσε, απλά λόγω απόστασης δεν τον συνέφερε να τις πάει πίσω. Τις πήρα εγώ και τις αντικατέστησα στο ΠΛΑΙΣΙΟ με την απόδειξη αγοράς που ευτυχώς υπήρχε (σχετικό θέμα http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=312&t=51488).

Βλέπετε λοιπόν τα θέματα που μπορεί να προκύψουν;
Ε δεν είναι δυνατόν να ασχολείται το site με τέτοιες λεπτομέρειες, γρίνιες και αναφορές.

Όσο για την δική σας περίπτωση, θα μπορούσατε κάλλιστα να ανοίξετε αγγελία ζήτησης μνήμης DDR, όπως και μόνη σας είπατε πριν λίγο, και εφόσον δεν είχατε ανταπόκριση να βάλετε την μνήμη DDR2 ως "αμοιβή" σε αυτόν που θα σας δώσει αυτό που ζητάτε. Να μην ζητήσετε δηλαδή το πολυπόθητο 'ευχαριστώ' για το οποίο γίνεται τόση φασαρία και μας αναγκάζει να λαμβάνουμε αυτά τα μέτρα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από polvar » 28 Απρ 2013, 00:20

Να 'μαι πάλι!
Επανέρχομαι για να ζητήσω την άποψή σας στο εξής:
Οι ανταλλαγές μετά την θέσπιση ορίου αξίας από τον makis περιορίστηκαν αρκετά. Όμως εξακολουθεί το φαινόμενο να ζητάνε ανταλλαγή (έστω και σύμφωνες με τους κανόνες) μέλη τα οποία έχουν κακά στατιστικά (δηλαδή έχουν πάρει περισσότερα αντικείμενα από όσα έχουν δώσει) καθώς και μέλη που με το που εγγράφονται ζητούν ανταλλαγή χωρίς να έχουν χαρίσει τίποτε.
Τι πιστεύετε, πρέπει να επιτρέπεται αυτό ή μήπως είναι καλύτερα να υπάρξει και ένας επιπλέον όρος, οι ανταλλαγές να επιτρέπονται σε μέλη με θετικό ισοζύγιο συναλλαγών΄ώστε να έχουν προσφέρει στην κοινότητα και όχι να παίρνουν κατά κύριο λόγο;

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από makis » 28 Απρ 2013, 02:09

polvar έγραψε:Να 'μαι πάλι!
Επανέρχομαι για να ζητήσω την άποψή σας στο εξής:
Οι ανταλλαγές μετά την θέσπιση ορίου αξίας από τον makis περιορίστηκαν αρκετά. Όμως εξακολουθεί το φαινόμενο να ζητάνε ανταλλαγή (έστω και σύμφωνες με τους κανόνες) μέλη τα οποία έχουν κακά στατιστικά (δηλαδή έχουν πάρει περισσότερα αντικείμενα από όσα έχουν δώσει) καθώς και μέλη που με το που εγγράφονται ζητούν ανταλλαγή χωρίς να έχουν χαρίσει τίποτε.
Τι πιστεύετε, πρέπει να επιτρέπεται αυτό ή μήπως είναι καλύτερα να υπάρξει και ένας επιπλέον όρος, οι ανταλλαγές να επιτρέπονται σε μέλη με θετικό ισοζύγιο συναλλαγών΄ώστε να έχουν προσφέρει στην κοινότητα και όχι να παίρνουν κατά κύριο λόγο;
Φυσικα και ναι !
Οπως και πιστευω ειναι καλα να θελουν έγκριση , ωστε αν καποιος κανει καποια λαθος αγγελια απλα διαγραφετε και δεν γινετε δημοσια !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕΚΤΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ [ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ] και ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ!

Δημοσίευση από chipakos » 26 Μάιος 2013, 10:25

xarelle66 έγραψε:
polvar έγραψε:ήδη σας έγινε παρατήρηση ότι δεν είναι ισάξιες οι μνήμες που δίνετε με αυτές που ζητάτε.
Αν διαβάσετε την τελευταία δημοσίευση της αγγελίας μου θα δείτε ότι η διαφορά της αξίας τελικά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο είπε το συγκεκριμένο μέλος. Εξάλλου νομίζω ότι μερικές φορές κάποιοι βιάζονται να βγάλουν κάποια συμπεράσματα χωρίς να εξετάσουν κάτι εμπεριστατωμένα. Εν πάσει περιπτώσει εξηγώ στην αγγελία μου ότι ουσιαστικά η διαφορά της αξίας εξομοιώνεται.

Πάντως θέλω και πάλι να διαφωνίσω σε ορισμένα από αυτά που λέτε σε αυτό το θέμα (το διάβασα όλο από την αρχή), θέτοντας και μια άλλη πλευρά που δεν την έχει αναφέρει κανένας που παρεπιπτόντως ήταν το δικό μου σκεπτικό βάζοντας την παραπάνω αγγελία ανταλλαγής.

Αν λοιπόν χάριζα την μνήμη 2GB θα γινόταν ανάρπαστη (και νομίζω ότι δεν χωράει καμιά αμφιβολία σε αυτό). Αν έβαζα αγγελία με την οποία ζητούσα μια μνήμη για laptop 1GB το πιθανότερο είναι ότι κανένας δεν θα χάριζε μια τέτοια αν την είχε (πιστεύω ότι δεν διαφωνείτε σχετικά με αυτό). Σκέφτηκα λοιπόν να δώσω ένα κίνητρο σε κάποιον που πιθανόν να είχε μια τέτοια μνήμη που ζητούσε, ώστε να μου τη χαρίσει ουσιαστικά με κάποιο αντάλλαγμα που πιθανόν να ήταν χρήσιμο γιαυτόν. Και είμαι 100% σίγουρη ότι πολλοί εδώ μέσα έχουν τέτοια μνήμη που σίγουρα δεν την χρειάζονται, αλλά ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΡΙΖΟΥΝ.
Για του λόγου του αληθές θα βάλω τώρα μια αγγελία με την οποία θα ζητάω μια μνήμη για λαπτοπ DDR1, 1GB. Αν μου τη χαρίσει κάποιος, τότε θα βάλω αγγελία με την οποία θα χαρίζω τις δικές μου. Για να δούμε λοιπόν θα υπάρξει ενδιαφέρον; .....
Διαβάζοντας αυτό το ποστ κόλησα λίγο γιατί πριν λίγο καιρό είχα χαρίσει 1 gb μνήμη για laptop. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνουμε ότι τα ξέρουμε όλα και να προκαταβάλουμε απόψεις. Οταν κάποιος δεν το θέλει το αντικείμενό του τότε το χαρίζει. Αλωστε η μνήμη είναι αντικείμενο που έρχεται και παρέρχεται. Κανονικά το χάρισέ το είναι μόνο για αντικείμενα που χαρίζονται. Οι ανταλλαγές θα πρέπει να καταργηθούν εντελώς. 1ον.Η ανταλλαγή είναι μία εγωιστική συνναλαγή. Δεν σου δίνω αν δεν μου δώσης. 2ον Τις περισσότερες φορές αν όχι όλες καταλήγει σε 5 σελίδες ποσταρίσματα διότι αυτός που ανταλάσει δεν ξέρει τι ακριβώς χρειάζεται,μάλλον για να το πω καλύτερα δεν γνωρίζει αν αυτό που του δίνουν έχει την ίδια χρηματική αξία με αυτό που χαρίζει . Θα μπορούσα να πω κι άλλα αλλά θα γίνω βαρετός. Οι ανταλλαγές πρέπει να καταργηθούν.

Άβαταρ μέλους
Τάτια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
18 17
Δημοσιεύσεις: 468
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2010, 18:26
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: Τι θα γίνει με τις ανταλλαγές;

Δημοσίευση από Τάτια » 08 Σεπ 2015, 23:23

polvar έγραψε:Ναι, έχετε δίκαιο σε αυτό που λέτε, και στο παρελθόν υπήρξαν συζητήσεις για το αν θα επιτρέπονται ή όχι οι ανταλλαγές και υπό ποιες συνθήκες και στο τέλος θεσπίστηκε ο κανόνας που ανάφερα επειδή υπήρξαν τα προβλήματα που επίσης ανάφερα.
Τελευταία όμως άρχισε να καταστρατηγείται ο κανόνας.

Πχ στην δική σας αγγελία πώς να πετύχεις κάποιον που να θέλει τον δίσκο αυτό που είχατε και να έχει την καφετιέρα που θέλατε; Και σε ποια κατηγορία έπρεπε να μπει αυτή η αγγελία; Στην υπολογιστών ή στην ηλεκτρικών συσκευών;
Βλέπετε λοιπόν τα προβλήματα λειτουργικότητας;
Και πώς εξασφαλίζεται ότι ο δίσκος είναι εντάξει και δεν προέκυπταν προβλήματα αργότερα;
Εντάξει, στην δική σας περίπτωση υπήρχε εγγύηση. Αν δεν ισχύσει για τον Α ή Β λόγο;

Ευτυχώς περνάει ο καιρός και συγχωρούμε. Απλά το αναφέρω σαν φαινόμενο.
:faq:
Γιατί στο χάρισμα τέλος πάντων, και χαλασμένο να είναι αυτό που παίρνει κάποιος, στην τελική το πετάει και λέει έχασα πχ τα γραμματόσημα ή τις βενζίνες να πάω να το πάρω. Στην ανταλλαγή; Θα πει έχασα την καφετιέρα μου (για παράδειγμα) και μετά θα αρχίσουν οι έριδες ότι εξαπατήθηκε, θα ζητάει από το μέλος ή το site τα ρέστα κοκ.

Καλή είναι η ανταλλαγή των πραγμάτων καθώς αναγκαστικά περάσαμε στην ανταλλακτική οικονομία αφού χρήματα δεν υπάρχουν αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε κάπως αλλιώς να τη διαχειριζόμαστε. Και νομίζω ότι ο κανόνας περιορίζει τις ασυδοσίες.

Aν πούμε ελεύθερες ανταλλαγές νομίζω ότι θα γίνει ένα μπάχαλο.
Εδώ θα πρέπει να αναφέρω και αυτοπροσώπως μια περίπτωση που είχα διηγηθεί στον polvar: έβαλα αγγελία ανταλλαγής λαδιού παραγωγής μου με υπηρεσία (βάψιμο σπιτιού) στη Θεσσαλονίκη. Ενδιαφέρθηκαν τρία άτομα, προτίμησα τον πρώτο, όπως θεώρησα ότι συνηθίζεται. Από την αρχή κατάλαβα ότι δεν του έφταναν τρία δεκαεφτάλιτρα, αλλά υπολόγισα ότι θα ζητούσε περί τα 50€. Αφού τέλειωσε μου ζήτησε κάπου 250€ και, για το λάδι, μου είπε, αν δεν έχω που να το δώσω, μπορούσε να το πάρει για... να μας εξυπηρετήσει. Τότε του ανέφερα το χάρισέτο και μου απάντησε πολύ περιφρονητικά για το site. Μετά από τρία περίπου χρόνια βλέπω ότι συμμετέχει πάλι και έχει και φίλους...
Ευτυχώς περνάει ο καιρός και συγχωρούμε. Απλά το αναφέρω σαν μια περίπτωση.
Ανταλλαγή κυρίως χέρι με χέρι ως το Σεπτέμβρη κυρίως Αθήνα, μετά Κρήτη. Δυστυχώς δυσκολεύομαι με τα ταχυδρομεία και τους λογαριασμούς, ού γαρ έρχεται μόνον.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”