Παρέλαβα αντικείμενο χαλασμένο. Τι να κάνω;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
katerina.s
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
42 55
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011, 10:19
Νομός κατοικίας: Ν. Βοιωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Ευρυμενών Ιωαννίνων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Παρέλαβα αντικείμενο χαλασμένο. Τι να κάνω;

Δημοσίευση από katerina.s » 20 Νοέμ 2012, 22:07

καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να παρακαλέσω όλους όσους βάζουν αγγελίες, να δίνουν σαφής και αληθινές εξηγήσεις για τα προϊόντα που χαρίζουν. Παρέλαβα από κάποιο μέλος ένα παντελόνι όπου ανέφερε στην αγγελία ένα μικρό ξιλωματάκι στη ραφή. Το παντελόνι ήταν σκισμένο!!! Άλλο ξιλωμένο και άλλο σκισμένο!!!

Δεν επιδιορθώνεται μου είπαν σε ραφείο που το πήγα. Δεν ήταν μόνο το σκίσιμο αυτό, αλλά όλη η πλευρά του παντελονιού είναι ετοιμόροπη. Σε 10 μεριές έχει τρύπεσ που αν το τραβήξεις... έσκισε!!!

Αν το ήξερα δε θα έκανα έξοδα να το παραλάβω για να το πετάξω!!! Χώρια το ευχαριστώ που πήγε χαμένο...

Δεν ξέρω οι υπεύθυνοι αν μπορούν κάπως να το συντονίσουν αυτό... Είναι άσχημο να παραλαμβάνεις κάτι άλλο από αυτό που σου λένε...

Ευχαριστώ όσους έκαναν το κόπο και διάβασαν το μηνυμά μου. Ελπίζω να πιάσει τόπο...
Μην ξεχνάτε:
**. σε κάθε φάκελο που μου στέλνετε να σημειώνετε το ψευδώνυμό σας και τί ζητάτε!
**. να πατάτε το "ευχαριστώ" για να κλείνω τις αγγελίες μου.

Ευχαριστώ


Άβαταρ μέλους
Τάνια
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10884
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 17:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από Τάνια » 20 Νοέμ 2012, 22:47

Να ησουν πρωτη και τελευταια που παραλαμβανει τετοιο πραγμα καλα θα ηταν! :z Υπαρχει σχετικο θεμα σε καποιο ποστ (σε λιγο θα σε παραπεμψει εκει καποιος μοντρειτορ) και το εχουν συζητησει παρα πολλες φορες... Κανονικα πρεπει αν αναφερεις το ονομα του μελους στον συντονιστη.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν χαριζω σε μελη που μονο ζητανε και δεν χαριζουν

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6809
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από vadaris » 20 Νοέμ 2012, 22:51

Συμφωνώ. Ανέφερε το όνομα και γράψε το και στην αγγελία που το πήρες. ΚΑι φυσικά δεν βάζεις ευχαριστώ. ΤΑ σκουπίδια τους κάποιοι να τα πηγαινουν στον κάδο μόνοι τους....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από athanasiamak » 20 Νοέμ 2012, 22:54

Κοπέλα μου καλησπέρα κατ' αρχάς. Απ' όσο γνωρίζω όταν παραλαμβάνεις κάτι σε κατάσταση όπως ανέφερες, η διαδικασία είναι να μην πατήσεις ευχαριστώ και να επικοινωνήσεις με το μέλος με πμ για την πραγματική κατάσταση του προϊόντος ώστε να σου αποστείλει τα έξοδα αποστολής που έκανες και να αναλάβει και τα έξοδα νέας αποστολής από σένα προς αυτό.
Αν δε συμμορφωθεί με αυτό, μπορείς ευγενικά να παραθέσεις κάποιες φωτό στη δημοσίευση με την πραγματική κατάσταση και με τον τρόπο αυτό να ζητήσεις από το μέλος τα ίδια(προαναφερθέντα παραπάνω) να κάνει. Εάν δεν συμμορφωθεί/ανταποκριθεί ούτε έτσι, έπειτα κάνεις μια αναφορά με το όλο ζήτημα ώστε να διευθετηθεί το θέμα από κάποιον αρμόδιο.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως και να μην παραπληροφόρησα.... αν έκανα κάτι τέτοιο παρακαλώ από κάποιον αρμόδιο να μου το επισημάνει.
Ευχαριστώ πολύ!!

numismat
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2426
Εγγραφή: 19 Απρ 2012, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από numismat » 20 Νοέμ 2012, 22:56

athanasiamak έγραψε:Κοπέλα μου καλησπέρα κατ' αρχάς. Απ' όσο γνωρίζω όταν παραλαμβάνεις κάτι σε κατάσταση όπως ανέφερες, η διαδικασία είναι να μην πατήσεις ευχαριστώ και να επικοινωνήσεις με το μέλος με πμ για την πραγματική κατάσταση του προϊόντος ώστε να σου αποστείλει τα έξοδα αποστολής που έκανες και να αναλάβει και τα έξοδα νέας αποστολής από σένα προς αυτό.
Αν δε συμμορφωθεί με αυτό, μπορείς ευγενικά να παραθέσεις κάποιες φωτό στη δημοσίευση με την πραγματική κατάσταση και με τον τρόπο αυτό να ζητήσεις από το μέλος τα ίδια(προαναφερθέντα παραπάνω) να κάνει. Εάν δεν συμμορφωθεί/ανταποκριθεί ούτε έτσι, έπειτα κάνεις μια αναφορά με το όλο ζήτημα ώστε να διευθετηθεί το θέμα από κάποιον αρμόδιο.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως και να μην παραπληροφόρησα.... αν έκανα κάτι τέτοιο παρακαλώ από κάποιον αρμόδιο να μου το επισημάνει.
Ευχαριστώ πολύ!!
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... start=1880 για να ξεκλειδωσεις την αγγελια που πατηθηκε το Ευχαριστω ζητα δημωσια σ'αυτο το θεμα ΕΔΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από Othon » 20 Νοέμ 2012, 23:27

Το μέλος το οποίο αναφέρεις πως σε γέλασε, νομίζω πως είναι από τα πιο αξιόπιστα εδώ μέσα και αν υπήρχε θέμα, θα το ανέφερε άμεσα.
Το γεγονός πως είχε φωτογραφίες με το ξήλωμα, επιβεβαιώνει πως η κατάσταση στην οποία το χάριζε, δεν ταιριάζει με αυτό που μας αναφέρεις εδώ.
Εφόσον δεν έμεινες ευχαριστημένη, μπορείς να της ζητήσεις να της το επιστρέψεις, αν και γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε να ζητήσεις και συγγνώμη, γιατί ενώ είχες την ευκαρεία να αναφέρεις το πρόβλημα όταν πόσταρες την παραλαβή του παντελονιού, εσύ προτίμησες να την κατηγορήσεις ανοίγοντας θέμα.
Συγγνώμη για το στράβωμά μου, απλά έχω καλή μνήμη και από τότε με την πονηριά με την τσάντα, δεν σε ξέχασα...

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από athanasiamak » 20 Νοέμ 2012, 23:58

από Othon » Τετ 21 Νοέμ, 2012 12:27 am

Το μέλος το οποίο αναφέρεις πως σε γέλασε, νομίζω πως είναι από τα πιο αξιόπιστα εδώ μέσα και αν υπήρχε θέμα, θα το ανέφερε άμεσα.
Το γεγονός πως είχε φωτογραφίες με το ξήλωμα, επιβεβαιώνει πως η κατάσταση στην οποία το χάριζε, δεν ταιριάζει με αυτό που μας αναφέρεις εδώ.
Εφόσον δεν έμεινες ευχαριστημένη, μπορείς να της ζητήσεις να της το επιστρέψεις, αν και γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε να ζητήσεις και συγγνώμη, γιατί ενώ είχες την ευκαρεία να αναφέρεις το πρόβλημα όταν πόσταρες την παραλαβή του παντελονιού, εσύ προτίμησες να την κατηγορήσεις ανοίγοντας θέμα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!! Γιατί εκτός των άλλων δεν υπάρχει λόγος να ανοίγουμε τέτοια θέματα ενώ αν διαβάσουμε τις τόσες οδηγίες ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε σε κάθε περίπτωση αθόρυβα. Αθόρυβα ως ζήτημα τακτ, όχι ως ζήτημα "κουκουλώμστος" φυσικά!

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14125
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από elenikaram » 21 Νοέμ 2012, 00:00

θα συμφωνησω με τον Οθωνα.
και θα συμπληρωσω και θα πω πως καλο θα ηταν να εβαζες μια φωτο ωστε να φαινετε σε τι κατασταση ειναι το παντελονι που αναφερεις....
σε ολα τα παρομοια θεματα που εχουν δημιουργηθει, τα μελη που παραλαμβανουν ελαττωματικο αντικειμενο, βαζουν φωτο για να αποδειξουν σε τι κατασταση παρελαβαν!

παντως, δεν φαινετε να ειναι σε τοσο τραγικη κατασταση που περιγραφεις ωσπου χρειαστηκε να το πας για επιδιορθωση και δεν επιδιορθωνετε κιολας...
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από Othon » 21 Νοέμ 2012, 00:17

Το θέμα ξέρετε κορίτσια ποιο είναι;
Η βιασύνη.
Πολλά μέλη, όταν παραλαμβάνουν, βιάζονται να πατήσουν το "ευχαριστώ" τους και μετά βγάζουν ένα σωρό κατηγορίες στη φόρα.
Από τη στιγμή που ευχαριστείς ένα μέλος, αυτομάτως αποδέχεσαι το αντικείμενο με τα τυχόν ελλατώματά του, όποια κι αν είναι αυτά.
Εγώ δηλαδή είμαι βλάκας που πρώτα ελέγχω και μετά ευχαριστώ;
Τόσο μυαλό θέλει πια;
Επιμένω πάντως στην άποψη πως το μέλος που χάρισε το συγκεκριμένο παντελόνι δεν είναι χθεσινό, έχει πολύ καλό ιστορικό και προσωπικά πιστεύω πως αδίκως χαλιέται η εικόνα του και πιστέψτε με, δεν αναφέρομαι σε προσωπική εμπειρία, αναφέρομαι σε όλα όσα έχω δει.

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ & ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ!!

Δημοσίευση από athanasiamak » 21 Νοέμ 2012, 00:22

Συμφωνώ προσωπικά σε όλα Όθων. Με υπερκάλυψες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”