Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 08 Απρ 2013, 18:51

Πριν συνεχίσω, θα ήθελα να αναφέρω ότι φοβάμαι πως δεν διαβάζετε ή δεν προσέχετε όσα γράφω. Αντιθέτως,όπως βλέπετε, εγώ δεν αφήνω τίποτα αδιευκρίνιστο. Επίσης, απαντάτε εντελώς επιλεκτικώς στα γραφόμενα μου και δεν έχετε ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με τις πολύ εύστοχες παρατηρήσεις των υπολοίπων μελών που έχουν ως τώρα παρέμβει.


ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 08 Απρ 2013, 18:59

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΑΠΑΝΑΤΕ ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ! ΑΛΛΑ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ "ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ" ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ. ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑ ΜΕΙΖΟΝΑ ΛΟΓΟ

Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε ή τόσο περίπλοκα τα λέω;


Επαναλαμβάνω:

από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » Κυρ Απρ 07, 2013 12:52 pm


2) Τζάμπα είναι η πρόσκληση που κοστίζει 30 ευρώ ενώ το παλιό-ξεχασμένο για χρόνια στην αποθήκη- φθαρμένο και άχρηστο για τον προσφέροντα αντικείμενο έχει κάποια αξία; Δηλ θα το πουλούσαν στην μαύρη αγορά για 70-80 ευρώ αλλά είπαν ας το χαρίσω στο χαρισέ το;;! Τα αντικείμενα που προσφέρονται ως δήθεν αψεγάδιαστα και τελικώς δεν λειτουργουν ή έχουν τα χάλια τους (συσκευές χαλασμένες, ρούχα με λεκέδες ανεξιτηλους και πάει λέγοντας);;


Και προσθέτω:


Κατ`αρχάς δαπανώ πολύ χρόνο που τα μέλη που χαρίζουν αντικείμενα σαν τα άνωθεν αναφερόμενα δεν το κάνουν.

Εγώ δεν δαπανώ λοιπόν ούτε ένα ευρώ. Πόσα ακριβώς ευρώ δαπανούν τα μέλη που χαρίζουν τα προαναφερθέντα αντικείμενα, που χαρίζουν διαφημιστικά αντικείμενα (έχει τύχει να λάβω κι εγώ ο ίδιος), που χαρίζουν αντικείμενα που είναι έτοιμα για ανακύκλωση (στην καλύτερη περίπτωση), που χαρίζουν αντικείμενα που τα λαμβάνουν εντελώς δωρεάν λόγω του επαγγέλματός τους και θα μπορούσα να γράφω μέχρι το βράδυ; ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΔΑΠΑΝΗ ΕΥΡΩ ΜΙΛΑΜΕ;;;;;!!!

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 08 Απρ 2013, 19:21

Και δεν με ενδιαφέρει τι έχετε πάρει. Αν εξακολουθήσουμε όμως να το ανεχόμαστε αυτό, θα βγει ο άλλος και θα πει: "Να ο ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ δίνει μόνο προσκλήσεις και δεν του κάνετε παρατήρηση, εμένα (που χαρίζω πχ μόνο βραχιολάκια) γιατί μου κάνετε;" .

Σας ενδιαφέρει όμως τί δίνω και μάλιστα μόνον ως προς τις προσκλήσεις, όχι ως προς τα λοιπά αντικείμενα. Επιλεκτικώς! Ο Ρακοσυλ δεν δίνει μόνο προσκλησεις, δίνει πολλές προσκλήσεις. Δυσκολεύομαι να ακολουθησω το σκεπτικό σας, κάνατε σε κάποιον παρατηρηση επειδή δίνει μόνο πχ βραχιολάκια και άρα τώρα πρέπει να κάνετε και σε μένα; Μ΄ηπως ξεκινάτε με εμένα επειδή εγώ χαρίζω εντελώς τυχαία... προσκλήσεις;


Καταλάβετε επιτέλους ότι δεν μπορούν να ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά για τα μέλη αλλά ούτε και είναι δυνατόν να καθόμαστε κάθε τρεις και λίγο, ούτε οι συντονιστές ούτε και τα μέλη που συναλλάσσονται μαζί σας, και να αποτιμούμε πόσο έκαναν τα αντικείμενα που έχετε δώσει με αυτά που έχετε πάρει ώστε να δούμε αν δικαιούστε ή όχι την νέα ζήτηση που θα κάνετε

Ποια τα δύο μέτρα και δύο σταθμά;; Ποιός ζήτησε να κάθεσθε να αποτιμάτε; Διευκρινίστε μου λιγο γιατί δεν μου ειναι ξεκάθαρο αυτο.


Εγώ δεν ασχολήθηκα με κανένα ούτε ζάλισα τον έρωτα σε κανένα συντονιστή. Εγώ έβαλα την αγγελία μου ήρεμα και ωραία και καλούμαι εκ μέρους σας εις το όνομα των χαρισοπαραπονιάρηδων να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας! Σας έχω αναφέρει, κι εγώ και τα άλλα μέλη, πλήθος σκέψεων γύρω από το θέμα. Παρακαλώ πολύ, όπως δείξατε τέτοια ζέση για μέλη που θέλουν να βγάλουν το μάτι σε άλλα μέλη, να δείξετε την ίδια και για όσους έχουν γράψει εδώ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από polvar » 08 Απρ 2013, 20:31

Δεν γίνεται να κάνουμε τέτοιο διάλογο με όλα τα μέλη που ξεφεύγουν από τους κανόνες.
Ξέρετε, έχουμε και δουλειές, οικογένεια αλλά και άλλα πράγματα να ασχοληθούμε!
Αλλά είναι πολύ εκνευριστικό αυτό το "αφού δεν κάνατε παρατήρηση στους άλλους γιατί κάνετε σε μένα".
Γιατί έτυχε και την δική σας αγγελία είδα μπροστά μου και την συγκεκριμένη χρονική στιγμή για μένα ξεχείλισε το ποτήρι που αφορά εσάς.
Για άλλα μέλη το ποτήρι είναι μισογεμάτο ενώ για άλλα δεν έχω καν ποτήρι καθώς δεν υπέπεσαν στην αντίληψή μου. Δεν είμαι ρομπότ που διαβάζει όλες τις αγγελίες και που κρατάει δεδομένα για όλους.
Για εσάς όμως έχω δεδομένα και παράπονα μελών. Αυτό εννοώ άλλωστε με τη λέξη "στοχοποίηση".

Για την αποτίμηση των αντικειμένων δεν μίλησα εγώ πρώτος, εσείς τη ζητήσατε
ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ έγραψε:αν θέλετε να είστε δίκαιοι κ. διαχειριστές μπορείτε να επικαλείστε το αντίτιμο κάθε αγαθού όποτε έχετε κάποιο παράπονο.
ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ έγραψε:Και γιατί να μην αντιστρέψουμε την διαπίστωσή σας; Το 90% (αφ`ου αυτό το ποσοστό σας αρέσει) αυτών που έχω λάβει είναι συλλεκτικά και dvd με αξία πολύ μικρότερη από τις προσκλήσεις μόνο (δεν αναφερω υλικά αντικείμενα με μεγάλη αξία για τα δεδομένα του χαρισέ το που έχω προσφέρει). Αυτό είναι μεμπτό; Αυτό γιατί δεν λαμβάνεται υπ`όψιν εκ μέρους σας; 2 μέτρα και 2 σταθμά;
Τέλος θέλω να προσθέσω ότι είπατε ένα σωρό πράγματα βασιζόμενος στο ότι οι προσκλήσεις αξίζουν 30€ αλλά ούτε μια κουβέντα για το πού τις βρίσκετε. Μήπως θέλετε να πιστέψουμε ότι τις αγοράζετε και τις χαρίζετε εδώ;

Τέλος πάντων, για μένα η συζήτηση έφθασε στο τέλος γιατί όπως έγκαιρα προείπα, και όπως συνήθως γίνεται, αυτές οι συζητήσεις καταντούν ατέρμονες, επαναλαμβανόμενες και μίζερες και δεν έχω διάθεση για να ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια.
Αν θέλετε συνεχίστε την τακτική σας, να μην διαβάσω όμως δικαιολογίες του τύπου "δεν με προειδοποιήσατε, δεν το ήξερα, δεν το κατάλαβα κλπ" αν ποτέ γίνει -απότομη- επέμβαση από τον διαχειριστή.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 09 Απρ 2013, 11:57

Δεν γίνεται να κάνουμε τέτοιο διάλογο με όλα τα μέλη που ξεφεύγουν από τους κανόνες.
Ξέρετε, έχουμε και δουλειές, οικογένεια αλλά και άλλα πράγματα να ασχοληθούμε!


Κατ`αρχάς καλημέρα σας :}

Από ποιόν κανόνα ξέφυγα; Εσείς είπατε ότι αν ειχα ξεφύγει, θα είχα παρατηρηθεί και θα είχε κλείσει η αγγελία μου. Αντιθέτως, μου κάνατε διαπίστωση. Τί ισχύει τελικώς;

Τί σας κάνει να πιστεύετε ότι εγώ δεν έχω και δουλειές, οικογένεια αλλά και άλλα πράγματα να ασχοληθώ;;

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 09 Απρ 2013, 12:01

Αλλά είναι πολύ εκνευριστικό αυτό το "αφού δεν κάνατε παρατήρηση στους άλλους γιατί κάνετε σε μένα".


Εγώ έγραψα: ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » Δευτ Απρ 08, 2013 6:21 pm
Και δεν με ενδιαφέρει τι έχετε πάρει. Αν εξακολουθήσουμε όμως να το ανεχόμαστε αυτό, θα βγει ο άλλος και θα πει: "Να ο ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ δίνει μόνο προσκλήσεις και δεν του κάνετε παρατήρηση, εμένα (που χαρίζω πχ μόνο βραχιολάκια) γιατί μου κάνετε;" .

Σας ενδιαφέρει όμως τί δίνω και μάλιστα μόνον ως προς τις προσκλήσεις, όχι ως προς τα λοιπά αντικείμενα. Επιλεκτικώς! Ο Ρακοσυλ δεν δίνει μόνο προσκλησεις, δίνει πολλές προσκλήσεις. Δυσκολεύομαι να ακολουθησω το σκεπτικό σας, κάνατε σε κάποιον παρατηρηση επειδή δίνει μόνο πχ βραχιολάκια και άρα τώρα πρέπει να κάνετε και σε μένα; Μ΄ηπως ξεκινάτε με εμένα επειδή εγώ χαρίζω εντελώς τυχαία... προσκλήσεις;


Προκύπτει από κάπου αυτό που γράφετε ("αφού δεν κάνατε παρατήρηση στους άλλους γιατί κάνετε σε μένα");;!

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 09 Απρ 2013, 12:13

Γιατί έτυχε και την δική σας αγγελία είδα μπροστά μου και την συγκεκριμένη χρονική στιγμή για μένα ξεχείλισε το ποτήρι που αφορά εσάς.
Για άλλα μέλη το ποτήρι είναι μισογεμάτο ενώ για άλλα δεν έχω καν ποτήρι καθώς δεν υπέπεσαν στην αντίληψή μου. Δεν είμαι ρομπότ που διαβάζει όλες τις αγγελίες και που κρατάει δεδομένα για όλους.
Για εσάς όμως έχω δεδομένα και παράπονα μελών. Αυτό εννοώ άλλωστε με τη λέξη "στοχοποίηση".


Δεν έτυχε, πέτυχε! Είναι ξεκάθρο, και όχι μόνο σε μένα, ότι εκ των προτέρων θέλατε να ανοίξετε το θέμα των προσκλήσεων λόγω των παραπόνων. Η ευκαιρία αργά ή γρήγορα θα δινόταν. Συνεπώς δεν πρόκειται για "αυτοστοχοποίηση" που αναφέρετε συνεχώς ως τώρα αλλά στοχοποίηση από άλλα μέλη. Αυτό που έλεγα εγώ εξ αρχής!

Τα δεδομένα που έχουν αναφερθεί στο παρόν θέμα δυστυχώς δεν βλέπω να σας απασχολούν. Δεν έχετε ασχοληθεί καθόλου με τα υπόλοιπα, πλην εμού, μέλη ενώ με μένα κάνετε επιλεκτικότατες τοποθετήσεις.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 09 Απρ 2013, 12:20

Για την αποτίμηση των αντικειμένων δεν μίλησα εγώ πρώτος, εσείς τη ζητήσατε

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ έγραψε:αν θέλετε να είστε δίκαιοι κ. διαχειριστές μπορείτε να επικαλείστε το αντίτιμο κάθε αγαθού όποτε έχετε κάποιο παράπονο.


Μια ακόμα απόδειξη των λεγομένων μου, ότι δηλ. δεν ασχολείσθε πραγματικά με το ζήτημα, μόνον σας απασχολεί να σταματήση η συχνή προσφορά των προσκλήσεων καθώς έχουν υπάρξει παράπονα που συμμερίζεσθε.

Φυσικά εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο αλλά το μέλος

από georgeRgR » Κυρ Απρ 07, 2013 9:00 pm
Έχω λάβει ορισμένες προσκλήσεις μέσω του xariseto (απ' όσο θυμάμαι και από τον Ρακοσυλλέκτη) και πέρασα με τη σύζυγό μου μερικά πολύ όμορφα βράδια. Όπως και να παίρνει κάποιος προσκλήσεις (μέσω διαγωνισμών, φίλων κ.ο.κ.), η αντίστοιχη αξία δυο εισιτηρίων είναι δεδομένη.
Είναι γεγονός πως ένα σημαντικό μέρος των "υλικών" αγαθών που διακινούνται είναι ευτελούς ή και μηδαμινής αξίας (χαλασμένα, παρωχημένα, κλπ), ενώ αρκετά άυλα (νομικές συμβουλές, προσκλήσεις κ.α.) έχουν σαφώς μια σημαντική αντικειμενική αξία.
Σχεδόν όλα όσα χαρίζονται στην ιστοσελίδα έχουν κάποιο αντίτιμο, οπότε αν θέλετε να είστε δίκαιοι κ. διαχειριστές μπορείτε να επικαλείστε το αντίτιμο κάθε αγαθού όποτε έχετε κάποιο παράπονο. Υλικό ή άυλο, μικρή σημασία έχει.


Πέραν αυτού φυσικά και εσείς μιλήσατε για αποτίμηση εξ αρχής:


από polvar » Σάβ Απρ 06, 2013 10:03 pm

Υπάρχουν όμως αρκετά μέλη που παραπονούνται λέγοντας ότι οι προσκλήσεις είναι τζάμπα και τις βρίσκει πολύ εύκολα όποιος θέλει οπότε χαρίζοντάς τες κάποιοι, "αγοράζουν" δικαίωμα ζήτησης πραγματικών αντικειμένων.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 09 Απρ 2013, 12:24

Κάτι πολύ βασικό για την κουβέντα μας:

Ο σκοπός του χαρισέ το, ποιός είναι; Να χαρίζωνται αντικείμενα για τα οποια έχει δώσει κάποιο χρηματικό ποσό ο προσφέρων (ή/και να έχει κάποια αξία την στιγμή της προσφοράς) ή τα οποία έχουν κάποια χρησιμότητα για τον παραλήπτη και την οποία κρίνει μόνον αυτός "δαπανώντας" ένα από τα ευχαριστώ του;

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 09 Απρ 2013, 12:31

Τέλος θέλω να προσθέσω ότι είπατε ένα σωρό πράγματα βασιζόμενος στο ότι οι προσκλήσεις αξίζουν 30€ αλλά ούτε μια κουβέντα για το πού τις βρίσκετε. Μήπως θέλετε να πιστέψουμε ότι τις αγοράζετε και τις χαρίζετε εδώ;

Έγραψα για τα 30 ευρώ γιατί ξεκινήσατε λέγοντας ότι είναι τζάμπα:

από polvar » Σάβ Απρ 06, 2013 10:03 pm
Υπάρχουν όμως αρκετά μέλη που παραπονούνται λέγοντας ότι οι προσκλήσεις είναι τζάμπα


Είναι θεμα αμφισβητήσεως ότι για να παρακολουθήσουν 2 άτομα την παρασταση χρειάζονται 30 ευρώ; Αν εγώ την έχω την προσκληση από φίλο μου, από νικητή διαγωνισμου ή επειδή βγαίνω με την πρωταγωνίστρια ποιόν ακριβώς ενοχλέι;; Η συντριπτική πλειονότης των αντικειμένων που χαρίζονται εδώ εμμέσως ή αμέσως ειναι τζάμπα για τον προσφέροντα! Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας; Εγώ δηλ δεν θα πάρω το dvd που θέλω επειδή ήταν τζάμπα μαζί με την εφημερίδα που ούτως ή άλλως αγοράζει ο δωρητής;!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”