Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 09 Απρ 2013, 12:39

Τέλος πάντων, για μένα η συζήτηση έφθασε στο τέλος γιατί όπως έγκαιρα προείπα, και όπως συνήθως γίνεται, αυτές οι συζητήσεις καταντούν ατέρμονες, επαναλαμβανόμενες και μίζερες και δεν έχω διάθεση για να ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια.

Αν όντως έφθασε στο τέλος, απλώς επιβεβαιώνετε 100% όσα αναφέρω από το πρώτο μήνυμα, ότι έχετε ήδη διαμορφωμένη άποψη περί προσκλήσεων και εμού και ίσως (δίνετε τέτοια σημάδια) απλά έπρεπε να ανοίξετε το θέμα ώστε να είναι "σύννομος" ο αποκλεισμός μου μεταγενέστερα (αλήθεια, με παραβίαση ποιού κανόνα θα αποκλεισθώ ακριβώς; Μη σεβασμου των παραπονιάρηδων του χαρισέ το;). Ακόμα και λόγια άλλου μέλους τα παρουσιάσατε ως δικά μου.

Έχουν γραφτεί δεκάδες εποικοδομητικών σκέψεων αλλά για σας είναι ατέρμονη και μίζερη αυτη η συζητηση. Δυστυχώς δείχνετε ότι δεν ενδιαφέρεσθε, αν και υπάρχουν οι καταλληλότερες των προϋποθέσεων, να βγη κάτι για το καλό των μελών του χαρισέ το.

Αν θέλετε να μην επαναλάβετε κάτι, καν`τε copy-paste, εφ`όσον έχετε ασχοληθεί με όσα σας έχουμε αναφέρει 4-5 ατομα εδώ.


ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 09 Απρ 2013, 12:42

Αν θέλετε συνεχίστε την τακτική σας, να μην διαβάσω όμως δικαιολογίες του τύπου "δεν με προειδοποιήσατε, δεν το ήξερα, δεν το κατάλαβα κλπ" αν ποτέ γίνει -απότομη- επέμβαση από τον διαχειριστή.

Είστε σαφής κ. πολβαρ. Περιμενω λοιπόν την τιμωρία μου για την σκανδαλιά μου! Όλα όσα γράφτηκαν από το ένα "ματι" μπήκαν, από το άλλο βγήκαν....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 09 Απρ 2013, 12:43

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ έγραψε:Κάτι πολύ βασικό για την κουβέντα μας:

Ο σκοπός του χαρισέ το, ποιός είναι; Να χαρίζωνται αντικείμενα για τα οποια έχει δώσει κάποιο χρηματικό ποσό ο προσφέρων (ή/και να έχει κάποια αξία την στιγμή της προσφοράς) ή τα οποία έχουν κάποια χρησιμότητα για τον παραλήπτη και την οποία κρίνει μόνον αυτός "δαπανώντας" ένα από τα ευχαριστώ του;
Νομίζω ότι αυτή είναι η λυδία λίθος της συζήτησης. "μην το πετάς,χάρισέτο" λέγεται,δε λέγεται,"πόσο το αγόρασες,τόσα σου δίνω",αυτό είναι το ricardo.Εγώ δηλαδή που θα το πετούσα,εγώ που την είδα την παράσταση,το δίνω αλλού για να πιάσει τόπο και να ψυχαγωγηθεί ο κλεισμένος για μήνες στο σπίτι του,ο φοιτητής,ο άνεργος,ή και ο οποιοσδήποτε θεατρόφιλος.Αντιστοίχως,αυτό που εσύ δεν το θέλεις πια,το βιβλίο, το σχισμένο που θα ανακύκλωνες,που έχει 1 ευρώ στο μοναστηράκι,το θέλω εγώ γιατί το εκτιμώ. Αλλά τελικώς,επικρατεί η λογική "θέλω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".Άλλωστε το φόρουμ ελληνικό είναι...

Άβαταρ μέλους
farfalina
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3604
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010, 19:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από farfalina » 09 Απρ 2013, 14:49

και τελικα....οι "παραπονιαρηδες" θα βγουν να πουν το παραπονο τους??? :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν κανω αποστολές,
λόγω βρέφους μου ειναι δύσκολο.
Παραλαβη απο μέτρο Φιξ η Ακρόπολης.

Εχω αλλεργια στις γατες.
Θα σας παρακαλεσω να με ενημερωνετε οταν καποιο ρουχο ειναι απο σπιτι που φιλοξενει αυτο το κατα τ'αλλα συμπαθεστατο ζωακι.


Ευχαριστώ πολυ.

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από sofi_k » 09 Απρ 2013, 15:48

Συμφωνώ με την Strawberry και την farfalina!
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
FloriDan
Banned member !!
Banned member !!
2 10
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 21 Απρ 2013, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από FloriDan » 27 Νοέμ 2013, 22:01

Ντροπή σας, καταφέρατε να κάνετε το μέλος να αραιώσει την προσφορά εισιτηρίων για παραστάσεις, κατάσταση που μας δυσαρεστεί ταμάλα.

κουκουτσάκι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3666
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από κουκουτσάκι » 27 Νοέμ 2013, 22:23

εγώ στεναχωριέμαι που υπήρξαν άτομα που έκαναν τέτοια παράπονα...είναι σίγουρο ότι δεν έχουν πάει ποτέ θέατρο στη ζωή τους,,,είναι σίγουρο ότι δεν ξέρουν καν τι θα πει θέατρο.. ακόμα και δωρεάν να τις βρήκε ο άνθρωπος, μπράβο του που τις έδωσε και δεν πήγαν χαμένες... όσο για τα ευχαριστώ...έλεος ..αυτοί που έκαναν τα παράπονα είναι αυτοί που ζουν για τα ευχαριστώ.. ας χαλαρώσουν και ας το δουν από την άλλοι μεριά μήπως ξεζωριστούν...αυτός που παίρνει την πρόσκληση χάνει ένα ευχαριστώ , χάνει λοιπόν το δικαίωμα να τους πάρει κάτι που πολύ θέλουν ,,,επίσης θα λείπει και από το σπίτι και θα τους αφήσει χρόνο και ευκαιρία να κερδίσουν εκείνοι κάτι... αμάν .. πολύ καλή ιδέα αυτή η σελίδα αλλά δυστυχώς κάποιοι δεν λεν να καταλάβουν κάποια πράγματα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

είμαι μέλος σε κάποιες χαριστικές ομάδες όπως επίσης και σε κάποιες ομάδες πωλήσεων στο facebook

Άβαταρ μέλους
venybzz
Diamond Member
Diamond Member
94 64
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 21 Ιουν 2010, 03:40
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από venybzz » 27 Νοέμ 2013, 23:08

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Διάβασα τα περισσότερα ποστ που έγιναν και θεωρώ πως ο Polvar κάνει λάθος εκτίμηση. Τι αν πω ίσως παρασύρθηκε από τα παράπονων των μελών. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο μας ενοχλεί το κόστος; Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να χαρίζουν ατ μέλη, ούτε χειροποιειτα κοσμήματα, ούτε κηραλοιφές, ούτε δεντράκια αλόης. Είναι παράλογο από όλες τις πλευρές. Δεν θέλω να μακρυγορώ και τα 2 μέλη με κάλυψαν απολύτως με τις απόψεις τους.
ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ έγραψε:Κάτι πολύ βασικό για την κουβέντα μας:

Ο σκοπός του χαρισέ το, ποιός είναι; Να χαρίζωνται αντικείμενα για τα οποια έχει δώσει κάποιο χρηματικό ποσό ο προσφέρων (ή/και να έχει κάποια αξία την στιγμή της προσφοράς) ή τα οποία έχουν κάποια χρησιμότητα για τον παραλήπτη και την οποία κρίνει μόνον αυτός "δαπανώντας" ένα από τα ευχαριστώ του;
STRAWBERRY8 έγραψε:Νομίζω ότι αυτή είναι η λυδία λίθος της συζήτησης. "μην το πετάς,χάρισέτο" λέγεται,δε λέγεται,"πόσο το αγόρασες,τόσα σου δίνω",αυτό είναι το ricardo.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πριν ζητήσετε κάτι, αναρωτηθείτε: "Το έχω πραγματικά ανάγκη";

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 23 Μαρ 2019, 18:31

Πολύ ωραία εξελίχθηκε το θέμα:έχουμε κάνει μαύρα μάτια να δούμε πρόσκληση για θέατρο αλλά ευτυχώς βρίσκουμε πολλά βρακιά μεταχειρισμένα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από polvar » 24 Μαρ 2019, 02:48

Γιατι το λετε αυτο;
Εγω τοτε ειπα στον ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ να μετριασει τις ζητησεις του σε υλικα αντικειμενα εφοσον τα χαρισματα του ειναι αυλα. Δεν απαγορευσαμε τα χαρισματα προσκλησεων ουτε και το ευχαριστω προς αυτες.
Ομως δεν χαριζε προσκλησεις μονο το μελος αυτο αλλα και αλλα μελη που δεν ειχαν χαρισματα μονο αυτης της κατηγοριας ωστε να πει κανεις οτι επηρρεαστηκαν απο αυτη τη συζητηση.

Επομενως για το σταματημα του χαρισματος δωρεαν προσκλησεων αναζητησετε την αιτια αλλου.
Πχ στην οικονομικη κριση και τη μειωση των εσοδων των θιασων επομενως και την μη ευχερεια διαθεσης τοσων προσκλησεων δωρεαν

Παντως αν καποιος εχει διαθεση να χαρισει και δεν το κανει αποκλειστικα για να μπορει να παρει ισοποσα , δεν εμποδιζεται απο τιποτα . Τρανταχτο παραδειγμα το μελος skrissos και ολα τα μελη με μεγαλη θετικη αποκλιση στα στατιστικα τους

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”