Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από polvar » 06 Απρ 2013, 14:49

Διαπίστωση προς ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ: Το 80-90% των προσφορών σας στο site είναι προσκλήσεις αλλά οι ζητήσεις σας δεν είναι αυτής της κατηγορίας.


ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 06 Απρ 2013, 15:10

Χαίρετε :}


επειδή το μήνυμά σας δεν είναι σαφές, πείτε μου ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα ώστε να το έχω υπ`όψιν μου. Δηλ παρατηρούμαι αυτή την στιγμή για ποιό θέμα; Ζητάω πολλά; Ζητάω ακριβά ενώ δίνω της πλάκας αντικείμενα; Τί ακριβώς; :thank:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ την 07 Απρ 2013, 14:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
farfalina
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3604
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010, 19:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από farfalina » 06 Απρ 2013, 16:14

εγω παντως να πω οτι ειναι σημαντικο να χαριζει καποιος προσκλησεις ακομα κ εαν τις εχει κερδισει.
εχω παει σε αρκετες παραστασεις απο τετοιες προσκλησεις, μιας που εγω δεν κερδιζω ποτε τιποτα. :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν κανω αποστολές,
λόγω βρέφους μου ειναι δύσκολο.
Παραλαβη απο μέτρο Φιξ η Ακρόπολης.

Εχω αλλεργια στις γατες.
Θα σας παρακαλεσω να με ενημερωνετε οταν καποιο ρουχο ειναι απο σπιτι που φιλοξενει αυτο το κατα τ'αλλα συμπαθεστατο ζωακι.


Ευχαριστώ πολυ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από polvar » 06 Απρ 2013, 23:03

Κατ' αρχήν δεν έκανα παρατήρηση αλλά διαπίστωση. Και αυτό γιατί κατ' εμέ, εφόσον βρίσκετε άτομα που δίνουν το 'ευχαριστώ' τους για να πάρουν την πρόσκληση καλώς το κάνετε.
Υπάρχουν όμως αρκετά μέλη που παραπονούνται λέγοντας ότι οι προσκλήσεις είναι τζάμπα και τις βρίσκει πολύ εύκολα όποιος θέλει οπότε χαρίζοντάς τες κάποιοι, "αγοράζουν" δικαίωμα ζήτησης πραγματικών αντικειμένων.
Εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτές και γι αυτό δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.
Όταν όμως πληθαίνουν τα "παράπονα" ενδέχεται σε κάποια στιγμή και οι προσκλήσεις να περάσουν στα άυλα αντικείμενα, όπως έγινε για τον χρόνο ομιλίας των κινητών καθώς υπήρξε κατάχρηση και έγινε ειδική κατηγορία.
Υπήρχε για καιρό ειδική κατηγορία προσκλήσεων αλλά έμπαινε και σε αυτήν το 'ευχαριστώ' οπότε δεν άλλαζε κάτι. Αλλά όμως όταν μέλη όπως κι εσείς έχουν τόσο μεγάλο ποσοστό χαρίσεων αυτού του τύπου επόμενο είναι ότι θα μπουν στο στόχαστρο και θα αλλάξει η πολιτική του site.

Γι αυτό και η διαπίστωση, ως παραίνεση να μετριάσετε/αλλάξετε τακτική πριν γίνετε στόχος.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 13:28

Καλημέρα σας :}

Ξαναδιαβάζοντας ττην προηγουμένη απάντησή μου συνειδητοποίησα ότι έπεσα στην παγίδα υποβαθμίσεως των προσκλήσεων οπότε επιβάλλεται, και είναι ευκαιρία, να λεχθούν κάποια πράγματα.

1) Οι φίλοι μας που εκφράζουν παράπονα για να παρακολουθήσουν την συγκεκριμένη παράσταση με την παρέα τους πρέπει να καταβάλουν 30 ευρώ. Εγώ τους παρέχω την δυνατότητα να την δουν απολύτως δωρεάν.

2) Η χαρά που έχω διακρίνει αρκετές φορές στα ατομα που λαμβάνουν από εμένα προσκλήσεις είναι συγκρίσιμη και πολλάκις ανώτερη από την αντίστοιχη χαρά από την προσφορά ενός υλικού αντικειμένου.

3) Δεν τυχαίνει να ειμαι μαμά μικρού παιδιού να προσφέρω ρουχαλάκια-παπουτσάκια κάθε 2 βδομάδες επειδή αλλάζει το νούμερο στο μωρό μου και καθίστανται άχρηστα. Δεν είμαι καν κοπέλα να δίνω βάση στην εμφανισή μου (καλά κάνουν, μην παρεξηγηθώ) και να χαρίζω αβέρτα καλλυντικά-παπούτσια-ρούχα επειδή τα φορεσα 1 φορά και τα βαρέθηκα ήδη και ήδη έχω αγοράσει καινούργια. Παράπονα για αυτές τις περίπτωσεις δεν έχουμε να υποθέσω.

4) Ποιός είναι ο Ρακοσυλλέκτης, ο πολβαρ και οι παραπονιάρηδες για να κρίνουν πόσο χρήσιμο είναι για κάποιον μια πρόσκληση ή μια τηλεκάρτα π.χ. πλην του ίδιου του αποδέκτη; Για κάποιον συλλέκτη σπιρτοκούτων, 1 σπιρτόκουτο είναι υπερπολύτιμο. Για κάποιον αλλο που θέλει να βγει να ξεσκάσει και να αποφύγει την κατάθλιψη της κλεισούρας και να πάει σε μια συναυλία, σε ένα θέατρο αλλά δεν μπορεί να ανταποκριθή στα παράλογα πολλές φορές εισιτήρια είναι εξαιρετικά χρήσιμη προσφορά η πρόσκλησή μου. Για την μαμά που θέλει να πάει το παιδάκι της παιδικό θέατρο δεν είναι μια σημαντική προσφορά η εν λόγω πρόσκληση;

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 13:50

Είχα την εντύπωση ότι οι διαχειριστές επαναφέρουν στην τάξη τυχόν ξεφεύγοντα μ'ελη από τους κανόνες της σελίδας μας στην οποία είμαστε όλοι κοινωνοί και κατά τεκμήριο σεβόμαστε και αγαπάμε. Τώρα μαθαίνω ότι κάνουν και διαπιστώσεις-μπηχτές βάσει των παραπονιάρηδων της σελίδος μας.

Φυσικά και εκφέρετε γν'ωμη κυριε πολβαρ όταν γράφετε γιατί κατ' εμέ, εφόσον βρίσκετε άτομα που δίνουν το 'ευχαριστώ' τους για να πάρουν την πρόσκληση καλώς το κάνετε., σαν να λέτε αφ`ου υπάρχουν άτομα που σπαταλάνε τα πολύτιμα ευχαριστώ τους για να πάνε να ψυχαγωγηθούν και να ξεφύγουν από την πίεση της καθημερινότητος αντί να πάρουν ένα ακόμα διακοσμητικό για το σαλόνι τους. Φυσικά και παίρνετε θέση και συμμερίζεσθε τα εν λόγω παράπονα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ την 07 Απρ 2013, 19:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 13:52

Γράφετε: Υπάρχουν όμως αρκετά μέλη που παραπονούνται λέγοντας ότι οι προσκλήσεις είναι τζάμπα και τις βρίσκει πολύ εύκολα όποιος θέλει οπότε χαρίζοντάς τες κάποιοι, "αγοράζουν" δικαίωμα ζήτησης πραγματικών αντικειμένων.

1) Αυτά τα μέλη, στα οποία προσκυνάμε ομαδικώς απ`οτι φαίνεται, έχουν πάει ποτέ στην ζωή τους θέατρο;

2) Τζάμπα είναι η πρόσκληση που κοστίζει 30 ευρώ ενώ το παλιό-ξεχασμένο για χρόνια στην αποθήκη- φθαρμένο και άχρηστο για τον προσφέροντα αντικείμενο έχει κάποια αξία; Δηλ θα το πουλούσαν στην μαύρη αγορά για 70-80 ευρώ αλλά είπαν ας το χαρίσω στο χαρισέ το;;! Τα αντικείμενα που προσφέρονται ως δήθεν αψεγάδιαστα και τελικώς δεν λειτουργουν ή έχουν τα χάλια τους (συσκευές χαλασμένες, ρούχα με λεκέδες ανεξιτηλους και πάει λέγοντας);;

3) Δεν τις βρίσκει καθόλου εύκολα όποιος θέλει. Σας το υπογράφω! Εκτός από παραπονιάρηδες, είναι και άσχετοι με το αντικείμενο. Αλλά έχουν λόγο και γνώμη.Η λέξη Γνώμη προέρχεται απο το ρήμα γιγνώσκω, η ίδια η γλώσσα σου λέει ότι για να εκφέρης γνώμη, πρέπει να γνωρίζης πρώτα! Σε τελική ανάλυση, αφ`ου τις βρίσκει κάποιος τόσο εύκολα και απλά, γιατί δεν κάνουν το ίδιο ώστε να αυξήσουν τα ευχαριστώ τους;

4) Όλοι μας αγοράζουμε δικαίωμα ζήτησης. Δίνουμε κάτι που δεν μας χρειάζεται πολύ, ή καθόλου, για να έχουμε βάσει κανόνων δικαίωμα να ζητήσουμε κάτι άλλο. Προσωπικά έχω δώσει αντικείμενα που δεν μου ήταν καθόλου άχρηστα γιατί κατά περιόδους ένοιωθα ότι ζητάω παραπάνω από όσα προσφέρω.

5) Σε τελική ανάλυση να εμφανισθή παρακαλώ πολύ κάποιος από το πλήθος των παραπονιάρηδων και να μου εξηγήση ποιό είναι το πρόβλημά του. 2 άτομα ΄δινουμε κατά βάση προσκλήσεις, αρά υπάρχει πρόβλημα με μας τους 2 (ή με τον ένα; Δεν ξέρω!). Να μας πη κάποιος λοιπόν τί τον κοφτει που παίρνουμε ευχαριστώ από τις προσκλήσεις. Τους πήραμε κάποιο αντικείμενο και στράβωσαν; Αυτοί δηλ. ατομικώς τί συνέπειες έχουν από το ότι εγώ χαρίζω προσκλήσεις;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ την 07 Απρ 2013, 20:14, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από polvar » 07 Απρ 2013, 14:04

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά στον Σχολιασμό όπου υπάρχει μεγάλη συζήτηση για τα άυλα αντικείμενα όπως τα αρχεία, τις συμβουλές, τον χρόνο ομιλίας, κλπ.
Από την άλλη, είτε το θέλουμε είτε όχι, το 'ευχαριστώ' εδώ έχει καταντήσει το τοπικό "νόμισμα" (αφού όποιος έχει έλλειμμα δεν μπορεί να ζητήσει αντικείμενα). Επομένως αφού "αγοράζονται" οι προσκλήσεις σας καλά κάνετε και τις "πουλάτε".
Αν όμως αυτές τις βρίσκετε "δωρεάν" (δεν ξέρω πού τις βρίσκετε, σας είπα ότι δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα) και τις "πουλάτε" εδώ για να "αγοράσετε" κάτι άλλο, επόμενο δεν είναι ότι κάποιους ενοχλεί;


Συντονιστές είμαστε εδώ για να επιβάλλουμε την "τάξη", δεχόμαστε παράπονα και σκεφτόμαστε κιόλας. Σας είπα ότι έκανα διαπίστωση. Αν θεωρούσα ότι παραβήκατε την τάξη θα έκανα παρατήρηση και θα είχε κλείσει και η αγγελία. Αντιθέτως απλά σας ζήτησα να μετριάσετε την τακτική χαρίσματος προσκλήσεων για να μη γίνεστε στόχος.
Όμως όσο επεκτείνετε τις σκέψεις σας σύμφωνα με την φαντασία σας και αφού δεν μπορείτε να καταλάβετε το πνεύμα με το οποίο μιλώ, θα οδηγηθούμε στα άκρα από ότι φαίνεται.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 14:19

polvar έγραψε: Αν όμως αυτές τις βρίσκετε "δωρεάν" (δεν ξέρω πού τις βρίσκετε, σας είπα ότι δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα) και τις "πουλάτε" εδώ για να "αγοράσετε" κάτι άλλο, επόμενο δεν είναι ότι κάποιους ενοχλεί;

Έχω ήδη απαντήσει επί της ουσίας (φθαρμένα-παλιά αντικείμενα) παραπάνω. Για μένα δεν είναι καθόλου επόμενο γιατί δεν είναι σκόπος μου να βγάλω το μάτι του άλλου. (Γι`αυτο έγραψα να παρέμβη κάποιος και να μου εξηγήση ποιό είναι το πρόβλημά του). Φαίνεται για πολλούς είναι. Αλλά εσας δεν σας προβληματίζει αυτό.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 14:20

Από την άλλη, είτε το θέλουμε είτε όχι, το 'ευχαριστώ' εδώ έχει καταντήσει το τοπικό "νόμισμα" (αφού όποιος έχει έλλειμμα δεν μπορεί να ζητήσει αντικείμενα). Επομένως αφού "αγοράζονται" οι προσκλήσεις σας καλά κάνετε και τις "πουλάτε".

Πολύ σωστά, γιατί λοιπόν αφιερώνουμε τόσο χρόνο;;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”