Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από polvar » 08 Απρ 2013, 01:25

Ναι αλλά ως μέλος που είστε θα πρέπει να ξέρετε τι συζητήθηκε και τι συζητείται ώστε να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Όπως καταλαβαίνετε οι ατέρμονες συζητήσεις χωρίς κατάληξη δεν μπορούν να συνεχίζονται για πάντα. Οι κανόνες κα κάποια συμπεράσματα έχουν βγει από την μέχρι τώρα πορεία στον χρόνο και αυτά οφείλουμε να τα σεβόμαστε για την εύρυθμη λειτουργία.


georgeRgR
Platinum Member
Platinum Member
30 37
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 15:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γέρακα Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από georgeRgR » 08 Απρ 2013, 02:20

Γνωρίζω ότι πρέπει να γνωρίζει ένα μέλος, τους κανόνες λειτουργίας του φορουμ. Δεν είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω όλες τις συζητήσεις που γίνονται για τη διαμόρφωση των κανόνων αυτών αλλά και για το οποιοδήποτε θέμα.
Με το να σχολιάσω εδώ, προσπαθώ να δείξω μια άλλη οπτική σε δική σας παρατήρηση και αν θέλετε να τη λάβετε υπ' όψιν. Αν δε απαντούσατε εσείς στην αγγελία, δεν θα παρουσίαζα καν τη θέση μου, ούτε στο "σχολιασμό", ούτε πουθενά. Η εμπειρία βγάζει τους κανόνες αλλά η εμπειρία ποτέ δε σταματά να συγκεντρώνεται, οπότε φαντάζομαι πως οι κανόνες θα εξελίσσονται στο χρόνο.
Για τα αντικείμενα που χαρίζω προτιμώ την ταχυδρομική αποστολή ή την παράδοση χέρι με χέρι (Γέρακας).
Για ταχυδρομικά έξοδα είναι δυνατή η αποστολή χρημάτων με paypal ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό Εθνικής.

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 08 Απρ 2013, 14:26

Επειδή μάλλον "το άλλο μέλος" είμαι εγώ,ας εκφράσω κι εγώ τη γνώμη μου,αν επιτρέπεται δηλαδή.
Έχω πάρει στο παρελθόν προσκλήσεις από τον "ρακοσυλλέκτη" και ήταν από τα πιο ωραία ¨"πράγματα" που πήρα από δω,και φυσικά δε συμφωνώ καθόλου με τον χαρακτηρισμό "άϋλα",διότι δεν πιστεύω στην ανωτερότητα της ύλης του βρακιού από την "άϋλη" ψυχική ικανοποίηση που προσφέρει το θέατρο. Δεν τον κυνήγησα σαν κυνηγόσκυλο να δω τι κάνει τα "ευχαριστώ" που παίρνει για να τον καταγγείλω,όπως βλέπω να κάνουν άλλα μέλη. Έκανα μετακόμιση και έδωσα το μισό μου νοικοκυριό αλλά φαίνεται δε δικαιούμαι να δώσω προσκλήσεις εις αντάλλαγμα του νομίσματος "ευχαριστώ", γιατί 'αυτοστοχοποιούμαι". Περαιτέρω, είναι κανείς εδώ ανήλικος;Δεν έχει ικανότητα διαχείρισης των πράξεών του;Του απαγόρεψε κανείς να διεκδικήσει προσκλήσεις;Του τις δώσαμε με το ζόρι;Γνωρίζει κανείς ότι δωρεάν προσκλήσεις δικαιούνται δημοσιογράφοι που πρέπει να παρακολουθήσουν την παράσταση και να γράψουν κριτική για να πάρουν νέες προσκλήσεις;
Και για να μην παιδευόμαστε όλοι μαζί,ενήλικες άνθρωποι,εάν δεν επιθυμούν οι διαχειριστές να δωρίζονται προσκλήσεις,αλλά μόνο "υλικά πράγματα" ας το ανακοινώσουν,να μη χάνει το χρόνο του κανείς και να μη συγχιζόμαστε αμφότεροι.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3827
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 08 Απρ 2013, 14:38

Περαιτέρω,αφού ενδιαφέρεστε για το γενικότερο καλό των μελών του σάιτ,θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας όχι μόνο τους "γκρινιάρηδες" και τη διάθεσή σας να ησυχάσετε από αυτούς αλλά και όλους αυτούς που πήραν προσκλήσεις,είπαν χίλια ευχαριστώ,αλλά δεν κάθονται να πρήζουν τους διαχειριστές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος STRAWBERRY8 την 08 Απρ 2013, 18:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από polvar » 08 Απρ 2013, 14:41

Η συζήτηση αποκόπτεται από την αγγελία και μεταφέρεται στον Σχολιασμό

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από sofi_k » 08 Απρ 2013, 16:12

Μακάρι να έμπαιναν αγγελίες με προσφορά εισιτηρίων και σε παραστάσεις της Θεσσαλονίκης, γιατί δεν περισσεύει μία για να δούμε θέατρο ή σινεμά πια. Πολύ καλά κάνουν τα μέλη και χαρίζουν την ευκαρία σε κάποιους να ξεσκάσουν και να να ψυχαγωγηθούν. Ο καθένας προσφέρει ό,τι δύναται εδώ μέσα και σαφώς είναι μεγαλύτερης αξίας μια δωρεάν πρόσκληση για θέατρο, από ένα πλαστικό βραχιόλι- βέβαια κι αυτό μια άποψη είναι, η δική μου. Φιλικά, Σοφία.
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1756
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 08 Απρ 2013, 18:17

polvar έγραψε:Τις συζητήσεις για το 'ευχαριστώ' στον Σχολιασμό τις διαβάσατε ποτέ;
Ακόμα και τα αρχεία που χαρίζει κάποιος έχουν τον κόπο τους να τα κατεβάσει, να τα διαμορφώσει και να τα χαρίσει. Και φυσικά περισσότερο από ότι ένα μολύβι που χαρίζουν άλλοι
Καλησπέρα σας κατ`αρχάς :}

Όχι, δεν τις διάβασα, δεν νομίζω να είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω όλες τις συζητήσεις. Και για μένα είναι "κόπος" να παρουσιάσω την προσκληση, να ενημερώσω το μέλος και να απαντήσω σε όλες τις τυχόν απορίες που έχει. Δεν ζητησα τα ρέστα από κανένα. Με χαρά το κάνω και είμαι σίγουρος ότι κάθε μέλος που έχει λάβει πρόσκληση από εμένα θα το αναγνωρίσει. Δεν έχω πρόβλημα να μπαίνουν ευχαριστώ και για τα αρχεία, κατ`εμέ η προσφορά της προσκλήσεως είναι πολύ σημαντικότερη, για σας μπορεί να είναι το αρχείο. Κανένα πρόβλημα, εγώ δεν θα τρεξω να το πω στους διαχειριστές να σας μαλώσουν!

Υ: Το μολύβι πήγαινε μαζί με τα γυναικεία καλλυντικά

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1756
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 08 Απρ 2013, 18:31

Επικεντρωθείτε σας παρακαλώ όμως σε αυτό που τονίζω από την αρχή:
Την ίδια διαπίστωση / παρατήρηση θα έκανα σε όποιον το 90% των χαρισμάτων του ήταν μολύβια ή αρχεία ή βρακάκια.
Μπορείτε να καταλάβατε τη λέξη "αυτο-στοχοποίηση";



90% σημαίνει ότι έχω χαρίσει 112 προσκλήσεις. Είσθε σίγουρος; Εγώ είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ λιγότερες. Ότι ειναι πολλές δεν το αμφισβητώ αλλά η υπερβολή εκ μέρους σας δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα πέρα από το να αποδεικνύει αυτό που προείπα. Ότι δηλ. συμμεριζεσθε τα συγκεκριμένα παραπονα και γι`αυτό εξ αρχής ξεκινησατε το όλο θέμα.

Δηλ θέλετε να μας κάνετε να πιστεψουμε ότι δεν υπάρχουν μέλη με αντιστοιχα πολύ μεγάλο ποσοστο χαρισμάτων απο συγκεκριμένα είδη (βιβλία, καλλυντικά, ρουχα κλπ); Μόνο εγώ είμαι στο χαρισέ το που η πλειοψηφία των χαρισμάτων μου είναι όντως από ένα είδος; Μήπως απλώς στοχοποιούμαι εκ μέρους σας επειδή αυτό το είδος ειναι οι προσκλήσεις για τις οποίες υπάρχουν παράπονα; Αν τα παράπονα ήταν στραμμένα προς άλλη κατεύθυνση, θα είχατε ασχοληθεί μαζί μου;

Στοχοποίηση υπάρχει εκ μέρους σας, εγώ προσφέρω προσκλήσεις γιατί μπορώ και θέλω να προσφέρω προσκλήσεις, όπως ο άλλος προσφέρει οτιδήποτε άλλο γιατί αυτό μπορεί και θέλει.

Και γιατί να μην αντιστρέψουμε την διαπίστωσή σας; Το 90% (αφ`ου αυτό το ποσοστό σας αρέσει) αυτών που έχω λάβει είναι συλλεκτικά και dvd με αξία πολύ μικρότερη από τις προσκλήσεις μόνο (δεν αναφερω υλικά αντικείμενα με μεγάλη αξία για τα δεδομένα του χαρισέ το που έχω προσφέρει). Αυτό είναι μεμπτό; Αυτό γιατί δεν λαμβάνεται υπ`όψιν εκ μέρους σας; 2 μέτρα και 2 σταθμά;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από polvar » 08 Απρ 2013, 18:39

Εξακολουθείτε να μην καταλαβαίνετε:

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΑΠΑΝΑΤΕ ΟΥΤΕ 1 ΕΥΡΩ! ΑΛΛΑ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ "ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ" ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ. ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑ ΜΕΙΖΟΝΑ ΛΟΓΟ

Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε ή τόσο περίπλοκα τα λέω;

Και δεν με ενδιαφέρει τι έχετε πάρει. Αν εξακολουθήσουμε όμως να το ανεχόμαστε αυτό, θα βγει ο άλλος και θα πει: "Να ο ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ δίνει μόνο προσκλήσεις και δεν του κάνετε παρατήρηση, εμένα (που χαρίζω πχ μόνο βραχιολάκια) γιατί μου κάνετε;" Καταλάβετε επιτέλους ότι δεν μπορούν να ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά για τα μέλη αλλά ούτε και είναι δυνατόν να καθόμαστε κάθε τρεις και λίγο, ούτε οι συντονιστές ούτε και τα μέλη που συναλλάσσονται μαζί σας, και να αποτιμούμε πόσο έκαναν τα αντικείμενα που έχετε δώσει με αυτά που έχετε πάρει ώστε να δούμε αν δικαιούστε ή όχι την νέα ζήτηση που θα κάνετε.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1756
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 08 Απρ 2013, 18:40

[b]Πάντως, επειδή αναζητάτε συνεχώς κάποιος από τους παραπονούμενους να μιλήσει, δεν πρόκειται να το κάνει κανείς, γιατί πέρα από εμάς τους 5-6 που συζητάμε εδώ, άντε και άλλους 10 που έτυχε να κοιτάξουν την αγγελία αυτή, κανείς άλλος δεν γνωρίζει για την συζήτηση που διεξάγεται εδώ.

Γι αυτό αν θέλετε, να το βγάλουμε δημόσια το θέμα σε νέα συζήτηση αλλά πιστεύω ότι δεν θα προστεθεί τίποτα καινούργιο πέρα από τις αντιπαραθέσεις που βγήκαν στο παρελθόν και κατέληξαν σε banαρίσματα και κακίες.[
/b]

Τώρα λοιπόν που μπήκε δημοσίως το θέμα, τους περιμένουμε. Αλλά, αν είναι τόσο έντονα παραπονούμενοι, είναι δυνατόν να έιδαν ανάρτηση του μισητου Ρακοσυλλέκτη με τις απεχθείς προσκλήσεις του, και να έχη μάλιστα 2-3 σελίδες στιχομυθιών, και να μην έκαναν τον κόπο να ρίξουν έστω μια ματιά;; Δεν μου πολυστέκει εμένα αυτό.

Οι κακίες είναι ξεκάθαρο πόθεν προέρχονται κύριε πολβαρ. Εγώ εξ αρχής απαντάω σπιθαμή προς σπιθαμή σε οτιδήποτε έχει αναφερθεί. Αυτό θα συνεχίσω να κάνω ακόμα και αν εμφανισθή κάποιος να μου λύση την απορία τί ζόρι τραβάει που χαρίζω εγώ προσκλήσεις. Γιατί να πρέπει να αφιερώνουμε τόση ώρα για κάτι που επιτρέπεται από τους κανόνες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”