Τι πρέπει να γίνει με τις δωρεάν προσκλήσεις;

Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, Σχόλια, Προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Τι σας άρεσε και τι όχι στο site του XariseTo.Gr. Απόψεις, σχόλια, προτάσεις ή οτιδήποτε πιστεύετε ότι θα ικανοποιήσει τις... επιθυμίες σας!
ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 14:22

δεχόμαστε παράπονα και σκεφτόμαστε κιόλας.

Θα σκεφτείτε λοιπόν και όσα σας έγραψα εγώ;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από polvar » 07 Απρ 2013, 14:24

Λέτε να μην μας προβληματίζει το τι κάνουν εδώ τα μέλη προσπαθώντας να ξεγελάσουν με πονηριές τα άλλα και να φανούν εξυπνότερα ώστε να αποκομίσουν κέρδη από το site;
Αλλά δεν μπορούμε να κυνηγάμε και τον καθένα από πίσω.
Απλά, όταν παραγίνει θα αλλάξουν οι κανόνες όπως έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν μετά από διάφορα περιστατικά.
Και για τις προσκλήσεις, αν συνεχίσετε εσείς και το άλλο μέλος (και όποιος άλλος) να το παρακάνετε, θα πέσει μια πχ απαγόρευση χαρίσματος προσκλήσεων με ευχαριστώ και θα πάνε στα άυλα αντικείμενα και τότε θα ησυχάσουν όλοι, κι εσείς, κι αυτοί που κάνουν παράπονα, κι εμείς.

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 14:28

Όμως όσο επεκτείνετε τις σκέψεις σας σύμφωνα με την φαντασία σας και αφού δεν μπορείτε να καταλάβετε το πνεύμα με το οποίο μιλώ, θα οδηγηθούμε στα άκρα από ότι φαίνεται.

Γράφοντας αυτολεξεί τα λόγια σας είναι αδύνατη η επέκταση σύμφωνα με την φαντασία μου. Το πρώτο σας μήνυμα ήταν ασαφές και σας ζήτησα διευκρινήσεις. Εκτότε δεν επέμεινα ότι μου κάνατε κάποια παρατήρηση. Απαντάω στα όσα γράψατε ένα προς ένα ώστε να βγάλουμε και μια άκρη.

Και μένα το πνεύμα μου είναι σαφέστατο μέσα από τα λόγια μου χωρίς καμμιά διάθεση να οδηγηθούμε στα άκρα με την Βίκυ Φλέσσα. Εσείς λοιπόν έχετε την απόλυτη αρμοδιότητα για να βγη κάτι εποικοδομητικό από όλα αυτά και έχετε την πλήρη στήριξή μου σε αυτό. ;)

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 14:33

polvar έγραψε:Λέτε να μην μας προβληματίζει το τι κάνουν εδώ τα μέλη προσπαθώντας να ξεγελάσουν με πονηριές τα άλλα και να φανούν εξυπνότερα ώστε να αποκομίσουν κέρδη από το site;
Αλλά δεν μπορούμε να κυνηγάμε και τον καθένα από πίσω.
Απλά, όταν παραγίνει θα αλλάξουν οι κανόνες όπως έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν μετά από διάφορα περιστατικά.
Και για τις προσκλήσεις, αν συνεχίσετε εσείς και το άλλο μέλος (και όποιος άλλος) να το παρακάνετε, θα πέσει μια πχ απαγόρευση χαρίσματος προσκλήσεων με ευχαριστώ και θα πάνε στα άυλα αντικείμενα και τότε θα ησυχάσουν όλοι, κι εσείς, κι αυτοί που κάνουν παράπονα, κι εμείς.
Η αφετηρία της σκέψεώς μας είναι διαφορετική. Δεν αντιλαμβάνομαι τί ζόρι τραβάνε τα παραπονιάρικα μέλη με το γεγονός ότι εγώ παίρνω ευχαριστώ με τις προσκλήσεις. Γι`αυτό, ας παρέμβουν και ας μου εξηγήσουν παρακαλώ. Αφ`ου διαβάσουν πρώτα όσα ε΄χω γράψει. Αν δηλ. 'ενα μέλος χαρίζει συνέχεια καλλυντικά και πουδρες και μολύβια, είναι άλλη κατηγορία;

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 19:45

polvar έγραψε:Τα έχουμε ξαναπεί αυτά στον Σχολιασμό όπου υπάρχει μεγάλη συζήτηση για τα άυλα αντικείμενα όπως τα αρχεία, τις συμβουλές, τον χρόνο ομιλίας, κλπ.
Δεν αντιλαμβάνομαι τί σχέση έχουν αυτά με τα εισιτήρια θεάμάτων. Ένα ηλεκτρονικό αρχείο κατεβασμένο από το ιντερνετ εξομοιούται με 2 εισιτήρια αξίας 30 ευρώ ή ένα κουπόνι διακοπών π.χ που έχω δει κατα καιρούς να προσφέρουν διάφορα μέλη;;

ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 07 Μάιος 2010, 17:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΗΣ » 07 Απρ 2013, 19:56

Εν ολίγοις, εμένα ως συντονιστή θα με απασχολούσε το ζήτημα ότι υπάρχουν μέλη σε αυτη την πολύ ωραία προσπάθεια που ΄λέγεται χάρισέ το που ασχολούνται με το τί χαρίζει κάποιο άλλο μέλος και ως χαφιέδες πάνε και ζαλίζουν τους συντονιστές (ενώ ξέρουμε όλοι πόσο σημαντική είναι η προσπάθειά σας και ότι δεν έχετε χρόνο να ασχολείσθε με τα πάντα γιατί στην τελική τον ελεύθερο χρόνο σας αφιερώνετε. Και συγχαρητήρια πραγματικά γι`αυτό!!) για να το κάνουν ντα για να σταματήση και να μην παίρνη ευχαριστώ. Προφανώς έτσι νοιώθουν καλύτερα. Χωρίς βέβαια να τους απασχολή πώς νοιώθει αυτός που λαμβάνει τις προσκλήσεις. Εγώ πάντως περιμένω να εμφανισθή κάποιος από αυτους ο ίδιος χωρίς μεσάζοντες!

georgeRgR
Platinum Member
Platinum Member
30 37
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 15:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γέρακα Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από georgeRgR » 07 Απρ 2013, 22:00

Έχω λάβει ορισμένες προσκλήσεις μέσω του xariseto (απ' όσο θυμάμαι και από τον Ρακοσυλλέκτη) και πέρασα με τη σύζυγό μου μερικά πολύ όμορφα βράδια. Όπως και να παίρνει κάποιος προσκλήσεις (μέσω διαγωνισμών, φίλων κ.ο.κ.), η αντίστοιχη αξία δυο εισιτηρίων είναι δεδομένη.
Είναι γεγονός πως ένα σημαντικό μέρος των "υλικών" αγαθών που διακινούνται είναι ευτελούς ή και μηδαμινής αξίας (χαλασμένα, παρωχημένα, κλπ), ενώ αρκετά άυλα (νομικές συμβουλές, προσκλήσεις κ.α.) έχουν σαφώς μια σημαντική αντικειμενική αξία.
Σχεδόν όλα όσα χαρίζονται στην ιστοσελίδα έχουν κάποιο αντίτιμο, οπότε αν θέλετε να είστε δίκαιοι κ. διαχειριστές μπορείτε να επικαλείστε το αντίτιμο κάθε αγαθού όποτε έχετε κάποιο παράπονο. Υλικό ή άυλο, μικρή σημασία έχει.
Φιλικά,
Γ.Α.
Για τα αντικείμενα που χαρίζω προτιμώ την ταχυδρομική αποστολή ή την παράδοση χέρι με χέρι (Γέρακας).
Για ταχυδρομικά έξοδα είναι δυνατή η αποστολή χρημάτων με paypal ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό Εθνικής.

Άβαταρ μέλους
farfalina
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3608
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010, 19:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από farfalina » 07 Απρ 2013, 22:10

εχω παρει και εχω μετανιωσει για πολλα απο αυτα, ειτε γιατι τα δινουν χαλασμενα, ειτε γιατι δεν ειχαν καμια σχεση με την περιγραφη.
εχω δει ομως αξιολογες παραστασεις που θα πληρωνα τουλαχιστον 30ε και δεν εχω μετανιωσει ουτε για ενα ευχαριστω.(εφοσον το νομισμα ειναι αυτο)

εχετε αρχισει να κοιτατε το δεντρο και να χανετε το δασος εδω μεσα. ειναι κριμα....
φιλικα παντα-farfalina :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν κανω αποστολές,
λόγω βρέφους μου ειναι δύσκολο.
Παραλαβη απο μέτρο Φιξ η Ακρόπολης.

Εχω αλλεργια στις γατες.
Θα σας παρακαλεσω να με ενημερωνετε οταν καποιο ρουχο ειναι απο σπιτι που φιλοξενει αυτο το κατα τ'αλλα συμπαθεστατο ζωακι.


Ευχαριστώ πολυ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από polvar » 08 Απρ 2013, 00:08

Τις συζητήσεις για το 'ευχαριστώ' στον Σχολιασμό τις διαβάσατε ποτέ;
Ακόμα και τα αρχεία που χαρίζει κάποιος έχουν τον κόπο τους να τα κατεβάσει, να τα διαμορφώσει και να τα χαρίσει. Και φυσικά περισσότερο από ότι ένα μολύβι που χαρίζουν άλλοι

Επικεντρωθείτε σας παρακαλώ όμως σε αυτό που τονίζω από την αρχή:
Την ίδια διαπίστωση / παρατήρηση θα έκανα σε όποιον το 90% των χαρισμάτων του ήταν μολύβια ή αρχεία ή βρακάκια.
Μπορείτε να καταλάβατε τη λέξη "αυτο-στοχοποίηση";
Αν εξακολουθείτε να μην καταλαβαίνετε αναγκαστικά θα πάμε στο άλλο κεφάλαιο, του πόσο εύκολα ή όχι βρίσκει κανείς τις προσκλήσεις αυτές.

Πάντως, επειδή αναζητάτε συνεχώς κάποιος από τους παραπονούμενους να μιλήσει, δεν πρόκειται να το κάνει κανείς, γιατί πέρα από εμάς τους 5-6 που συζητάμε εδώ, άντε και άλλους 10 που έτυχε να κοιτάξουν την αγγελία αυτή, κανείς άλλος δεν γνωρίζει για την συζήτηση που διεξάγεται εδώ.

Γι αυτό αν θέλετε, να το βγάλουμε δημόσια το θέμα σε νέα συζήτηση αλλά πιστεύω ότι δεν θα προστεθεί τίποτα καινούργιο πέρα από τις αντιπαραθέσεις που βγήκαν στο παρελθόν και κατέληξαν σε banαρίσματα και κακίες.

Όσο για την αποτίμηση των αντικειμένων που χαρίζονται σε αξία, αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση που διεξάγεται στο site από την ίδρυσή του, οφείλατε να το ξέρετε όπως οφείλατε να ξέρετε ότι δεν είναι τεχνικά εφικτό υπό τις παρούσες συνθήκες να γίνει, αλλά αν ποτέ γίνει, θα έχει χαθεί και η ουσία του χαρίσματος καθώς όλα πλέον θα αποτιμούνται σε ένα άλλο, εικονικό αλλά πλήρες (και όχι υποτυπώδες όπως είναι το 'ευχαριστώ' αυτή την ώρα) "νόμισμα".

georgeRgR
Platinum Member
Platinum Member
30 37
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 15:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γέρακα Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 9/4

Δημοσίευση από georgeRgR » 08 Απρ 2013, 01:16

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει τις συζητήσεις του σχολιασμού, κυρίως λόγω του ότι δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ περισσότερο με το χαρισετο απ' όσο ήδη ασχολούμαι. Δράττομαι της ευκαιρίας να πω την άποψή μου σε κάποιον που ασχολείται περισσότερο και μ' ενδιαφέρει να την διαβάσει, όπως ο polvar λ.χ.
Πρόσεξα πως χρησιμοποίησα τα λόγια μου και δεν αναφέρθηκα αόριστα σε χρηματική αποτίμηση, καθ'οσον μπορώ να καταλάβω πως είναι ανέφικτο. Αυτό που ανέφερα είναι ότι η χρηματική αξία ενός αγαθού που χαρίζεται, μπορεί να γίνει κριτήριο για το αν θα μπει ευχαριστώ ή όχι, ή να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα σε τυχόν παράπονα μελών.
Όσο για το πόσο εύκολα ή όχι βρίσκει τις προσκλήσεις κάποιος δεν έχει σημασία. Και γιατί να έχει άλλωστε. Αν κάποιος δουλεύει σε εργοστάσιο ομπρελών και μπορεί να χαρίζει ομπρέλες εύκολα, θα πρέπει να "στοχοποιείται";
Όσον αφορά τα αρχεία που "που χαρίζει κάποιος" κλπ κλπ μάλλον χρησιμοποιήσατε λάθος παράδειγμα. Κι εγώ που κάθομαι και γράφω αυτό το txt αφιερώνω χρόνο, αλλά δε ζητάω "ευχαριστώ". (Προφανώς αστειεύομαι!)
Για τα αντικείμενα που χαρίζω προτιμώ την ταχυδρομική αποστολή ή την παράδοση χέρι με χέρι (Γέρακας).
Για ταχυδρομικά έξοδα είναι δυνατή η αποστολή χρημάτων με paypal ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό Εθνικής.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχολιασμός και ιδέες”