Οι νεες δημοσιεύσεις δεν λειτουργουν σωστά

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
56 51
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Οι νεες δημοσιεύσεις δεν λειτουργουν σωστά

Δημοσίευση από A-Rider » 21 Ιουν 2022, 10:41

Καλημερα, θα ηθελα να επισημανω κατι, το οποιο κατα την γνωμη μου δεν λειτουργει σωστα, μεχρι τωρα, οι "νεες δημοσιευσεις" απο την στιγμη που πραγματοποιουνταν, υπηρχαν διαθεσιμες στο συνολο τους για μεγαλο διαστημα, εδω και μερικες ημερες, καποιος Mod τις διαγραφει απο "νεες" 3-4 φορες την ημερα, με συνεπεια ουτε να βλεπουμε οσοι ισως ενδιαφερομαστε, ουτε να φαινονται οι δικες μας, εκτος αν καποιος αναζητησει στις "αδιαβαστες δημοσιευσεις". Πιστευω ειναι καλυτερο και πιο λειτουργικο να παραμενουν τουλαχιστον για 2-3 ημερες διαθεσιμες προς αναγνωση στις "νεες δημοσιευεις". Ευχαριστω.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 21 Ιουν 2022, 11:00

Οι νέες δημοσιεύσεις προβάλλονται αυτόματα από το λογισμικό phpbb και δεν επηρρεάζονται από ρυθμίσεις
Όμως προβάλλονται στον καθένα διαφορετικά, ανάλογα με το πότε συνδέθηκε τελευταία φορά
Με άλλα λόγια , βλέπετε ως νέες δημοσιεύσεις αυτές που έγιναν από την τελευταια φορά που συνδεθήκατε
Επομένως αν συνδέεστε πολλές φορές τη μέρα θα σας προβληθούν πολυ λιγες ενώ αν αργήσετε να συνδεθείτε θα σας προβληθούν περισσότερες
Πάντως τις δικές σας δημοσιεύσεις μπορείτε να τις δείτε στο search.php?search_id=egosearch

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
56 51
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από A-Rider » 21 Ιουν 2022, 12:51

Ευχαριστω για την γρηγορη αποκριση, ομως, εδω και μεγαλο χρονικο διαστημα, κατα το οποιο οι χρονοι συνδεσης μου στο φορουμ παραμενουν οι ιδιοι, το thread με τις "νεες δημοσιευσεις" κρατουσε τις δημοσιευσεις και ειχε φτασει και ξεπερασει προ πολλου το διψηφιο αριθμο σελιδων. Το να σβηνονται 3-4 φορες την ημερα οι νεες δημοσιευσεις, ειναι κατι που γινοταν και παλαιοτερα και ειχα εκφρασει την αντιρηση μου και τοτε, απλα θεωρρω πως πρεπει να το κοιταξετε μηπως καποιος Mod εχει αλλα αποψη για το χρονικο διαστημα που πρεπει να εμφανιζονται οι συγκεκριμενες δημοσιευσεις.
Ευχαριστω.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 21 Ιουν 2022, 14:09

Επαναλαμβάνω ότι το τι δείχνει στον καθένα το σύστημα ρυθμίζεται αυτόματα, δεν επιδέχεται παρεμβάσεις από εμάς
Ενδέχεται να έχει σχεση με τις ρυθμίσεις των cookies σας οπως περιγράφεται στο https://www.phpbb.com/community/viewtopic.php?t=2470411
Από εκεί και πέρα αν υπάρχει bug στον μηχανισμό δεν το γνωριζω. Ηδη γνωριζουμε οτι το συστημα δειχνει καποιες φορες λαθος την τελευταια συνδεση ορισμενων μελων. Ενδεχεται να υπαρχει συσχετιση μεταξυ των δυο. Αν πραγματι υπάρχει bug τότε ελπιζουμε να διορθωθεί στην επόμενη ενημέρωση του λογισμικου phpbb οταν καταστεί διαθέσιμη

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
56 51
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από A-Rider » 27 Ιαν 2023, 08:47

Καλημερα. Θα ηθελα να θεσω 2 θεματα, αν μπορειτε να μου απαντησετε.
1) Οι αγγελιες μου μετα απο ανανεωση ή νεα δημοσιευση, εξαφανιζονται απο το "νεες αγγελιες", μερικες φορες μετα απο 30 λεπτα/15 λεπτα,τουλαχιστον σε ο,τι βλεπω εγω.
2) Στο "Recent topics" δεν βλεπω ΠΟΤΕ ανανεωσεις αγγελιων μου ή νεες αγγελιες.
Ευχαριστω.
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 27 Ιαν 2023, 13:25

Τα διαθέσιμα links από τις Γρήγορες συνδέσεις είναι:
Οι δημοσιεύσεις σας
Νέες δημοσιεύσεις
Μη αναγνωσμένες δημοσιεύσεις
Αναπάντητα θέματα
Ενεργά θέματα

Δεν υπάρχει link προς Νέες αγγελίες
Αν εννοείτε το Νέες δημοσιεύσεις, έχω ξαναπεί ότι εκεί βλέπουμε τις δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία μας σύνδεση. Αν συνδεθήκατε πριν μισή ώρα και μετά αποσυνδεθήκατε και ξανασυνδεθήκατε πριν λίγο, επόμενο είναι να δείτε πολύ λίγες νέες δημοσιεύσεις και φυσικά όχι αυτές που είδατε στην προηγούμενη σύνδεση σας. Όμως άλλοι χρήστες που συνδέθηκαν πχ χθες και ξανασυνδέονται τώρα, θα δουν όλες τις δημοσιεύσεις που έγιναν από χθες μέχρι σήμερα

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
56 51
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από A-Rider » 12 Μαρ 2023, 17:45

Ερωτηση: τις αγγελιες μας τις βλεπουμε στην ενοτητα "recent topics'? ρωτω επειδη δεν βλεπω ποτε τις δικες μου,ακομα και μερικες ωρες αφου τις δημοσιευσω, ενω βλεπω πολλες απο τα αλλα μελη, ακομα και μιας εβδομαδας παιλαιοτητας
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οι νεες δημοσιεύσεις δεν λειτουργουν σωστά

Δημοσίευση από polvar » 12 Μαρ 2023, 19:57

Τι εννοείτε; Ειπαμε πιο πάνω ότι ενότητα Recent topics στις Γρηγορες συνδέσεις δεν υπάρχει

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
56 51
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Οι νεες δημοσιεύσεις δεν λειτουργουν σωστά

Δημοσίευση από A-Rider » 12 Μαρ 2023, 20:11

αυτό:

Εικόνα
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οι νεες δημοσιεύσεις δεν λειτουργουν σωστά

Δημοσίευση από polvar » 12 Μαρ 2023, 21:34

Αυτό που δείχνετε ειναι η αρχική σελίδα, στη δεξιά στήλη δείχνει τις 80 πιο πρόσφατα δημιουργημένες αγγελίες και στην αριστερή στήλη δείχνει τις 80 πιο πρόσφατα δημιουργημένες "δημοφιλείς" αγγελίες (που έχουν 6 και πάνω δημοσιεύσεις)
Εσείς έχετε να δημιουργήσετε αγγελία από 22 Δεκεμβρίου 2022
Επομένως πώς περιμένετε να τις δείτε εκεί οταν απλά κάνετε μια ανανέωση;
Δημιουργήστε μια νέα αγγελία και αμα δεν εμφανιστεί τότε να το ψάξουμε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”