Ορθογραφικά και συντακτικά λάθη στο xariseto.gr

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
fanio
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1597
Εγγραφή: 27 Απρ 2010, 00:17
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από fanio » 02 Μάιος 2012, 23:44

παρα πολυ ωραιο site....
ευχαριστω..
Θα σας παρακαλουσα ...
α. μαζι με την απαντηση σας σε καποια αγγελια να μου στελνατε και πμ για να μην ξεχαστω και παρεξηγηθω.
β. αφου παραλαβετε κατι απο μενα , εκτος απο το "ευχαριστω" να κανατε και καποιο σχολιο για το αντικειμενο
γ.οι συναλλαγες μας θα προτιμουσα να γινονται μεσω ταχυδρομειου γιατι μενω εκτος Θεσσαλονικης .
δ. Εχω λογαριασμο στην ΕΘΝΙΚΗ και μπορω να κανω e-banking μονο προς την ΕΘΝΙΚΗ
ε. Μοιραζομαι τον λογαριασμο με την κορη μου και υπογραφουμε με διαφορετικο αρχικο γραμμα.

Ευχαριστω πολυ.

agapi_i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1611
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2012, 15:21
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Ορεστιάδας Έβρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: N.Βυσσα
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από agapi_i » 16 Ιούλ 2012, 18:02

εγω που ειμαι αλλοδαπή και δεν ξερω την γλωσσα,τι να κανω?
Κάνε ένα καλό και ρίξ'το στο γιαλό....

Εχω 3 παιδακια


ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ:
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΟΣ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από theosve » 15 Σεπ 2012, 09:07

agapi_i έγραψε:εγω που ειμαι αλλοδαπή και δεν ξερω την γλωσσα,τι να κανω?
Ειναι μια καλη ευκαιρία να κάνεις εξάσκηση. :D
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτόματα από την ιστοσελίδα ή αν φταίει το chrome που χρησιμοποιώ, πάντως όταν γράφω εδώ, η κάθε λέξη υπογραμμίζεται αυτόματα και μπορείς να τσεκάρεις την ορθογραφία της.
Aναρωτιέμαι λοιπόν, γιατί τόσα "χοντρά" ορθογραφικά λάθη από τόσα πολλά μέλη;
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39580
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από polvar » 15 Σεπ 2012, 09:33

Την διόρθωση την κάνει ο chrome με το ενσωματωμένο λεξικό που έχει.
Παρόμοια λειτουργία έχει και ο Opera. Για τον Firefox έχω ήδη γράψει στο http://xariseto.gr/viewtopic.php?p=502081#p502081

agapi_i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1611
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2012, 15:21
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Ορεστιάδας Έβρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: N.Βυσσα
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από agapi_i » 16 Σεπ 2012, 23:07

Εχω windows russan και δεν υπογραμμιζει:(
τωρα ειμαι μαζιε την κορη μου Γ' δημ.εχω ακομα μελον να μαθω :))
Κάνε ένα καλό και ρίξ'το στο γιαλό....

Εχω 3 παιδακια


ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ:
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΟΣ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39580
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από polvar » 17 Σεπ 2012, 09:35

Αν μιλάτε για chrome τότε να πάτε στο μενού Ρυθμίσεις, κάτω κάτω να πατήσετε το "Σύνθετες ρυθμίσεις" και μετά πατάτε το κουμπί "Ρυθμίσεις γλώσσας και στοιχείων εισόδου" και εμφανίζεται το
Εικόνα
όπου μπορείτε να προσθέσετε τα ελληνικά και να τα επιλέξετε ως γλώσσα που υπόκειται σε ορθογραφικό έλεγχο.

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Platinum Member
Platinum Member
11 16
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 23:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από fronimitis » 02 Νοέμ 2012, 11:35

rilke έγραψε:Το θέμα που θίγει η Φανιώ είναι υπαρκτό και ιδιαίτερα ενοχλητικό όταν βλέπεις ΛΑΘΗ-ΚΕΡΑΜΙΔΕΣ σε τίτλους, στην αναγραφή των κανόνων , σε μπολντ γραμματοσειρές, σε μη διορθωμένους τίτλους αγγελιών και γενικότερα σε κεντρικά σημεία του φόρουμ που έχουν μεγάλη επισκεψιμότητα. Εκτίθεται με αυτόν τον τρόπο το xariseto και αν μη τι άλλο καθιστάται κάπως υποκριτική η εμμονή στην απαγόρευση των γκρίκλις ...
Ίσως αυτό θα πρέπει να απασχολεί περισσότερο τους υπεύθυνους που γνωρίζουν πως ό,τι γράφουν το βλέπουν δεκάδες χιλιάδες άτομα. Στην περίπτωση μιας ανορθόγραφης απλής αγγελίας που θα την επισκεφθούν εκατό-διακόσιοι άνθρωποι , νομίζω θα συμφωνήσετε ότι είναι σαφώς μικρότερο το κακό.

Χώρια που φαίνεται ποιο λάθος είναι εκ παραδρομής, ποιο από αναλφαβητισμό και ποιο από... ζαμανφουτισμό. Όσο τεμπέλης είναι αυτός που γράφει γκρίκλις άλλο τόσο και περισσότερο τεμπέλης είναι και αυτός που κολλάει μεν από ενδοιασμό όταν πληκτρολογεί μια λέξη , βαριέται δε να ανοίξει ένα λεξικό (ή ένα γκουγκλάρισμα ρε αδερφέ ...!)
Συμφωνώ με τα παραπάνω, είναι κάτι που με ενοχλεί αρκετά. Τα ορθογραφικά και συντακτικά λάθη κάνουν ένα site να δείχνει αντιεπαγγελματισμό, προχειρότητα, και μη σεβασμό στους επισκέπτες.

(Πάντως και τα greeklish με ενοχλούν, οπότε καλύτερα να λείπουν)

Το xariseto.gr θα πρέπει να ξαναδιαβάσει ΟΛΑ τα επίσημα κείμενα/ανακοινώσεις/μηνύματα διαχειριστή, και να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις. Αφού -απ'ότι καταλαβαίνω- δεν μπορεί να το κάνει ο ίδιος ο διαχειριστής, ας βρει κάποιον επιμελητή κειμένων.

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ορθογραφικά και συντακτικά λάθη στο xariseto.gr

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 10 Δεκ 2012, 12:01

«Μην το πετάς, χάρισε το...» Ενα site που με απώτερο σκοπό έχει την επαναχρησιμοποίηση αλλά & την αμοιβαία βοήθεια ! REUSE ΤΩΡΑ !
το "με" περισσεύει.
αλλά και η διατύπωση σημαίνει οτι αυτός είναι ο απομακρυσμένος σκοπός (απώτερος = μακρινός, αυτός που βρίσκεται στο βάθος, ο κρυμένος) ενώ ο σκοπός είναι αυτός ακριβώς: η επαναχρησιμοποίηση κλπ.

η σωστή διατύπωση «Μην το πετάς, χάρισε το...» Ενα site που σκοπό έχει την επαναχρησιμοποίηση αλλά & την αμοιβαία βοήθεια ! REUSE ΤΩΡΑ !
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Ορθογραφικά και συντακτικά λάθη στο xariseto.gr

Δημοσίευση από kelili » 14 Μαρ 2013, 05:42

Το πονεμένο "επεξεργάζομαι".
Δεν είμαι φιλόλογος και ίσως δεν τα πω ακριβώς όπως είναι, αλλά το ρήμα "επεξεργάζομαι" σημαίνει ότι
εγώ επεξεργάζομαι κάτι, πχ το μέλος επεξεργάστηκε την αγγελία.
Δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει πώς λέγεται αυτό, ο Μπαμπινιώτης λέει ότι το "επεξεργάζομαι" είναι ρήμα μεταβατικό, αποθετικό (δηλαδή έχει μόνο μεσοπαθητικό τύπο, "επεξεργάζομαι" και όχι ενεργητικό "επεξεργάζω" και μεταφέρει την ενέργειά του σε κάτι, δηλαδή παίρνει αντικείμενο).
Όμως, η αγγελία δεν μπορεί (κατά πάσα πιθανότητα) να επεξεργαστεί οτιδήποτε! Άρα είναι λάθος η διατύπωση που βλέπω παντού
"Τελευταία επεξεργασία από kelili και Τετ Φεβ 13, 2013 2:48 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά "
Ποιος έχει επεξεργασθεί τι; (το θ μας μάρανε!)
Πιο σωστό είναι να πούμε ότι η αγγελία έχει δεχτεί επεξεργασία από το μέλος! Ή αν θέλετε το πιο δύσκολο "έχει υποστεί επεξεργασία".
Άρα το σωστό θα ήταν:
Τελευταία επεξεργασία από kelili και Τετ Φεβ 13, 2013 2:48 am, έχει δεχτεί / υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
Τι λέτε οι φιλόλογοι;
Μπορεί να το διορθώσει αυτό κάποιος από το χαρισετο;

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αξίζουν "ευχαριστώ" οι προσκλήσεις για tracker;

Δημοσίευση από echelon2011 » 17 Μαρ 2014, 15:05

παρακαλώ διορθώστε από την πρώτη σελίδα αυτό
"Αν δεν εχει έρθει TO EMAIL ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ δείτε στα SPAM σας !!!"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”