Ορθογραφικά και συντακτικά λάθη στο xariseto.gr

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Ορθογραφικά και συντακτικά λάθη στο xariseto.gr

Δημοσίευση από kelili » 27 Απρ 2010, 06:06

Για να μην κάνω κι άλλο θέμα,
στη φόρμα αίτησης πιστοποίησης λέει
"
ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ * Αν χρειαστεί να σας καλέσουμε δωρεάν
"
αλλά εννοούμε μάλλον ΣΥΝΔΕΣΗΣ .
Σωστά;

Και πάνω πάνω που λέει
"
(μονο αν καθυστέρηση πάνω απο 10 εργάσιμες , στείλτε μας email)
"
θα πρέπει να γίνει
"( μόνο αν καθυστερήσουμε πάνω από 10 εργάσιμες, στείλτε μας e-mail)

Άβαταρ μέλους
WoofNiaou
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
72 60
Δημοσιεύσεις: 722
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010, 15:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 47
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Χαλανδρι
Επικοινωνία:

Συντακτικά Σφάλματα

Δημοσίευση από WoofNiaou » 31 Οκτ 2010, 13:15

Στην επικεφαλίδα του Site που λέει μην το πετας χαρισετο από κάτω λέει
"Ενα site που με απώτερο σκοπό έχει την επαναχρησιμοποίηση αλλά & την αμοιβαία βοήθεια!"
Ή το "που" θα φυγει ή το "με"!!!
Επίσης τώρα στη σελίδα που γράφω αυτό το μήνυμα λέει πάνω-πάνω "Δημοσιευσης συμβολο" μαλλον πρεπει να γινει "Συμβολο δημοσιευσης"
Ζητώ συγνώμη για την αργοπορία στις απαντήσεις μου.

Άβαταρ μέλους
utero
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
64 79
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 10 Ιουν 2010, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Κροκεών Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Συντακτικά Σφάλματα

Δημοσίευση από utero » 31 Οκτ 2010, 13:55

Επισης, στο μενου "αγγελιες" λεει "κοινωφελη δραση", νομιζω η σωστη πτωση εδω ειναι η ονομαστικη, οποτε να γινει "κοινωφελής δραση"
Πόσο ακόμα θα υπάρχω στις ρακένδυτες μνήμες σου
πόσο ακόμα θα ψάχνω αιμορραγώντας με στίχους
την ανάσα απ' το γέλιο σου, τους τριγμούς απ' τα βήματα
της αγάπης το τρέμουλο στους σπασμούς της φωνής σου

Κυριακή των Βαΐων ανοιξιάτικο βράδυ
σου στέλνω για τη γιορτή σου καρτ ποστάλ απ' τον Άδη


....ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Συντακτικά Σφάλματα

Δημοσίευση από kelili » 31 Οκτ 2010, 22:34

Και κάτι ορθογραφικό:
Αυτή η "πλατφόρμα", το περιβάλλον, δεν ξέρω πώς λέγεται, αυτό το template forum ¨(ας το πούμε) πάνω στο οποίο έχει φτιαχτεί το χαρισετο, έχει μάλλον από την αρχική του κατασκευή ένα σφάλμα. Στην αναζήτηση μέσα σε κάθε θέμα έχει σαν αρχικό κείμενο τη φράση
"Αναζητείστε αυτό το θέμα…"
Είναι ανορθόγραφο και το σωστό είναι Αναζητήστε.
Επίσης προσωπικά ούτε συντακτικά μου βγάζει νόημα αυτή η φράση , μάλλον το σωστό είναι
"Αναζητήστε σε αυτό το θέμα..."

Επειδή το λάθος είναι στο αρχικό template, κάθε νέο θέμα που δημιουργείται το έχει λάθος, με αποτέλεσμα τώρα να πρέπει να διορθωθούν χιλιάδες (; ) θέματα -που δεν έχει νόημα να γίνει, πρέπει να διορθωθεί το αρχικό λάθος. Το έχω δει το ίδιο λάθος και σε άλλα fora που "πατάνε" πάνω στην ίδια εφαρμογή.
[Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω γιατί η ορολογία μου μάλλον δεν είναι σωστή, ούτε ξέρω πώς είναι στημένο το forum. :oops: ]

Ομοίως, για μένα δεν βγάζει νόημα η φράση
"Αναζητήστε αυτή την Δ. Συζήτηση…"
που υπάρχει σε κάθε κατηγορία. Μου φαίνεται ότι λείπει ένα "σε".
Ή δεν έχω καταλάβει τι κάνει αυτή η αναζήτηση...

Edit:
Στο μενού ΟΔΗΓΙΕΣ site λέει "πως κάνουμε αγγελία". Το "πώς" θέλει τόνο!

βαλεντινη
Diamond Member
Diamond Member
94 46
Δημοσιεύσεις: 710
Εγγραφή: 18 Αύγ 2010, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Συντακτικά Σφάλματα

Δημοσίευση από βαλεντινη » 31 Οκτ 2010, 23:46

χωρις να θελω να το παιξω ξερολας -ακομα και αν ειναι"συντακτικα λαθη"το θεμα κ οχι ορθογραφικα!- ας προσθεσω κ εγω κατι που το κανουμε ολοι.....
οταν χρησιμοποιουμε ενα ρημα σε ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ βαζουμε ΕΨΙΛΟΝ
πχ εσεις κανετΕ....εσεις αναφερετΕ κλπ......
οταν το γραφουμε με ΑΙ αναφερομαστε σε τριτο ενικο πχ Ο Ταδε αναφερετΑΙ σε κατι!!!!
πολλες φορες οι προτασεις με αυτα τα ορθογραφικα λαθη ΔΕΝ βγαζουν νοημα παρα μονο απο τα συμφραζομενα.......
πχ :
παρακαλω να δηλωνετΑΙ πιθανα σφαλματα

Δε βγαζει νοημα γιατι αναφερομαστε στο β πληθυντικο δηλαδη:
(ΕΣΕΙΣ )παρακαλω να δηλωνετΕ πιθανα σφαλματα


Το αναποδο:

Ο λογαριασμος του ταδε χρηστη διαγραφετΕ!!!!!
Ποιος διαγραφετΕ???Εσεις????......Οχι ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ!!! αρα εχουμε τριτο ενικο (εδω μπαινει και παθητικη φωνη βεβαια κ ισως θελει λιγο σκεψη πριν το..γραψουμε!!)!!!
συνεπως:
Ο λογαριασμος του ταδε χρηστη διαγραφετΑΙ !!!



δε ξερω αν γινομαι κατανοητη ισως ενας φιλολογος να μας βοηθησει καλυτερα γιατι κ εγω ημιμαθης ειμαι....!αλλωστε αυτο το λαθος το βλεπουμε ΣΥΝΕΧΩΣ ακομα και σε ειδησεογραφικες ιστοσελιδες και απο ανθρωπους ολων των ηλικιων-επιπεδων οποτε δεν αποτελει "προβλημα"μονο για εμας του xariseto!
Παραλαβές απο κεντρο Αθηνας ή σε κάποιο μετρό (με σταθμούς Δαφνη-Αγ Δημητριο πρώτους στη λίστα!) ή σε περιοχές Ηλιούπολη- Ελληνικό-Υμηττό!! Αν δεν εξυπηρετεί κάτι από τα παραπάνω αναλαμβάνω αποστολές με προπληρωμένους ή με άλλο τρόπο και τα εξοδα αποστολής δικά σας! Ευχαριστώ!

πρωην μελος VALART

Άβαταρ μέλους
utero
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
64 79
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 10 Ιουν 2010, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Κροκεών Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Συντακτικά Σφάλματα

Δημοσίευση από utero » 01 Νοέμ 2010, 00:27

αυτο που λεει το προηγουμενο μελος για το "ε" και το "αι" στα ρηματα, πραγματι κι εμενα με εχει μπερδεψει καποιες φορες και το θεωρω και λιγο χοντρουτσικο σαν ορθογραφικο λαθος... :roll:
Πόσο ακόμα θα υπάρχω στις ρακένδυτες μνήμες σου
πόσο ακόμα θα ψάχνω αιμορραγώντας με στίχους
την ανάσα απ' το γέλιο σου, τους τριγμούς απ' τα βήματα
της αγάπης το τρέμουλο στους σπασμούς της φωνής σου

Κυριακή των Βαΐων ανοιξιάτικο βράδυ
σου στέλνω για τη γιορτή σου καρτ ποστάλ απ' τον Άδη


....ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ

admin1
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Συντακτικά Σφάλματα

Δημοσίευση από admin1 » 01 Νοέμ 2010, 01:34

Τα ειδα αυτα που γραφετε !
Οντως καποια ειναι απο την ελληνικη ομαδα μεταφρασης του phpbbgr.com και παντα υπάρχουν εκφραστικά , γιατι προσπαθουν να εχουν λιγες λεξεις , αλλα ξεφεύγει και κανενα ορθογραφικο.
Μπορω να διορθωσω εγω , αρκει να τα βρω στην βαση του Phpbb 3.0.1 , γιατι ειναι πολλά αρχεία , και να τα αναφερω να το διορθώσουν στις επόμενες εκδόσεις.

Τα δικα μου θα τα διορθωσω , απλα επειδη τρεχω αυτες τις μερες θα προσπαθησω να τα κανω συντομα , δεν ειναι καλος στην ορθογραφια , και πολλα τα διορθώνω μεσω mozilla 8-)

Ευχαριστω πολυ παντως.

Άβαταρ μέλους
utero
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
64 79
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 10 Ιουν 2010, 21:20
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Κροκεών Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Συντακτικά Σφάλματα

Δημοσίευση από utero » 12 Νοέμ 2010, 14:23

Να προσθεσω οτι βαζοντας τον κερσορα πανω στο μενου "αγγελιες" εμφανιζεται ενα μηνυμα που λεει "εδω θα βρειτε αναλυτηκα τους νομους". Το "αναλυτηκα" ειναι λαθος, γραφεται με "ι" (αναλυτικα)
Πόσο ακόμα θα υπάρχω στις ρακένδυτες μνήμες σου
πόσο ακόμα θα ψάχνω αιμορραγώντας με στίχους
την ανάσα απ' το γέλιο σου, τους τριγμούς απ' τα βήματα
της αγάπης το τρέμουλο στους σπασμούς της φωνής σου

Κυριακή των Βαΐων ανοιξιάτικο βράδυ
σου στέλνω για τη γιορτή σου καρτ ποστάλ απ' τον Άδη


....ΕΓΙΝΕ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ]

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 28 Νοέμ 2010, 20:24

ένα ορθογραφικό λάθος μπορεί να φαίνεται περιεργα στο μάτι ή άλλες φορές να αλλάζει το νόημα της φράσης. σημειώνω μερικά που συνάντησα:
- (κανόνας 9) .... συνεπής - σωστό συνεπείς (πληθ),
επίσης ...... αυστηρώς να δημοσιεύετε - σωστό δημοσιεύεται
- (όροι συμμετοχής) 1. .... πμ άλλα - σωστό αλλά,
9. ..Απαγορεύετε - σωστό απαγορεύεται .......
που πέρνεται - σωστό πέρνετε
18. ......δεν είναι συνεπής - σωστό συνεπείς,
19. ..... απλά θα μεταφέρετε - σωστό μεταφέρεται

επιτρέψτε μου να σημειώσω ένα πρακτικό κανόνα σε περίπτωση αμφιβολίας για τη χρήση του "ε" ή του "αι" στην κατάληξη μιας λέξης. αρκεί να σκεφθούμε αν "εσείς" επιτρέπετε όπως και απαγορεύετε ή γενικά (πχ από το νόμο, από τους κανονισμούς κλπ) επιτρέπεται ή απαγορεύεται . μπορείτε πάντα με "ε" γιατί μόνον "εσείς" μπορείτε. "εσείς" δημοσιεύετε (πχ μία αγγελία) αλλά "στον σημερινό τύπο δημοσιεύεται το σχόλιο του .....".

σας ευχαριστώ για την προσοχή σας και υπόσχομαι να επανέλθω αν τύχει να συναντήσω άλλα. :}
κώστας
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

Άβαταρ μέλους
CHRISA32
Silver Member
Silver Member
5
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 05 Απρ 2009, 12:55
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Επικοινωνία:

Re: [ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ]

Δημοσίευση από CHRISA32 » 29 Νοέμ 2010, 17:09

Μια διορθωσούλα θα μου επιτρέψεις.
πέρνετε-σωστό παίρνετε
παίρνω/περνώ

Αλλιώς,όλα πολύ σωστά και χρήσιμα!Κι εμένα με χαλάνε πολυ στο μάτι τα ορθογραφικά... :thank:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”