Ορθογραφικά και συντακτικά λάθη στο xariseto.gr

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ]

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 29 Νοέμ 2010, 19:28

χαίρομαι για τη διόρθωση. ελπίζω να έχουμε και άλλους bug hunters! :)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.


telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Ορθογραφικό λάθος

Δημοσίευση από telismush » 06 Ιουν 2011, 16:12

Ορθογραφικό λάθος στην λέξη ανανέωση στην σελίδα http://www.xariseto.gr/index.php

[eikona]63950938391609637318[/eikona]
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
giotagts
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2649
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010, 00:52
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Ορθογραφικό λάθος

Δημοσίευση από giotagts » 06 Ιουν 2011, 16:41

Ανοιξες θεμα για ενα ορθογραφικο λαθος? :wall:
Βασικα υπαρχουν αρκεταν λαθακια στο σαιτ.. αλλα γιατι να ανοιγουμε καινουριο θεμα για τετοια πραγματα??
Παρακαλω, μεσα στους φακελους να αναγραφετε το username και τι εχετε ζητησει!!
δεν εχω ιντερνετ συγγνωμη οταν μπορεσω θα σας ενημερωσω...

People were created to be loved.Things were created to be used.The reason why the world is in chaos is because things are being loved and people are being used.

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ορθογραφικό λάθος

Δημοσίευση από telismush » 06 Ιουν 2011, 18:35

Απλά το αναφέρω να το 'χουν υπόψη οι διαχειριστές ώστε να διορθώσουν τα λαθάκια. Καλό είναι να αναφέρεις και 'συ, τα λαθάκια που παρατήρισες.
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Oblivion
new member
new member
1 3
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 11:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: [ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ]

Δημοσίευση από Oblivion » 12 Απρ 2012, 07:03

Μιας και υπάρχει ήδη thread, ας μην ανοίξω καινούριο και ας χρησιμοποιούμε αυτό για τα τυχόν ορθογραφικά. Κανονικά δεν θα έδινα σημασία αλλά τα συγκεκριμένα λάθη είναι στην κεντρική σελίδα:
Αν δεν εχει ερθει το email ενεργοποιησεις δειτε στα SPAM σας !!!

ΠΡΟΣΟΧΗ

Για να λειτουργησει σωστα η κοινοτητα παρακαλω διαβαστε τους κανόνες.
Απο τους 18 κανόνες οι μισοί υσχειουν για ΟΛΑ τα site πχ δεν γραφουμε ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ουτε με greeklish , δεν κανουμε 2πλοεγγραφές απο το ιδιο ιντερνετ ακομα και αν ειναι αλλο μελος οικογενειας χωρις ενημερωση.
Οι κανόνες αγγελιών πχ Δεν ζηταμε με πμ , Δεν ξεπερναμε το οριο ζητησεις, Βαζουμε φωτο , και αληθινή κατάσταση, παταμε αμεσα το "ευχαριστω" οταν παραλάβουμε .
Διορθωμένο + τόνους:
Αν δεν εχει ερθει το email ενεργοποίησης, δείτε στα SPAM σας !!!

ΠΡΟΣΟΧΗ

Για να λειτουργήσει σωστά η κοινότητα παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες.

Απο τους 18 κανόνες οι μισοί ισχύουν για ΟΛΑ τα site: πχ δεν γράφουμε ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ούτε με greeklish, δεν κάνουμε διπλοεγγραφές απο την ίδια ίντερνετική διεύθυνση ακόμα και αν πρόκειται γι'άλλο μέλος οικογένειας χωρίς ενημέρωση.

Οι κανόνες αγγελιών π.χ. δεν ζηταμε με π.μ. , δεν ξεπερνάμε το οριο ζήτησης, βάζουμε φωτό και αληθινή κατάσταση, πατάμε άμεσα το "ευχαριστώ" όταν παραλάβουμε.
She came to me one morning, one lonely Sunday morning
Her long hair flowing in the midwinter wind
I know not how she found me, for in darkness I was walking
And loneliness lay around me, from a fight I could not win

κωσταςχατζ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 920
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 20:20
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ]

Δημοσίευση από κωσταςχατζ » 14 Απρ 2012, 09:06

Φαίνεται πως τα λάθη δεν είναι μόνο από άγνοια αλλά περισότερο από βιασύνη ή απροσεξία. Μόνον έτσι ερμηνεύεται το πλήθος των ορθογραφικών και συντακτικών λαθών που εμφανίσθηκε στην τελευταία έντονη δημόσια συζήτηση, όπου βέβαια μπήκε και ο συναισθηματικός παράγοντας. Η ερμηνεία αυτή όμως δεν μειώνει το αποτέλεσμα, που φθάνει να χαλάει το νόημα του κειμένου, αφού ο αναγνώστης κουράζεται προσπαθώντας να καλάβει τις λέξεις.
Χρειάζεται ίσως περισσότερη προσοχή από τους γράφοντες, αφού αυτοί είναι που στέλνουν το μήνυμα στους αναγνώστες και αυτοί θα πρέπει να φροντίσουν πρώτα να γίνουν κατανοητοί. Η διαδικασία της επικοινωνίας προϋποθέτει έναι μέρος που εκπέμπει, ένα που δέχεται και το μέσο μέσα από το οποίο μεταδίδεται η εκπομπή. Αν ένα από αυτά δεν είναι κατάλληλο, το μήνυμα θα διαστρεβλωθεί και η επικοινωνία δεν θα είναι σωστή.
Δεν αποτελεί νεωτερισμό ή προοδευτικότητα το να γράφουμε το -αι με -ε στην κατάληξη των ρημάτων, γιατί τότε το νόημα είναι διαφορετικό. Ούτε αποτελεί απλοποίηση η ισοπέδωση των ι, η, ει, οι, υ. Αντίθετα οδηγεί στην προοδευτική καταστροφή της γλώσσας και στην κοινωνία της Βαβέλ.
Ούτε η κατάργηση των άρθρων είναι ωφέλιμη αφού στην ερώτηση "είσαι γραφείο (σπίτι, πλατεία, κλπ)?" η απάντηση που έρχεται αυθόρμητα είναι "όχι, είμαι άνθρωπος".
Η προσπάθεια που καταβάλλει κάποιος για να επικοινωνήσει σωστά με τους άλλους δείχνει, σε ένα βαθμό, τον σεβασμό του προς αυτούς και την ευγένεια που διαθέτει.
Αφού η παρέα αυτή ξεκινάει, κατά τεκμήριο, με καλή διάθεση, ας δώσουμε λίγη περισσότερη προσοχή στον τρόπο με τον οποίο επικοινωνούμε. Και από την άλλη μεριά, έχοντας κατά νου οτι αν το δάχτυλο συνηθίσει να πατάει το ι αντί το ει, αυτό θα κάνει ακόμα και όταν το κείμενο είναι το βιογραφικό μας για μία δουλειά ή αυτό που γράφουμε για κάποιες εξατάσεις, από τις οποίες μπορεί να εξαρτώνται πολλά από τα επόμενα καλοκαίρια (και χειμώνες) μας.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Παραδίνω μετά από συνεννόηση.
Τα αντικείμενα προσφέρονται στην κατάσταση που ήταν όταν τα παρόπλισα ή όπως τα βρίσκω από φίλους που τα διαθέτουν. Δυστυχώς δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να ελέγξω τη λειτουργικότητά τους, η διαπίστωση της οποίας ανήκει στον αποδέκτη. Αντικείμενα που ζητήθηκαν και δεν παραλήφθηκαν μέσα σε 10 ημέρες θεωρούνται ελεύθερα για προσφορά σε άλλον ενδιαφερόμενο ή αποσύρονται.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ]

Δημοσίευση από polvar » 19 Απρ 2012, 10:09

Το xariseto βρίθει ορθογραφικών λαθών!
Είτε από τους δημιουργούς του, είτε από τους συντάκτες των αγγελιών εκ των οποίων μερικοί επιμένουν να γράφουν και σε greeklish προφανώς για να τους δικαιολογούνται τα ορθογραφικά λάθη.
Γι αυτό και δεν σχολίασα μέχρι τώρα, καθώς θεωρώ ότι η σωστή ορθογραφία του αι αντί του ε και αντίστροφα είναι η "σταγόνα στον ωκεανό" των λαθών που βλέπω καθημερινά εδώ.

Όμως για να μάθει κανείς ορθογραφία στην ηλικία άνω των 18 που είμαστε σχεδόν όλοι, θέλει πολλή προσπάθεια. Και δεν είμαστε λαός που προσπαθεί πολύ, δυστυχώς.
Γι αυτό προτείνω, ως μηδαμινής προσπάθειας ενέργεια για την προστασία των ματιών μας αλλά κυρίως της γλώσσας μας, να χρησιμοποιείτε ως προγράμματα περιήγησης είτε τον Chrome είτε τον Opera που έχουν ενσωματωμένη ορθογραφική διόρθωση, είτε τον Firefox με εγκατεστημένο όμως το πρόσθετο ορθογραφικής διόρθωσης https://addons.mozilla.org/el/firefox/a ... ry/?src=ss για ελληνικά ή το https://addons.mozilla.org/el/firefox/a ... ry/?src=ss για ελληνικά και αγγλικά.
Έτσι όταν γράφετε θα υπάρχει κόκκινη υπογράμμιση των λάθος λέξεων και με δεξί κλικ πάνω τους θα υπάρχει πρόταση των σωστών, κάτι αντίστοιχο με το Word δηλαδή. Φυσικά δεν θα υπάρχει διόρθωση όταν γράφετε συνεπής αντί συνεπείς καθώς και οι δύο λέξεις είναι σωστές ορθογραφικά αλλά αλλάζουν ανάλογα με το νόημα του κειμένου. Αλλά είπαμε αυτά είναι "σταγόνα στον ωκεανό"!
Λοιπόν, ακόμα και η τεχνολογία μας βοηθά, θα εξακολουθήσουμε να σφυρίζουμε αδιάφορα;

Άβαταρ μέλους
fanio
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1597
Εγγραφή: 27 Απρ 2010, 00:17
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από fanio » 28 Απρ 2012, 20:08

Παίρνω το θάρρος να κάνω μια τέτοια ανάρτηση όχι για να προσβάλλω κανένα ούτε για να το παίξω ειδήμων – γιατί απλά δεν είμαι. Θεωρώ όμως ότι αφού γράφουμε στα ελληνικά και όχι στα greeklish, καλό είναι να τηρούμε και κάποιους στοιχειώδης κανόνες της γλώσσας. Σκέφτηκα λοιπόν εδώ να αναφέρονται κατά καιρούς κάποιοι κανόνες που ίσως να είναι χρήσιμοι σε άλλους που ενδεχομένως θέλουν να μάθουν η’ να διορθώσουν κάτι που γράφουν λάθος , για όποιο λόγο κι αν συμβαίνει, αυτό δεν μας αφορά . Φαντάζομαι ότι είναι αρκετοί οι φιλόλογοι η’ οι λάτρεις της ορθογραφίας που μπορούν να μας βοηθήσουν να γίνουμε λίγο καλύτεροι σ’ αυτό τον τομέα.
Αν λοιπόν κάποιος έχει μια απορία σχετική (π.χ. με τι «ο» γράφονται τα ρήματα) να μπορεί κάποιος άλλος να απαντήσει με όσο πιο απλό κι ευγενικό τρόπο γίνεται χωρίς βέβαια να μακρηγορούμε η’ να κουράζουμε.


Αν για όποιο λόγο θεωρούν οι συντονιστές του site ότι η συγκεκριμένη ανάρτηση είναι περιττή παρακαλώ να κλείσει αμέσως.
Φιλικά
Φανή
Θα σας παρακαλουσα ...
α. μαζι με την απαντηση σας σε καποια αγγελια να μου στελνατε και πμ για να μην ξεχαστω και παρεξηγηθω.
β. αφου παραλαβετε κατι απο μενα , εκτος απο το "ευχαριστω" να κανατε και καποιο σχολιο για το αντικειμενο
γ.οι συναλλαγες μας θα προτιμουσα να γινονται μεσω ταχυδρομειου γιατι μενω εκτος Θεσσαλονικης .
δ. Εχω λογαριασμο στην ΕΘΝΙΚΗ και μπορω να κανω e-banking μονο προς την ΕΘΝΙΚΗ
ε. Μοιραζομαι τον λογαριασμο με την κορη μου και υπογραφουμε με διαφορετικο αρχικο γραμμα.

Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
skorpiosmt
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 13:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από skorpiosmt » 28 Απρ 2012, 22:56

και εγώ βλέπω ορθογραφικά λάθη που βγάζουν μάτι και με ενοχλεί να πω την αλήθεια,αλλά έχω την εντύπωση
ότι αν κάποιος δεν έμαθε ορθογραφία μικρός πολύ δύσκολα θα μάθει ως ενήλικας :} Προσωπικά αντιπαθούσα φοβερά
τη γραμματική αλλά είμαι ορθογράφος και οφείλεται κατά πολύ στην αγάπη μου για τη λογοτεχνία[φωτογραφική μνήμη] ;) Αυτή είναι και η πρόταση μου σε όποιον θέλει να βελτιώσει την ορθογραφία του :}
ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗ, TT, ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ανθηκ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3382
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 13:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από ανθηκ » 29 Απρ 2012, 00:02

δε ζητάμε πολλά! να μπορούμε να τα διαβάσουμε!
τα ρήματα με "ω"-το θηλυκό με "η" - ουδέτερο με "ι"
Μα κανείς δεν πρόσεχε στην τάξη?
Το "αυτό" να γίνει "αφτό" ?
Καλή καρδιά βρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΛΤΑ - PAYPAL - web ΠΕΙΡΑΙΩΣ
τις καθημερινές έχω διαδίκτυο μόνον μετά τις 6 το απόγευμα
έστειλα φ/γρ:color]-

έστειλα πράγματα:-
περιμένω φ/γρ: -

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”