Ορθογραφικά και συντακτικά λάθη στο xariseto.gr

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
zia33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από zia33 » 29 Απρ 2012, 01:43

fanio έγραψε:Παίρνω το θάρρος να κάνω μια τέτοια ανάρτηση όχι για να προσβάλλω κανένα ούτε για να το παίξω ειδήμων – γιατί απλά δεν είμαι. Θεωρώ όμως ότι αφού γράφουμε στα ελληνικά και όχι στα greeklish, καλό είναι να τηρούμε και κάποιους στοιχειώδης κανόνες της γλώσσας. Σκέφτηκα λοιπόν εδώ να αναφέρονται κατά καιρούς κάποιοι κανόνες που ίσως να είναι χρήσιμοι σε άλλους που ενδεχομένως θέλουν να μάθουν η’ να διορθώσουν κάτι που γράφουν λάθος , για όποιο λόγο κι αν συμβαίνει, αυτό δεν μας αφορά . Φαντάζομαι ότι είναι αρκετοί οι φιλόλογοι η’ οι λάτρεις της ορθογραφίας που μπορούν να μας βοηθήσουν να γίνουμε λίγο καλύτεροι σ’ αυτό τον τομέα.
Αν λοιπόν κάποιος έχει μια απορία σχετική (π.χ. με τι «ο» γράφονται τα ρήματα) να μπορεί κάποιος άλλος να απαντήσει με όσο πιο απλό κι ευγενικό τρόπο γίνεται χωρίς βέβαια να μακρηγορούμε η’ να κουράζουμε.


Αν για όποιο λόγο θεωρούν οι συντονιστές του site ότι η συγκεκριμένη ανάρτηση είναι περιττή παρακαλώ να κλείσει αμέσως.
Φιλικά
Φανή
Αγαπητή Φανή επειδή είμαι λάτρης της ορθογραφίας συμφωνώ μαζί σου...η αλήθεια όμως είναι ότι δεν περίμενα εσύ που άνοιξες το θέμα να έχεις λαθάκια (μικρά βέβαια που δεν χτυπάνε στο μάτι όπως τα ρήματα σε όμικρον). Απλά νομίζω ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία(αν και με πονάει λίγο που οι έλληνες δεν γνωρίζουν καλά τη γλώσσα τους) σ' αυτό το site η ορθογραφία αλλά η έννοια της προσφοράς και της βοήθειας στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε όλοι μας!
Γεωργία


Άβαταρ μέλους
Leventias
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3228
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009, 23:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από Leventias » 29 Απρ 2012, 02:27

zia33 έγραψε:Αγαπητή Φανή επειδή επειδή είμαι λάτρης της ορθογραφίας συμφωνώ μαζί σου...η αλήθεια όμως είναι ότι δεν περίμενα εσύ που άνοιξες το θέμα να έχεις λαθάκια (μικρά βέβαια που δεν χτυπάνε στο μάτι όπως τα ρήματα σε όμικρον). Απλά νομίζω ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία(αν και με πονάει λίγο που οι έλληνες δεν γνωρίζουν καλά τη γλώσσα τους) σ' αυτό το site η ορθογραφία αλλά η έννοια της προσφοράς και της βοήθειας στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε όλοι μας!
Γεωργία
Θα συμφωνήσω μαζί σας για το σκοπό της ιστοσελίδας, όχι όμως και για την ορθογραφία της λέξης "έλληνες" .
(βλ. πρόχειρα: Νεοελληνική Γραμματική [Μανόλη Τριανταφυλλίδη] παράγραφος 115,2 έκδοση ΟΕΔΒ).
Παραβλέπω επίσης κάποιες "αβλεψίες" στη στίξη.
ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καί ἐπί τά ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκυδίδης
(οι πιο πολλοί άνθρωποι δεν κοπιάζουν για να βρούν την αλήθεια, και μάλλον στρέφονται σε ό,τι τους προσφέρεται έτοιμο)

δωρεὰν ἐλάβετε, δωρεὰν δότε
(δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε) κατά Ματθαίον 10,8

Αιτήματα μελών που δεν έχουν χαρίσει κάτι ή μελών που έχουν αρνητικά στατιστικά,
τα παραβλέπω.«ἕπεσθαι δὲ δοκεῖ τῇ ἀχαριστίᾳ ἡ ἀναισχυντία». Ξεν. Κ.Παιδ. 1.2.7


Λείπω συχνά εκτός έδρας. Ζητώ κατανόηση, αν καθυστερώ να απαντήσω.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από morfo212 » 29 Απρ 2012, 02:39

Το διαζευκτικό ή από πότε γράφεται με απόστροφο; είναι καινούριος κανόνας;;; επειδή ουδείς "άσφαλτος" όπως είπε και μια ψυχή ας κάνει ο καθένας μας τη δουλειά του μέσα από εδώ και όσο για τα ορθογραφικά νευριάζω όταν τα βλέπω σε φωτοτυπίες που δίνει η δασκάλα στο παιδί μου όχι αν τα βλέπω σε μια απάντηση!
Εξάλλου δεν μπορείς να ξέρεις τι μπορεί να το προκαλεί το πρόβλημα... χωρίς να υποστηρίζω κανένα οι δυσλεκτικοί πχ έχουν ένα θεματάκι με την ορθογραφία όχι μόνο οι "κακοί" μαθητές...
Επειδή όμως τόλμησες και το έθιξες το θέμα όσοι είναι ανορθόγραφοι και το ξέρουν μπορούν κάνοντας δεξί κλικ στην κόκκινη λέξη να δουν τι επιλογές έχουν και να διαλέξουν τη σωστή αν μπορούν να την αναγνωρίσουν!Δεν χρειάζεται να ρωτάν σε αυτό το post!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από morfo212 » 29 Απρ 2012, 02:44

Α! ξέχασα να σου πω πως το "κάποιους στοιχειώδης κανόνες της γλώσσας" είναι λάθος γιατί το σωστό είναι "στοιχειώδεις κανόνες της γλώσσας" και το ταχυδρομίο δεν είναι σωστό αλλά το ταχυδρομείο... φιλικά Μόρφω
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

rilke
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από rilke » 29 Απρ 2012, 13:25

Το θέμα που θίγει η Φανιώ είναι υπαρκτό και ιδιαίτερα ενοχλητικό όταν βλέπεις ΛΑΘΗ-ΚΕΡΑΜΙΔΕΣ σε τίτλους, στην αναγραφή των κανόνων , σε μπολντ γραμματοσειρές, σε μη διορθωμένους τίτλους αγγελιών και γενικότερα σε κεντρικά σημεία του φόρουμ που έχουν μεγάλη επισκεψιμότητα. Εκτίθεται με αυτόν τον τρόπο το xariseto και αν μη τι άλλο καθιστάται κάπως υποκριτική η εμμονή στην απαγόρευση των γκρίκλις ...
Ίσως αυτό θα πρέπει να απασχολεί περισσότερο τους υπεύθυνους που γνωρίζουν πως ό,τι γράφουν το βλέπουν δεκάδες χιλιάδες άτομα. Στην περίπτωση μιας ανορθόγραφης απλής αγγελίας που θα την επισκεφθούν εκατό-διακόσιοι άνθρωποι , νομίζω θα συμφωνήσετε ότι είναι σαφώς μικρότερο το κακό.

Χώρια που φαίνεται ποιο λάθος είναι εκ παραδρομής, ποιο από αναλφαβητισμό και ποιο από... ζαμανφουτισμό. Όσο τεμπέλης είναι αυτός που γράφει γκρίκλις άλλο τόσο και περισσότερο τεμπέλης είναι και αυτός που κολλάει μεν από ενδοιασμό όταν πληκτρολογεί μια λέξη , βαριέται δε να ανοίξει ένα λεξικό (ή ένα γκουγκλάρισμα ρε αδερφέ ...!)

[Τώρα ... αν δεν σας φανούν ευχάριστα αυτά που γράφω ...τι να πω...διορθώστε και τα δικά μου ορθογραφικά για να νιώσετε καλύτερα ;) ]

Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από madis5 » 29 Απρ 2012, 14:04

Καλημέρα και από μένα!
Γιατί κάνουμε τα πράγματα δύσκολα; Συμφωνώ και επαυξάνω ότι πρέπει όσο το δυνατόν για τον καθένα να μην κάνουμε λάθη ορθογραφίας, και εμένα με "ενοχλεί" κάποιες φορές όταν κάτι είναι πολύ κραυγαλέο!
αλλά από την στιγμή που υπάρχει η αυτόματη διόρθωση των ορθογραφικών, γιατί δεν αφιερώνει ο καθένας μας μισό λεπτό παραπάνω να κάνει ένα δεξί κλικ και να δει τις προτεινόμενες σωστές λέξεις; Έτσι και ο ίδιος μπορεί να διορθωθεί και το κείμενο του θα είναι σωστό!
Προσωπικά λάθη στην ορθογραφία κάνω μόνο από κεκτημένη ταχύτητα ή όταν γράφω με ένα χέρι χέρι μπερδεύω τους τόνους!!!
Γυρνάω όμως και τσεκάρω το κείμενο μου και όπου χρειαστεί κάνω διόρθωση, είναι πολύ απλό νομίζω και όλοι μπορούν να το κάνουν, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα!
Φιλικά πάντα Ελένη
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
fanio
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1595
Εγγραφή: 27 Απρ 2010, 00:17
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από fanio » 30 Απρ 2012, 00:47

Λοιπόν! Πρώτ' απ' όλα χαίρομαι που απαντήσατε. Διάβασα με προσοχή τα όσα γράψατε και με έκπληξη μου ανακάλυψα ότι υπήρχε ήδη η ανάρτηση "ορθογραφικό" , την οποία δεν είχα δει ποτέ πριν και ήταν ακριβώς αυτό που είχα κατά νου: όχι μια φιλολογία γύρω από τους λόγους που ο καθένας δεν τηρεί γραμματικούς κανόνες αλλά μια βοήθεια για όποιον θέλει να τους διορθώσει.
Όπως επίσης είπα στην αρχή δεν είμαι ειδήμων! Σαν μαθήτρια υπήρξα τρομερά ανορθόγραφη και μόνο μετά την α’ λυκείου και την επαφή με τα αρχαία άρχισα να κατανοώ κάποια πράγματα. Αλλά όπως καταλάβατε όχι και πολλά !!! Θαυμάζω πάρα πολύ τους ορθογράφους ! Είναι ένα χαρακτηριστικό που θα ήθελα να έχω και νιώθω άβολα στον γραπτό λόγο αν και έχω κάνει τρομερή πρόοδο τα τελευταία χρόνια.
Συμφωνώ απόλυτα επίσης στο ότι μεγάλος δεν μαθαίνεις ορθογραφία ! Κάθε φορά που πάω σ’ αυτό το έρμο το ταχυδρομείο το βλέπω πως γράφεται, επιμένω όμως να το κάνω λάθος. Γιατί ; Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να δώσει μια απόλυτα σωστή απάντηση σ’ αυτό. Μπορεί όμως κάποιος να μου δώσει έναν κανόνα σχετικό ; Πότε τα ουδέτερα ουσιαστικά γράφονται με –ιο και πότε με – ειο ;
(Καλά! για το «στοιχειώδης» είμαι απαράδεκτη γιατί αυτόν τον κανόνα τον ξέρω, τρομάρα μου!!! Και στο ή το διαζευκτικό το ξέρω βρε ότι βάζουμε τόνο και όχι απόστροφο !!! Απλά πατάω λάθος κουμπί….. Περιττό να σας πω ότι αυτό δεν το είχα προσέξει ποτέ!!! Γιατί εκτός των άλλων είμαι τέρας παρατηρητικότητας !!! Α! και το «ο» στα ρήματα ήταν για να δείξω τον ήχο και όχι την γραφή!)
Αυτά προς το παρον….
Θα σας παρακαλουσα ...
α. μαζι με την απαντηση σας σε καποια αγγελια να μου στελνατε και πμ για να μην ξεχαστω και παρεξηγηθω.
β. αφου παραλαβετε κατι απο μενα , εκτος απο το "ευχαριστω" να κανατε και καποιο σχολιο για το αντικειμενο
γ.οι συναλλαγες μας θα προτιμουσα να γινονται μεσω ταχυδρομειου γιατι μενω εκτος Θεσσαλονικης .
δ. Εχω λογαριασμο στην ΕΘΝΙΚΗ και μπορω να κανω e-banking μονο προς την ΕΘΝΙΚΗ
ε. Μοιραζομαι τον λογαριασμο με την κορη μου και υπογραφουμε με διαφορετικο αρχικο γραμμα.

Ευχαριστω πολυ.

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από morfo212 » 30 Απρ 2012, 01:46

Όσα ουδέτερα είναι κτίρια (ή σύμφωνα με τη νεοελληνική γραμματική κτήρια) γράφονται με -είο πχ κουρείο, νοσοκομείο κλπ κλπ όλοι κάνουμε λάθη μη το παίρνεις κατάκαρδα αλλά εφόσον είχες σκοπό να γράψεις ένα τέτοιο θέμα και να κριτικάρεις τους ανορθόγραφους έπρεπε να κάνεις ένα έλεγχο πριν!!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
fanio
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1595
Εγγραφή: 27 Απρ 2010, 00:17
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Πολυγύρου Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από fanio » 02 Μάιος 2012, 22:51

ευχαριστω πολυ για την απαντηση....
νομιζω οτι θα το θυμαμαι...
Θα σας παρακαλουσα ...
α. μαζι με την απαντηση σας σε καποια αγγελια να μου στελνατε και πμ για να μην ξεχαστω και παρεξηγηθω.
β. αφου παραλαβετε κατι απο μενα , εκτος απο το "ευχαριστω" να κανατε και καποιο σχολιο για το αντικειμενο
γ.οι συναλλαγες μας θα προτιμουσα να γινονται μεσω ταχυδρομειου γιατι μενω εκτος Θεσσαλονικης .
δ. Εχω λογαριασμο στην ΕΘΝΙΚΗ και μπορω να κανω e-banking μονο προς την ΕΘΝΙΚΗ
ε. Μοιραζομαι τον λογαριασμο με την κορη μου και υπογραφουμε με διαφορετικο αρχικο γραμμα.

Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Κανόνες ορθογραφίας.

Δημοσίευση από polvar » 02 Μάιος 2012, 23:22

Μερικοί πολύ χρήσιμοι online γραμματικοί κανόνες μπορεί να ιδωθούν στο http://www.gnomikologikon.gr/greek-glossa-why.html (5 ενότητες)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”