Μετάβαση του xariseto.gr σε νέα πλατφορμα

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Μετάβαση του xariseto.gr σε νέα πλατφορμα

Δημοσίευση από polvar » 10 Φεβ 2016, 08:46

Όπως όλοι θα καταλάβατε πλέον βρισκόμαστε σε νέα πλατφόρμα!
Το παλιό λογισμικό συζητήσεων ήταν phpbb 3.0.10 και τώρα βρισκόμαστε στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση 3.1.7
Η αλλαγή έγινε βασικά για να κλείσουν κενά ασφαλείας που υπήρχαν στην προηγούμενη και για να γίνεται η ανάγνωση του site από κινητές συσκευές πολύ πιο εύκολη καθώς το 50% των επισκέψεων στο xariseto.gr γίνεται από τέτοιες
Στην νέα πλατφόρμα κάποια χαρακτηριστικά βρίσκονται σε διαφορετικό σημείο από εκεί που ξέρατε ότι ήταν ή κάποια εικονίδια έχουν αλλάξει.
Επίσης προστέθηκαν και νέες λειτουργίες όπως πχ η δυνατότητα να βλέπει κανείς στο κάτω μέρος του προφίλ του κάθε μέλους από ποιες αγγελίες έχει λάβει 'ευχαριστώ' και σε ποιες έχει δώσει, ένα αίτημα που χρόνια υπήρχε στην κοινότητα και δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί.
Αναμένεται να προστεθούν και νέες δυνατότητες στο μέλλον
Παράλληλα με την αλλαγή λογισμικού έγινε και αλλαγή server. Πλέον το xariseto.gr τρέχει σε server με επεξεργαστή Xeon και SSD δίσκους. Επίσης έγινε αλλαγή λειτουργικού συστήματος και PHP λογισμικού γι αύξηση της ταχύτητας.
Όμως προς το παρόν υπάρχουν και κάποια προβλήματα εξαιτίας ασυμβατότητας παλιών χαρακτηριστικών με την νέα πλατφόρμα. Αυτή τη στιγμή εργάζεται όλη η ομάδα διαχείρισης και εξωτερικά άτομα για εύρεση των λαθών και μετατροπή του κώδικα. Γι αυτό και το site πάει σχετικά αργά
Οπότε ζητούμε την υπομονή σας αφ' ενός και αφ ετέρου να μας λέτε αν τυχόν εντοπίζετε κάποια λάθη ή πράγματα που δεν λειτουργούν όπως πριν
Όταν ολοκληρωθεί η μετατροπή θα ξαναγραφτούν οι οδηγίες χρήσεως με νέα screenshots.

---------------------------------------------------------
EDIT:
Μέχρι τώρα εντοπίστηκαν προβλήματα στα παρακάτω και διορθώθηκαν:

-Αδυναμία διαγραφής πμ
-Αδυναμία μετακίνησης/διαγραφής θεμάτων
-Αδυναμία αφαίρεσης 'ευχαριστώ'
-Μη λειτουργία του 'Γρήγορου εργαλείου'
-Αδυναμία απάντησης με παράθεση
-Σε μερικά μέλη φαινόταν το πόσα πήρε - έδωσε κάτω από το άβαταρ τους, σε άλλα όχι
-Στα θέματα της αρχικής σελίδας δεν προβάλλονταν θέματα από όλες τις δημόσιες συζητήσεις που θα έπρεπε

Γνωστά προβλήματα στα οποία εργαζόμαστε:
-Δεν λειτουργεί το chat
-Λέξεις της νέας πλατφόρμας που δεν έχουν μεταφραστεί
-Η ειδοποίηση του κάποιος έχει πατήσει το 'ευχαριστώ' θα σχεδιαστεί από την αρχή


rialeon
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2847
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελευθερίου-Κορδελιού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Μετάβαση του xariseto.gr σε νέα πλατφορμα

Δημοσίευση από rialeon » 10 Φεβ 2016, 09:21

Μπήκα στην σελίδα από Mozilla.
1) Ενώ έβαλα αγγελίες, δε βρίσκω τις αγγελίες που έχουν σχολιαστεί όσο ήμουν εκτός σελίδας. Ούτε τις αναπάντητες αγγελίες. Πώς τις βρίσκουμε;

2) Οι νέες αγγελίες μου δε μπήκαν αυτόματα στο link με τις ενεργές, ούτε καν εμφανίζονται στην σύντομη αναζήτηση του nickname μου.

3) Ούτε το προφίλ επιδέχεται επεξεργασία μέσω του πίνακα ελέγχου. " 404 File Not Found " είναι το μήνυμα που εμφανίζεται μετά την όποια προσθαφαίρεση στοιχείων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rialeon την 11 Φεβ 2016, 09:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Να στείλω έξοδα αποστολής σε:
Περιμένω έξοδα αποστολής από:
Να στείλω δέμα σε:
Έστειλα δέμα σε:
Περιμένω δέμα από:




Διατηρώ λογαριασμό και e-banking Μ Ο Ν Ο στην Εθνική τράπεζα.

Άβαταρ μέλους
Aspasoula
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1476
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Aspasoula » 10 Φεβ 2016, 09:41

Καλημέρα. Προσπαθώ να διαγράψω πμ απο το λογαριασμο μου και βγάζει το ίδιο ΕRROR που αναφέρει κ το μέλος παραπανω. Μπορεί να διορθωθεί αυτο?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ.
ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 3,5€ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 2KG ΚΑΙ 1€ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΙΛΟ
Οι αποστολές γίνονται άμεσα

Εχω ΠΕΙΡΑΙΩΣ - ALPHA BANK - ΕΘΝΙΚΗ - PAYPAL

www.facebook.com/TobaccoPouch
----------------------------------------------------------------
Από διαχείριση: Ο λογαριασμός αυτός είναι νέος λογαριασμός του μέλους eleana1987 με τον οποίο πήρε 367 φορές και έδωσε 216. Κανονικά θα έπρεπε να αποκλειστεί αλλά για καλή καρδιά τον αφήνουμε. Όμως η ένταξη στις ομάδες περιορισμού θα γίνεται ανάλογα με το άθροισμα των στατιστικών και των δύο λογαριασμών.

gia75
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2290
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 19:26
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Διονύσου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από gia75 » 10 Φεβ 2016, 10:22

Πρώτα από όλα μεγειά μας!!! Σίγουρα θα προκύψουν διάφορα θεματάκια, από υπομονή άλλο τίποτα, αλοίμονο, απλά σημειώνω ότι δεν κατάφερα να απαντήσω σε post μου με παράθεση καθώς μου έβγαλε μήνυμα λάθους "Prefix is required". Ευχαριστώ και μπράβο για την αναβάθμιση :))
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Χαρίζω Filicine (φυλλικό οξύ) και Resoferon

ΕΔΩ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω web-banking στην Εθνική και την Πειραιώς και στέλνω ως δέματα με ΕΛΤΑ

ΓΙΩΡΓΟΣ1963
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014, 00:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ρίου Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ1963 » 10 Φεβ 2016, 10:26

Καλημερα . Εβαλα κατα λαθος ευχαριστω και τωρα δεν μου δεχεται το remove . Βγαζει error . Τι γινεται σ'αυτη την περιπτωση ?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
REUSE-REDUCE-RECYCLE

Υπάρχουν σκύλοι και γάτες στο σπίτι, οπότε προσοχή οι αλλεργικοί.
Για τους υπόλοιπους σας βεβαιώ οτι είναι πλήρως εμβολιασμένα και επισκέπτονται συχνά τον κτηνίατρο.

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Poudim » 10 Φεβ 2016, 11:36

Προσπαθώ να δώσω απάντηση με παράθεση καί το σύστημα μου ζητάει "Prefix is required" , που μπαίνει το "Prefix" καί τί πρέπει να γράφει ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Poudim την 10 Φεβ 2016, 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από athina d » 10 Φεβ 2016, 11:43

το θεμα με την παραθεση στην απαντηση το εχω και εγω οπως και τα παραπανω μελη.....
επισης με το chrome δεν ανοιγει το χαρισετο...μου βγαζει 404 File Not Found
ενω με mozilla ανοιγει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athina d την 10 Φεβ 2016, 12:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Poudim » 10 Φεβ 2016, 11:45

2ο ερώτημα . Εξεδήλωσα ενδιαφέρον σ'αυτή την αγγελία viewtopic.php?f=282&t=141970 , αλλά δεν ενημερώθηκαν οι "δημοσιεύσεις μου" . Πώς θα την παρακολουθήσω ; Ευχαριστώ .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
dalitsa_81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7563
Εγγραφή: 29 Αύγ 2011, 12:24
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από dalitsa_81 » 10 Φεβ 2016, 13:06

Καλημερα! Και εγω έβαλα ευχαριστω εδω κατα λάθος viewtopic.php?f=202&t=141853&start=30
Και δεν μπορω να το αφαιρέσω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
διαθετω PAYPAL και εχω e banking στις τραπεζες εθνικη & Πειραιώς & eurobank
Ταχυδρομείο πηγαίνω 1-2 φορες το μήνα.
Ελενακι 1,85
Οφείλω 0,75 katerinaxaidari

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Aliki1984 » 10 Φεβ 2016, 14:19

Πέσαμε όλοι μαζί πάνω στο κεφάλι σας! Σε κάθε αλλαγή θα υπάρξουν θεματάκια!! Αλίμονο... Κάποια στιγμή λοιπόν, μεταξύ των άλλων, δείτε σας παρακαλώ κι αυτό: Έφτιαξα αυτή την αγγελία: viewtopic.php?f=293&t=141985. Αλλά δεν μου την εμφανίζει πουθενά! Ούτε στις ενεργές αγγελίες μου (όπως ανέφερε ένα μέλος λίγο πιο πάνω) αλλά ούτε και στις δημοσιεύσεις μου. Σαν να μην την έκανα!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”