Cookies και login

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
twilight
Platinum Member
Platinum Member
13 14
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 11 Μάιος 2010, 02:42
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Νάουσας Ημαθίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Cookies και login

Δημοσίευση από twilight » 07 Φεβ 2011, 02:50

Μερικές φορές ενώ κάνω login αμέσως μετά εμφανίζεται ξανά το παράθυρο εισόδου και πρέπει ξανά να πληκτρολογήσω κωδικό.

Ενεργοποιώ κιόλας κάθε φορά την αυτόματη είσοδο για να μην χρειάζεται να πληκτρολογώ τον κωδικό και πάλι το ίδιο συμβαίνει.

Για να μπορέσω να μπω πρέπει να σβήσω το cookie του xariseto και ύστερα να μπω χωρις πρόβλημα.

Τι μπορεί να γίνει; Ευχαριστώ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όρεξη να έχεις να δίνεις πράγματα.


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Cookies και login

Δημοσίευση από polvar » 07 Φεβ 2011, 08:46

Δείτε μήπως και έχετε απενεργοποιήσει την αποθήκευση cookies στον περιηγητή ιστού σας.

Πάντως ρίξτε και μια ματιά στο http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... &sk=t&sd=a όπου υπάρχει ένα θέμα με την πρόσβαση όλων.

Άβαταρ μέλους
twilight
Platinum Member
Platinum Member
13 14
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 11 Μάιος 2010, 02:42
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Νάουσας Ημαθίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Cookies και login

Δημοσίευση από twilight » 07 Φεβ 2011, 14:20

Χρησιμοποιώ Opera 11 και έχω ρυθμισμένο να αποθηκεύει cookies μόνο από το site που επισκέπτομαι, όχι από δευτερεύοντα που τυχαίνει να φορτώνονται από την εκάστοτε σελίδα. Γι' αυτό πιστεύω ότι μπορεί να είναι κάποιο σφάλμα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όρεξη να έχεις να δίνεις πράγματα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Cookies και login

Δημοσίευση από polvar » 07 Φεβ 2011, 17:33

Χρησιμοποιώ κι εγώ κατά καιρούς Opera γιατί μ' αρέσει σαν εμφάνιση και τον θεωρώ πιο πρωτοποριακό (αν και έχει μερικά bugs). Τώρα αυτό το μήνυμα το γράφω από Opera 11.01
Έχω κι εγώ τις ρυθμίσεις των cookies στην αποδοχή μόνο από τον ιστότοπο που επισκέπτομαι, αλλά δεν μου παρουσιάζει τέτοια προβλήματα πλην όσων αναφέρονται στο άλλο θέμα που έγραψα στο προηγούμενο post (ότι κατά διαστήματα δηλαδή το xariseto ζητά επιβεβαίωση ασφαλείας μέσω captcha).

Μήπως έχετε ενεργοποιημένο να σβήνονται τα cookies κατά την έξοδο;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Cookies και login

Δημοσίευση από makis » 07 Φεβ 2011, 18:42

Και εγω που χρησιμοποιώ (κυριως για τυπικο ελενχο και οχι σαν βασικο) το Opera 11.01
δεν εχω καποιο προβλημα.

Αντιθετα με το mozilla που αν κανω συνδεση και με αλλο λογαρισμο που εχω με κανει κατι τετοια νουμερα καπου καπου.

Εσυ ποια εκδοση χρησιμοποιείς ;
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
twilight
Platinum Member
Platinum Member
13 14
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 11 Μάιος 2010, 02:42
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Νάουσας Ημαθίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Cookies και login

Δημοσίευση από twilight » 07 Φεβ 2011, 20:28

Και γω 11.01 χρησιμοποιώ με Linux, βέβαια δεν νομίζω να έχει να κάνει τόσο πολύ με το λειτουργικό, επίσης το έχω ρυθμίσει να μην αποθηκεύει στον δίσκο, παρά μόνο στην μνήμη. Αυτό με τα cookies πιο πολύ το παρατηρώ όταν αλλάζω IP (συνδέομαι και αποσυνδέομαι γιατί είμαι με WIND ADSM) ή βάζω proxy.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όρεξη να έχεις να δίνεις πράγματα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Cookies και login

Δημοσίευση από polvar » 07 Φεβ 2011, 21:28

Ε αφού δεν αποθηκεύει στον δίσκο αλλά μόνο στην μνήμη, από εκεί πρέπει να προέρχεται το πρόβλημα, δεν αποθηκεύονται σωστά τα cookies
Επίσης όταν αλλάζεις IP υπάρχει θέμα με τις ρυθμίσεις ασφαλείας του xariseto όπως περιγράφει ο makis στο http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... =a#p208187, αν δε χρησιμοποιείς proxy server τύπου noip κλπ ίσως υπάρχει θέμα και από εκεί.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
twilight
Platinum Member
Platinum Member
13 14
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 11 Μάιος 2010, 02:42
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Νάουσας Ημαθίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Cookies και login

Δημοσίευση από twilight » 07 Φεβ 2011, 21:37

polvar έγραψε:Ε αφού δεν αποθηκεύει στον δίσκο αλλά μόνο στην μνήμη, από εκεί πρέπει να προέρχεται το πρόβλημα, δεν αποθηκεύονται σωστά τα cookies
Επίσης όταν αλλάζεις IP υπάρχει θέμα με τις ρυθμίσεις ασφαλείας του xariseto όπως περιγράφει ο makis στο http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... =a#p208187, αν δε χρησιμοποιείς proxy server τύπου noip κλπ ίσως υπάρχει θέμα και από εκεί.
Όχι τα cookies αποθηκεύονται με χωριστές ρυθμίσεις, όπως και τα persistent storage που απαιτούν μερικά site. Aυτά που δεν θέλω να αποθηκεύονται, είναι οι σελίδες για να φορτώνουν γρήγορα, ακόμα και αφου κλείσω τον Opera. Αυτό με τις IP δεν το ήξερα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όρεξη να έχεις να δίνεις πράγματα.

Άβαταρ μέλους
nexia
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4205
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 17:16
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Επικοινωνία:

Re: Cookies και login

Δημοσίευση από nexia » 26 Φεβ 2011, 19:46

ακριβως το ιδιο συμβαινει και σε εμενα ..........μπορει να πεταξει εξω απο το site και 4-5 μην πω και 6 φορες ενω ειμαι μεσα .......ειδικα την τελευταια βδομαδα με εχει εκνευρισει αρκετα.........και αυτα που ειπατε παραπανω δεν ξερω τι ειναι........δηλαδη εχω κατι κανει λαθος με αυτα τα cookies;;
και μη γελασετε .εγω χρησιμοποιω internet explorer........!!
ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΙΕΡ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΟ (δεν ερχεται σπιτι μου )

για καποιο χρονικο διαστημα δε θα μπορω να κανω αποστολες -παραλαβες .... νομιζω οτι εχω κλεισει οποιοες εκρεμμοτητες ειχα....ευχαριστω....




ολες οι ενεργες αγγελειες μου εδω ...http://bit.ly/frUNm1

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”