Αναβάθμιση του EIKONA.INFO, προβλήματα, προτάσεις

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Αναβάθμιση του EIKONA.INFO, προβλήματα, προτάσεις

Δημοσίευση από makis » 24 Φεβ 2011, 01:51

Οπως έχουμε αναφέρει και αλλου, έχει γίνει μια σημαντική αναβάθμιση στο server όσο και στην υπόλοιπη ιστοσελίδα.

Ετσι ξεκινησε η λειτουργία του eikona.info σε αλλο server για να "ελαφρύνει" η σελιδα xariseto.gr
Ολες οι εικονες που ηταν πριν εκει παραμενουν στο http://www.xariseto.gr/img κανονικα και μονιμα (στον ιδιο server που ειμαστε τωρα, αλλα θα κλειδωσει για νεες εικονες!

Με την επισημη εναρξη λειτουργιας ΔΕΝ θα μπορειτε να ανεβασετε συνημμενες εικονες κατευθειαν στο xariseto αλλα ΜΟΝΟ μεσω του eikona.info

Οποιος θελει μπορει να κανει εγγραφη με το ιδιο username και στο eikona.info
(δεν εχει σχεση η εγραφη σας στο xariseto.gr, ουτε οσοι ειχαν γραφτει στο παλιο img)

Οσοι γραφτουν θα εχουν το δικο τους αλμπουμ και τις φωτογραφιες τους στη σειρα
και θα μπορουν να ανεβασουν φωτο μεχρι 6.500.728 bytes (6,51ΜΒ) ανα φωτο ενω
οι επισκέπτες θα μπορουν να ανεβασουν φωτο μεχρι και 2.075.000 bytes (2,1ΜΒ) ανα φωτο

ΜΗΝ ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΩΤΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ!
Αν γινει για καποιο λογο στειλτε μου τα link των ακυρων φωτο μεσα απο την επικοινωνια του eikona.info για να τις σβησω
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΒΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!

Σε οσους δεν μπορουν να ανεβασουν φωτογραφιες το προβλημα συνηθως θα βρισκεται στο μεγαλο μεγεθος! Για το πως μπορειτε να τις μικρυνετε δειτε http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=1419

Παντως γενικα για φωτογραφιες που αφορουν αγγελιες στο xariseto, και ιδιαιτερα αυτες που εχουν τραβηχτει υπο κακες συνθηκες (χωρις καλο φωτισμο, με κακη εστια, απο παλιο κινητο κλπ) οπου η λεπτομερεια χανεται, καλο ειναι να μικραινετε το μεγεθος για οικονομια χωρου και μεγαλυτερη ταχυτητα προβολης τους στο φορουμ.

Εαν βρειτε άλλα σφάλματα/προβλήματα, θα σας παρακαλούσα να τα αναφέρετε σε αυτόν εδώ τον χώρο.

Επίσης κάθε επισήμανση, πρόταση, θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12944
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από andromachi » 24 Φεβ 2011, 07:54

makis έγραψε:Ολες οι εικονες που ηταν πριν εκει παραμενουν στο http://www.xariseto.gr/img κανονικα και μονιμα(μεσω του ιδιου server που ειμαστε τωρα , αλλα θα κλειδωσει για νεες εικονες!
Μάκη μου, όλες οι συνημμένες φωτογραφίες, από τις αγγελίες, έχουν χαθεί. Κοίταξα επιλεκτικά δικές μου και άλλων μελών.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2459
Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 14:04
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ » 24 Φεβ 2011, 08:03

καλημερα και εμενα χαθηκαν..καλα ειχαμε μαθει με εναν τροπο .....ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ...ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ φιλικα κικη.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από makis » 24 Φεβ 2011, 08:37

andromachi έγραψε: Μάκη μου, όλες οι συνημμένες φωτογραφίες, από τις αγγελίες, έχουν χαθεί. Κοίταξα επιλεκτικά δικές μου και άλλων μελών.
ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ έγραψε:καλημερα και εμενα χαθηκαν..καλα ειχαμε μαθει με εναν τροπο .....ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Εγω τις βλεπω κανονικα , μηπως ηταν την ωρα που εκανα ανανέωση στυλ !
Οι παλιες ΔΕΝ θα χαθουν !
δειξε μου πια αγγελια δεν εχει φωτο

Εδω και ενας βοηθος !
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... 10#p180450

ειναι αναγκαια αλλαγη , για 2 λογους :
1. Να μην φορτώνουμε το server (που ακομα δεν εχει πληρωθει) και ειναι σχεδον στα ορια
2. Για να μην βαραίνει το site , μιας και θα "σπασει" σε πολλους μικρους server (το eikona.info)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12944
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από andromachi » 24 Φεβ 2011, 09:26

Είσαι μάγος! Ξαναγύρισαν!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από vivi-cd » 24 Φεβ 2011, 14:08

Πως κάνουμε εγγραφή; :mm: Όλες οι επιλογές είναι απενεργοποιημένες.... :mm:

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από makis » 24 Φεβ 2011, 20:47

vivi-cd έγραψε:Πως κάνουμε εγγραφή; :mm: Όλες οι επιλογές είναι απενεργοποιημένες.... :mm:
http://eikona.info/users.php?act=register
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2459
Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 14:04
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ » 25 Φεβ 2011, 09:04

εγω δεν μπορω να κανω τιποτα μου λεει οτι ειναι λαθος οι κωδικοι μου.....
ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ...ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ φιλικα κικη.

Άβαταρ μέλους
ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2459
Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 14:04
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ » 11 Μαρ 2011, 19:15

δεν μπορω να κανω εγγραφη..μου λεει οτι το ονομα χρηστη δεν ειναι εγκυρο η ειναι μεγαλο η μικρο.....τι να κανω να βαλω ενα ονομα ασχετο απο αυτο που εχω εδω....???θελω μια απαντηση για να βαλω φωτο............. :please:
ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ...ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ φιλικα κικη.

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: EIKONA.INFO : Αναβάθμιση των υπηρεσιων της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευση από gogo » 11 Μαρ 2011, 19:17

βαλε αλλο ονομα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”