Αναβάθμιση του EIKONA.INFO, προβλήματα, προτάσεις

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: ιος?

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 10 Ιουν 2011, 21:21

όλοι το έχουμε απ'ότι μπορώ να καταλάβω...δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο κάνει ζημιές αφού υποτίθετε ότι οι ασπίδες μας δεν το αφήνουν να περάσει :z :z
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
LittleSmilingMonster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2371
Εγγραφή: 14 Ιαν 2009, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιθήκων Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ιος?

Δημοσίευση από LittleSmilingMonster » 11 Ιουν 2011, 18:25

γράψτε εδώ ακριβώς τι σας βγάζει για να δούμε τι συμβαίνει.... ( η σύνδεση δεν πέφτει χωρίς λόγο...)

εχετε πατήσει ποτέ πάνω στο link? εγκαταστήσατε μήπως τπτ περίεργο τελευταία?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Με συγχωρείτε για τις όποιες καθυστερήσεις είναι λόγω εξεταστικής!
Σε όσους έχω να καταθέσω χρήματα θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.
Σε όσους πρέπει να στείλω πακέτο επίσης θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.

Cath060
Platinum Member
Platinum Member
29 38
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 12 Μάιος 2011, 15:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αλέας Αργολίδας
Επικοινωνία:

Re: ιος?

Δημοσίευση από Cath060 » 11 Ιουν 2011, 18:41

το αντιβαιρους μου λεει οτι αποκληστικε δουρειος ιππος
''η ασπιδα web του avast απεκλεισε επικινδυνη ιστοσελιδα η αρχειο''
Αντικειμενο- http : //www.eikona.info/index.php?module=iframeupload
Μολυνση- JS:Redirector-HA [Trj]
Δραση- Η συνδεση ακυρωνεται
συνεχεια μου το βγαζει :evil: αλλα δεν εχει επιδραση στ πισι μου... αν καποιος δεν εχει αντιβαριους ομως.. :z
δεν εχω ιδεα τι παιζει...
κοιτατε και τις αλλες αγγελιες μου μηπως θελετε κατι ακομα.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: ιος?

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 11 Ιουν 2011, 20:13

Cath060 έγραψε:το αντιβαιρους μου λεει οτι αποκληστικε δουρειος ιππος
''η ασπιδα web του avast απεκλεισε επικινδυνη ιστοσελιδα η αρχειο''
Αντικειμενο- http : //www.eikona.info/index.php?module=iframeupload
Μολυνση- JS:Redirector-HA [Trj]
Δραση- Η συνδεση ακυρωνεται
συνεχεια μου το βγαζει :evil: αλλα δεν εχει επιδραση στ πισι μου... αν καποιος δεν εχει αντιβαριους ομως.. :z
δεν εχω ιδεα τι παιζει...
ακριβώς τα ίδια και εμένα...και πρίν που είχε πέσει το σάιτ είχα πάρει και ιό και είχα τρείς μέρες άχρηστο το κομιούτερ...τώρα που το κοίταξε ο άντρας μου δεν έχει περάσει τιποτα...είναι πεντακάθαρο αλλά βαράει όλη την ώρα...΄'οτι και αν ανοίξω αυτό το βιολί γίνεται...μόνο όμως στο χαρισε το...πουθενά αλλού :< :<
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
LittleSmilingMonster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2371
Εγγραφή: 14 Ιαν 2009, 23:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αιθήκων Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ιος?

Δημοσίευση από LittleSmilingMonster » 11 Ιουν 2011, 20:36

Trojan:JS/Redirector.A is detection for a specifically obfuscated Javascript URL that typically is used to redirect users to websites other than they expected. The obfuscated Javascript may appear on a malicious Web site, or may be sent via an HTML-based e-mail message, or may be included as part of an exploit.


Symptoms
There are no common symptoms associated with this threat - links are activated within IFrames while viewing Web content on maliciously modified pages. Alert notifications from installed Antivirus software may be the only symptom(s).

Recovery
Manual removal is not recommended for this threat. To detect and remove this threat and other malicious software that may have been installed, run a full-system scan with an up-to-date antivirus product.

από ότι λέει εδώ αυτό είναι ένα Trojan μασκαρεμένο σαν javascript δεδομένου ότι σας το πετάει το avast είσαστε οκ (υποθέτω) αλλά εφόσον το πετάει στη σελίδα αυτή σημαίνει οτι πρέπει να κοιτάξουμε την javascript το ίδιου του site. Κάντε πάντως καλού κακού ένα full scan
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Με συγχωρείτε για τις όποιες καθυστερήσεις είναι λόγω εξεταστικής!
Σε όσους έχω να καταθέσω χρήματα θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.
Σε όσους πρέπει να στείλω πακέτο επίσης θα το κάνω την Δευτέρα 28/7.

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ιος?

Δημοσίευση από gogo » 12 Ιουν 2011, 01:36

To eikona.info ειναι σε αλλο σερβερ (αμερικη) ενω το xariseto.gr ειναι Γερμανία !

Αρα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο.

Ηδη το βλεπει ο Μακης για να δει που υπαρχει το προβλημα, πιθανον καποιος "επισκεπτης" ανεβασε καποια "περιεργη" εικονα !

Άβαταρ μέλους
MERSINI
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3766
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2009, 19:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Τεμένους Ηρακλείου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: ΧΑΙΔΑΡΙ ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Πρόβλημα ανεβάσματος στο eikona.info

Δημοσίευση από MERSINI » 12 Ιουν 2011, 13:30

υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το eikonainfo;; δεν μπορώ να ανεβάσω εικόνες εδώ και πολλές μέρες...
ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ, ΜΗΝ ΚΑΤΣΟΥΦΙΑΖΕΙΣ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΟΥ

Άβαταρ μέλους
dimitris30
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
45 66
Δημοσιεύσεις: 637
Εγγραφή: 24 Ιαν 2011, 23:49
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με το eikonainfo

Δημοσίευση από dimitris30 » 12 Ιουν 2011, 13:34

και εγω το ιδιο...με εμαιλ στελνω τις φωτο σε οποιον θελει

marilyn
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3606
Εγγραφή: 08 Ιαν 2010, 17:25
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κομοτηνής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με το eikonainfo

Δημοσίευση από marilyn » 12 Ιουν 2011, 13:39

Οι δικές μου φωτογραφίες ήταν πάνω από 1ΜΒ και δεν μου τις ανέβαζε....
αν θυμάμαι καλά, δεν έπρεπε να βγάζει resize;
Τελικά τις ανέβασα μέσω imageshack....
Μήπως εννοούμε το ίδιο πρόβλημα; :{


Έχω paypal και e-banking στην Alpha Bank και τράπεζα Πειραιώς!!!
Μπορούμε να κάνουμε τις συναλλαγές μας πιο εύκολα και πιο γρήγορα!!!

Άβαταρ μέλους
alepan72
Platinum Member
Platinum Member
18 9
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 09 Ιουν 2011, 16:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ερυθραίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα με το eikonainfo

Δημοσίευση από alepan72 » 12 Ιουν 2011, 13:41

Πολύ καλή λύση είναι και το picasa οποιος έχει λογαριασμό google. Είναι εύκολο, γρήγορο, αξιόπιστο και έχει και απλές βοήθειες για επεξεργασία των φωτογραφιών, αλλά και δημιουργία φακέλων για καλύτερη διαχείριση.
:gr:
Εικόνα
[elta][/elta]
Η ανταλλαγή είναι όπλο κατά της κρίσης, αλλά σαν όπλο
απαιτεί σεβασμό στη χρήση του!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”