To XARISETO.GR αναφέρεται ως επικίνδυνο site!!!!

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
anna-maria
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5100
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 17:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαια
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από anna-maria » 31 Μαρ 2011, 15:15

και εγώ αυτο εχω.
Γεια σε όλους.
Έχω τρία παιδιά και περιμένω τέταρτο ,ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για αυτο οι παραλαβες ειτε ταχυδρομικά είτε παραλαβή απο το σπίτι μου να γίνονται σύντομα.Προθεσμία 10 ημερών και τα αποσύρω.
Ευχαριστώ!!

SUPER_MARIO_
Platinum Member
Platinum Member
10 20
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009, 21:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από SUPER_MARIO_ » 31 Μαρ 2011, 15:22

sonia3 έγραψε:Results
Danger: Search-Shield has detected active threats on this page and has blocked access for your protection.
The page you are trying to access has been identified as a known exploit, phishing, or social engineering web site and therefore has been blocked for your safety. Without protection, such as that in the AVG Security Toolbar and AVG, your computer is at risk of being compromised, corrupted or having your identity stolen. Please follow one of the suggestions below to continue.

For additional information click here.

Suggestions:

* Click the “Back” button on your browser to return to the previous page and choose another link (recommended).
* If you would like to ignore the warning and continue to the page, click here (not recommended) Note: AVG will continue to block dangerous content associated with this page.

και μενα απο χτες μου βγαζει αυτο το μυνημα
Κάντε αυτό που σας λέει το AVG, κάντε κλικ εκεί για να αγνοηθεί το μήνυμα και να φορτώσει η σελίδα (If you would like to ignore the warning and continue to the page, click here)

Άβαταρ μέλους
vivi-cd
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010, 09:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από vivi-cd » 31 Μαρ 2011, 15:48

Μήπως όμως έχει μολυνθεί ο browser ή ο υπολογιστής από κάποιο Ιό; Οπότε αν συνεχίσετε ή αν απενεργοποιήσετε το antivirus εξαπλωθεί περισσότερο;

Καλύτερα πρώτα να σκανάρετε τον υπολογιστή σας για ιούς.

SUPER_MARIO_
Platinum Member
Platinum Member
10 20
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009, 21:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από SUPER_MARIO_ » 31 Μαρ 2011, 15:59

vivi-cd έγραψε:Μήπως όμως έχει μολυνθεί ο browser ή ο υπολογιστής από κάποιο Ιό; Οπότε αν συνεχίσετε ή αν απενεργοποιήσετε το antivirus εξαπλωθεί περισσότερο;

Καλύτερα πρώτα να σκανάρετε τον υπολογιστή σας για ιούς.
Το μήνυμα δεν σχετίζεται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση με ιό, απλά το AVG φοβάται πως το χαρισετο θέλει να υποκλέψει δεδομένα από τους χρήστες (phising site), κάτι που δεν ισχύει. Για αυτο μπλοκάρει την σύνδεση στην ιστοσελίδα. Το antivirus ΔΕΝ απενεργοποιείται, απλά προσθέτει μια εξαίρεση και επιτρέπει την σελίδα να φορτώσει. Όλα τα γράφει αναλυτικά στο μήνυμα.

Γενικά πολλά προγράμματα προστασίας βγάζουν τέτοιες λανθασμένες προειδοποιήσεις ορισμένες φορές, στην προκειμένη περίπτωση βάλτε μια εξαίρεση.

Και είμαι 99,9% σίγουρος για τα λεγόμενα μου, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
sonia3
Gold Member
Gold Member
6 13
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011, 16:24
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Ολύμπου Καρπάθου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από sonia3 » 31 Μαρ 2011, 16:10

SUPER_MARIO_
Ευχαριστω πολυ :}
Δινω χερι-χερι στο κέντρο της Πάτρας και στελνω παντου αφού λάβω προπληρωμένο φάκελο ή με το courier του xariseto !
Όποιος ενδιαφέρετε μετά από δήλωση ενδιαφέροντος στην αγγελία παρακαλώ να στέλνει και π.μ.
Ευχαριστώ Σόνια.
ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......

Δείτε τις υπόλοιπες αγγελίες μου:
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=164&t=39323
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=164&t=39334
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=164&t=38834
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=164&t=39260

Άβαταρ μέλους
giotagts
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2649
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010, 00:52
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από giotagts » 31 Μαρ 2011, 16:28

Κι εγω το ιδιο παθαινω με avg.
Ναι σε καμια περιπτωση δεν εχει σχεση με ιο...
Αλλα το θεμα ειναι οτι ανοιγω τελικα τη σελιδα, αλλα μολις κλεισω το browser και τ ξανανοιξω μου ξαναβγαζει τ μηνυμα και κατανταει σπαστικο... :evil:
Παρακαλω, μεσα στους φακελους να αναγραφετε το username και τι εχετε ζητησει!!
δεν εχω ιντερνετ συγγνωμη οταν μπορεσω θα σας ενημερωσω...

People were created to be loved.Things were created to be used.The reason why the world is in chaos is because things are being loved and people are being used.

SUPER_MARIO_
Platinum Member
Platinum Member
10 20
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009, 21:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από SUPER_MARIO_ » 31 Μαρ 2011, 16:43

giotagts έγραψε:Κι εγω το ιδιο παθαινω με avg.
Ναι σε καμια περιπτωση δεν εχει σχεση με ιο...
Αλλα το θεμα ειναι οτι ανοιγω τελικα τη σελιδα, αλλα μολις κλεισω το browser και τ ξανανοιξω μου ξαναβγαζει τ μηνυμα και κατανταει σπαστικο... :evil:
Υπάρχει επιλογή και για μόνιμο exception(αυτο γίνεται μέσα από το πρόγραμμα και όχι το παράθυρο στο browser, βέβαια δεν θυμάμαι που πηγαίνεις γιατί έχω κάτι χρονάκια να αχοληθώ με AVG και antivirus γενικά)

Άβαταρ μέλους
giotagts
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2649
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010, 00:52
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από giotagts » 31 Μαρ 2011, 16:47

Αυτο που λες μπορω να το κανω μονο για το χαρισετο η ειναι γενικο?

(Φοιτητρια πληροφορικης σου λεει μετα.... :wall: :P )
Παρακαλω, μεσα στους φακελους να αναγραφετε το username και τι εχετε ζητησει!!
δεν εχω ιντερνετ συγγνωμη οταν μπορεσω θα σας ενημερωσω...

People were created to be loved.Things were created to be used.The reason why the world is in chaos is because things are being loved and people are being used.

ignisport
Silver Member
Silver Member
3
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 22:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από ignisport » 31 Μαρ 2011, 17:18

Δεν ειναι θέμα antivirus, ειναι θέμα καθαρά του Browser (firefox) και των πιστοποιητικών που χρησιμοποιεί. Απλά πατάς παράβλεψη και προχοράς στην σελίδα ή αλλάζεις τις ρυθμίσεις του browser όσο αφορούν τα πιστοποιητικά ασφαλείας (για να μην σου βγάζει αυτό το μήνυμα).

Turn Off Warning Messages in Firefox

* 1

Find the Warning Messages box in the Security dialog box. Click on the 'Settings' button.
* 2

Look at the option available in the resulting drop-down box.
* 3

De-select all of the boxes to turn off all possible warning messages. You can also leave some boxes checked, depending on your level of comfort. Click 'OK' when you are finished.
* 4

Click the 'OK' button to close the Options dialog box. If you're on a Mac, simply close the box to save the warning messages preferences.

πηγή:www.ehow.com


(προσωπική μου άποψη το Avast είναι καλύτερο απο το AVG και είναι free)

SUPER_MARIO_
Platinum Member
Platinum Member
10 20
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009, 21:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] βοηθεια για το xariseto

Δημοσίευση από SUPER_MARIO_ » 31 Μαρ 2011, 17:51

ignisport έγραψε:Δεν ειναι θέμα antivirus, ειναι θέμα καθαρά του Browser (firefox) και των πιστοποιητικών που χρησιμοποιεί. Απλά πατάς παράβλεψη και προχοράς στην σελίδα ή αλλάζεις τις ρυθμίσεις του browser όσο αφορούν τα πιστοποιητικά ασφαλείας (για να μην σου βγάζει αυτό το μήνυμα).

Turn Off Warning Messages in Firefox

* 1

Find the Warning Messages box in the Security dialog box. Click on the 'Settings' button.
* 2

Look at the option available in the resulting drop-down box.
* 3

De-select all of the boxes to turn off all possible warning messages. You can also leave some boxes checked, depending on your level of comfort. Click 'OK' when you are finished.
* 4

Click the 'OK' button to close the Options dialog box. If you're on a Mac, simply close the box to save the warning messages preferences.

πηγή:www.ehow.com


(προσωπική μου άποψη το Avast είναι καλύτερο απο το AVG και είναι free)
Απλά για να μην μπερδευτεί ο κόσμος, το antivirus έφταιγε στην περίπτωση της sonia3. Τα firewall των security suites πολλές φορές μπλοκάρουν λανθασμένα κάποια site και από αυτά που ειπώθηκαν ίσως να φτάει και το firewall.

Και φυσικά οι υπόλοιποι ίσως να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με ta certificates στον firefox. Και καλό θα ήταν ο κόσμος να μην απενεργοποιήσει όλες τις προειδοποιήσεις του firefox, παρά μόνο αυτη για το χαρισετο γιατί ο firefox μπορεί κυριολεκτικά να σώσει τους χρήστες από διάφορες παγίδες σε άλλες περιπτώσεις. Thanks για το heads-up!!

Και όντως κι εγώ προτιμούσα to Avast. Άλλα και το AVG έχει free έκδοση (που υστερεί αρκετά ωστόσο)
Αυτο που λες μπορω να το κανω μονο για το χαρισετο η ειναι γενικο?
Γενικά για οτιδήποτε, είτε είναι site, είτε είναι αρχείο. τα περισσότερα σύγχρονα antivirus δέχονται εξαιρέσεις.

~ Γιάννης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”