[Resolved] 503 Service Temporarily Unavailable

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Απάντηση
telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[Resolved] 503 Service Temporarily Unavailable

Δημοσίευση από telismush » 31 Μάιος 2011, 10:17

Σήμερα καθώς πήγαινα να ανοίξω αγγελίες, μου έλεγε αυτό : Service Temporarily Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.

Additionally, a 503 Service Temporarily Unavailable error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Service Temporarily Unavailable

Δημοσίευση από polvar » 01 Ιουν 2011, 09:47

Να προσθέσω εγώ ότι συμβαίνει και σε μένα αρκετό καιρό τώρα αλλά κατά περιόδους (όχι συνέχεια).

Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει και πιθανόν να έχει σχέση είναι το εξής:
Όσον καιρό είμαι γραμμένος στο xariseto οι αγγελίες και τα θέματα συζήτησης είχαν την διεύθυνση της μορφής

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=12&t=44707
Όμως τελευταία εκτός από την παραπάνω μορφή βλέπω και διευθύνσεις της μορφής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=12&t=43920&sid=a7b08d17bf66f899b2df0c409d397453
και τα προβλήματα κολλήμματος παρουσιάζονται τις περισσότερες φορές (μπορώ να πω σχεδόν πάντα) όταν η διεύθυνση πάρει αυτή την τελευταία μορφή.

Δεν ξέρω αν υπάρχει συσχέτιση, δείτε το...

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με τη σελίδα

Δημοσίευση από Angela_Lar » 05 Ιουν 2011, 00:56

Εδώ και 3 μέρες περίπου με τον explorer δεν μου ανοίγει η σελίδα,όταν ανοίγει πατάω σύνδεση και αμέσως με πετάει έξω.Κατάφερα να μπώ και να δημοσιεύσω αυτό το κείμενο από τον firefox αλλά και πάλι δεν έχω πρόσβαση στις δημοσιεύσεις μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ευχαριστήσω σε αγγελίες,να μην μπορώ να ενημερώσω οτι ήρθε το κούριερ και να μην μπορώ να ελέγξω αν έφτασαν τα πράγματα που χαρίζω στον προορισμό τους.Έχω αγχωθεί λιγάκι,δεν ξέρω αν είναι γενικό το κακό,αλλά βλέπω πως οι νέες δημοσιεύσεις είναι ελάχιστες οπότε φαντάζομαι πως όλοι λίγο πολύ θα έχουν πρόβλημα.Επάνω στη σελίδα μου γράφει αυτό ....phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3607: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/hooks/index.php:250) για κάποιον που ξέρει,εγώ δεν έχω ιδέα τί σημαίνει.
Αν κάποιος μάθει κάτι παρακαλώ ας ενημερώσει τα μέλη αν γίνεται
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη σελίδα

Δημοσίευση από polvar » 05 Ιουν 2011, 10:15

Το πρόβλημα είναι γενικό (σε όλους) και προφανώς οφείλεται σε bug ή καταστροφή του κώδικα ΡΗΡ στον οποίο βασίζεται η λειτουργία του xariseto.
Μακάρι να έχει πρόσφατο backup ο makis για να το βάλει αλλιώς βλέπω να χάνονται πάλι οι δημοσιεύσεις των τελευταίων ημερών έως και πολύ περισσότερων...
Εκτός κι αν είναι πρόβλημα του server οπότε θα περιμένουμε πότε θα φτιαχτεί από εκεί.

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Πως θα "μπειτε" στο xariseto.gr (εστω με το προβλημα)

Δημοσίευση από gogo » 06 Ιουν 2011, 01:00

καλησπερα , εδω και 4 μερες το xariseto.gr ειναι "πεσμενο" για αγνωστο λογο !
Χρηματα για να το κανει τεχνικος ΔΕΝ υπαρχουν και προσπαθει ο μακης.

Για να κανετε συνδεση πρεπει να κανετε ΔΙΑΓΡΑΦΗ των COOKIES απο τον ΠΛΟΗΓΟΣ σας.

πχ αν μπαινεται με mozilla πηγαινεται :

-Τερμα πανω στην μπαρα το μενου ΕΡΓΑΛΕΙΑ
-Μετα ΕΠΙΛΟΓΕΣ
-Πατε στην καρτελα ΑΠΟΡΡΗΤΟ
-Και πατατε "ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ COOKIES"
-Ψαχνετε το xariseto και πατατε "ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ COOKIES"

Περιπου το ιδιο ειναι και σε αλλους πλοηγους

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
giotagts
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2649
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2010, 00:52
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Εσπερίων Κέρκυρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Πψς θα "μπειτε" στο xariseto.gr (εστω με το προβλημα)

Δημοσίευση από giotagts » 06 Ιουν 2011, 02:09

Γωγω ευχαριστουμε για τη βοηθεια.. :D
Καναν τεχνικο, μελος εδω να βοηθησει την κατασταση δν εχουμε?? αχ.. πληροφορικη σπουδαζω κι εγω αλλα ιδεα δν εχω απο τετοια... :{
Παρακαλω, μεσα στους φακελους να αναγραφετε το username και τι εχετε ζητησει!!
δεν εχω ιντερνετ συγγνωμη οταν μπορεσω θα σας ενημερωσω...

People were created to be loved.Things were created to be used.The reason why the world is in chaos is because things are being loved and people are being used.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πως θα "μπειτε" στο xariseto.gr (εστω με το προβλημα)

Δημοσίευση από polvar » 06 Ιουν 2011, 08:18

gogo έγραψε: Χρηματα για να το κανει τεχνικος ΔΕΝ υπαρχουν και προσπαθει ο μακης.
Καλά, και γιατί δεν γράφετε τουλάχιστον ένα post να επικοινωνήσουμε όσοι έχουμε γνώσεις και χρόνο να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε;
Άλλωστε υπάρχουν εδώ άτομα που συντηρούν δικό τους forum σε PHP (lift, SUPER_MARIO_ και ίσως και άλλοι)

Πάντως δεν είχαν σχέση τα cookies γιατί αυτό το έκανα εγώ αυτές τις μέρες και δεν έπιανε.
Και σήμερα μπήκα με Firefox κανονικά με την πρώτη, χωρίς να έχω διαγράψει τα χθεσινά cookies.
Μήπως είχε κανένα bug o server που εκτελεί τον κώδικα PHP;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 09:52
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη σελίδα

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 06 Ιουν 2011, 09:45

Καλημέρα σας,
Εχω ειχα θεμα εδω κ παρα πολυ καιρο μπορω να πω τον τελευταιο μηνα μολις εκανα συνδεση με πετουσε ειτε με την epxlorer (αμεσως) είτε με το mozila( μετα απο λιγο") ενω μπορει να εδειχνε οτι ειμαι μεσα μολις πατουσα το κλικ τσουπ με πετουσε κατευθειαν κ εμπαινα μετα με παρα πολλες προσπαθειες!
Εχω σβ'ησει κ τα cookies οπως μου ειπαν κ τπτ τα ιδια κ στο σπιτι κ στην δουλεια τα ιδια μου κανει :{ !
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)


Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη σελίδα

Δημοσίευση από Angela_Lar » 06 Ιουν 2011, 12:06

Σήμερα τρέχει κανονικά! :D
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”