[not a bug] Καθυστέρηση στην αναζήτηση

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
drlo
new member
new member
3
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 18:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαϊδαρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[not a bug] Καθυστέρηση στην αναζήτηση

Δημοσίευση από drlo » 05 Μαρ 2012, 19:08

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στην αναζήτηση μηνυμάτων.

Η πρώτη σελίδα βγάινει κανονικά, όταν πατάω για να δω τη 2η σελίδα μου βγάζει μήνυμα "Συγνώμη αλλά δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την αναζήτηση αυτή την στιγμή. Προσπαθήστε πάλι σε λίγα λεπτά." και πρέπει να περιμένω αρκετά για να μπορώ να πάω στην επόμενη σελίδα.

Δε καταλαβαίνω σε τι εξυπηρετεί αυτό

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με την αναζήτηση

Δημοσίευση από pisicasissy » 05 Μαρ 2012, 19:16

Αυτο συμβαινει επειδη πατατε πολυ γρηγορα την επομενη σελιδα. Πρεπει να δωσετε χρονο στο συστημα να ολοκληρωσει την αναζητηση με την τρεχουσα σελιδα και επειτα (μετα απο ενα λεπτο τουλαχιστον) περνατε στην επομενη.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 11 Ιουν 2012, 09:08

Είναι θέμα ρύθμισης του server.
Αν μπείτε στην ομάδα της "Οικονομικής υποστήριξης" με μια μικρή δωρεά δεν θα έχετε αυτό το πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
LOUIZA MARIA
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1202
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 17:20
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από LOUIZA MARIA » 11 Ιουν 2012, 10:56

polvar έγραψε:Είναι θέμα ρύθμισης του server.
Αν μπείτε στην ομάδα της "Οικονομικής υποστήριξης" με μια μικρή δωρεά δεν θα έχετε αυτό το πρόβλημα
εγω ειχα κανει καταθεση στην πειραιως οταν υπηρχε προβλημα με το site και ενημερωσα στην ομαδα στο facebook!!!!! αλλα και εγω δεν μπορω να κανω χρηση αυτων των εφαρμογων!!!!!
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΦΩΤΟ ΜΟΥ - εχω να κανω χρηση του site σχεδον ενα χρονο!!!!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 11 Ιουν 2012, 13:11

LOUIZA MARIA έγραψε: εγω ειχα κανει καταθεση στην πειραιως οταν υπηρχε προβλημα με το site και ενημερωσα στην ομαδα στο facebook!!!!! αλλα και εγω δεν μπορω να κανω χρηση αυτων των εφαρμογων!!!!!
Αφού ούτε κι εσείς έχετε μπει στην ομάδα "Οικονομική στήριξη" (αλλιώς θα φαινόταν στο προφίλ σας όπως φαίνεται σε μένα). Το γιατί και το πώς διευκρινίστε το με τους διαχειριστές

Άβαταρ μέλους
LOUIZA MARIA
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1202
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 17:20
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από LOUIZA MARIA » 11 Ιουν 2012, 13:26

πρεπει να στειλω καποιο προσωπικο μυνημα?????
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΦΩΤΟ ΜΟΥ - εχω να κανω χρηση του site σχεδον ενα χρονο!!!!

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: [not a bug] Πρόβλημα με την αναζήτηση

Δημοσίευση από makis » 31 Αύγ 2012, 16:14

Οπως εχουμε αναφερει και στο αναλογο θεμα η αναζητηση μπορει να γινει χωρίς καθυστέρηση απο τα μελη της ομάδας "ΥΠΟΣΤΉΡΙΞΗΣ" ενώ καθυστερεί 30-60 δευτερόλεπτα σε ολα τα αλλα μελη
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από apothiki » 08 Σεπ 2012, 10:22

Στην "προβολή των δημοσιευσεών σας" δεν γίνεται αναζήτηση σε προηγούμενες σελίδες εκτώς της πρώτης, με ανάλογο μήνυμα ότι "η αναζήτηση δεν εινα δυνατή τώρα" . Ρωτάω έιναι παροδική αδυναμία του site, είναι μόνιμη κατάργηση της δυνατότητας ή έχει να κάνει μόνο με τον δικό μου λογαριασμό? Ευχαριστο και καλό ΣΚ.
apothiki
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39582
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 08 Σεπ 2012, 10:29

Έχουμε ξαναπει ότι υπάρχει καθυστέρηση 30-60" από σελίδα σε σελίδα για να μην υπάρχει επιβάρυνση του server καθώς πλέον οι συνολικές δημοσιεύσεις κοντεύουν τις 590.000
Όμως για τα (ελάχιστα) μέλη "Υποστηρικτές" (οικονομικής στήριξης του site έστω και με 5€) δεν υπάρχει ο περιορισμός αυτός.
Ορίστε ένα κίνητρο λοιπόν να συνεισφέρετε κι εσείς οικονομικά στην σελίδα.

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από apothiki » 08 Σεπ 2012, 13:19

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και θα ήθελα να πω ότι οποιαδήποτε εθελοντική συνεισφορά προς το site, υλική, οικονομική ή εργατώρα θα πρέπει να έχει ως κίνητρο την κατανόηση ότι πράγματι παράγεται έργο σαν αποτέλεσμα ευγενών και ανιδιοτελών οραματισμών. Με αυτό το σκεπτικό απορρίπτω λοιπόν το αντάλλαγμα των παροχών, όπως αναφέρονται εδώ http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=302& ... 00#p456100 με την «οικονομική στήριξη». Όποιος αντιλαμβάνεται ότι το xariseto.gr παράγει έργο, ας το στηρίξει με ότι μέτρο και τρόπο πιστεύει, χωρίς ανταλλάγματα, όπως συμβαίνει με όλους τους υποστηρικτές τόσων κοινωφελών σωματείων, οργανισμών, ιδρυμάτων κλπ. με μοναδική ανταπόδοση την πιθανή αναγραφή του ονόματός τους σε κάποιον πίνακα δωρητών ή χορηγών.
Θα πρότεινα την αντικατάσταση της ταμπέλας «οικονομική στήριξη» με μία άλλη «συνδρομητής» που θα χαρακτήριζε μέλη συνδρομητές με υποχρεωτική ετήσια συνδρομή, οτιδήποτε ύψους μερικών λίγων ευρώ και με αντάλλαγμα περισσότερες ευκολίες, όπως παραπάνω, από τους μη συνδρομητές δηλαδή τα κοινά μέλη όπως σήμερα. Μην βιαστεί κάποιος να πει ότι αυτό θα ήταν αποτρεπτικό για την εγγραφή νέων μελών διότι τα «κοινά μέλη» θα είχαν ότι έχουν και σήμερα, οι «συνδρομητές» θα μπορούσαν να έχουν περισσότερα. Επειδή το θέμα αυτό μπορεί να πάρει έκταση και δεν είναι εδώ το σωστό μέρος, σταματάω και αν θέλουν οι συντονιστές ας ανοίξουν κάπου αλλού. Ευχαριστώ τον polvar και όλους όσους με διάβασαν ως εδώ.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”