Γιατί ενώ συνδέομαι στο xariseto αποσυνδέομαι αμέσως;

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
fronimitis
Platinum Member
Platinum Member
11 16
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 23:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από fronimitis » 20 Νοέμ 2013, 15:32

Εδώ και πολλούς μήνες μου παρουσιάζονται τα εξής προβλήματα:

- Κάθε 1-2-3 σελίδες που κάνω κλικ αποσυνδεομαι αυτοματα απο το φορουμ, με μεγαλη δυσκολια καταφερνω π.χ. να πατησω Απαντηση και μετα Υποβολη, για να στειλω ενα μηνυμα, χρειαζεται επανασυνδεση και πισω παλι στη σελιδα υποβολης μηνυματος... 4-5-6 φορες.

- Δεν μπορώ να σβήσω ΠΜ από τα Εισερχόμενα (ο φάκελός μου είναι πλήρης τώρα), Πατάω διαγραφή, πατάω Ναι για επιβεβαίωση, γυρνάει στην σελίδα Εισερχόμενα και δεν έχουν διαγραφεί (χωρίς πάντως να έχει γίνει αποσύνδεση, όπως περιέγραψα παραπάνω)

Δοκιμασμένο σε Firefox και Chrome.


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39411
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από polvar » 20 Νοέμ 2013, 17:24

Σε μένα ποτέ δεν παρουσιάστηκε αυτό παρά μόνο όταν είχε προβλήματα ο σερβερ. Το διάστημα που λέτε ποτέ δεν μου εμφανίστηκε.

Επιβεβαιώστε ότι έχετε τις τελευταίες εκδόσεις των Firefox Chrome (25 και 31 αντίστοιχα)
Επίσης ότι έχετε την τελευταία έκδοση Flash Player (χρειάζεται για τον FIrefox, ο Chrome τον έχει ενσωματωμένο).

Τέλος επιβεβαιώστε μήπως και έχετε αδύναμο σήμα ασύρματης επικοινωνίας ή ότι το μοντεμ σας δεν κάνει αποσυνδέσεις καθώς και ότι ο υπολογιστής σας έχει απόθεμα μνήμης και δίσκου και δεν τρέχει οριακά

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Platinum Member
Platinum Member
11 16
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 23:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από fronimitis » 21 Νοέμ 2013, 09:30

Το πρόβλημα παρουσιάζεται στη δουλειά (μόνιμη σύνδεση 34Mbit) και στο σπίτι (ADSL). Σε Windows & Linux, σε διάφορους browsers, ενημερωμένους. Έχω και Flash, αλλά δεν έχει σχέση με τις βασικές λειτουργίες του phpbb.
Επισης, δεν εχει διαφορά αν κατα το login παταω το check box: Αυτοματη συνδεση.

Μήπως αυτό είναι σχετικό;... https://www.phpbb.com/community/viewtop ... 6&t=592059

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39411
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από polvar » 21 Νοέμ 2013, 09:54

Πιθανόν, οπότε δοκιμάστε να κάνετε εκκαθάριση της cache και των cookies του/των browser σας όπως περιγράφεται πιο πάνω (αν και μάλλον ξέρετε)
Δείτε και το http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=268&t=34737

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Platinum Member
Platinum Member
11 16
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 23:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Γιατί ενώ συνδέομαι στο xariseto αποσυνδέομαι αμέσως;

Δημοσίευση από fronimitis » 21 Νοέμ 2013, 21:20

Το λινκ που έδωσα αναφέρεται σε λανθασμένες ρυθμίσεις cookies του site, καμία σχέση με τον browser.

Τώρα δεν βλέπω αποσυνδέσεις. Όπως το φαντάστηκα λοιπόν, το σφάλμα ήταν στις ρυθμίσεις του site, βλέπω ότι έχετε διορθώσει τα cookies όπως αναφέρεται στο link. ;)

manpap
Platinum Member
Platinum Member
12 14
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Απρ 2012, 16:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Γιατί ενώ συνδέομαι στο xariseto αποσυνδέομαι αμέσως;

Δημοσίευση από manpap » 21 Φεβ 2014, 15:39

κι εγω τωρα 3 μερες οταν συνδεομαι με mozzila με αποσυνδεει. ενω με chrome ειναι ενταξει.
ΠΑΡΑΔΟΣΗ -ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ ΠΑΝΤΑ.
Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΠΑΤΗΣΙΑ.


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ.

Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Το χαρισετο με αποσυνδέει κάθε τόσο

Δημοσίευση από athina d » 13 Νοέμ 2015, 23:14

Γιατί μπαίνοντας στις αγγελίες μου από την υπογραφή μου για να τις δω συγκεντρωτικα μου κανει αποσύνδεση στον λογαριασμό μου???



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
katerina eyripidis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 20127
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 12:38
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από katerina eyripidis » 14 Νοέμ 2015, 03:28

το ιδιο προβλημα εχω και εγω, κατευθειαν με αποσυνδεει
Eδω ολες οι ενεργες αγγελιες μου

Εχω λογαριασμο σε εθνικη. ΔΕΝ κανω συναντησεις(εκτος αν κριθει απαραιτητο λογω ογκου κτλ)!στελνω με ελτα!

μου χρωστανε0,30 απο ομαδικη:tonia1990,marcor,marialena1992
χρωσταω:alikigr(0,80)
μου χρωστανε:katerina22 (0.40),αποστολια γρεβενα (0.50), Nancy.v(1.50),ΜΕΛΑΓΚΕΛ(0,50),tatis(3.10)
μου χρωστανε ευχαριστω:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39411
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 14 Νοέμ 2015, 11:39

Κάντε εκκαθάριση cache και cookies
http://www.wikihow.com/Clear-Your-Browser's-Cache

Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από athina d » 14 Νοέμ 2015, 15:59

polvar έγραψε:Κάντε εκκαθάριση cache και cookies
http://www.wikihow.com/Clear-Your-Browser's-Cache
την εκανα την εκκαθαριση και στο κινητο και στο σταθερο και το προβλημα συνεχιζεται και οχι μονο.........καταφερα εστω να συνδεθω στο χαρισετο μετα απο 5 προσπαθειες τουλαχιστον!
δεν νομιζω να ειναι μονο προσωπικο μου το προβλημα γιατι υπαρχουν και αλλα θεματα στο site, οπως να "πεταγετε" συνεχως το chat καθε φορα που αλλαζω σελιδα και ας το βαζω στο ofline , και δεν δουλευει κιολας το chat! :-



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”