ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lion
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1138
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 11:15
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Χαριλάου Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από lion » 08 Δεκ 2015, 09:11

Nεοέλληνας χωρίς αυστηρούς κανόνες δεν νομίζω ότι γίνεται.
Δυστηχώς λειτουργουμε με την λογική "όλοι για έναν, για μένα"


Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5808
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από vayia81 » 08 Δεκ 2015, 10:03

polvar έγραψε:Ολα αυτά ωραία τα λέτε αλλά θα είχαν απήχηση αν όλα τα μέλη είχαν ευαισθησίες, σκέψη, διάθεση για συνεργασία, αυτοσυγκράτηση και όχι εγωισμό.

Εμμμ ετσι είναι.
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
xeniachr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6740
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 20:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από xeniachr » 08 Δεκ 2015, 11:17

Συμφωνω και εγω με την υπαρξη κανόνων σε αναλυτική μορφή ωστε
α) να αποφευγονται παρεξηγησεις τυπου "αααα δεν το λέει που θενά αυτό".
β) να ξερουμε τι πρέπει να κάνουμε αναλυτικα αλλα και να ενισχύεται το κίνητρο συμμορφωσης (λόγω ποινών)

Φαντασου να οδηγείς στο δρομο και να υπάρχουν λίγοι-λιτοί κανόνες οδικής κυκλοφορίας και απο εκεί και περα να αφήνεται στην διακριτικη ευχέρεια του καθένα. Αποτελεσμα ==> Μπάχαλο

Κανόνες χωρις ποινές , κατ'εμε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κανόνες
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Exω PAYPAL - Πειραιως

Λόγω έλλειψης χώρου θα ήθελα να γίνονται γρήγορα οι συναλλαγές μας ! :-D

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2786
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από Aliki1984 » 08 Δεκ 2015, 12:04

Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να υπάρχουν ποινές για όλους. Αλλά... Υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ. Πρέπει να ξέρουμε ποιες είναι οι ποινές και πότε εφαρμόζονται. Πχ ξέρω ότι αν περάσω κόκκινο θα πληρώσω τόσα. Εδώ πότε εφαρμόζεται η κάθε ποινή; Έχω εικόνα "υπέρβαση ορίου ζήτησης ". Πότε μετατρέπεται σε "ζητουλας"; Έχω ρωτήσει πολλές φορές και απάντηση σαφή δεν πήρα... Πότε ο ζητουλας παίρνει αποκλεισμό; Και πόσων ημερών αποκλεισμό; Δεν θα πρέπει αυτά να τα ξέρουμε ακριβώς; Να ξέρω πχ εγώ (αναφέρομαι σε μένα επειδή το έχω το εικονίδιο, δεν αφορά εμένα η ερώτηση όμως) πόσα μπορώ να ζητήσω ακόμα μέχρι να μπορέσω να ισορροπήσω; Να κάνω τα κουμαντα μου που λένε. (μην μου πείτε εδώ ότι κανονικά δεν πρέπει να ζητήσω καθόλου, γιατί υπάρχει άτομο -που μου ζήτησε - που είχε 21 πήρε και 3 έδωσε.) Καταλαβαινετε που θέλω να καταλήξω; Πρέπει οι κανόνες να έχουν μια ευελιξία (γιατί άνθρωποι είμαστε και όχι ρομπότ) αλλά να είναι σαφείς. Στις 51 απουσίες στο σχολείο κόβεσαι. Εδώ;
Και να προτείνω και κάτι ακόμα; Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν ο όρος "ζητουλας ". Γιατί εγώ που είμαι γαϊδούρι (ζητώ συγνώμη από τα συμπαθή τετράποδα) , θα το τραβήξω μέχρι εκεί που δεν πάει. Έχω πχ έχω περάσει το όριο κατά 2 αντικείμενα. Μόλις περάσω τα 10πχ ( ή τελοσπαντων τα όσα ορίσουν οι διαχειριστές) να παίρνω ποινή. Προσωρινή ή μόνιμη, αυτό θα το κρίνουν οι διαχειριστές κι όχι εγώ. Αν ξέρω ότι στο 11ο τιμωρουμαι, πιστέψτε με, δεν θα το ζητήσω. (επαναλαμβάνω ότι χρησιμοποιώ εμένα σαν παράδειγμα για να μην παρεξηγηθεί κάποιος ότι μιλάω για αυτόν)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από Muttley Black » 08 Δεκ 2015, 12:54

Οι κανόνες δεν μπορούν να ευνοούν άπαντα τα μέλη μιας κοινότητας σαν το xariseto.gr.
Ούτε μπορούμε να είμαστε ρομαντικοί και να πιστεύουμε στην καλή διάθεση του κάθε μέλους για συνεργασία.
Οι κανόνες υπάρχουν και πρέπει να υπάρχουν για την διασφάλιση και την σωστή λειτουργία του φόρουμ. Τόσο για την προστασία των μελών που αθώα και με την καλή τους την καρδιά μπορεί να πέσουν θύμα αετονύχηδων, αλλά και για την διευκόλυνση τον συντονιστών στο δύσκολο, κουραστικό και ψυχοφθόρο πολλές φορές έργο τους.

Οπότε μια τέτοια φόρμουλα θέλει σκέψη για το τρόπο που θα πρέπει να υλοποιηθεί. Πρέπει οι "νέοι" κανόνες να είναι άρτια σχεδιασμένοι και κατά το 100% εφαρμόσιμοι.

Εμένα οι υπογραφές "ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR" μου θυμίζουν την παιδική μου ηλικία που όλα τα έβλεπα αγγελικά πλασμένα. Δεν σημαίνει ότι αυτός που θα έχει καταχωρήσει το link στην υπογραφή του θα είναι άψογο μέλος. Την διάθεση μπορεί να την έχει, αλλά και πάλι αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι.

Εγώ θα ήθελα έναν διαχειριστή πιο ενεργό. Για την ακρίβεια, αρκετά πιο ενεργό. Και έχω ένα λόγο παραπάνω να το λέω έχοντας για ένα διάστημα υπάρξει μέλος της συντονιστικής ομάδας.

Αντιλαμβάνομαι ότι οι ασχολίες και οι υποχρεώσεις του μπορεί να είναι πολλές. Όμως το φόρουμ κατά την δική μου άποψη χωλαίνει από διαχειριστικής άποψης.

Συντονιστές αποχωρούν κατά ριπάς και είναι κρίμα. Γιατί είναι αλήθεια, όσο περίεργο και αν ακουστεί αυτό, σε κάθε έναν από τους συντονιστές που αποχώρισαν από την συντονιστική ομάδα, στοίχισε πολύ το δικαίωμα να συνεχίσουν να βοηθούν στο συντονιστικό έργο μιας τόσο όμορφης ιδέας, αυτής του xariseto.gr.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
Λίτσα Γιούτη
Diamond Member
Diamond Member
41 37
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 03 Δεκ 2014, 00:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από Λίτσα Γιούτη » 08 Δεκ 2015, 16:08

Παιδιά δεν ειμαστε χαζοι
Απλά πολλές φορές αν και κάποιος έχει ξεπεράσει τα ορια
Δεν γίνεται αυτόματη ενημέρωση του αβαταρ.
Οποτε αναγκαστικά πάντα πρέπει να υπολογιζεις κατι που εμένα προσωπικά με δυσκολεύει.

Αυτό για όσους Λενε
οτι πως γίνεται να μην βλέπουμε το αβαταρ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Ευγένεια και η Ειλικρίνεια πάντα με κερδίζει.

Δίνω προτεραιότητα σε ανθρώπους με θέματα υγείας!

υγ- Δεν μπορώ τις κλάψες ... τύπου "είμαι άνεργη με 15 παιδιά, το έχει ανάγκη ο αντρούλης μου να το κανει δώρο στον προπάππου του προπάππου του παππού του που είναι ετοιμοθάνατος κτλ κτλ"

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2786
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από Aliki1984 » 30 Ιαν 2016, 00:30

Καλησπέρα! Τελικά άλλαξαν οι κανόνες; Που μπορώ να βρω τους καινούριους;;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από polvar » 30 Ιαν 2016, 08:30

Δεν άλλαξε ακόμα τίποτα, θα αλλάξουν σιγά σιγά και βλέποντας το αποτέλεσμα
Οι κανόνες βρίσκονται συγκεντρωμένοι στο viewtopic.php?f=2&t=2 και υπάρχει link σε όλες τις Δ.Συζητήσεις και θέματα

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2786
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από Aliki1984 » 30 Ιαν 2016, 18:20

Ναι για τους παλιούς ξέρω! Καινούργιους δεν έβρισκα! Ευχαριστώ για την απάντηση!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
nolan
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
65 76
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 14:58
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Δημοσίευση από nolan » 08 Ιαν 2017, 20:03

αν και υπαρχουν αρκετοι και επαρκεις κανονες σε ολα τα φορουμ παρατηρειται συνηθως προβλημα με την εφαρμογη τους. μπορει καποιο μελος να παρει π.χ. δυο θερμαστρες μεσα σε δυο μηνες, που κανονικα αντιβαινει στους κανονες, αλλα το πιθανοτερο ειναι να μην υπαρξουν αντιρρησεις απο κανενα για να μην διαταραχθει ενδεχομενως το κλιμα. μια αλλαγη στη λειτουργια ενος φορουμ πιο ευκολα προκυπτει απο αλλαγες σε προσωπα κι οχι στους κανονες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κανόνες - Βοήθεια λειτουργίας - Ανακοινώσεις - Σχόλια”