Νεος τρόπος πληρωμής μεταφορικών κ.α. από Eurobank προς ΟΛΟΥΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
37 38
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Νεος τρόπος πληρωμής μεταφορικών κ.α. από Eurobank προς ΟΛΟΥΣ

Δημοσίευση από mambagr » 24 Μαρ 2016, 19:26

Ανακάλυψα προχθές ένα νέο τρόπο εξυπηρέτησης μεταξύ μας τον οποίο βρήκα ενδιαφέρον.

Η Eurobank έκανε αναβάθμιση της εφαρμογής της για κινητά (σ.σ. από το αίσχος που είχε πριν) και δίνει την δυνατότητα να πληρώσεις φίλους (Pay a Friend) εισάγοντας απλά το κινητό τους ή το e-mail τους.
Κατόπιν στέλνει ειδοποίηση στον κάτοχο του κινητού/email ο οποίος μπαίνει σε ένα λινκ και συμπληρώνει τον IBAN του λογαριασμού του ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ελληνικής τράπεζας που θέλει να μεταφερθεί το ποσό και αυτό μεταφέρεται σαν έμβασμα ΧΩΡΙΣ κόστος.
Δεν γνωρίζω βέβαια αν η τράπεζα που καταλήγει το έμβασμα χρεώνει κάτι για τα εισερχόμενα εμβάσματα. Προσωπικά το δοκίμασα ήδη μεταξύ Eurobank -> Πειραιώς και δεν είχα απολύτως ΚΑΜΙΑ χρέωση από καμία από τις 2 τράπεζες.
Το μόνο ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ είναι ότι πρέπει να βάλεις ποσό τουλάχιστον 2€ (οπότε βλέπω 50λεπτά να επιστρέφονται μαζί με τα δέματα :D )

Πάντως φαίνεται βολικός τρόπος για όσους έχουν λογαριασμό Eurobank.

Καλό απόγευμα

Υ.Γ. Ισχύει φυσικά η στάνταρ αποποίηση ευθύνης σας ότι τα μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη και ότι δεν ευθύνομαι αν η τράπεζα το αλλάξει ή το κινητό σας βγάλει πόδια και φύγει κλπ
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Νεος τρόπος πληρωμής μεταφορικών κ.α. από Eurobank προς ΟΛΟΥΣ

Δημοσίευση από makis » 25 Μαρ 2016, 15:20

Μπα ! Δυσκολα να κανουμε ευκολη τη ζωη μας !

Πριν 2 μηνες ανεβασα ενα αρθρο για την νεα αναλογη υπηρεσια της εθνικής αλλα δεν μπηκε κανενας.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
37 38
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Νεος τρόπος πληρωμής μεταφορικών κ.α. από Eurobank προς ΟΛΟΥΣ

Δημοσίευση από mambagr » 25 Μαρ 2016, 15:47

Αυτό ακριβώς το άρθρο που γράψατε θυμήθηκα και αποφάσισα να γράψω χθές.
Το πλεονέκτημα που είδα της Eurobank είναι οτι κάνεις μεταφορά προς ολες τις τράπεζες δωρεάν χωρίς υποχρεωτικά να έχεις καν το τηλέφωνο του άλλου. Απλά ενα email. Και ο άλλος δεν χρειάζεται να έχει ούτε web banking...

Μπορείς ακόμα να το χρησιμοποιείς για να κάνεις μεταφορά ακόμη και σε δικούς σου λογαριασμόυς χωρίς να πληρώσεις το κόστος του εμβασματος :-)

Όπως είπατε όμως εμείς απλά δείχνουμε την πόρτα.
Ο καθένας πρέπει να την διασχίσει...
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Νεος τρόπος πληρωμής μεταφορικών κ.α. από Eurobank προς ΟΛΟΥΣ

Δημοσίευση από Sophia7i » 25 Μαρ 2016, 22:04

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι μέχρι 15 ευρώ το εισερχόμενο έμβασμα μέσω ebanking σε Πειραιώς και Εθνική είναι δωρεάν ενώ στην Alphabank και Eurobank είναι 3 ευρώ.
Άρα το πλεονέκτημα εδώ είναι ότι γλυτώνεις το 1 ευρώ όπου θα χρεωνόσουν από Eurobank για εξερχόμενο έμβασμα
Όταν στείλεις δηλαδή σε Πειραιώς και Εθνική μέχρι 15 ευρώ και φυσικά σε Eurobank δεν υπάρχει κανένα κόστος. Όταν στείλεις όμως σε Alphabank ο παραλήπτης θα χρεωθεί 3 ευρώ σύμφωνα με ότι ισχύει στο ebanking.
Επίσης πρέπει να έχεις smartphone με κατάλληλο λειτουργικό και να είναι κι ο άλλος γραμμένος στην υπηρεσία σωστά?

Υ.Γ. Τι εννοείς μπορείς να κάνεις μεταφορά σε δικούς σου λογαριασμούς? Μέσα στην ίδια τράπεζα οι μεταφορές έτσι κι αλλιώς είναι χωρίς κόστος.
Υπάρχει κάποιο λινκ για περισσότερες πληροφορίες?

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
37 38
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Νεος τρόπος πληρωμής μεταφορικών κ.α. από Eurobank προς ΟΛΟΥΣ

Δημοσίευση από mambagr » 25 Μαρ 2016, 23:17

Ενδεικτικά έκανα μια πληρωμή στον εαυτό μου από Eurobank σε λογαριασμό μου στην Πειραιώς 7€. Φαίνεται ότι ισχύει αυτό που λέτε για το δωρεάν μέχρι 15€. Δεν γνωρίζω πόσο χρεώνουν οι τράπεζες για το εισερχόμενο εμβασμα και αυτό το ανέφερα σαφώς.

Αν είναι στείλεις σε Alphabank και ο παραλήπτης να χρεωθεί 3 ευρώ όπως λέτε ζήτω που καήκαμε... δεν συμφέρει για την Alpha.

Γι αυτόν που θα στείλει τα χρήματα σιγουρα πρέπει να έχει smartphone μια και μιλάω για mobile εφαρμογή με λειτουργικό Android δοκίμασα εγώ - δεν γνωρίζω για τα άλλα λειτουργικά.
Ο παραλήπτης ΣΊΓΟΥΡΑ δεν χρειάζεται να είναι γραμμένος σε καμιά υπηρεσία ούτε καν να έχει κινητό εδώ που τα λέμε. Ενα email αρκεί και λογαριασμο σε οποιαδήποτε τράπεζα.

Οταν έλεγα για μεταφορά σε δικούς μου λογαριασμούς ΠΡΟΦΑΝΏΣ και εννοούσα διαφορετικών τραπεζών.

Για λινκ θα σας παραπέμψω στο site της Eurobank μια και ότι έγραψα προέρχεται μόνο από τις πληροφορίες που ειχε μεσα το app.

Υ. Γ. Ελπίζω να είναι σαφές οτι δεν έχω ΑΠΟΛΎΤΩΣ καμιά σχέση με την Eurobank.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Νεος τρόπος πληρωμής μεταφορικών κ.α. από Eurobank προς ΟΛΟΥΣ

Δημοσίευση από makis » 26 Μαρ 2016, 01:49

mambagr έγραψε: Ελπίζω να είναι σαφές οτι δεν έχω ΑΠΟΛΎΤΩΣ καμιά σχέση με την Eurobank.
Δεν χρειάζεται να το λες , είναι για ευκολία όλων ακόμα και να είχες σχέση με την τράπεζα.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”