Μπορεί να παραδοθεί δέμα ΕΛΤΑ στον τόπο διαμονής του παραλήπτη;

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Οίκοι επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από socratisv » 03 Απρ 2014, 19:36

Γνωρίζετε αυτή την υπηρεσία;
Υπάρχουν μέλη που την έχουν χρησιμοποιήσει για παραλαβή ή/και επίδοση σε αγροτικές περιοχές οι οποίες δεν έχουν ονοματοδοσία (Ή να κάνω την αρχή και να ενημερώσω;);

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 09/04/2014

Η υπηρεσία για περιοχές εκτός αστικών κέντρων και πιθανώς για μεγάλα δέματα παρέχεται από την ΕΛΤΑ courier. Συνεπώς καλύπτονται όλες οι περιοχές.
Οίκοι παραλαβή δέματος (από το χώρο του αποστολέα): Ε0,90 + 0,10 για κάθε κιλό
Οίκοι επίδοση (παράδοση στο χώρο του παραλήπτη): Ε0,90 + 0,10 για κάθε κιλό

Αν θέλετε να στείλετε κάτι από το χώρο σας, πρέπει να το έχετε ζυγίσει και να έχετε πάρει τα ειδικά έντυπα από τα ΕΛΤΑ, τα οποία τα συμπληρώνετε πριν έρθει ο κούριερ να τα παραλάβει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος socratisv την 09 Απρ 2014, 20:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.


Άβαταρ μέλους
taramas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3403
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011, 11:35
Νομός κατοικίας: Ν. Βοιωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Λειβαδιάς Βοιωτίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Οίκει επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από taramas » 03 Απρ 2014, 20:13

καλησπερα μιλας για το πορτα πορτα του ταχυδρομιου???τι ακριβως θελεις να κανεις?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Διαθετω λογαριασμο στην ALPHA BANK , ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ,ΠΕΙΡΑΙΩΣ και στη paypal

ΠΡΟΣΟΧΗ οταν καποιος μπαινει στον κοπο να σας στειλει κατι το οποιο ΕΣΕΙΣ εχετε ζητησει, εστω κ αν αυτο δεν σας ικανοποιει. το ευχαριστω νομζω ειναι θεμα καλων τροπων...η ευθυνη για οτι παραλαμβανεται ειναι δικη σας κ οχι αυτου που σας το στελνει...!Αν δεν ειστε σιγουροι μην το ζητατε....

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Οίκει επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από socratisv » 03 Απρ 2014, 21:18

Το πόρτα πόρτα είναι ένας τύπος υπηρεσίας ταχυμεταφορών (κούριερ).
Η οίκει επίδοση ή οίκει παραλαβή είναι υπηρεσία με επιπρόσθετη χρέωση(πάγια χρέωση Ε0,90 + 0,10/κιλό για κάθε μία από αυτές τις δύο υπηρεσίες) η οποία προσφέρεται σε αποστολή μεμονωμένων δεμάτων.
Αν δηλ. θέλω να έρθει κάποιος από τα ΕΛΤΑ να πάρει το δέμα από την πόρτα μου, πληρώνω το κόστος αποστολής και επιπλέον πάγιο Ε0,90 + 0,10 ανά κιλό. Αν θέλω το δέμα που καταθέτω στα ΕΛΤΑ να φτάσει στην πόρτα του παραλήπτη, πληρώνω το κόστος αποστολής και επιπλέον πάγιο Ε0,90 + 0,10 ανά κιλό. Αν πάλι θέλω το δέμα να παραληφθεί από το χώρο μου και να παραδοθεί στο χώρο του παραλήπτη, πληρώνω το το κόστος αποστολής και επιπλέον πάγιο Ε0,90 + 0,10 ανά κιλό (παραλαβή) + άγιο Ε0,90 + 0,10 ανά κιλό (παράδοση).

Επειδή μένω στη μέση του πουθενά, θέλω να αποφύγω τις άσκοπες μετακινήσεις και να κάνω τον ταχυδρόμο να δουλέψει :)
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Άβαταρ μέλους
taramas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3403
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011, 11:35
Νομός κατοικίας: Ν. Βοιωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Λειβαδιάς Βοιωτίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Οίκει επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από taramas » 03 Απρ 2014, 22:44

Δεν την ηξερα αυτη την υπηρεσια αλλα επειδη οι γονεις μου μενουν εκει κοντα ειπα να σου μιλησω μοιπως ηθελες καποια βοηθεια.κατι απο Αθηνα να ερθει κατω κτλ..αυτα καλο βραδυ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Διαθετω λογαριασμο στην ALPHA BANK , ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ,ΠΕΙΡΑΙΩΣ και στη paypal

ΠΡΟΣΟΧΗ οταν καποιος μπαινει στον κοπο να σας στειλει κατι το οποιο ΕΣΕΙΣ εχετε ζητησει, εστω κ αν αυτο δεν σας ικανοποιει. το ευχαριστω νομζω ειναι θεμα καλων τροπων...η ευθυνη για οτι παραλαμβανεται ειναι δικη σας κ οχι αυτου που σας το στελνει...!Αν δεν ειστε σιγουροι μην το ζητατε....

Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Οίκοι επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Elef » 13 Μάιος 2014, 22:54

Σωκράτη έχουμε και λέμε:

Το δέμα το πήγε σήμερα η μάνα μου, λεπτομέρειες για το θέμα αυτό θα σου γραψω στο σχετικό thread για το τσαντάκι μέσης.

Το θέμα είναι ότι σήμερα που πήγε και 2ος υπάλληλος της είπε ότι δεν ισχύει το οίκοι επίδοση.
Με κάλεσε και της είπα να δώσει τα 2,5 ευρώ και ας τα κανονίσουν στο ταχυδρομείο του παραλήπτη. Μου είπε ότι η υπάλληλος δεν παίρνει παραπάνω λεφτα και τέλος πάντων της είπα ας δώσει τότε 1,5 ευρώ.

Όταν ήρθε σπίτι μου είπε ότι τελικά η υπάλληλος της είπε ότι μπορεί να έχει φορτηγάκι ο εκεί ταχυδρόμος και να τα πηγαίνει οπότε τελικά δέχτηκε τα 2,5.

Μετά την κλήση της με έβαλε σε σκέψη αυτό που μου είπες ότι έχεις αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα από πολλά ταχυδρομεία.
Τόσα ταχυδρομεία να λένε το ίδιο πράγμα... αποφάσισα να καλέσω και να ρωτήσω και γω τι ισχύει.
Εσένα ποιος σου τα είπε όλα αυτά που γραφεις; Οτι δηλαδή αυτή είναι η υπηρεσία που θες; Κάποιος απλός υπάλληλος;

Λοιπόν...
αρχικά κάλεσα στην Απελλού. Εκεί το σήκωσε ένας ευγενικός άνθρωπος ο οποίος το έψαχνε σαν εμένα. Από τον τιμοκατάλογο των Ελτα. Αυτό δε μου αρκούσε, οπότε του ζήτησα και κάποιο τηλέφωνο ανωτέρου.
Μου έδωσε το τηλέφωνο κάποιου κεντρικού ελτα. Εκεί μίλησα με τον διευθυντη.
Του εξήγησα ότι μένεις σε χωριό και μακριά από το ταχυδρομείο και αν ισχύει το οίκοι επίδοση.
Μου είπε ότι δεν είναι αυτή η υπηρεσία που χρειάζεσαι. Μου ψιλοεξήγησε τι κάνει αυτό αλλά δεν πολυκατάλαβα, αλλά δε με απασχολούσε κι όλας γιατί μου είπε ακριβώς τι ισχύει.

Λοιπόν, καταρχας να πω ότι του μίλησα ευγενικότατα και αυτός επίσης. Μάλιστα κάποια στιγμή μου είπε πες μου τον αριθμό του δέματος και το ταχυδρομείο (του) για να το κοιτάξει και μου είπε, θα του το πάμε του παιδιού :D

Τι μου είπε τώρα.
Ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, απομακρυσμένοι από τα ελτα, ο ταχυδρόμος πάει το δέμα στο σπίτι χωρίς το οίκοι επίδοση. Απλό δέμα και το πάει. Χρησιμοποιεί το όχημά του και πληρώνεται από τα ελτά τις βενζίνες για αυτή τη διαδρομή.
Αυτό φαίνεται να μοιάζει και με αυτό σου έγραψε ένα άλλο μέλος στο θέμα με τις τιμές των δεμάτων, από τη Λέσβο.Τα ελτά εκεί έχουν σύμβαση με εταιρία courier για να τα πηγαίνει στα σπίτια. Και αυτό το βρήκα ψάχνοντας στο ίντερνετ, στο διαύγεια.
Τέλος πάντων, μου ζήτησε τον αριθμό δέματος για να το ψάξει περισσότερο, αλλά εγώ δεν τον είχα εκείνη τη στιγμή και του είπα ότι θα ενημερώσω τον ενδιαφερόμενο για αυτά που μου είπε.

Όταν σε είχα καλέσει εκείνη την ημέρα μου είπες ότι θα τους κάνεις μήνυση και το ότι μίλησες με τα κεντρικά και σου είπαν ότι ισχύει το οικοι επίδοση. Εμένα όμως ο διευθυντής, μου είπε άλλα σήμερα. (Αυτός που μου έλεγε και μενα ότι ισχύει το οικοι ήταν ένας απλως υπάλληλος στο τηλεφωνικό κέντρο που το έβλεπε στον τιμοκατάλογο, ε αυτό δεν είναι επίσημη απάντηση).

Οπότε, με βάση τα όσα μου είπε ο διευθυντής, ο ταχυδρόμος πρέπει να σου φέρει το δέμα στο σπίτι! (χωρίς οίκοι επίδοση)
Αυτό τώρα δε γίνεται; Δηλαδή έρχεται μέχρι εσένα μόνο και μόνο για να σου φέρει το απόκομα ή δεν έρχεται καθόλου;
Αντί για μηνύσεις και εισαγγελείς, να σου στείλω το τηλέφωνο του ανθρώπου που μίλησα σήμερα να συννενοηθείς εσύ μαζί του; Γιατί εγώ δεν ήξερα να του απαντήσω λεπτομέρειες για το τι συμβαίνει στο ταχυδρομείο σου.

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Οίκοι επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από socratisv » 13 Μάιος 2014, 23:09

Η οίκοι επίδοση σε απομακρυσμένες περιοχές εκτελείται από τα ELTA courier.
Είναι ενδιαφέροντα όλα αυτά που αναφέρεις, αλλά για να τα επικαλεστώ ή να τα χρησιμοποιήσω, πρέπει να έχω κάτι χειροπιαστό, έναν αριθμό απόφασης, τις σχετικές διατάξεις, κάτι.
Στο τηλέφωνο ο κάθε κκηφήνας υπάλληλος λέει το μακρύ του και το κοντό του. Αν θυμάσαι όνομα ή θέση, στείλτο μου με πμ και θα βγάλω άκρη.
Μπορείς να βρεις το λινκ της διαύγειας;
Τη μήνυση δεν θα τη γλιτώσουν γιατί εδώ και 4 χρόνια μου έχουν βγάλει την πίστη:)
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Οίκοι επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Elef » 13 Μάιος 2014, 23:13

Ναι, φυσικά, για αυτό σου τα έγραψα αυτα.
Σου στέλνω με πμ
Όνομα διευθυντη και τηλέφωνο ταχυδρομείου για να καλέσεις.
Το άλλο με το διαύγεια το βρήκα απλά γκουγκλάρωντας, τώρα έχω λίγη δουλίτσα για να το ψάξω.

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Οίκοι επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από socratisv » 15 Μάιος 2014, 02:31

Elef έγραψε:Ναι, φυσικά, για αυτό σου τα έγραψα αυτα.
Σου στέλνω με πμ
Όνομα διευθυντη και τηλέφωνο ταχυδρομείου για να καλέσεις.
Το άλλο με το διαύγεια το βρήκα απλά γκουγκλάρωντας, τώρα έχω λίγη δουλίτσα για να το ψάξω.
Μάπα το καρπούζι, άρχισε τα κουλά που δεν αντέχω. Επειδή θα φάω το χρόνο μου σε τηλέφωνα και κόντρα τηλέφωνα σε καρεκλοκένταυρους διευθυντάδες, θα καταντήσω έτσι: :wall: :wall: :wall: και στο φινάλε εδώ και 4 χρόνια δεν μπορώ να λάβω ούτε απλή αλληλογραφία στην κατοικία μου, η υπόθεση της οίκοι επίδοσης/οίκοι παραλαβής παίρνει το δρόμο της (ποινικής) δικαιοσύνης.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Οίκοι επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Elef » 15 Μάιος 2014, 09:42

Δε βγήκε άκρη ούτε με αυτόν; :{
Και πως σου είπε να τα παραλαμβάνεις; Να πηγαίνεις ταχυδρομείο;
(Τη σκαναρισμένη απόδειξη θα στη στείλω σήμερα, δεν πρόλαβα χτες).

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Οίκοι επίδοση/παραλαβή ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από socratisv » 15 Μάιος 2014, 16:37

Elef έγραψε:Δε βγήκε άκρη ούτε με αυτόν; :{
Και πως σου είπε να τα παραλαμβάνεις; Να πηγαίνεις ταχυδρομείο;
(Τη σκαναρισμένη απόδειξη θα στη στείλω σήμερα, δεν πρόλαβα χτες).
Ξέρεις κανέναν δημόσιο υπάλληλο να δουλεύει; Γιατί όλοι όσοι δουλεύουν στις ΔΕΚΟ, οι οποίες είναι ΑΕ υπό τον έλεγχο του δημοσίου, έχουν διοριστεί στο παρελθόν ή έχουν υπογράψει σύμβαση αορίστου χρόνου μετά από τηλέφωνα κοινοτάρχη, υπουργού ή βολευτή, παίζουν λόττο και ξυστό για να περάσει η ώρα.
Το κακό είναι ότι ο φορολογούμενος τους πληρώνει για να ξίνονται και αλληλοκαλύπτονται.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”