Πώς ανεβάζω φωτογραφία και πώς επιλέγω σε ποιον να χαρίσω;

Εδω θα βρείτε διάφορους οδηγούς ΠΡΙΝ ρωτήσετε και γίνετε ενεργά μέλη διαβάστε !
spirtos
new member
new member
4
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Οκτ 2023, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κερατσινίου Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Πώς ανεβάζω φωτογραφία και πώς επιλέγω σε ποιον να χαρίσω;

Δημοσίευση από spirtos » 23 Οκτ 2023, 09:58

Καλημερα σε ολους

Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ εδω και θα ηθελα την βοηθεια σας για να δωθουν αξιοκρατικα διαφορα αντικειμενα πριν καταληξουν στον καδο ανακυκλωσης

Πως για παραδειγμα θα μπορεσω να ξεχωρισω χρηστες που δεν θα εκμεταλλευτουν για να μεταπωλησουν
Δεν μπορω να γνωριζω τα ενεργα μελη ή μελη ηρθα, πηρα ,εφυγα

Ειμαι αρκετα σιγουρος πως εχω αναρτησει το θεμα σε λαθος κατηγορια αλλα δεν εβρισκα κατι σε γενικη συζητηση

Πως μπορω να ανεβασω φωτογραφια χωρις λινκ; Να φαινεται απευθειας κατω απο τη περιγραφη
Τα αντικειμενα ειναι σχεδον απλοκλειστικα εξαρτηματα υπολογιστων και ηλεκτρονικων κατασκευων
Ελπιζω τα περισσοτερα αυτων που εχω να πιασουν τοπο

Ευχαριστω για τη φιλοξενια

vya
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1887
Εγγραφή: 14 Μαρ 2011, 15:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από vya » 23 Οκτ 2023, 10:59

Καλημέρα και καλώς ήλθατε! Χωρίς να είμαι διαχειριστής αλλά ούτε και έμπορος :), μία προσπάθεια να βοηθήσω ως σχετικά παλαιό μέλος με αρκετές συναλλαγές εδώ:

Για τους χρήστες: Όλοι μας κοιτάμε τα στατιστικά των μελών, ιδίως για όσα δεν γνωρίζουμε λίγο περισσότερο (λόγω προηγούμενων συναλλαγών ή και προσωπικής επαφής, που αυξάνει την εμπιστοσύνη). Και πολλοί (μέσα σε αυτούς και εγώ) αποφεύγουμε να δίνουμε πράγματα σε μέλη που εμφανώς συνέχεια ζητούν και μόνο, που πιθανώς έχουν πολύ αρνητικό "ισοζύγιο" (πολύ λιγότερα χαρίσματα από όσα έχουν πάρει), που μόλις ή πολύ πρόσφατα έχουν γραφτεί και απλώς ζητάνε, ή που με κάποιο τρόπο μας κινούν την υποψία με βάση την έως τώρα συμπεριφορά τους στο xariseto (αν και έχουμε μία ευαισθησία και τις κεραίες μας ανοικτές μήπως τσακώσουμε πράγματα που χαρίστηκαν εδώ να πωλούνται αλλού, όπως στο Facebook). Αυτό βεβαίως απαιτεί κάποιο χρόνο ενασχόλησης. Στις κατηγορίες που θα βάλετε για χάρισμα, θα σας βοηθήσει να αφιερώσετε αρχικά λίγο χρόνο για να δείτε δημοσιεύσεις και συμπεριφορές μελών, πέραν των στατιστικών που και αυτά έχουν σημαντικότητα.

Για τις φωτογραφίες, τις ανεβάζουμε πάντα εκτός xariseto, αυτό είναι δεδομένο και δεν αλλάζει. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε τρία συγκεκριμένα sites και εγώ προσωπικά προτιμώ το imgbb.com, είναι τσάμπα, πάρα πολύ εύχρηστο και γρήγορο (drag and drop για ανέβασμα και copy-paste τα links) και είναι και δωρεάν. Αν είναι πολλά τα αντικείμενα και το καθένα με τη δική του περιγραφή, αναγκαστικά την προσθέτετε το σχετικό κείμενο πάνω ή κάτω από Link στον editor.

Καλό είναι να προσθέτετε και τους όρους που θέτετε, π.χ. περιοχή όπου θα γίνει η παραλαβή, τρόπος αποστολής αν προτίθεστε να στέλνετε και ταχυδρομικά (πλέον οι περισσότεροι παίζουμε με το BoxNow γιατί βολεύει πολύ και τους αποστολείς και τους παραλήπτες και το κόστος για τα μικροαντικείμενα είναι αστείο, τουλάχιστον προς το παρόν), κ.ο.κ. Προσωπικά το κάνω στην "υπογραφή" μου για όσα ισχύουν πάντα, και προσθέτω και κάποιες λεπτομέρειες κατά περίπτωση εντός της αγγελίας, μετά την περιγραφή των αντικειμένων.

Ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι καλά χαρίσματα :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vya την 26 Οκτ 2023, 10:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

spirtos
new member
new member
4
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Οκτ 2023, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κερατσινίου Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από spirtos » 23 Οκτ 2023, 11:55

Δεν ξερω αν χρειαζεται να γινει σε νεο θεμα
Βαζω εδω το πρωτο αντικειμενο για δοκιμη

Διαφανειες ΗΡ51630S
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spirtos την 23 Οκτ 2023, 12:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2700
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από Sophia7i » 23 Οκτ 2023, 12:01

Εγώ νομίζω πρέπει να ξεκινήσετε πρώτα τις συνναλαγές, και θα βρείτε τις λύσεις και τις απαντήσεις στη πορεία αν γίνεται ενεργό μέλος.

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2700
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από Sophia7i » 23 Οκτ 2023, 12:04

spirtos έγραψε:
23 Οκτ 2023, 11:55
Δεν ξερω αν χρειαζεται να γινει σε νεο θεμα
Βαζω εδω το πρωτο αντικειμενο για δοκιμη

Διαφανειες ΗΡ51630S
Εικόνα
Πρέπει ν' ανοίξετε άλλο θέμα που να δείχνει στο τίτλο τι ζητάτε ή τι δίνεται.

spirtos
new member
new member
4
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Οκτ 2023, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κερατσινίου Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από spirtos » 23 Οκτ 2023, 13:28

Εκανα μια αρχη το παρακατω λινκ
viewtopic.php?f=31&t=209287

Αν θεωρειται πως χρειαζονται αλλαγες, γραψτε εδω

Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7061
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από lamprinavrt » 23 Οκτ 2023, 22:27

Παρακαλούμε διαβάστε τους κανόνες. Αφιερώστε 5 λεπτά χρόνο για τη σωστή λειτουργία του site.

H διαδικασία που κρατάμε εδώ σε αγγελία χαρισματος συνοπτικά είναι η εξής:
-Ο χαρίζων τοποθετεί την αγγελία με σαφή περιγραφή και κατά το δυνατόν φωτογραφία
-Τα μέλη που ενδιαφέρονται το γράφουν δημόσια (δεν επιτρέπεται να επικοινωνούν με οποιοδήποτε τρόπο προσπαθώντας να κερδίσουν το αντικείμενο)
-Μετά από 24+ ώρες από την ανάρτηση της αγγελίας ο χαρίζων αποφασίζει με τα δικά του κριτήρια (ευκολία παραλαβής, στατιστικά του μέλους κλπ) σε ποιον θα δώσει το αντικείμενο και το ανακοινώνει δημόσια
-Κατόπιν στέλνει πμ με τα προσωπικά του στοιχεία στον υποψήφιο παραλήπτη και γίνεται η συνεννόηση για την παραλαβή
-Αν μεσολαβήσει ταχυδρομείο αναγράφεται δημόσια ο αριθμός δέματος
-Οταν ο παραλήπτης παραλάβει, γράφει ότι παρέλαβε και πατάει το 'ευχαριστώ'
-Τέλος, εφόσον όλα είναι εντάξει και δεν υπάρχουν εκκρεμότητες, ο χαρίζων κλείνει και κλειδώνει την αγγελία


Eπίσης ανεβάζετε τις φωτογραφίες
-είτε στο eikona.info (οδηγίες εδώ)
-είτε σε τρίτο site φιλοξενίας φωτογραφιών (οδηγίες για κάποια εδώ)
ώστε να φαίνονται μικρογραφίες στην αγγελία που οδηγούν στις κανονικές φωτογραφίες
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

spirtos
new member
new member
4
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Οκτ 2023, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κερατσινίου Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από spirtos » 24 Οκτ 2023, 09:23

Καλημερα,

Για φωτογραφιες χρησιμοποιησα το imgbb.com. Ειναι γρηγορο και ευχρηστο. Πως γινεται να εμφανιζεται ενα μικρο ειδωλο και πατωντας το να γινεται μεγαλυτερο; Τωρα τις δειχνει σε πληρη αναλυση που δεν ειναι τοσο βολικο οπτικα και θελω να βαλω επιπλεον αντικειμενα σημερα σε νεο θεμα

Απο τα αντικειμενα καποια δωθηκαν εκτος, για τα υπολοιπα που μου ζητησαν να περιμενω μερικες μερες ακομα ή ειναι ενταξει να δωθουν σε αυτους που δηλωσαν ενδιαφερον απο εχθες;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από polvar » 24 Οκτ 2023, 11:46

spirtos έγραψε:
24 Οκτ 2023, 09:23
Για φωτογραφιες χρησιμοποιησα το imgbb.com. Ειναι γρηγορο και ευχρηστο. Πως γινεται να εμφανιζεται ενα μικρο ειδωλο και πατωντας το να γινεται μεγαλυτερο; Τωρα τις δειχνει σε πληρη αναλυση που δεν ειναι τοσο βολικο οπτικα και θελω να βαλω επιπλεον αντικειμενα σημερα σε νεο θεμα
Πρέπει , όταν ολοκληρωθεί το ανέβασμα, να επιλέξετε από το πεδίο "Επισυναπτόμενος κώδικας" την επιλογή "Συνδεσμος BBCODE μικρογραφίας"

spirtos
new member
new member
4
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Οκτ 2023, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κερατσινίου Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Καθαρισμα

Δημοσίευση από spirtos » 24 Οκτ 2023, 12:28

polvar έγραψε:
24 Οκτ 2023, 11:46
Πρέπει , όταν ολοκληρωθεί το ανέβασμα, να επιλέξετε από το πεδίο "Επισυναπτόμενος κώδικας" την επιλογή "Συνδεσμος BBCODE μικρογραφίας"
Το εκανα στο Καθαρισμα Νο4 και ειναι μια χαρα
Ευχαριστω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια λειτουργίας”