Συμβουλές συσκευασίας δεμάτων

Άβαταρ μέλους
kasidy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1593
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσπρωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Ηγουμενίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ: ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΔΕΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από kasidy » 20 Νοέμ 2010, 21:59

Δεν ηξερα που να το γραψω και το εβαλα εδω(μιας και εχει τιμοκαταλογο απο πανω)! Γενικα οταν στελνω γραμματοσημα, τα βαζω σε μικρα μικρα φακελακια (το εχουν διαπιστωσει οσοι τους εχω στειλει), εχθες μου ειπε η κυρια στο παραρτημα που πηγα πως αυτο το μικρο φακελακι θεωρειται ακανονιστο μεγεθος και χρεωθηκε περισσοτερο απο την ελαχιστη αποστολη(που ειναι 50κατι λεπτα)...Οποτε εγραψα εδω, εαν δεν το γνωριζατε να αποφευγεται τα μικρουλικα φακελακια ;)


Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ: ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΔΕΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από gogo » 20 Νοέμ 2010, 22:05

ετσι κι αλλιως πρεπει να αποφευγετε τα μικρα φακελακια γιατι χανονται

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από chrisel » 11 Αύγ 2011, 10:59

virginiabts έγραψε:Παράξενο που δέχτηκε ταχυδρομείο να στείλει απλή σακούλα. Το δικό μου ταχυδρομείο δεν το δέχεται και με έχει υποχρεώσει να αγοράσω και να βάλω σε φάκελο, ένα "δέμα" που είχα κλείσει σε χάρτινη σακούλα. Οπότε μια καλή λύση είναι να μην πετάμε τους φακέλους που παραλαμβάνουμε δέματα, αν είναι σε καλή κατάσταση, και να τους "ανακυκλώνουμε"... χρησιμοποιώντας τους σε επόμενες αποστολές. Εγώ το κάνω αυτό συστηματικά... ως λύση οικονομίας.
Είναι δύσκολο να κρατήσω το φάκελο αν και το θέλω.. πώς ξεκολλάς την ταινία? :mm:
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
depy75
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1847
Εγγραφή: 17 Ιαν 2011, 00:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από depy75 » 11 Αύγ 2011, 17:17

Eγώ πάντως όταν στέλνω φάκελο σε άλλο μέλος τον ενισχύω γύρω γύρω με ταινίες για να είμαι σίγουρη ειδικά όταν περιμένω κάτι βαρύ. Το ίδιο καλή συσκευασία κάνω και σε οτιδήποτε στέλνω. Επίσης τις χαρτοσακούλες τις μπεζ από τα μαγαζιά να τις κρατάτε και να τις γυρίζετε το μέσα έξω ξεκολλώντας προσεκτικά τον πάτο. Έστειλα πριν λίγες μέρες μέσω ΕΛΤΑ δέμα τυλιγμένο σε σακούλα του ΙΚΕΑ... Φαινόταν σαν ταχυδρομικό χαρτί. Να σκίζετε και να κρατάτε και τις φυσαλίδες από τους ενισχυμένους φακέλους. Τίποτα δεν πάει χαμένο. Το θέμα πάντως είναι ότι όντως πρέπει όλοι μας να κάνουμε καλές συσκευασίες και αυτό που προτείνω είναι αυτό που προέγραψα δηλ. να ενισχύουμε με ταινίες εμείς τους φακέλους μας όταν τους στέλνουμε για να μας στείλουν πίσω πράγματα. Ο άλλος όταν παραλάβει μπορεί να μην έχει σπίτι του ταινία ή απλά να μην θεωρήσει ότι πρέπει να ενισχύσει τον φάκελο.

Άβαταρ μέλους
Spiridonas
Platinum Member
Platinum Member
23 31
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: 05 Ιαν 2014, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Spiridonas » 11 Σεπ 2014, 22:17

καλησπέρα σε όλους. Πήγα εχτές να στείλω δέμα από τα ελτα και μου παν ότι αυτό πάει σαν γράμμα, δεν ήταν σε κουτί ήταν τυλιγμένο με σακούλες αρκετές, ισχύει κάτι τέτοιο?

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15988
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από athanasiamak » 11 Σεπ 2014, 22:22

Spiridonas έγραψε:καλησπέρα σε όλους. Πήγα εχτές να στείλω δέμα από τα ελτα και μου παν ότι αυτό πάει σαν γράμμα, δεν ήταν σε κουτί ήταν τυλιγμένο με σακούλες αρκετές, ισχύει κάτι τέτοιο?
Καλησπέρα.
Ναι, δεν στέλνουν ως δέμα αν δεν είναι πακεταρισμένο καλά. Σε σακούλα δύσκολα να το δεχτούν. Σε χαρτόκουτο είναι το πιο ασφαλές.
Εμένα μια φορά δεν μου το δέχτηκαν επειδή ήταν σε κουτί με φίρμα κάποιας άλλης εταιρείας μεταφορών και με έβαλαν να το αμπαλάρω με καφέ χαρτί! :{
Εξαρτάται βέβαια και από τους υπαλλήλους... εμείς εδώ έχουμε κάτι λεπτολόγους...

Άβαταρ μέλους
Spiridonas
Platinum Member
Platinum Member
23 31
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: 05 Ιαν 2014, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Spiridonas » 11 Σεπ 2014, 22:26

athanasiamak έγραψε:
Spiridonas έγραψε:καλησπέρα σε όλους. Πήγα εχτές να στείλω δέμα από τα ελτα και μου παν ότι αυτό πάει σαν γράμμα, δεν ήταν σε κουτί ήταν τυλιγμένο με σακούλες αρκετές, ισχύει κάτι τέτοιο?
Καλησπέρα.
Ναι, δεν στέλνουν ως δέμα αν δεν είναι πακεταρισμένο καλά. Σε σακούλα δύσκολα να το δεχτούν. Σε χαρτόκουτο είναι το πιο ασφαλές.
Εμένα μια φορά δεν μου το δέχτηκαν επειδή ήταν σε κουτί με φίρμα κάποιας άλλης εταιρείας μεταφορών και με έβαλαν να το αμπαλάρω με καφέ χαρτί! :{
Εξαρτάται βέβαια και από τους υπαλλήλους... εμείς εδώ έχουμε κάτι λεπτολόγους...
είχε από μέσα χαρτόνι και δεν είχε φίρμα απ έξω.
έστειλα και μαίηλ στα κεντρικά και περιμένω να μου απαντήσουν για το συγκεκριμένο γιατί αφού είναι δέμα να το στείλω σαν γράμμα

Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Elef » 11 Σεπ 2014, 22:53

Spiridona να τα κάνεις ανάποδα!
Δηλαδή τυλιξέτα σφιχτά με τη σακούλα και από έξω βάλε το χαρτί. Εγώ έτσι κάνω.
Επίσης κρατάω ότι σακούλες χάρτινες έχω (από διάφορες αγορές) και τις κόβω στο πλάι, γυρνάω το μέσα έξω και τα τυλίγω.
Έχω κάνει και το εξής, έχω πάρει χαρτόκουτα από αυτές που πετάνε τα σουπερ μάρκετ και την έχω κόψει για να τυλίξω δέμα (πάλι το μέσα έξω).
Αν το δέμα δεν είναι πολύ μεγάλο το τυλίγω και με 2-3 κόλλες Α4 λευκές. (από αυτες που βάζουμε στον εκτυπωτή)

Άβαταρ μέλους
Spiridonas
Platinum Member
Platinum Member
23 31
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: 05 Ιαν 2014, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Spiridonas » 11 Σεπ 2014, 22:57

Elef έγραψε:Spiridona να τα κάνεις ανάποδα!
Δηλαδή τυλιξέτα σφιχτά με τη σακούλα και από έξω βάλε το χαρτί. Εγώ έτσι κάνω.
Επίσης κρατάω ότι σακούλες χάρτινες έχω (από διάφορες αγορές) και τις κόβω στο πλάι, γυρνάω το μέσα έξω και τα τυλίγω.
Έχω κάνει και το εξής, έχω πάρει χαρτόκουτα από αυτές που πετάνε τα σουπερ μάρκετ και την έχω κόψει για να τυλίξω δέμα (πάλι το μέσα έξω).
Αν το δέμα δεν είναι πολύ μεγάλο το τυλίγω και με 2-3 κόλλες Α4 λευκές. (από αυτες που βάζουμε στον εκτυπωτή)
αυτό θα κάνω... να τελειώνουμε

Άβαταρ μέλους
Spiridonas
Platinum Member
Platinum Member
23 31
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: 05 Ιαν 2014, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Spiridonas » 11 Σεπ 2014, 22:58

Spiridonas έγραψε:
Elef έγραψε:Spiridona να τα κάνεις ανάποδα!
Δηλαδή τυλιξέτα σφιχτά με τη σακούλα και από έξω βάλε το χαρτί. Εγώ έτσι κάνω.
Επίσης κρατάω ότι σακούλες χάρτινες έχω (από διάφορες αγορές) και τις κόβω στο πλάι, γυρνάω το μέσα έξω και τα τυλίγω.
Έχω κάνει και το εξής, έχω πάρει χαρτόκουτα από αυτές που πετάνε τα σουπερ μάρκετ και την έχω κόψει για να τυλίξω δέμα (πάλι το μέσα έξω).
Αν το δέμα δεν είναι πολύ μεγάλο το τυλίγω και με 2-3 κόλλες Α4 λευκές. (από αυτες που βάζουμε στον εκτυπωτή)
αυτό θα κάνω... να τελειώνουμε

αλλά δε μπορώ να καταλάβω, καλά όλα αυτά τα παραπάνω, σαν δέμα δε το δέχονται για τους παραπάνω λόγους, σαν γράμμα γτ το δέχονται δλδ? αφού έχει αντικείμενο και δεν αλλάζει η συσκευασία είτε από θέμα σκληρότητας είτε από θέμα φίρμας?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”