greeklish

Εδω θα βρείτε διάφορους οδηγούς ΠΡΙΝ ρωτήσετε και γίνετε ενεργά μέλη διαβάστε !
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

greeklish

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 16 Μάιος 2010, 15:28

Καμία γλώσσα δεν είναι σαν τα Ελληνικά και γι'αυτό δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε πατέντες που έκαναν άλλοι...Άλλωστε η Ελληνική είναι η μόνη αρμονική γλώσσα που περιέχει μέτρο και ρυθμό και έχει και σχέση με τα μαθηματικά.Επίσης είναι λένε η μόνη γλώσσα που αναγνωρίζουν οι υπολογιστές...δεν είναι τυχαία όλα αυτά.Έχουμε ή μάλλον είχαμε την τέλεια γλώσσα και φτάσαμε να μην ξέρουμε την τύφλα μας...Ξέρετε πως υπάρχουν λέξεις αρχαίες Ελληνικές που περιγράφουν επακριβώς πράγματα που δεν είχαν εφευρεθεί στην αρχαιότητα;;;;;Oπώς πχ. το μπουζί...ναί αμέεε...Δεν θυμάμαι να σας πώ ακριβώς αλλά υπάρχει στην αρχαία Ελληνική γλώσσα ενώ μπουζί δεν νομίζω πως υπήρχε :mm: Είναι πολλά αλλά τώρα πια δεν τα θυμάμαι κι εγώ :oops: :oops: :oops:Η λάμπα και πολλά άλλα...
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: greeklish

Δημοσίευση από polvar » 16 Μάιος 2010, 23:30

Σπινθηριστής είναι η αντίστοιχη λέξη για τα μπουζί.
Είναι μεγάλο κρίμα η γλώσσα μας να προτείνεται για διδασκαλία σε ξένα πανεπιστήμια (κάποιοι πρότειναν μάλιστα να καθιερωθεί ως υποχρεωτική σε κάποιες ξένες πανεπιστημιακές σχολές) εξαιτίας της δόμησής της, δηλαδή από μια ρίζα μπορεί να παραχθεί το ρήμα, το ουσιαστικό, το επίθετο, το επίρρημα κλπ, αλλά και της ακρίβειας του περιεχομένου, της ευκολίας δημιουργίας νέων λέξεων και πολλών άλλων χαρακτηριστικών, και την ίδια ώρα εμείς να την "βιάζουμε" γράφοντας σε greeklish.
Πέρα από το παραπάνω κακό, τα greeklish είναι δυσανάγνωστα καθώς περιέχουν πολλά ορθογραφικά λάθη αλλά και γιατί περιέχουν άλλα σύμβολα όπου τα ελληνικά γράμματα δεν έχουν αντίστοιχα λατινικά (πχ το 8 αντί Θ ή το 4 αντί Ψ).
Ευτυχώς που τα περισσότερα φόρουμ τα έχουν απαγορεύσει και ας ελπίσουμε ότι θα σταματήσει αυτή η λαίλαπα.
Τέλος ας αναλογιστούμε ότι ως "προηγμένη χώρα" που θέλουμε να λεγόμαστε, είμαστε ίσως η μοναδική της ομάδας αυτής που έχουμε πινακίδες σε άλλη γλώσσα και τελευταία γράφουμε επίσης σε άλλη γλώσσα. Έχετε δει καμιά ξένη χώρα να γράφει τις ντόπιες λέξεις της με ελληνικά γράμματα;
Μετά ψάχνουμε τι μας φταίει και καταποντίζεται η χώρα. Ας πάρουμε έναν καθρέφτη....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
sunborn
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
10 5
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 11 Ιαν 2009, 11:09
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αγριάς Μαγνησίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Άνω Γατζέα Μαγνησίας
Επικοινωνία:

Re: greeklish

Δημοσίευση από sunborn » 16 Μάιος 2010, 23:33

Συμφωνω απολυτως μαζι σας !
Ομως για να πω και την αληθεια, οι ενας στους τρεις εδω μεσα δειχνει να μην εχει βγαλει ουτε το δημοτικο !
(...για ορθογραφια μιλαω..).
Και αν ειναι να βλεπω το "εγω" με ομικρον π.χ. προτιμω τουλαχιστον να το βλεπω στα γκρικλις.
Ετσι νευριαζω λιγοτερο...
Στις αγγελίες μου τον πρώτο λόγο θα έχουν αυτοί
που μπορούν να έρθουν από την περιοχή μου να παραλάβουν.
Σε μεγάλη ανάγκη μόνο, θα γίνεται μέσω ΕΛΤΑ με δικά σας έξοδα.
Μπορώ να παραδώσω προσωπικά το είδος, ΜΟΝΟ αν κατεβαίνω
προς την πόλη και για άλλες δουλειές, πράγμα που συμβαίνει σπάνια...
Τέλος, δεν θέλω συναλλαγές με τύπους που ΔΕΝ δίνουν στοιχεία
η μου προτείνουν πιεστικά τις δικές τους λύσεις...
ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ !

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: greeklish

Δημοσίευση από gogo » 17 Μάιος 2010, 02:41

sunborn έγραψε:Συμφωνω απολυτως μαζι σας !
Ομως για να πω και την αληθεια, οι ενας στους τρεις εδω μεσα δειχνει να μην εχει βγαλει ουτε το δημοτικο !
(...για ορθογραφια μιλαω..).
Και αν ειναι να βλεπω το "εγω" με ομικρον π.χ. προτιμω τουλαχιστον να το βλεπω στα γκρικλις.
Ετσι νευριαζω λιγοτερο...
εδώ μέσα δεν είμαστε για να κρίνουμε τη μάθηση κανενός, όποτε παρακαλώ να λείπουν τέτοια σχόλια, έχω πει επανειλημμένα δεν μας ενδιαφέρει η μάθηση κανενός εδώ μέσα, μας ενδιαφέρει το πόσο άνθρωπος είναι, το πιο σοφό άτομο που έχω γνωρίσει μέχρι σήμερα σε πληροφορώ ότι δεν είχε πάει ούτε καν 2α δημοτικού.

Άβαταρ μέλους
sunborn
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
10 5
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 11 Ιαν 2009, 11:09
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αγριάς Μαγνησίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Άνω Γατζέα Μαγνησίας
Επικοινωνία:

Re: greeklish

Δημοσίευση από sunborn » 19 Μάιος 2010, 13:30

Ναι Γωγω, συμφωνω με αυτα που λες, και εγω πρωτη Λυκειου εχω βγαλει, ομως οτι ελλειψη ειχα φροντισα να την αναπληρωσω.
Το συγκεκριμενο αρθρο μιλαει για τα γκρικλις και τη γλωσσα μας, και πανω σε αυτο σχολιασα, οχι για καποιο συγκεκριμενο μελος.
Αυτο ειναι ενα γενικο κακο σε πολυ μεγαλο μερος του πληθυσμου της χωρας και αν δεν κανουμε κατι μπορει να βρεθουμε ακομα
και υποδουλοι καποια στιγμη, γιατι λαος αμορφωτος ειναι για κλαμματα, και ειναι και το πιο ευκολο θυμα.
Και γω ειχα προβλημα με την ορθογραφια αλλα καθησα στα 30 μου και το ελυσα σιγα σιγα.
Ας καταλαβουμε ολοι οτι αυτο ειναι πολυ σημαντικο, και υπερανω ψευτο-ευγενειων.
Η αληθινη ευγενεια δεν φοβατε την αληθεια.
Η αληθεια ειναι υπερανω ολων, θεων, ανθρωπων και φορουμ και δεν σκοπευω να σταματησω να τη λεω,

χωρις ομως να προσβαλω προσωπικα κανεναν !
Γενικα ομως και σε θεματα γενικου περιεχομενου οπως αυτο, θα λεω οτι θελω.
...Δημοκρατια εχουμε και ελευθερια λογου, ακομα τουλαχιστον...
Στις αγγελίες μου τον πρώτο λόγο θα έχουν αυτοί
που μπορούν να έρθουν από την περιοχή μου να παραλάβουν.
Σε μεγάλη ανάγκη μόνο, θα γίνεται μέσω ΕΛΤΑ με δικά σας έξοδα.
Μπορώ να παραδώσω προσωπικά το είδος, ΜΟΝΟ αν κατεβαίνω
προς την πόλη και για άλλες δουλειές, πράγμα που συμβαίνει σπάνια...
Τέλος, δεν θέλω συναλλαγές με τύπους που ΔΕΝ δίνουν στοιχεία
η μου προτείνουν πιεστικά τις δικές τους λύσεις...
ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ !

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: greeklish

Δημοσίευση από gogo » 19 Μάιος 2010, 13:40

sunborn έγραψε: Και αν ειναι να βλεπω το "εγω" με ομικρον π.χ. προτιμω τουλαχιστον να το βλεπω στα γκρικλις.
Ετσι νευριαζω λιγοτερο...
καλα εσυ εδω δε λες οτι "προτιμας" τα γκρικλις? απο το να βλεπεις ανορθογραφους? γιαι εγω ετσι το εκλαμβανω

Άβαταρ μέλους
sunborn
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
10 5
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 11 Ιαν 2009, 11:09
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αγριάς Μαγνησίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Άνω Γατζέα Μαγνησίας
Επικοινωνία:

Re: greeklish

Δημοσίευση από sunborn » 22 Μάιος 2010, 01:43

gogo έγραψε:
sunborn έγραψε: Και αν ειναι να βλεπω το "εγω" με ομικρον π.χ. προτιμω τουλαχιστον να το βλεπω στα γκρικλις.
Ετσι νευριαζω λιγοτερο...
καλα εσυ εδω δε λες οτι "προτιμας" τα γκρικλις? απο το να βλεπεις ανορθογραφους? γιαι εγω ετσι το εκλαμβανω
Ξερεις Γωγω, τις πιο πολλες φορες, η δυναμη του λογου βρισκεται στη μεταφορα και την παρομοιωση παρα στην κυριολεξια !
Η γλωσσα μας βριθει απο τετοια παραδειγματα και ειναι κριμα που σημερα οι περισσοτεροι κατανοουν μοναχα το κατωτερο επιπεδο αυτης της γλωσσας.
Ειναι η κατ' εξοχην γλωσσα των ποιητων και των φιλοσοφων και καπως ετσι την χρησιμοποιω και εγω (προσπαθω τουλαχιστον..).
Ετσι και στο παραπανω παραδειγμα, χρησιμοποιησα αυτη την μεταφορα με λιγο σατυρικο αλλα και ελαφρως ειρωνικο τονο.
Φυσικα και δεν μου αρεσουν τα γκρικλις και οπως βλεπεις δεν τα χρησιμοποιω ποτε...
Καλημερα !
Στις αγγελίες μου τον πρώτο λόγο θα έχουν αυτοί
που μπορούν να έρθουν από την περιοχή μου να παραλάβουν.
Σε μεγάλη ανάγκη μόνο, θα γίνεται μέσω ΕΛΤΑ με δικά σας έξοδα.
Μπορώ να παραδώσω προσωπικά το είδος, ΜΟΝΟ αν κατεβαίνω
προς την πόλη και για άλλες δουλειές, πράγμα που συμβαίνει σπάνια...
Τέλος, δεν θέλω συναλλαγές με τύπους που ΔΕΝ δίνουν στοιχεία
η μου προτείνουν πιεστικά τις δικές τους λύσεις...
ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ !

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: greeklish

Δημοσίευση από polvar » 23 Μάιος 2013, 21:55

Όποιος δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο εγκατεστημένο στον υπολογιστή του και προβάλλει αυτό ως δικαιολογία για να γράφει σε greeilish μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα online εικονικό πληκτρολόγιο (πχ το http://greek.keyboard.su/) όπου γράφει ό,τι θέλει, το αντιγράφει και το επικολλάει στην δημοσίευσή του

Τέλος, ορίστε και ένα χρήσιμο άρθρο: http://dimgsavt.blogspot.gr/2011/09/greeklish.html

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια λειτουργίας”