Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάνω;

Εδω θα βρείτε διάφορους οδηγούς ΠΡΙΝ ρωτήσετε και γίνετε ενεργά μέλη διαβάστε !
Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από PavlitoRT » 21 Νοέμ 2012, 23:08

xeniachr έγραψε:καλησπέρα! η ερωτηση μου ειναι η εξής

σε αγγελία ζητησα ενα ψηφιακό στυλό υπό την προυπόθεση - οπως έγραψα και στο σχετικο ποστ '' ότι λειτουργεί ετσι πως ειναι - χωρίς 'εξτρα μηχανισμό '' .

όταν τον πήρα, δεν μπορούσε να δουλέψει γιατί - όπως μου ειπε ενας ειδικος σε αυτα- ηθελε ''driver''.
Επικοινωνησα με το μέλος και του έιπα το πρόβλημα, μου πε ότι θα ψάξει να το βρει τον driver, τελικά όμως όπως μου ειπε δεν το βρηκε
Ετσι του είπα να του το στείλω πίσω μιας και ειναι μη λειτουργικο -πράγμα που πολύ ευγενικα μου εξηγησε -αν θυμαάμαι καλά - οτι δεν έχει νόημα


Σε αυτην την περίπτωση, τι κάνω με το κουμπάκι ευχαριστω;; το πατάω ή όχι

Εάν το επιστρέψετε το αντικείμενο πίσω δεν θα πατήσετε το ευχαριστώ!
Εικόνα


Άβαταρ μέλους
xeniachr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6736
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 20:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από xeniachr » 21 Νοέμ 2012, 23:12

να το επιστρέψω παρόλο που το μέλος δεν το επιθυμει;;;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Exω PAYPAL - Πειραιως

Λόγω έλλειψης χώρου θα ήθελα να γίνονται γρήγορα οι συναλλαγές μας ! :-D

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από PavlitoRT » 22 Νοέμ 2012, 00:02

xeniachr έγραψε:να το επιστρέψω παρόλο που το μέλος δεν το επιθυμει;;;

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις αυτό γίνετε. Επίσης τα 2 μέλη τις πρισσότερες φορές τα βρίσκουν μεταξύ τους. Κάποιες φορές δεν επιστρέφεται το αντικείμενο και μπαίνει το ευχαριστώ!
Μιλήστε με το μέλος κι αν δεν βρεθεί λύση ενημερώστε μας...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από polvar » 22 Νοέμ 2012, 09:28

Πάντως το internet "βρίθει" από drivers.
Οπότε αντί να ψάχνετε πώς να το επιστρέψετε πίσω και αν θα πατήσετε το 'ευχαριστώ' ψάξτε να βρείτε τον driver για να κάνετε και τη δουλειά που θέλατε
Επίσης κάλλιστα μπορείτε να το βγάλετε για χάρισμα ώστε να το πάρει κάποιος που ενδιαφέρεται και μπορεί να το κάνει να λειτουργήσει.

Άβαταρ μέλους
xeniachr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6736
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 20:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από xeniachr » 22 Νοέμ 2012, 10:32

polvar έγραψε:Πάντως το internet "βρίθει" από drivers.
Οπότε αντί να ψάχνετε πώς να το επιστρέψετε πίσω και αν θα πατήσετε το 'ευχαριστώ' ψάξτε να βρείτε τον driver για να κάνετε και τη δουλειά που θέλατε
Επίσης κάλλιστα μπορείτε να το βγάλετε για χάρισμα ώστε να το πάρει κάποιος που ενδιαφέρεται και μπορεί να το κάνει να λειτουργήσει.
καλησπέρα
- το ψαξα στο σαιτ της εταιρείας (πριν ακόμα μιλήσω με το μέλος) και όντως ειχε τον αντίστοιχο driver. όμως με το που πήγα να τον κατεβάσω, παραβλέποντας την ειδοποίηση ότι το κατεβασμα του συγκεκριμένου ειναι επικινδυνο - ο υπολογιστης μου ξαφνικά έκλεισε και βεβαια δεν το ξαναδοκίμασα

- επειδή η εταιρεια ειναι ελληνική, νομίζω (μπορεί να κάνω λάθος) ότι δυσκολα θα βρω κάπου άλλου driver.

- το θέμα μου ειναι ότι ζητησα τον ψηφιακό στυλό με την προυπόθεση να λειτουργεί χωρίς εξάρτημα. Αν μου έλεγε το μέλος ότι θέλει κάποιο ''εξάρτημα'' δεν θα τον επαιρνα (μιας και ειμαι λίγο άσχετη με αυτά).Οπότε θεωρώ ότι λόγω μη σωστης πληροφόρησης απο το μέλος που χάριζε - η οποία καθιστα μη λειτουργικό το αντικείμενο , δεν θα πρέπει να πατησω το ευχαριστω.

- Πως να το ξαναχαρίσω, αφού δεν ειναι λειτουργικο και το αντίστοιχο σαιτ που έχει τον driver λέει ότι το κατέβασμα του ειναι επικύνδινο;;

ελπίζω να μην σας πολυζαλίζω
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Exω PAYPAL - Πειραιως

Λόγω έλλειψης χώρου θα ήθελα να γίνονται γρήγορα οι συναλλαγές μας ! :-D

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από polvar » 22 Νοέμ 2012, 11:13

Δηλαδή συγγνώμη, επειδή εσείς δεν γνωρίζατε το ότι θέλει driver (κάτι που είναι αυτονόητο για όλες τις εξωτερικές συσκευές των υπολογιστών εκτός από απλά ποντίκια και flashάκια) θα πρέπει να γίνεται τέτοια "αναστάτωση";
Άλλωστε και το CD να συνόδευε το αντικείμενο, σπάνια χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί καθώς συνήθως έχει βγει νέος driver που διορθώνει σφάλματα των παλιών.

Όμως νομίζω ότι πολλή φασαρία γίνεται (δεν το λέω μόνο για εσάς αλλά για πολλά μέλη) για το "ευχαριστώ" σαν να αντιπροσωπεύει την αξία μιας τηλεόρασης ή ενός αυτοκινήτου...

Τέλος πάντων, αν θέλετε να το ξαναχαρίσετε, αν γράψετε όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίσατε, ουσιαστικά θα είστε "καθαρή" έναντι του όποιου ενδιαφερθεί να το πάρει.
Αν πάλι θέλετε να το κρατήσετε στείλτε μου με πμ το μοντέλο της συσκευής και τι λειτουργικό σύστημα έχετε για να δω αν μπορέσω να σας κατεβάσω εγώ τον driver για να λήξει το θέμα.

Άβαταρ μέλους
xeniachr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6736
Εγγραφή: 28 Μάιος 2010, 20:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από xeniachr » 22 Νοέμ 2012, 12:42

polvar σε ευχαριστω για την βοηθεια.

τελικά θα την ξαναχαρίσω - γιατί δεν βγάζω άκρη - (μου λέει fatal error during installation....)- μαλλον φταει το λειτουργικο μου - και γενικά έχω φάει πολύ χρόνο με αυτην

:{
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Exω PAYPAL - Πειραιως

Λόγω έλλειψης χώρου θα ήθελα να γίνονται γρήγορα οι συναλλαγές μας ! :-D

Άβαταρ μέλους
ztheano
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2614
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 09:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από ztheano » 28 Φεβ 2013, 10:30

Καλημέρα! Έχω το ίδιο θέμα, πήρα ένα ζευγάρι μπότες από το μέλος pavlinda και τελικά είναι "άχρηστες"... Είναι ξεκολλημένος ο πάτος, κάτι που δεν αναφερόταν στην αγγελία. Το διαπίστωσε το μέλος όταν συναντηθήκαμε για χέρι με χέρι παραλαβή. Τις πήρα, αλλά τελικά δεν φτιάχνονται. Έστειλα μήνυμα στο μέλος ότι θα αφαιρέσω το ευχαριστώ. Η αγγελία αν και κλειδωμένη μου επέτρεψε να πατήσω το κουμπάκι Remove Thanks! και αφαίρεσα το Ευχαριστώ.... Πιστεύετε πως έτσι πρέπει να γίνει ή αλλιώς να το ξαναπατήσω, αφού "την πάτησα"....

Η αγγελία είναι http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=284&t=90071
Έχω Paypal, έχω web banking Εθνική,Πειραιώς,Alpha, έχω κούτελο και δυο δίδυμα κορίτσια !!! ;-)
Συγκατοικούμε με σκύλο και γάτο και είμαι καπνίστρια...

Χρέωση στις ομαδικές: 0-1 κιλό 1,50 ευρώ, 1-2 κιλά 2,00 ευρώ, 2-3 κιλά 2,50 ευρώ κλπ

Ανεβάζω αγγελίες αντικειμένων σε ελληνικά sites αγγελιών και στο e-bay για συγγενείς μου που δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν οι ίδιοι.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάν

Δημοσίευση από polvar » 09 Απρ 2013, 17:58

Αφού "τα βρήκατε" με το μέλος που χάριζε κανένα πρόβλημα :D

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Διαφωνία χαρίζοντος και παραλήπτη .

Δημοσίευση από Poudim » 23 Ιούλ 2017, 10:01

Αγγελία viewtopic.php?f=19&t=163937
Έστειλα το ακόλουθο πμ στην Sophia7i . Επειδή διαφωνούμε , παρακαλώ ενημερώστε με τι να κάνω . Ευχαριστώ .
{{Αγαπητή Sophia7i , παρέλαβα σήμερα τις παντόφλες , οι οποίες πράγματι γράφουν 42-43 και είναι σίγουρα αφόρετες , όμως αμφιβάλω αν είναι έστω και 40 !!! Ίσως η αιτία που τις χαρίσατε να είναι η ανακολουθία του τί γράφουν και τί πραγματικά είναι , ίσως ακόμη και να μην το γνωρίζατε . Σε κάθε περίπτωση είναι άχρηστες για μένα αφού φοράω 42 , τα τελευταία 55 χρόνια . Πιθανόν να αντιτάξετε ότι μπορώ να τις ξανα-χαρίσω . Όμως αν αποτολμήσω κάτι τέτοιο , θα πρέπει να είμαι απόλυτα σαφής . Δηλαδή γράφουν "42-43 , όμως αμφιβάλω αν είναι έστω και 40" , οπότε κανείς δεν θα ενδιαφερθεί και θα μείνω , για πολλαπλή φορά , με τον...μουτζούρη . Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ σας οφείλω "ευχαριστώ" . Προτείνω να σας τις επιστρέψω αφού με πιστώσετε 1,50 για την αποστολή σε σας +1,50 για τα δικά μου ταχυδρομικά , τα οποία ήδη σας κατέβαλα . Ή έστω 1,50 για τα δικά μου ταχυδρομικά και τις πετάω στα σκουπίδια , δική σας η απόφαση . Περιμένω ενημέρωση , ευχαριστώ . }}
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια λειτουργίας”