ΕΔΩ Βοηθεια !

Εδω θα βρείτε διάφορους οδηγούς ΠΡΙΝ ρωτήσετε και γίνετε ενεργά μέλη διαβάστε !
Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15983
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από athanasiamak » 05 Δεκ 2013, 17:36

είχατε κάνει δεύτερο ποστ που το γράψατε αυτό και το ενσωμάτωσα στο πρώτο σας...
Εκτός αν στραβώθηκα τελείως στιγμιαία και ήταν άλλο μέλος και όχι εσείς. :yikes:
Αν ήταν άλλο μέλος ας το γράψει εδώ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39708
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 05 Δεκ 2013, 19:01

Οι σωστές ρυθμίσεις για πλήρη λειτουργικότητα στα πμ είναι αυτές που φαίνονται στην εικόνα:

Εικόνα

nikos444
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Δεκ 2013, 10:44
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σικίνου Κυκλάδων
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από nikos444 » 05 Δεκ 2013, 19:46

Καλώς σας βρήκα καταρχήν μιας και είμαι νέο μέλος στην κοινότητα, από το πρωί που έκανα εγγραφή στο site έχω διαβάσει πολλά και διάφορα θέματα για να κατανοήσω βασικά την λειτουργία και τους κανόνες του και για να αποφασίσω αν ταιριάζω και χωράω ως μέλος κι εγώ εδώ μέσα.

Αρχικά να σημειώσω ότι είμαι συλλέκτης χιλιάδων τίτλων δίσκων βινυλίου, cd, dvd ταινιών, βιβλίων και μουσικών περιοδικών και τα διπλά και τα τρίδιπλα περισσεύουν. Φυσικό επακόλουθο των προαναφερθέντων είναι εδώ και αρκετά χρόνια να τριγυρνάω σε διάφορα site αγοροπωλήσεων τέτοιων αντικειμένων, είτε ως πωλητής, είτε ως αγοραστής.

Η πρώτη μου ερώτηση αφορά τον τρόπο μεταφοράς, είδα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα προτιμούν τους προπληρωμένους φάκελους των ΕΛΤΑ οι οποίοι όπως κατάλαβα τους αποστέλλουν οι ενδιαφερόμενοι και τους τον επιστρέφει ο αποστολέας με το περιεχόμενο ή κάποιοι στέλνουν τα γραμματόσημα κλπ. Εγώ αποφεύγω να στέλνω εδώ και χρόνια οτίδηποτε μέσα σε φάκελο είτε προπληρωμένο, είτε aerofile, είτε σκέτο γιατί έχει παρατηρηθεί ότι συνήθως αυτά που χάνονται τις περισσότερες φορές είναι φάκελοι. Για τον λόγο αυτόν στέλνω μόνο δέματα, δηλαδή τυλίγω τα πράγματα με bubbles ή υαλοβάμβακα και μετά με χαρτοκιβώτιο που το προσαρμόζω στα μέτρα του αντικειμένου και τέλος με καφέ κολλητική ταινία, βάζω πάνω στην επιφάνεια το χαρτί με τα στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη και μετά το περνάω με διάφανη κολλητική ταινία για να μην τυχόν σκιστή το χαρτί και χαθούν τα στοιχεία. Έχω αποστείλει αντικείμενα σε όλο τον κόσμο από Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία και Ιαπωνία μέχρι Καναδά, Αργεντινή και Χιλή και ποτέ δεν ανοίχτηκε δέμα μου καθότι δεν είναι εύκολο λόγο της κολλητικής ταινίας.

Ένα αναγκαίο βίτσιο μου είναι να στέλνω και να δέχομαι μόνο συστημένα δέματα για να μπορώ πρώτον να παρακολουθώ μέσω του tracking number την πρόοδο της αποστολής μου και δεύτερον για να ελλατώσω αρκετά τις πιθανότητες να χαθεί το δέμα μου.

Φυσικά το κακό είναι ότι το κόστος ανεβαίνει κατά 1.90 ευρώ που είναι η χρέωση του συστημένου εντός της Ελλάδος και δεύτερον ότι επειδή ταξιδεύει ως δέμα ο υπάλληλος του ταχυδρομείο τις περισσότερες φορές το περνάει ως ακανόνιστο μέγεθος και όχι μικρό ή μεγάλο και ανεβαίνει κι άλλο το κόστος. Φυσικά το αποτέλεσμα είναι να μην ανησυχώ για τον αν χαθεί κάποιο δέμα γιατί το tracking number το δίνω και στον παραλήπτη οπότε πρώτον σιγουρεύεται κι αυτός ότι έστειλα όντως το δέμα και δεν τον κορόιδεψα αλλά και σε περίπτωση που αργήσει ή υπάρχουν υποψίες ότι χάθηκε να κάνω αίτηση εντοπισμού αντικειμένου για να βρεθεί. Πριν ένα μήνα ένα δέμα που έστειλα στην Ιαπωνία σκάλωσε για άγνωστο λόγο στην Γενέυη αλλά επειδή είχα το tracking number το βρήκα και συνέχισε το ταξίδι για τον προορισμό του.

Τέλος, αν αντί να περιμένω κάποιο μέλος να μου στείλει φάκελο ή γραμματόσημα μήπως γίνεται να πληρώνει μέσω paypal ή τράπεζα τα έξοδα για την επιτάχυνση της διαδικασίας;

Ευχαριστώ πολύ, και συγνώμη για το μεγάλο και κουραστικό μου post.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39708
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 06 Δεκ 2013, 09:46

Σας καλωσορίζουμε στο φόρουμ και ευχαριστούμε για το post!
Μπορεί να σας φανεί περίεργο αλλά αν διαβάσετε καλά τα διάφορα θέματα, θα δείτε ότι εμείς ως site ενθαρρύνουμε τα μέλη να στραφούν στις αποστολές με tracking number και τα αποθαρρύνουμε από το να χρησιμοποιούν απλές επιστολές και προπληρωμένους
Διαβάστε
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=100612
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=105289
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=246&t=105958

Επίσης ενθαρρύνουμε την αποστολή των χρημάτων μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής ή paypal
Διαβάστε
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=100726
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=59350

Επίσης έχουμε πει πολλές φορές για την σωστή συσκευασία των δεμάτων
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=21050

Με λίγα λόγια ήρθατε εσείς ως νέο μέλος να επιβεβαιώσετε αυτά που ζητούμε να εφαρμόσουν τα παλιά μέλη

Γι αυτό σας ευχαριστούμε ιδιαίτερα!

Καλή διαμονή στο xariseto και καλές συναλλαγές

(ΥΓ Ίσως να μην ξέρετε αλλά υπάρχει πλέον η υπηρεσία δεμάτων ΕΛΤΑ που παίρνουν tracking number αλλά χρεώνονται λιγότερο από μια ακανόνιστη συστημένη επιστολή. Δείτε http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=102408 και http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=305&t=2723)

nikos444
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Δεκ 2013, 10:44
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σικίνου Κυκλάδων
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από nikos444 » 06 Δεκ 2013, 15:58

Σε ευχαριστώ πολύ γισ τον χρόνο σου να διαβάσεις και να απαντήσεις στο post μου.

Μπορώ δηλαδή σε μια προσφορά μου να θέλω να επικοινωνήσουν μαζί μου μόνο μέλη που δέχονται να τους αποσταλλεί το όποιο αντικείμενο μόνο ως συστημένο και να πληρώσουν τα έξοδα μόνο μέσω paypal ή e-banking?

Εξηγούμαι, θεωρώ ότι από τη στιγμή που κάποιος θα δεχθεί να πληρώσει 2-3 ευρώ παραπάνω για να πάρει ένα αντικείμενο σημαίνει ότι όντως το θέλει και το χρειάζεται και όχι απλώς παίρνει κάτι και αν το χρησιμοποιήσει καλώς. Νομίζω ότι εκτός του ότι θέλει κάποιος να χαρίσει κάτι σίγουρα θα τον ικανοποιούσε περισσότερο αν αυτό κατέληγε σε ένα άτομο που θα το χρειαζόταν πραγματικά αυτό και θα το εκτιμούσε δεόντως. Αυτό το λέω γιατί πέτυχα κάποιες προσφορές από μερικά άτομα που προσφέραν κάτι που πήραν μέσα από το site αλλά δεν το χρησιμοποίησαν ποτέ με αποτέλεσμα μετά από καιρό να το ξαναβγάλουν στο site για χάρισμα. Αυτά τα 2-3 ευρώ παραπάνω ίσως κάνει κάποιους να σκεφτούν λίγο παραπάνω αν αυτό που θέλουν να ζητήσουν το χρειάζονται πραγματικά ή όχι, αν κάποιος από την άλλη μεριά το θέλει πολύ το αντικείμενο δεν νομίζω ότι τα 2-3 ευρώ θα σταθούν εμπόδιο για να προχωρήσει στην όποια ζήτηση.

Δυστυχώς κάποιοι επειδή τους αποστέλλεται κάτι δωρεάν ίσως να μην τους ενδιαφέρει και πολύ αν χαθεί ας πούμε το αντικείμενο ή αν δεν λάβουν το δέμα υπάρχουν υποψίες ότι ο αποστολέας δεν το έστειλε ποτέ και τους κορόιδεψε. Όταν όμως το δέμα συνοδεύεται με tracking number ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες απώλειας αλλά υπάρχει και το αποδεικτικό ότι το δέμα έχει σταλλεί προς αποφυγεί παρεξηγήσεων.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39708
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 06 Δεκ 2013, 17:11

Φυσικά και είναι στην διακριτική ευχέρεια του χαρίζοντα για το πώς θα στείλει το αντικείμενό ΤΟΥ. Τα έξοδα αποστολής μπορεί να είναι του παραλήπτη αλλά όπως λέτε, όταν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να καταστραφεί ή να χαθεί το αντικείμενο, μπορείτε να αρνηθείτε την αποστολή.

ΚΑΝΟΝΑΣ 15 : Η ευθύνη της συναλλαγής (συνεννόηση, παραλαβή του αντικειμένου και των εξόδων αποστολής) ανήκει εξ' ολοκλήρου στον παραλήπτη. Εκτός αν ο αποστολέας αποφασίσει κάτι διαφορετικό.

Όταν λειτουργούσε η συνεργασία του xariseto με την courier πιέζαμε τα μέλη να κάνουν αποστολές με αυτήν παρά το λίγο μεγαλύτερο κόστος καθώς ήταν ασφαλέστερη και ταχύτερη η μεταφορά χωρίς τον κίνδυνο να χαθεί κάτι και χωρίς να αμφισβητεί κανείς την αποστολή.

Και βέβαια, αυτά που θέτετε ως προϋποθέσεις εδώ, μπορείτε κάλλιστα να τα γράψετε στην υπογραφή σας εν συντομία, ώστε να τα διαβάζουν και να είναι από πριν ενημερωμένα όλα τα μέλη που επιθυμούν να έχουν συναλλαγή μαζί σας και να μην χρειάζεται να τα επαναλαμβάνετε κάθε φορά.
Μπορείτε να γράψετε για παράδειγμα: "Στέλνω μόνο με συστημένη επιστολή" ή "Στέλνω μόνο με δέμα ΕΛΤΑ με αποδεικτικό" κλπ

Άβαταρ μέλους
χριστινα33
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
35 47
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2013, 20:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σικίνου Κυκλάδων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από χριστινα33 » 16 Δεκ 2013, 18:39

καλησπερα ειμαι καινουργια γραφτηκα εχθες!! προσπαθω να διαβασω τους κανονες να τους καταλαβω κ να μην κανω λαθη.. αλλα ακομα τα ψαχνω ολα!! εβαλα σημερα μια αγγελια για ανταλλαγη πολυθρονα μασαζ με υπολογιστη μονο τον πυργο θελω οχι οθονη κ αν υπαρχει πληκτρολογιο.. δεν θελω πολλες λειτουργιες μονο για ιντερνετ αλλα να ειναι σε καλη κατασταση, εβαλα κ φωτο λιγο πιο μετα γιατι αργησα να το βρω.. γιατι δεν φαινεται η αγγελια μου εκανα κατι λαθος η μηπως ξεπερασα το οριο αγγελιων? πειτε μου αν θελετε να ξερω προσπαθω να τα μαθω διαβασα κ τους κανονες κ νομιζω ηταν οκ η αγγελια μου. Ευχαριστω πολυ
ΕΧΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ
εστειλα mariaganitou (adidas No24) (ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15983
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από athanasiamak » 16 Δεκ 2013, 18:58

χριστινα33 έγραψε:καλησπερα ειμαι καινουργια γραφτηκα εχθες!! προσπαθω να διαβασω τους κανονες να τους καταλαβω κ να μην κανω λαθη.. αλλα ακομα τα ψαχνω ολα!! εβαλα σημερα μια αγγελια για ανταλλαγη πολυθρονα μασαζ με υπολογιστη μονο τον πυργο θελω οχι οθονη κ αν υπαρχει πληκτρολογιο.. δεν θελω πολλες λειτουργιες μονο για ιντερνετ αλλα να ειναι σε καλη κατασταση, εβαλα κ φωτο λιγο πιο μετα γιατι αργησα να το βρω.. γιατι δεν φαινεται η αγγελια μου εκανα κατι λαθος η μηπως ξεπερασα το οριο αγγελιων? πειτε μου αν θελετε να ξερω προσπαθω να τα μαθω διαβασα κ τους κανονες κ νομιζω ηταν οκ η αγγελια μου. Ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα. Η αγγελία σας είναι προς έγκριση όπως όλες οι αγγελίες στην κατηγορία "ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ". Εάν εγκριθεί θα την δείτε.

Άβαταρ μέλους
χριστινα33
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
35 47
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2013, 20:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σικίνου Κυκλάδων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από χριστινα33 » 16 Δεκ 2013, 19:00

Ωραία ευχαριστώ πολύ
ΕΧΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ
εστειλα mariaganitou (adidas No24) (ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)

κουκουτσάκι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3687
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από κουκουτσάκι » 17 Δεκ 2013, 11:43

χαίρεται...ζήτησα άδεια για να μην υπάρχει όριο ζήτησης στα παιδικά είδη... να φανταστώ ότι είναι αρνητική η απάντηση αφού δεν υπάρχει απάντηση; ή να φανταστώ ότι δεν έχετε δει το θέμα ακόμα;
ευχαριστώ όπως και να έχει
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

είμαι μέλος σε κάποιες χαριστικές ομάδες όπως επίσης και σε κάποιες ομάδες πωλήσεων στο facebook

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια λειτουργίας”