Ενίσχυση κλεισίματος φακέλων με ταινία. Απαγορεύεται;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filliom
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1019
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 17:44
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Επικοινωνία:

Ενίσχυση κλεισίματος φακέλων με ταινία. Απαγορεύεται;

Δημοσίευση από filliom » 17 Νοέμ 2010, 13:18

Θα ήθελα να επισημάνω στους αγαπητούς φίλους- φίλες του xariseto κάτι που παρατήρησα σχετικά με αποστολές πραγμάτων σε φακέλους. Όταν βάζουμε κάτι μεγάλο σε φάκελο που κλείνει από την μια πλευρά (τραβάς το αυτοκόλλητο-κολλάει μόνος του),ο φάκελος "φουσκώνει".Το αυτοκόλλητο όμως δεν πιάνει καλά και μέχρι να φτάσει σπίτι μας ανοίγει :{ . Μου έτυχε-δυστυχως- 2 φορές :twisted: . Νομίζω ότι οι προπληρωμένοι ,που μας εξυπηρετούν πολύ, έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα.
Προτείνω κάτι απλό: να ενισχύουμε το κλείσιμο με ένα σελοτέιπ! ;)
Μπορώ να αποστέλλω, όλα τα είδη πού χαρίζω, με απλό ταχυδρομείο. Επειδή έχω "χάσει την μπάλα" στέλνω, αφού παραλάβω τα γραμματόσημα.Ευχαριστώ για την κατανόηση!!!
(Σημ: Παρακαλώ αν σας χρωστάω γραμματόσημα ή φακέλους ,μην διστάσετε να μου το υπενθυμίσετε! Θέλω να είμαι εντάξει στις συναλλαγές μου παρ'όλα αυτά μπορεί να έχω εκκρεμότητες, άθελα μου! )

Δείτε τις αγγελίες μου:
http://bit.ly/mpmBoe

Δείτε και αυτό: http://www.elta.gr/pricelist_prepaid.pdf
Και αυτό: http://www.elta.gr/pricelist_epistol_2011.pdf


Άβαταρ μέλους
xristinak89
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4109
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 10:34
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από xristinak89 » 23 Φεβ 2011, 18:06

καλησπερα!!!προχθες που πηγα ταχυδρομειο, η (γενικα σπαστικια) υπαλληλος μου ειπε οτι απαγορευεται πλεον οτιδηποτε πανω στον προπληρωμενο φακελο, ουτε σελοτειπ ουτε συραπτικο, γιατι πρεπει να χωραει οτιδηποτε μεσα του ωστε να μην ανοιγει χωρις να τον αναγκασουμε εμεις να μην ανοιξει...οταν της ειπα οτι εχω στειλει πολλες φορες ετσι, μου ειπε οτι τους εχει ερθει νεα εντολη να μην επιτρεπουν να στελνουμε ετσι....ισχυει αυτο ξερει κανεις;;;
--> (Διαθέτω λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα & Paypal)

Άβαταρ μέλους
ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2459
Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 14:04
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ » 23 Φεβ 2011, 18:13

εγω παντως τα κανω ντολμαδακια..και βαζω τοσο πολυ κολα που ποιο πολλα δινω για κολα παρα για φακελους....και ανοιγουν συνεχεια!!!!
ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ...ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ φιλικα κικη.

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1748
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από s-stratos » 23 Φεβ 2011, 18:20

Γενικά παντού τα ελτά , δεν παραλαμβάνουν φακέλους που εχουν σελοτειπ επανω τους. Το κάνουν για να προφυλαχθουν απο περιστατικα που μπορει καποιος να τους κατηγορησει οτι τους ανοιξανε....
Ετσι για να ειναι καλυμενοι δεν επιτρεπουν σελοτειπ/συρραπτικα κτλ κτλ
δυστηχως (αλλα και ευτυχως μαζι)
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1748
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από s-stratos » 23 Φεβ 2011, 18:22

επειδη και εγω το παρατηρησα αυτο παντως το φαινομενο , οτι φουσκωνει ο φακελος με αποτελεσμα να μην κλείνει καλά , ισως να δοκιμασετε με μεγαλυτερους φακελους απο το ενδεδειγμενο ;)
Παντως και η κόλλα που λεει η τριτεκνημανουλα φαινεται καλή λυση,αρκει να μην πολυ φαινεται με γυμνο ματι...
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
xristinak89
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4109
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 10:34
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από xristinak89 » 23 Φεβ 2011, 18:25

αν ομως ριξεις τον φακελο στο κουτι, υπαρχει περιπτωση να μην τον στειλουν;;;;;;;οτι και να κανει κανεις, ξεκολαει...δεν ειναι δυνατη η κολλα που εχουν...αν δειτε, στο σημειωμα της κουριερ που αφηνει οταν δεν εισαι σπιτι, η κολλα ειναι τοσο γερη που δεν ξεκολαει ευκολα το χαρτι!!!!αν βαζανε τετοια κολλα και στους φακελους, δεν θα ειχαμε προβλημα..

s-stratos
VIP Member
VIP Member
23 34
Δημοσιεύσεις: 1748
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 08:43
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κάτω Ολύμπου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από s-stratos » 23 Φεβ 2011, 18:34

Εαν το ριξεις μεσα στο κουτί , και δεν εχει κλείσει καλά , μπορούν να στο στειλουν πισω στην διευθυνση του αποστολέα....
Πιστευω (χωρις να ξερω σιγουρα) οτι η λυση που ειπε ο χρηστης παραπανω , να βαζουμε λιγο κολλα μονοι μας , ειναι η καλύτερη !!!
Και οντως,το χαρτακι του κουριερ εχει κολλα-τσιμέντο !!! :D :D
"...Vainly I had sought to borrow
From my books surcease of sorrow..."

Στις αγγελίες μου θα προτιμηθούν τα άτομα που μπορούν να παραλαμβάνουν με την υπηρεσία courier του xariseto (μονο με 3.5 ευρω τα 4 κιλά !!). Πληροφορίες ΕΔΩ

Οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τους ΚΑΝΟΝΕΣ ή επηρεάζει την ψυχική μου υγεία θα τροποποιείται κατάλληλα... :D

Εχουν σταλεί γραμματόσημα στους χρήστες : ThanasisK
Περιμένω παραλλαβη μεσω κουριερ απο :

Άβαταρ μέλους
nexia
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4205
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 17:16
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από nexia » 23 Φεβ 2011, 18:54

εγω πηγαινω σε δυο ταχυδρομεια το ενα ειναι πιο κοντα στο σπιτι μου αλλο το αλλο (που ειναι και μακρια) ανηκει το χωριο μου αρα και απο εκει παραλαμβανω τα δεματα ...στο μακρινο ταχυδρομειο λοιπον ειπα δεν ξαναστελνω τιποτα απο εκει διοτι εκανε 3 φορες παρατηρηση στο συζηγο για τους προπληρωμενους οτι τους παραγεμιζουμε και εαν τους ξαναδει τοσο γεματους θα τους ζυγισει και θα με βαλει να πληρωσω τη διαφορα σε γραμματοσημα που θα τα κολλησει επανω...... :z :z :z δεν ξερω ο ανθρωπος δεν παει καλα ...στο αλλο ταχυδρομειο που απο εκει στελνω πια τα παντα ουτε καν δινουν σημασια οταν βλεπουν προπληρωμενους.........και τους ενισχυω με ταινια πανω κατω διπλα πλαγια....παντου!!
μου εχουν ερθει φακελοι που απορω πως καποιος δεν πηρε το περιεχομενο τους τελικα αφου ηταν ξεσκισμενοι απο παντου........ :{
αλλα ειναι το πιο εξυπηρετικο απόλα και οικονομικο!!!!!!ζητω οι προπληρωμενοι!! :D
ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΙΕΡ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΟ (δεν ερχεται σπιτι μου )

για καποιο χρονικο διαστημα δε θα μπορω να κανω αποστολες -παραλαβες .... νομιζω οτι εχω κλεισει οποιοες εκρεμμοτητες ειχα....ευχαριστω....




ολες οι ενεργες αγγελειες μου εδω ...http://bit.ly/frUNm1

Άβαταρ μέλους
xristinak89
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4109
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 10:34
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από xristinak89 » 23 Φεβ 2011, 18:57

και γω ετσι εκανα!!!διαλεγω το ταχυδρομειο που δεν μιλανε οι υπαλληλοι...απλως μου εκανε εντυπωση το οτι μου ειπε ο αλλος οτι ηρθε εντολη, και λεω μηπως αλλαξει κατι τωρα...αλλα μαλλον θα συνεχισω να κανω το ιδιο!!!

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Επισήμανση για φακέλους!

Δημοσίευση από makis » 23 Φεβ 2011, 22:34

Καλα ειναι ΠΡΙΝ βάλετε στο προπληρωμένο τα αντικείμενα να τα βαζετε μεσα σε σακουλα !
Φυσικα καλα ειναι να μην το παραφουσκώνετε , για 2 λογους :
1.ΜΠορει ευκολα να "σκασει" και να ανοιξει
2.Γιατι θα σας την "πει" ο υπαλληλος , οταν βλεπει να το φουσκώνεται συνεχεια


Το ιδιο και με τα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ που εχουμε συνεργασία , να τα βαζετε σε διπλη σακουλα.


Αλλιως υπαρχει η λυση της κουριερ που με 3,5Ε στελνετε μεχρι 4 κιλα
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”