Ενίσχυση κλεισίματος φακέλων με ταινία. Απαγορεύεται;

Άβαταρ μέλους
chrisel
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από chrisel » 26 Μάιος 2012, 22:48

Θα 'θελα να 'ξερα το 4. 'που έχουν τροποποιηθεί οι φυσικές του διαστάσεις'... τί ακριβώς εννοεί?

Για να μας απαγορεύσουν 'άλλη' χρήση, πρώτα θα πρέπει να έχουν αναρτήσει κάποια όρια σε εμφανές σημείο του ταχυδρομείου, δίπλα στις τιμές για τους προπληρωμένους. Γνωρίζει τίποτα κανείς σχετικά με το περιεχόμενο που οφείλουμε να βάζουμε σε τέτοιους φακέλους?

π.χ. τον κανονισμό σύμφωνα με τις διαστάσεις, βάρος.. κ.τ.λ., κ.τ.λ..

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ίσχυε από την αρχή και όχι μετά από μία ξεκάρφωτη απόφαση.

Δείτε και εδώ για να καταλάβετε που στηρίζω το επιχείρημά μου:

http://www.ebookscenter.co.uk/download/ ... lkLnBkZg==

Κάτω στην αφίσα που λέει 'ανεξαρτήτως βάρους'....
Που συνεπάγεται πως το περιεχόμενο ακόμα και βαρύ βιβλίο αν είναι, είναι προφανώς κατάλληλο για αποστολή με prepaid!

Voila. Αλλάζουν οι διαστάσεις ενός φακέλου όταν στέλνεις βαρύ βιβλίο, ή όχι? ;)
Θα μας τρελάνουν τελείως δηλαδή?
[size=150Εάν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα την οποία αμελώ, παρακαλώ ενημερώστε με με π.μ..

Ελευθερία[/size]
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από pisicasissy » 28 Μάιος 2012, 15:50

Kαλησπερα Μακη,σου βαζω παρακατω ενα πμ που μωλης ελαβα απο ενα μελος που ζητησα δυο ζωνες. Ειναι κατι που δεν το ξανακουσα και θελω να σου πω εκ των προτερων οτι δεν συμφωνω να δωσω ουτε ενα λεπτο παραπανω απο το φακελο που ηδη εστειλα. Ιδου το μηνημα :

"Re: γυναικείες ζώνες
Μόνιμος αποκλεισμός αν ζητήσετε με πμ αν πρώτα δεν ζητήσετε δημόσια!
Αποστολή: Δευτ Μάιος 28, 2012 3:00 pm
Από: ΓΙΩΤΑ Μ.
Προς: pisicasissy

Ουφουφουφ!!! Ζητώ συγνώμη, εκ των προτέρων για όσα θα διαβάσεις, αλλά είμαι έξαλλη!!! Όχι με σένα φυσικά, αλλά με τον υπάλληλο των ΕΛΤΑ, που πήγα σήμερα να δώσω δυο τρεις προπληρωμένους φακέλους που είχα κ κάτι άλλους κ μου χρέωσε στους προπληρωμένους γραμματόσημα! Βέβαια στην αρχή δεν το πρόσεξα, γιατί τα πήρε όλα μαζί κ τα κολλούσε μόνος του κ μετά μου λέει : Θέλω 5 ευρώ. Τι λέτε; λέω εγώ κ μου εξηγεί! Μα του λέω είναι προπληρωμένοι οι φάκελοι για να μην χρειάζονται γραμματόσημα. Όχι, λέει αυτός, πρέπει να τους ζυγίσω κι αν υπερβαίνουν το όριο θέλουν κ γραμματόσημα ... Τέλος πάντων, για να μην στα πολυλογώ... επειδή βιαζόμουν κ να γυρίσω σπίτι, τα πλήρωσα κι έφυγα! Το είχα το 5 ευρω κ για την κρέμα του μωρού ! Τώρα, αν θέλεις να μου στείλεις τα γραμματόσημα πίσω, καλώς! Τι να πω κι εγώ!!!Ουφ!"


Τωρα δεν ρωτησα αν 5 Ευρο κανουν και οι "δυο-τρεις" φακελοι μαζι η πρεπει να πληρωσω εγω και για τους τρεις. Επειδη αυτο δεν μου ξαναετυχε και θεωρω δεν επρεπε να στειλει μ'αυτο το τροπο,το δηλωνω εδω οτι αρνουμαι να της στειλω αλλα λεφτα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
happinessva
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2384
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 18:32
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από happinessva » 28 Μάιος 2012, 16:01

Και μένα μου έχει συμβει αυτό, έστειλα τον άντρα μου στα ΕΛΤΑ να στειλει πακετα και προπληρωμενους. Και τον έβαλαν να πληρώσει τη διαφορά στους φακελους γιατί ήταν βαρυτεροι απο την αξία τους λεει. Εγώ δεν ζήτησα από κανέναν παραλήπτη να μου επιστρέψει τη διαφορά, αν από μονος του καποιος ήθελε να το κάνει, καλοδεχούμενα.
Γι'αυτό και γω ότι είναι σε φάκελο το ρίχνω στο κουτί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος happinessva την 28 Μάιος 2012, 17:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μην πλησιάζεις κατσίκα από μπροστά,
γάιδαρο από πίσω
και ηλίθιο από πουθενά!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Sonasia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
54 65
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2008, 00:57
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Sonasia » 28 Μάιος 2012, 16:17

και μένα έχει τύχει να ζυγίσουν προπληρωμένους φακέλους, δεν ισχύει το απεριόριστο βάρος ... πάντως αφού πλήρωσε παραπάνω το άτομο που σου έστειλε όταν θα παραλάβεις θα δεις επάνω τα γραμματόσημα κολλημένα, έτσι δεν είναι; όμως 5 ευρώ για 2 ζώνες αποκλείεται να πλήρωσε εκτός αν τα έβαλε στην τσέπη του κανένας υπάλληλος στα ΕΛΤΑ... :yikes:
Οι αγγελίες μου : http://1gr.me/8MxwA


Παρακαλώ να βάζετε σημείωμα με το ψευδώνυμο σας και την περιγραφή αυτών που είναι να στείλω...


Για την αποφυγή χαμένων φακέλων,καθυστέρησης και περιττών εξόδων μπορείτε να μου καταθέτετε το αντίτιμο για προπ/νους φακέλους ή γραμματόσημα για έξοδα αποστολής σε αριθμό λογαριασμού Εθνικής Τράπεζας,Eurobank ή σε λογαριασμό paypal, ρωτήστε με σε προσωπικό μήνυμα... ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
GIANNIS14
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2825
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 14:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: περαια
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από GIANNIS14 » 28 Μάιος 2012, 16:30

pisicasissy έγραψε:Kαλησπερα Μακη,σου βαζω παρακατω ενα πμ που μωλης ελαβα απο ενα μελος που ζητησα δυο ζωνες. Ειναι κατι που δεν το ξανακουσα και θελω να σου πω εκ των προτερων οτι δεν συμφωνω να δωσω ουτε ενα λεπτο παραπανω απο το φακελο που ηδη εστειλα. Ιδου το μηνημα :

"Re: γυναικείες ζώνες
Μόνιμος αποκλεισμός αν ζητήσετε με πμ αν πρώτα δεν ζητήσετε δημόσια!
Αποστολή: Δευτ Μάιος 28, 2012 3:00 pm
Από: ΓΙΩΤΑ Μ.
Προς: pisicasissy

Ουφουφουφ!!! Ζητώ συγνώμη, εκ των προτέρων για όσα θα διαβάσεις, αλλά είμαι έξαλλη!!! Όχι με σένα φυσικά, αλλά με τον υπάλληλο των ΕΛΤΑ, που πήγα σήμερα να δώσω δυο τρεις προπληρωμένους φακέλους που είχα κ κάτι άλλους κ μου χρέωσε στους προπληρωμένους γραμματόσημα! Βέβαια στην αρχή δεν το πρόσεξα, γιατί τα πήρε όλα μαζί κ τα κολλούσε μόνος του κ μετά μου λέει : Θέλω 5 ευρώ. Τι λέτε; λέω εγώ κ μου εξηγεί! Μα του λέω είναι προπληρωμένοι οι φάκελοι για να μην χρειάζονται γραμματόσημα. Όχι, λέει αυτός, πρέπει να τους ζυγίσω κι αν υπερβαίνουν το όριο θέλουν κ γραμματόσημα ... Τέλος πάντων, για να μην στα πολυλογώ... επειδή βιαζόμουν κ να γυρίσω σπίτι, τα πλήρωσα κι έφυγα! Το είχα το 5 ευρω κ για την κρέμα του μωρού ! Τώρα, αν θέλεις να μου στείλεις τα γραμματόσημα πίσω, καλώς! Τι να πω κι εγώ!!!Ουφ!"


Τωρα δεν ρωτησα αν 5 Ευρο κανουν και οι "δυο-τρεις" φακελοι μαζι η πρεπει να πληρωσω εγω και για τους τρεις. Επειδη αυτο δεν μου ξαναετυχε και θεωρω δεν επρεπε να στειλει μ'αυτο το τροπο,το δηλωνω εδω οτι αρνουμαι να της στειλω αλλα λεφτα.

τα εξοδα αποστολης επιβαρυνουν καθαρα τον παραληπτη, θα πρεπει να διευκρινεσετε απο το μελος πιο ειναι ακριβως το κοστος που σας αναλογη,......εκτος και αν 3 φακελοι ειναι δικη σας.... καλο θα ηταν ο αποστολεας να σας ρωτουσε πρωτα πρωτου τα στειλει, αποι την στιγμη που προεκυψε ενα επιπλεον κοστος!!!! η γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να ξεκαθαρισετε με το μελος μεσω μνα και οχι εδω δημοσια, και ισως η βοηθεια του μακη να ειναι πολυτιμη

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από pisicasissy » 28 Μάιος 2012, 16:33

Υσχυει και υπερυσχυει το απεριοριστο βαρος και μην αφηνετε να σας κοροιδεψουν στα Ελτα.
Και μηλαμε εδω για ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΝΟ κυριε Γιαννη,οχι για καποιο δεμα. Μαλλων δεν καταλαβατε καλα.
Επειτα εγω δεν εχω να ξεκαθαρησω τιποτα με το μελος που εστειλε.Δεν την παρακαλεσα εγω να βαλει γραμματοσημα σε προπληρωμενο (!) για να μπορω να εχω δυο ζωνες.Με ολο το σεβασμο,η θεση μου ειναι "παντακαθαρη".Εδω σιγουρα η βοηθεια του Μακη ειναι πολυτημη.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
GIANNIS14
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2825
Εγγραφή: 03 Σεπ 2009, 14:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: περαια
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από GIANNIS14 » 28 Μάιος 2012, 16:39

pisicasissy έγραψε:Υσχυει και υπερυσχυει το απεριοριστο βαρος και μην αφηνετε να σας κοροιδεψουν στα Ελτα.
Και μηλαμε εδω για ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΝΟ κυριε Γιαννη,οχι για καποιο δεμα. Μαλλων δεν καταλαβατε καλα.
Επειτα εγω δεν εχω να ξεκαθαρησω τιποτα με το μελος που εστειλε.Δεν την παρακαλεσα εγω να βαλει γραμματοσημα σε προπληρωμενο (!) για να μπορω να εχω δυο ζωνες.Με ολο το σεβασμο,η θεση μου ειναι "παντακαθαρη".

ξερω πολυ καλα οτι μιλαμε για προπληρωμενο φακελο αλλα θα πρεπει να δειτε αυτο πρωτα

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
LOUIZA MARIA
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1202
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 17:20
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από LOUIZA MARIA » 28 Μάιος 2012, 16:45

ανοικοω και εγω σε ενα απο τα μελη που δεχτηκα αυτο το μυνημα γιατι εστειλα ενα προπληρωμεν για να μου στειλει τ μελος ενα νυχτικο!!! και πειτε μου σας παρακαλω τι βαρος μπορι να εχει το νυχτικο (σατεν)??????????εγω απαντησα στο μελος να κατεβασει την διαταγη των ελτα που αναφερεται στους προπληρωμενους και να παει στον υπαλληλο και να την κολλησει στη μουρι του!!!!!!!!! ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ!!!!!!!!!!!!!!! και βεβαια αρνουμε να πληρωσω επιπλεον για κατι τοσο ελαφρυ και δεν βλεπω τον λογο που θα πρεπει εγω (και καθε εγω) να αισθανομαι τηψεις!!!!!!!
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΦΩΤΟ ΜΟΥ - εχω να κανω χρηση του site σχεδον ενα χρονο!!!!

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από pisicasissy » 28 Μάιος 2012, 16:46

Τωρα μαλιστα.....ηπαρχει και καποιος αλλος απο τον οποιον ζητηθηκε ιδιο ποσο απο το ιδιο μελος.Εσεις τι σημπερασμα βγαζετε τωρα γιατι εγω μπερδευτηκα?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
LOUIZA MARIA
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1202
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 17:20
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλμυρού Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από LOUIZA MARIA » 28 Μάιος 2012, 16:55

pisicasissy έγραψε:Τωρα μαλιστα.....ηπαρχει και καποιος αλλος απο τον οποιον ζητηθηκε ιδιο ποσο απο το ιδιο μελος.Εσεις τι σημπερασμα βγαζετε τωρα γιατι εγω μπερδευτηκα?
φανταζομαι οτι μας ζητησε την αξια των γραμματοσημων που αναλογει σε καθε φακελο και οχι 5 ευρω απο τον καθενα μας!!!!! αλλα ειναι αδικο και για μας και για την κοπελα!!!! για μενα φταιει ο υπαλληλος πρωτα και η κοπελα μετα που το δεχτηκε ασυζητητη!!! :8
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΦΩΤΟ ΜΟΥ - εχω να κανω χρηση του site σχεδον ενα χρονο!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”