Ενίσχυση κλεισίματος φακέλων με ταινία. Απαγορεύεται;

Εδω θα βρείτε διάφορους οδηγούς ΠΡΙΝ ρωτήσετε και γίνετε ενεργά μέλη διαβάστε !
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΟΔΥΣΣΕΙΑ
Platinum Member
Platinum Member
22 22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Φάκελοι με κολλητική ταινία.

Δημοσίευση από ΟΔΥΣΣΕΙΑ » 21 Μάιος 2012, 16:41

καλό είναι να μπαίνει αυτοκόλλητη ταινία όχι γύρω-γύρω αλλά στα φυσικά ανοίγματα που έχει κάθε φάκελος.
όχι στα γραμματόσημα γιατί μετά δεν ισχύουν για συλλογή [όταν γίνεται δέμα και μπαίνουν γραμματόσημα μου έχουν έρθει με κολλημένα σε ταινία τα γραμματόσημα και θεωρούνται πλέον άχρηστα]
επίσης όταν κάτι είναι να στείλουμε καλό είναι να ρωτάμε προκαταβολικά το ταχυδρομείο πόσο θα στοιχίσει και να μας συστήνουν τον πλέον καλό τρόπο αποστολής και να ενημερώνουμε το μέλος που θα παραλάβει κι όχι όλα σωρηδόν σε προπληρωμένους
τώρα εγώ περιμένω 2 προπληρωμένους έναν από Θεσσ/κη κι έναν από Πάτρα ίσως λίγο ογκώδεις. Δεν ξέρω γιατί δεν έχουν έρθει? Ίσως να φταίει ότι είναι μεγαλύτερου όγκου και βάρους από τον προπληρωμένο και γύρισε πίσω στον αποστολέα.
Ας κάνει το μέλος λίγο περισσότερο κόπο και να ρωτάει το ακριβές αντίτιμο, είναι προτιμότερο παρά να ταλαιπωρείται και ο παραλήπτης και ξανά ο αποστολέας με την επιστροφή φακέλου και φτου κι απ την αρχή η συνεννόηση και να αλλάζει ο τρόπος αποστολής
Είμαι στα πλαίσια αναζήτησης πραγμάτων για χάρισμα λόγω πρόσφατης μετακόμισης.
Σύντομα θα αναρτήσω και φωτογραφίες για τα αντικείμενα (μόλις βρω τη φωτογραφική μου μηχανή και το καλώδια που τη συνδέει με το κομπιούτερ).
Αποστολές-Παραλαβές γίνονται μέσω ταχυδρομείου απλή επιστολή [προπληρωμένος φάκελος] ή δέμα [προαποστολή γραμματοσήμων] ή χέρι-χέρι για περιοχές πλησίον κέντρου Αθήνας.
Σε ορισμένες αγγελίες θα αναγράφω ότι δεν θα τηρώ τη σειρά προτεραιότητας. Σε όσες δεν το αναγράφω συνήθως τηρώ σειρά προτεραιότητας.

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Othon » 21 Μάιος 2012, 17:37

Δεν ξέρω ποιος έβγαλε αυτή την ανακοίνωση (από τα ΕΛΤΑ εννοώ), εγώ πάντως εξακολουθώ να στέλνω και να λαμβάνω κανονικά και κάποιες φορές ταχύτατα τους φακέλους μου και μάλιστα κλεισμένους με ταινία ως το κόκκαλο χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.
Σήμερα ειδικά, μου ήρθε μια κάρτα μνήμης την οποία ορθώς το μέλος regent που μου την έστειλε, έκλεισε το φάκελο με ταινία, από φόβο μήπως σκιστεί.
Το πρόβλημα για να γνωρίζετε δεν συναντάται στο κλείσιμο, αλλά στο σφίξιμο ενός φακέλου, που αν θέλετε τη γνώμη μου, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Άβαταρ μέλους
_evoulini_
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _evoulini_ » 21 Μάιος 2012, 18:11

Εγω παντως τις 2 τελευταιες φορες που εχω παραλαβει πραγματα με προπληρωμενο Α4 μου εχει ερθει σκισμενος και εχουν βαλει λαστιχα μαλλον απο τα ΕΛΤΑ. Γενικα ομως μια χαρα μου ερχονται οι φακελοι και δεν μου εχουν πει και τιποτα οταν στελνω εγω με προπληρωμενους και πολλες φορες ειναι εως το τελευταιο εκατοστο καλυμενοι με διαφανη ταινια (αναλογα με το τι εχουν μεσα). Μια φορα που πηγε μια υπαλληλος να μου κανει την εξυπνη οτι και καλα πρεπει να βαλω κ εξτρα γραμματοσημα γιατι ηταν βαρυ,ειδα τον διευθυντη του καταστηματος κ του ειπα να εξηγησει στην υπαλληλο "τι ειναι προπληρωμενος φακελος και οτι δεν χρειαζεται γραμματοσημα" κ απο τοτε ολα οκ. Θελει υπομονη οταν συναναστρεφεσαι με το δημοσιο... Χωρις παρεξηγηση,δεν λεω οτι δεν υπαρχουν ατομα που ξερουν να κανουν τη δουλεια τους και χαιρονται να εξυπηρετουν,φυσικα υπαρχουν και αρκετοι μαλλιστα. Αλλα οι περισσοτεροι απλα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. Θελουν απλα να μας σπανε τα νευρα!!!!!!

Άβαταρ μέλους
giannis-sofia
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis-sofia » 21 Μάιος 2012, 20:29

GIANNIS14 έγραψε:Γιάννη πήγα προσωπικά εγώ σήμερα και ρώτησα πληροφορίες για το θέμα που εθιξες και μάλιστα σε δυο καταστήματα. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Προφανώς έπεσες σε βλάκα υπάλληλο αφού με διαβεβαίωσαν ότι είναι ακόμα καλύτερα να τα κολλάμε και με ταινία(φαρδιά διαφανής ταινία σταυρωτά) γιατί ασφαλίζουν. Ίσως ο φάκελος σου να ήταν εμφανώς ταλαιπωρημένος αλλιώς άλλαξε ΕΛΤΑ. Όσοι προτιμούμε με προπληρωμένους συνεχίζουμε αφού είναι πολύ ποιο οικονομική αποστολη (μιση αξια)και δε περιμένεις ποτε θα του σηκωθει του υπαλλήλου του κουριερ να σε εξυπηρετήσει.
γιαννη συγκεκριμενα πηγα στα ελτα της πυλαιας και μου εβγαλε την σχετικη ανακοινωση με σημερινη ημερομηνια που ελεγε να μην δεχονται τα υποκαταστηματα προπληρωμενους φακελους με ταινιες η σπαγκους γιατι υπερβαινουν τα ορια βαρους και εχουν διαφυγοντα κερδη απο τις αποστολες
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ απο γραμματοσημα-κερματα-χαρτονομισματα
εχω λογαριασμο στην εθνικη - πειραιως και paypal
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΥΝΕΠΗΣ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΚΑΤΙ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΑΡΙΖΩ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΛΟΓΩ ΧΩΡΟΥ

σε περιπτωση που ξεχασω κατι ενημερωστε με πμ
αν βρεθει ελάττωμα που δεν το αναφερω δεν το ειδα και δεν το κανω επίτηδες
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΟΜΑΔΙΚΗ

Άβαταρ μέλους
GIANNIS14
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GIANNIS14 » 21 Μάιος 2012, 23:26

Μα καλα βρε Γιανννη οταν λες ξεφευγουν τα ορια βαρους ποση πια κολλητικη ταινια μπορουσες να βαλεις? Ειναι παραλογοι και δεν αξιζει να τους δινουμε σημασια αφου και λογικα να το δουνε μονο χασιμο εχουν αν παψουμε να στελνουμε με προπληρωμενους.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank-TTbank
Επικοινωνία:

Re: ΤΑ ΕΛΤΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ

Δημοσίευση από makis » 22 Μάιος 2012, 14:14

alkat έγραψε:αληθεια???τι κλεφτες.....εγω παντως οταν ειναι να στειλω δεν τα παω μεσα στο ταμειο...
Αυτο ηταν απο την αρχη , απλα ΔΕΝ μιλουσαν , εχουν γινει ΠΟΛΛΑ θεματα εδω , οτι ΜΗΝ παρα φουσκώνετε τους φακελους γιατι θα τους κοψουν !
Ετσι απο κακη χρηση καποιον "εξυπνων" εκοψαν και την υπηρεσια "χρεωση παραληπτη"

Angela_Lar έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να τους καταργήσουν τελείως?Γνωρίζει κανείς κάτι?
Τα ΕΛΤΑ κοβουν υπηρεσια που εχουν χασιμο , αυτο το ξεκινησαν για ΕΓΓΡΑΦΑ , χωρις να μετρανε το βαρος , αλλα οταν καποιοι τους παρα φουσκώνουν με ενα σωρο πραγματα αντι να κανουν χρηση κουριερ ! Τι να πω .
Θα την πατησουν και αλλα ατομα που το κανου ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ χρηση , πχ για κανα εσωρουχο , κανα κραγιον , για dvd και αλλα μικροαντικειμενα που δεν αξιζει να πανε με κουριερ.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
GIANNIS14
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δήμος - Κοινότητα: Ναρθακίου Λάρισας
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ ΜΕ ΚΟΛΛΗΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ

Δημοσίευση από GIANNIS14 » 22 Μάιος 2012, 18:54

Σημερα πηγε η Μαιρη αλλους 3 φακελους παραγεμισμενους και με ταινια και δεν υπηρξε προβλημα.
Ρωτησαμε επισημα το διευθηντη του καταστηματος της Περαιας και μας ειπε οτι στελνοντε κανονικα.
Τελικα πολλα ειπωθηκαν για το τιποτα.

numismat
VIP Member
VIP Member
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ ΜΕ ΚΟΛΛΗΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ

Δημοσίευση από numismat » 22 Μάιος 2012, 19:05

GIANNIS14 έγραψε:Σημερα πηγε η Μαιρη αλλους 3 φακελους παραγεμισμενους και με ταινια και δεν υπηρξε προβλημα.
Ρωτησαμε επισημα το διευθηντη του καταστηματος της Περαιας και μας ειπε οτι στελνοντε κανονικα.
Τελικα πολλα ειπωθηκαν για το τιποτα.
:bow: :bow: :bow: Δοξα τον Θεο!

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Επικοινωνία:

Re: Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από Aria » 23 Μάιος 2012, 14:19

Aς προσέχουμε λοιπόν όλοι μας το πως θα τους κλείνουμε. Μπορούμε να βάζουμε ταινία διάφανη μόνο στο κλείσιμο του φακέλου(πάνω κάτω) δίχως η ταινία να πέφτει επάνω στην στάμπα του ταχυδρομείου φυσικά ή να βάζουμε συραπτικά. Και βέβαια ογκώδη πράγματα καλό θα ήταν να τα κάνουμε πακετάκι για να μην τους προκαλούμε. Δεν βρίσκω παράλογη την αποφασή τους.

morfo212
Συντονιστής
Συντονιστής
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΤΑ

Δημοσίευση από morfo212 » 23 Μάιος 2012, 14:21

Δεν καταλαβαίνουν ότι με αυτό τον τρόπο θα απασχολούμε το προσωπικό του ΕΛΤΑ ή δε θα τους χρησιμοποιούμε επομένως θα χάσουν έσοδα;;;
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια λειτουργίας”