Ευκολότερη πληρωμή γραμματοσήμων με e-banking/PayPal

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ευκολότερη πληρωμή γραμματοσήμων με e-banking/PayPal

Δημοσίευση από BaCh » 04 Δεκ 2011, 02:00

Το τελευταίο χρονικό διάστημα με κάποια μέλη εφαρμόζουμε διαφορετική από τη συνηθισμένη μέθοδο για την καταβολή ταχυδρομικών εξόδων (γραμματόσημα κλπ).

Είναι πολύ πιο οικονομικό/γρήγορο/ασφαλές οπότε το μοιράζομαι μαζί σας.

Και στις δυο περιπτώσεις το μόνο που χρειάζεται είναι ένας τραπεζικός λογαριασμός, και μια τραπεζική κάρτα (ανάληψης κατάθεσης ή πιστωτική). Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να ζητήσετε από την τράπεζα σας να ενεργοποιήσει της ηλεκτρονικές σας υπηρεσίες.

Αντί να μπούμε στη διαδικασία αντικαταβολής ή αποστολής γραμματοσήμων, που μας βάζει σε επιπλέον έξοδα, χρησιμοποιούμε τις παρακάτω μεθόδους.

1) Ηλεκτρονική αποστολή χρημάτων μέσω τράπεζας.
Οι περισσότερες τράπεζες πλέον έχουν ψηφιοποιήσει τις υπηρεσίες τους.
Το winbank της Πειραιώς που χρησιμοποιώ προσωπικά, χρεώνει 0,40€ για την αποστολή οποιουδήποτε ποσού. Έτσι αντί να στείλω χρήματα ή γραμματόσημα μέσα σε φακέλους κλπ, απλά αποστέλλω ψηφιακά τα χρήματα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μου δοθεί ο αριθμός IBAN (βρίσκεται στην πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου), ονοματεπώνυμο και επωνυμία τράπεζας.

2) Μέσω Paypal.
Θεωρείται ο ασφαλέστερος τρόπος διακίνησης χρημάτων σήμερα στο διαδίκτυο. Σε περίπτωση που κάποιο άλλο μέλος διαθέτει paypal, απλώς μου δίνει το e-mail του και του αποστέλλω τα χρήματα. Το κόστος είναι ανάλογο του ποσού που αποστέλλω. Για 2,5€ χρεώνει περίπου 0,49€. Τα χρήματα αυτά τα "τραβάει" από την τραπεζική μου κάρτα. Η διαδικασία για τη δημιουργία ενός λογαριασμού paypal απαιτείται απλά η κατοχή μιας τραπεζικής κάρτας με υπόλοιπο 1.5€ (που αφαιρεί και άμεσα επιστρέφει).

Σημείωση: Στη Δεύτερη περίπτωση για λόγους ασφαλείας συνιστώ κάρτα ανάληψης/κατάθεσης που εμπεριέχει ένα μικρό ποστό και όχι πιστωτική.

Φαντάζομαι πως δεν ήμουν απόλυτα σαφής. Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση :}

Χρήσιμες πληροφορίες που συμπλήρωσαν άλλα μέλη:
@pagour3
επίσης, αν διαθέτεις λογαριασμό στη Eurobank και πιστώσεις λογαριασμό κάποιου -στην ίδια όμως τράπεζα- δε χρειάζεται να καταβάλεις προμήθεια. Μιλάω πάντα μέσω e-banking.

@georgeRgR
Τα χρήματα που λαμβάνει κάποιος μέσω paypal μπαίνουν στον paypal λογαριασμό και όχι στην κάρτα. Για να γίνει η μεταφορά θα πρέπει να πληρωθεί κάποια προμήθεια, ή οποία δυστυχώς δεν γνωρίζω ποια είναι.
Μια σημαντική παρατήρηση είναι πως το paypal κρατάει χρήματα από τον παραλήπτη και όχι από τον αποστολέα. Αν λοιπόν θέλετε να στείλετε σε κάποιον χρήματα θα πρέπει να πληρώσετε εσείς και την προμήθεια (0,35€+4% του ποσού που στέλνετε).
Το paypal είναι διαθέσιμο και στην ελληνική γλώσσα οπότε θα πρότεινα να μπείτε στο site του για να τσεκάρετε ότι απορίες έχετε. Προσωπικά θα το συνιστούσα μόνο σε όσους κάνουν αγορές από το εξωτερικό. Για συναλλαγές εντός Ελλάδας θα πρότεινα e-banking μιας και η χρέωση είναι είτε μηδενική είτε μικρότερη από αυτή του paypal.

@makis
Μελη που εχουν σωστα παρε δωσε , θα εχουν συνεχεια τα ιδια χρηματα μεσα στο paypal Που θα τα "γυρνάνε"
Δηλ. με τα λεφτα που λαμβανουν , μετα τα ιδια θα στελνουν για να πληρωσουν εξοδα μεταφορας.
Γιατι για να τα εισπράξουν θα πρεπει να χρεωθουν καθε φορα εμβασμα
Εγω το κανω οταν φτασει στα 100€ για να συμφέρει.
Το paypal φυσικα δεν συμφέρει με αντιθεση καποια τραπεζα.
Μπορει να στειλει καποιος και χρηματα ως "δωρο" και ετσι θα πληρωσει ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ την προμήθεια ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BaCh την 04 Δεκ 2011, 23:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.


Άβαταρ μέλους
pagour3
Diamond Member
Diamond Member
61 67
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Μαρ 2009, 14:23
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Βόλου Μαγνησίας
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Για οικονομικότερη/γρηγορότερη καταβολή εξόδων ταχυδρομείου

Δημοσίευση από pagour3 » 04 Δεκ 2011, 06:37

επίσης, αν διαθέτεις λογαριασμό στη Eurobank και πιστώσεις λογαριασμό κάποιου -στην ίδια όμως τράπεζα- δε χρειάζεται να καταβάλεις προμήθεια.
Μιλάω πάντα μέσω e-banking.

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για οικονομικότερη/γρηγορότερη καταβολή εξόδων ταχυδρομείου

Δημοσίευση από katterin » 04 Δεκ 2011, 09:18

BaCh έγραψε:Το τελευταίο χρονικό διάστημα με κάποια μέλη εφαρμόζουμε διαφορετική από τη συνηθισμένη μέθοδο για την καταβολή ταχυδρομικών εξόδων (γραμματόσημα κλπ).

2) Μέσω Paypal.
Θεωρείται ο ασφαλέστερος τρόπος διακίνησης χρημάτων σήμερα στο διαδίκτυο. Σε περίπτωση που κάποιο άλλο μέλος διαθέτει paypal, απλώς μου δίνει το e-mail του και του αποστέλλω τα χρήματα. Το κόστος είναι ανάλογο του ποσού που αποστέλλω.
Καλημέρα :)

Σου είναι δύσκολο να εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτή τη διαδικασία; Το παλεύω, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται.

Αν ο άλλος είναι π.χ. στο e-bay, πατάς το paypal, σου εκκινεί τη διαδικασία πληρωμής και όλα γίνονται αυτόματα. Αν εσύ στα καλά του καθουμένου θέλεις να στείλεις σε κάποιον χρήματα μέσω paypal και να τα λάβει στο δικό του paypal, τι στο καλό κάνεις; (Παρακαλώ, με απλά λόγια και βήματα διότι είμαι και σε ηλικία που δυσκολεύομαι πλέον να αφομοιώνω γνώσεις :D ). Λοιπόν:

α) Έχεις το e-mail του παραλήπτη.

β) .....;

γ) ...;

Ευχαριστώ

:)

pan-ki
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1757
Εγγραφή: 10 Απρ 2009, 21:48
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Για οικονομικότερη/γρηγορότερη καταβολή εξόδων ταχυδρομείου

Δημοσίευση από pan-ki » 04 Δεκ 2011, 10:17

β) Πατάς εκεί που σου λέει send money
γ) Σε πάει σε μια σελίδα όπου σου ζητάει το e-mail στο οποίο θέλεις να στείλεις χρήματα , το ποσό και όταν κάνεις επιβεβαίωση σου βγάζει και τα στοιχεία του ατόμου στο οποίο στέλνεις.
Δεν είναι δύσκολη διαδικασία , μια προσπάθεια θέλει.

Αν έχετε να στείλετε ή να πάρετε και από Tougia2 μπορούμε να παραλάβουμε μαζί για μεγαλύτερη οικονομία
ΒΡΕΙΤΕ ΜΕ ΣΤΟ FACEBOOK: Cindi Greek
ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Έστειλα φακέλους: siful,kouklakis,djdaisy90 (8/5)
Έστειλα πράγματα:andromahi tsav. (2/4), pupeta,kriari,chrisel (9/5)
Έστειλα γραμματόσημα: olympia (17/4) , Eleny (17/4) ,mariagkl (17/4)

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για οικονομικότερη/γρηγορότερη καταβολή εξόδων ταχυδρομείου

Δημοσίευση από katterin » 04 Δεκ 2011, 10:35

Eυχαριστώ pan-ki :)

Οπότε πρέπει να δώσει (ο παραλήπτης) το e-mail που έχει δηλωμένο στο paypal ώστε να τον αναγνωρίσει το σύστημα, ε;



:offtopic:

Να κάνω κι άλλη ερώτηση για το paypal;

Αν σου (μου) καταθέσουν χρήματα στο paypal, αυτά μπαίνουν αυτομάτως στην τραπεζική κάρτα, ή "χύμα" στο paypal;

(Αν χάνεται το νόημα του αρχικού μηνύματος, παρακαλώ αγνοήστε με :) )

georgeRgR
Platinum Member
Platinum Member
30 37
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 15:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γέρακα Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Για οικονομικότερη/γρηγορότερη καταβολή εξόδων ταχυδρομε

Δημοσίευση από georgeRgR » 04 Δεκ 2011, 12:22

Τα χρήματα που λαμβάνει κάποιος μέσω paypal μπαίνουν στον paypal λογαριασμό και όχι στην κάρτα. Για να γίνει η μεταφορά θα πρέπει να πληρωθεί κάποια προμήθεια, ή οποία δυστυχώς δεν γνωρίζω ποια είναι.
Μια σημαντική παρατήρηση είναι πως το paypal κρατάει χρήματα από τον παραλήπτη και όχι από τον αποστολέα. Αν λοιπόν θέλετε να στείλετε σε κάποιον χρήματα θα πρέπει να πληρώσετε εσείς και την προμήθεια (0,35€ + 3,4% του ποσού που στέλνετε).
Το paypal είναι διαθέσιμο και στην ελληνική γλώσσα οπότε θα πρότεινα να μπείτε στο site του για να τσεκάρετε ότι απορίες έχετε. Προσωπικά θα το συνιστούσα μόνο σε όσους κάνουν αγορές από το εξωτερικό. Για συναλλαγές εντός Ελλάδας θα πρότεινα e-banking μιας και η χρέωση είναι είτε μηδενική είτε μικρότερη από αυτή του paypal.
Για τα αντικείμενα που χαρίζω προτιμώ την ταχυδρομική αποστολή ή την παράδοση χέρι με χέρι (Γέρακας).
Για ταχυδρομικά έξοδα είναι δυνατή η αποστολή χρημάτων με paypal ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό Εθνικής.

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για οικονομικότερη/γρηγορότερη καταβολή εξόδων ταχυδρομείου

Δημοσίευση από katterin » 04 Δεκ 2011, 12:37

Ευχαριστώ πολύ για την κάλυψη των αποριών μου :)

George την έχω διαβάσει την περισσότερη ελληνική βοήθεια στο paypal, αλλά είναι γενικού περιεχομένου και κάποιες απορίες λύνονται με τη χρήση (οπότε προτιμώ να ρωτήσω αν υπάρχει "έτοιμη γνώση" από κάποιον άλλον, πριν κάνω καμία χονδροειδέστατη βλακεία στο ίντερνετ). Οι απορίες μου νιώθω ότι είναι μερικές φορές (το λιγότερο) αφελείς, αλλά όπως προείπα για την προκεχωρημένη ηλικία μου, όσο περνάνε τα χρόνια, μαθαίνω δυσκολότερα και η διάθεσή μου για ριψοκίνδυνες ενέργεις... μειώνεται επικίνδυνα :D

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Για οικονομικότερη/γρηγορότερη καταβολή εξόδων ταχυδρομείου

Δημοσίευση από makis » 04 Δεκ 2011, 12:39

Μελη που εχουν σωστα παρε δωσε , θα εχουν συνεχεια τα ιδια χρηματα μεσα στο paypal Που θα τα "γυρνάνε"
Δηλ. με τα λεφτα που λαμβανουν , μετα τα ιδια θα στελνουν για να πληρωσουν εξοδα μεταφορας.


Γιατι για να τα εισπράξουν θα πρεπει να χρεωθουν καθε φορα εμβασμα
Εγω το κανω οταν φτασει στα 100€ για να συμφέρει


το paypal φυσικα δεν συμφέρει με αντιθεση καποια τραπεζα.



Μπορει να στειλει καποιος και χρηματα ως "δωρο" και ετσι θα πληρωσει ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ την προμήθεια ;)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για οικονομικότερη/γρηγορότερη καταβολή εξόδων ταχυδρομείου

Δημοσίευση από BaCh » 04 Δεκ 2011, 23:55

Ενημέρωσα την αρχική δημοσίευση με επιπλέον πληροφορίες μελών :)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ευκολότερη πληρωμή γραμματοσήμων με e-banking/PayPal

Δημοσίευση από polvar » 07 Ιουν 2013, 10:10

Αρκετές λεπτομέρειες για τη δημιουργία λογαριασμού στο PayPal αλλά και επίλυση αποριών υπάρχουν στο http://www.postokano.gr/ftiaxnontas-ena ... sto-paypal

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”