Γραμματόσημο που δεν γράφει τιμή

Χριστίνα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: 15 Ιουν 2010, 14:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Χριστίνα » 19 Οκτ 2012, 22:54

Εγώ πάντως κορίτσια από τώρα και στο εξής θα ζητάω γραμματόσημα με ονομαστική αξία επάνω προς αποφυγή παρεξηγήσεων. :D :D :D

Πάντως στο Ρετζίκι (Θεσσαλονίκη) που μένω εγώ μια χαρά τα παίρνουν αυτά τα γραμματόσημα και τραβάνε και τα μαλλιά τους που δεν τα δέχονται άλλα ταχυδρομεία. Τώρα για αλλού τι να πω, θα σας γελάσω...


numismat
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2426
Εγγραφή: 19 Απρ 2012, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από numismat » 19 Οκτ 2012, 23:04

Χριστίνα έγραψε:
Bella19 έγραψε:
athanasiamak έγραψε:δεν μπορώ να θυμηθώ ποιό μέλος μου το είχε στείλει... Νομίζω ήταν από Θεσσαλονίκη.. και μου το έγραφε... ότι αυτό το γραμματόσημο έχει τόση αξία.. και στα ελτα μου το επιβεβαίωσαν... αν δει τις δημοσιεύσεις θα μας βοηθήσει!!!
Μακάρι να' ναι έτσι
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Λοιπόν παιδιά, αυτό το γραμματόσημο για το οποίο έχει γίνει πολύς λόγος τελευταία, είναι αξίας 2,50 ευρώ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ. Συνδυάζεται φυσικά με τα πάντα. Ισχύει κανονικά για 20 γρ. ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ γράμμα αλλά φυσικά και για οποιαδήποτε άλλη αποστολή αξίας 2,50 ευρώ (δηλαδή απλή αποστολή περισσότερων γραμμαρίων). Αυτά από το δικό μας ταχυδρομείο όπου μου επεσήμαναν ότι πολλοί υπάλληλοι είναι άσχετοι και έχουν φτάσει στο σημείο ενδεχομένως και να μην το δέχονται.
Χριστινα, πες και σ'εμας που βρισκεται αυτο το καταστημα ΕΛΤΑ (φαινεται να ειναι πιο χαλαροι εκει), γιατι στη Τουμπα πολλες φορες κανουν παρατήρηση και σε ακομα τα πιο απιθανα πραγματα , πχ γιατι στελνετε ρουχα (για ΠΙΚΠΑ που ηταν) σε μεγαλες ασπρες σακουλες, πρεπει να παρετε κουτι! :yikes: που να το βρω???? η να σκαβω στους καδους ανακυκλωσης. και ζύγιζαν τους προπληρωμ φακελους...οποτε δεν το λεω για να κακολογήσω τα ΕΛΤΑ, απο την εμπειρία μου λεω...
Αλλα να σας πω κατι παιδια, μια φορα εστειλα δεμα και κολλησα πανω 2 Ε γραμματοσημο, δεν ειχα των 5 λεπτων ...(το βαρος ηταν 400γρ) ....και εφτασε ο φακελος.
το ιδιο εχει γινει και με τα BUSINESS προπληρωμ φακελους που εχουν περιορισμο 250γρ!
Στην Ελλαδα ζουμε, δυστυχως η ευτυχως το ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ισχει ακομα και εκει που δεν θα'πρεπε.
οποτε Bella19 μην απελπίζεσαι, πανε τη Δε στα ΕΛΤΑ και δωσε ετσι οπως ειναι το δεμα σου. και αν πουν οχι, βαλ'το στο κυβοτιο ΕΛΤΑ, μην φοβασαι, θα φτασει!

Άβαταρ μέλους
Bella19
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
56 73
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 13:51
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Κορίτσι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Bella19 » 20 Οκτ 2012, 02:21

numismat, Τώρα που το λες για τους Business Express φακέλους... έχω βάλει μέσα σε έναν κάτι παπουτσια για να τα στείλω στη μαμα μου. Πηγα φυσικα πρωτα στα ελτα κ ειπα οτι θελω προπληρωμενο αλλα δεν ειχαν. και μου πλασσαρε Business Express μια κυρια.. Ημουν κ τελειως ανιδεη τοτε, δεν ηξερα για γραμ/μα τπτ. Τελος παντων τον πηρα. Όμως δεν ξέρω αν θα φτάσει ο φάκελος γιατί ξεπερνάει τα 250 gr. Θα τον ρίξω σε ένα κουτί κ βλέπουμε. Το πολύ πολύ να μου ξανάρθει :P
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Μονο χερι με χερι σε στασεις μετρο κ τραμ. Σε οσα μελη δινω το κινητο μου, εχω Viber

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από theosve » 20 Οκτ 2012, 08:20

Οι business express ειναι αυτοι με τα 3,5 ευρω?
Αν ναι, τοτε το βαρος ειναι 500 γρ και οχι 250
(αν και εχω βαλει πολυ συχνα παραπανω χωρις να εχω ποτε κανεννα θεμα)
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 20 Οκτ 2012, 09:11

Πάντως για όλα αυτά καλό είναι να κάνουμε παράπονα/καταγγελίες στα κεντρικά ή στην ιστοσελίδα των ELTA http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%C ... CE%B1.aspx για να καταλαβαίνουν κάποιοι τι τραβάει ο πολίτης από τους ανίδεους υπαλλήλους τους.

numismat
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2426
Εγγραφή: 19 Απρ 2012, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από numismat » 20 Οκτ 2012, 09:22

Bella19 έγραψε:numismat, Τώρα που το λες για τους Business Express φακέλους... έχω βάλει μέσα σε έναν κάτι παπουτσια για να τα στείλω στη μαμα μου. Πηγα φυσικα πρωτα στα ελτα κ ειπα οτι θελω προπληρωμένο (προσοχη ΜΗΝ τον παραγεμίζετε ) αλλα δεν ειχαν. και μου πλασσαρε Business Express μια κυρια.. Ημουν κ τελειως ανιδεη τοτε, δεν ηξερα για γραμ/μα τπτ. Τελος παντων τον πηρα. Όμως δεν ξέρω αν θα φτάσει ο φάκελος γιατί ξεπερνάει τα 250 gr. Θα τον ρίξω σε ένα κουτί κ βλέπουμε. Το πολύ πολύ να μου ξανάρθει :P
Ολα φτανουν στο προορισμο τους, ακομα και αν ξεπερνανε τα 250 γρ, απλα δεν θα ειναι συστημένο πλεον και ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ την ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΓΑΣΙΜΗ ΜΕΡΑ! θα φτασει ως κανονικος φακελος σε 3-4 μερες.

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πόσα γραμματόσημα πρέπει να στείλω για να παραλάβω κάτι;

Δημοσίευση από VickyV » 04 Απρ 2013, 13:53

γεια σας.πηγα σημερα στα ελτα της πολης μου και οταν ζητησα γραμματοσημα οχι των 2,50 αλλα σπασμενο στο 1,00 και 0,50 με ρωτησε γιατι η υπαλληλος και οταν την εξηγησα με ζητησε να της πω ποια ελτα ειναι αυτα για να μιλησει μαζι τους γιατι χαζεψε μολις το ακουσε. ισχυει κανονικοτατα για ολα
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
magikalia
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
41 54
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2009, 02:44
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Πόσα γραμματόσημα πρέπει να στείλω για να παραλάβω κάτι;

Δημοσίευση από magikalia » 04 Απρ 2013, 17:00

vickyvaitsi έγραψε:γεια σας.πηγα σημερα στα ελτα της πολης μου και οταν ζητησα γραμματοσημα οχι των 2,50 αλλα σπασμενο στο 1,00 και 0,50 με ρωτησε γιατι η υπαλληλος και οταν την εξηγησα με ζητησε να της πω ποια ελτα ειναι αυτα για να μιλησει μαζι τους γιατι χαζεψε μολις το ακουσε. ισχυει κανονικοτατα για ολα
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα. Γιατί ήθελες να είναι σπασμένα τα γραμματόσημα σε 1 και 0,50? Εμένα γενικώς μου δίνουν γραμματόσημα της συνολικής αξίας που τους ζητάω χωρίς να έχει σημασία πόσο κάνει το κάθε γραμματόσημο ή πόσα γραμματόσημα είναι σύνολο. Έχω καταλάβει ότι ό,τι έχουν σου δίνουν κάθε φορά. Αρκεί η συνολική αξία να καλύπτει το βάρος. Θα ήθελες να μου εξηγήσεις σε ποια περίπτωση σου ζήτησαν κάτι άλλο?
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!!!

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ... ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ... !!!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πόσα γραμματόσημα πρέπει να στείλω για να παραλάβω κάτι;

Δημοσίευση από VickyV » 04 Απρ 2013, 18:14

ειναι καποια ελτα που δεν δεχονται το ειδικο γραμματοσημο των συστημενων που η αξια του ειναι 2,50 ευρω γιατι δεν γραφει επανω την αξια του (2,50 δηλαδη).
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από Euphoria9 » 18 Μάιος 2013, 13:58

καλησπερα,
δεν ξερω που να ρωτησω.. αγορασα αρκετα γραμματοσημα προχθες και μπερδευτηκα, μηπως ξερει κανενας τι αξια εχουν αυτα? δεν γραφει πουθενα..

Εικόνα
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”