Επιτρέπονται αγγελίες φαρμάκων;

Εδω θα βρείτε διάφορους οδηγούς ΠΡΙΝ ρωτήσετε και γίνετε ενεργά μέλη διαβάστε !
Άβαταρ μέλους
noodles
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1420
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 12:16
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: προσφορα φαρμακων που δε χρειαζομαστε

Δημοσίευση από noodles » 11 Δεκ 2013, 15:18

Aναφερομουν στα φαρμακα ΠΡΙΝ ληξουν που τα κραταμε χωρις να τα χρειαζομαστε,δε το διατυπωσα σωστα.ευχαριστω τα μελη για τις πληροφοριες θα το εχω υποψην μου
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
οταν ενδιαφερεστε για κατι αφου δηλωσετε ενδιαφερον ,στειλτε μου πμ
οταν χαριζω θεσ/κη προτιμω χερι με χερι , ή σε εξαιρετικες περιπτωσεις που δεν γινεται αλλιως τελη ή χαρισομάγαζο και η επικοινωνια γινεται απο εσας
οταν χαριζετε σεβομαι τι βολευει εσας
αποστολη εκτος θεσ/κης με προπληρωμενο ή δεμα
εχω λογαριασμο σε ΤΤ και εθνικη


Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: προσφορα φαρμακων που δε χρειαζομαστε

Δημοσίευση από kelili » 17 Δεκ 2013, 03:05

ar_ia έγραψε:
deana έγραψε:Αυτά που έχουν λήξει, δεν τα πετάτε!
Καλό θα ήταν να τα πάτε σε φαρμακεία όπου τα συλλέγουν για ανακύκλωση μιας και επιβαρύνουν πάρα πολύ το περιβάλλον όταν αποσυντίθενται.
Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν τους τα πάω τα ληγμένα! Και ο λόγος είναι γιατί δεν ξέρω παρασκηνιακά τι παίζει....αν δλδ τα ξανα προωθούν στο εμπόριο σαν ΜΗ ληγμένα οι εταιρείες. Οπότε, σκουπίδια με την μία!!
tatis έγραψε:και γω δν τα πάω στα φαρμακεία. Προτιμώ να τα πετάξω. (Πως μας έχουν κάνει όμως, να είμαστε καχύποπτοι...)
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είστε καχύποπτοι σχετικά με τις φαρμακευτικές αλλά και αυτό που λέτε ότι τα πετάτε στα σκουπίδια είναι μια πολύ κακή ιδέα για τουλάχιστον 2 λόγους:
1. γιατί πολλές φαρμακευτικές ουσίες είναι επιβαρυντικές για το περιβάλλον και αφού δεν εμπιστεύεστε τις φαρμακευτικές τότε δεν θα πρέπει να εμπιστεύεστε και την ασφαλή λειτουργία των ΧΥΤΑ, ότι δηλαδή ό,τι πάμε εκεί θάβεται με ασφαλή τρόπο και τα τοξικά υγρά των απορριμάτων δεν διαρρέουν στον υδροφόρο ορίζοντα για παράδειγμα
2. γιατί πριν λίγες μέρες διάβαζα σε ρεπορτάζ στα ΝΕΑ ότι οι συμμορίες ρακοσυλλεκτών που μπαίνουν παράνομα στους ΧΥΤΑ και μαζεύουν ανακυκλώσιμα, μαζεύουν και τυχόν φάρμακα που βρίσκουν ανάμεσα στα σκουπίδια -τι τα κάνουν δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου. Και φυσικά, υποθέτω, δεν εμπιστευόμαστε την φύλαξη των ΧΥΤΑ από την είσοδο παράνομων ρακοσυλλεκτών, έτσι; [εδώ το άρθρο των ΝΕΩΝ, είναι κλειδωμένο αλλά η αρχή του λέει αυτό που σας έγραψα http://www.tanea.gr/news/greece/article ... ston-xyta/ ]
Επίσης, τα φάρμακα που συλλέγονται στους κάδους ανακύκλωσης στα φαρμακεία και πηγαίνουν για καταστροφή, είναι κάτι που έχει κόστος και κάποιος το πληρώνει και κάποιος πληρώνεται για να τα καταστρέψει. Το πώς ακριβώς γίνεται δεν το ξέρω, θα ρωτήσω και θα μάθω...
Κι εγώ είμαι δύσπιστη σε πολλά αλλά σε αυτό όχι και τόσο... Πιστεύω πως μια επώνυμη φαρμακευτική δεν θα ρίσκαρε να δηλητηριάσει ασθενείς για κέρδη-ψίχουλα, και η διαλογή ανά φάρμακο είναι περίπλοκη. Αυτό που πιθανόν να κάνουν είναι η κομπίνα να παίρνουν τα λεφτά οι εταιρίες που υποτίθεται ότι αναλαμβάνουν την καταστροφή των φαρμάκων, να λένε ότι και καλά κατέστρεψαν τα φάρμακα από τους κάδους ανακύκλωσης φαρμάκων ενώ αυτοί να τα πετάνε στον ΧΥΤΑ ή "στο ρέμα"... :-
Χμμμμ...

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Επιτρέπονται αγγελίες φαρμάκων;

Δημοσίευση από socratisv » 02 Απρ 2014, 05:23

Επίσης, τα περισσότερα ανθρώπινα φάρμακα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ζώα συντροφιάς, δεσποζόμενα ή αδέσποτα. πχ: αντιβιώσεις ευρέως/ειδικού φάσματος ενέσιμες-πόσιμες-χάπια, κολλύρια και φυσικοί οροί, αλοιφές για δερματικά, χαλαρωτικά σε ενέσιμη/πόσιμη μορφή. Μπορείτε να επικοινωνήσετε με κάποιο σωματείο στην περιοχή σας για να σας δώσουν περισσότερες πληροφορίες.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

ntite
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1825
Εγγραφή: 03 Δεκ 2010, 18:50
Νομός κατοικίας: Κύπρος
Δήμος - Κοινότητα: Λευκωσίας Κύπρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από ntite » 13 Απρ 2016, 22:00

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να χαρίσω ομοιοπαθητικά φάρμακα?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω λογαριασμό σε Εθνική τράπεζα(για Ελλάδα) και Τράπεζα Κύπρου
Περιμένω δέμα από :

Δεμ μπαινω πολύ συχνά στο site παρακαλώ υπομονη αν ζητήσετε κάτι. Εχω μετακομισει στην Κύπρο. Ευχαριστώ πολυ τα μέλη και την κοινότητα του χάρισε το που με βοηθησε σε μια πολύ δυσκολη περίοδο της ζωής μου

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από polvar » 14 Απρ 2016, 08:50

Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα εκ φύσεως δεν έχουν παρενέργειες άρα είναι ασφαλή και δεν υπάρχουν οι περιορισμοί των συνταγογραφούμενων αλλοπαθητικών φαρμάκων.
Όμως για να έχουν αποτελέσματα σε κάποιον θα πρέπει να γίνει η διάγνωση και συνταγογράφηση τους από ομοιοπαθητικό γιατρό και να ληφθούν στην κατάλληλη δυναμοποίηση και δόση.
Επομένως είναι δύσκολο να ταιριάζει το φάρμακο που θα χαρίσετε εσείς με το φάρμακο που χρειάζεται κάποιο μέλος και σαν ουσία και σαν δυναμοποίηση.
Επιπλέον παίζουν ρόλο στην αποτελεσματικότητα τους οι συνθήκες κατασκευής και διαφύλαξης τους καθώς και οι συνθήκες στις οποίες θα εκτεθούν κατά την τυχόν μεταφορά τους
Κι έτσι μπορεί να προκύψουν προβλήματα με μέλη που ενδέχεται να μην δουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα
Τέλος, επειδή είναι χαμηλής τιμής, μεμονωμένες κάψουλες δεν μπορούν να πάρουν 'ευχαριστώ' ούτε και αξίζουν έξοδα μεταφοράς

Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι ενώ μπορείτε να χαρίσετε δεν βλέπω ποια χρησιμότητα θα είχε
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

ntite
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1825
Εγγραφή: 03 Δεκ 2010, 18:50
Νομός κατοικίας: Κύπρος
Δήμος - Κοινότητα: Λευκωσίας Κύπρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ Βοηθεια !

Δημοσίευση από ntite » 14 Απρ 2016, 20:36

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα το σκεφτώ αν θα τα βάλω σε αγγελία, συμφωνώ με το ότι πρέπει κάποιος να πάει στον γιατρό για να του δώσει τα κατάλληλα φάρμακα, αυτό που έχω εγώ είναι για το άγχος και το διάλεξα με βάση ένα βιβλίο ομοιοπαθητικής για δοκιμή,δεν είναι για κάποια ασθένεια και δεν είναι χαμηλής τιμής ( δεν είναι μενονωμένες κάψουλες)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω λογαριασμό σε Εθνική τράπεζα(για Ελλάδα) και Τράπεζα Κύπρου
Περιμένω δέμα από :

Δεμ μπαινω πολύ συχνά στο site παρακαλώ υπομονη αν ζητήσετε κάτι. Εχω μετακομισει στην Κύπρο. Ευχαριστώ πολυ τα μέλη και την κοινότητα του χάρισε το που με βοηθησε σε μια πολύ δυσκολη περίοδο της ζωής μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια λειτουργίας”