[ΖΗΤΑΩ] Κατασκευή καλούπιου για φιγούρακια απο πηλό η papier-mâché

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
kathytrolldoll
VIP Member
VIP Member
69 54
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012, 11:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Κατασκευή καλούπιου για φιγούρακια απο πηλό η papier-mâché

Δημοσίευση από kathytrolldoll » 20 Φεβ 2018, 23:11

Καλησπέρα, θέλω να κατασκευάσω φιγούρα απο πηλό που στεγνώνει στον αέρα ( και απο ειδικό πηλό που μοιάζει με πλαςτελινη χρωματιστή κ επισης στεγνώνει στον αέρα ) η απο χαρτοπολτό ( θα πειραματιστώ και με τα δυο αυτά υλικά, και με οποίο άλλο υλικό προτείνετε) .

Το φιγούρακια θα ναι μικρό, θα μοιάζει με τον Ευχουλη το γνωστό κουκλάκι και θα μπαίνει στο μολύβι άρα χρειάζομαι σχετικά μικρό καλούπι. Μια ενδεικτική εικόνα του τι ψάχνω ειναι η παρακάτω, που ναι καλούπι απο σιλικόνη.

https://eikona.info/image/3neKM


Θα φτιάξω αρκετά κομμάτια για το δωματιο μου και για την ανιψουλα μου που της αρέσουν αυτά , καθώς έχω ήδη προετοιμάσει τα μαλλάκια τους σε διάφορους χρωματισμούς και σκοπεύω πολλά απ αυτά να τα χρωμάτισω σε διαφορά χρώματα, για τη μικρή πιο χαρούμενα και για μένα πιο σοφιστικέ να ταιριάζουν και με το χώρο...

Το θέμα ειναι οτι δεν έχω εμπειρία στο κομμάτι δημιουργίας φιγούρας και κυρίως στο κομμάτι της κατασκευής καλούπιου, οποτε θα χρειαστώ βοήθεια απ όποιον ξέρει, είτε να με συμβουλέψει τι μέθοδο και υλικά να προτιμήσω είτε να μου φτιάξει ένα καλούπι για να κάνω εγω τα υπόλοιπα (εννοείται με ευχαριστω). Φαντάζομαι το καλούπι θα πρέπει να ναι ευλύγιστο για ν απελευθέρωνε τη φιγούρα απο πηλό η χαρτοπολτό και θα ναι λογικά σε δυο μέρη, μπρος και πίσω.

Οποίος έχει τη διάθεση να με σύμβουλεψει και βοηθήσει θα με κάνει πολυ χαρούμενη καθώς έχω ήδη τα μαλλιά και τα υλικά και περιμένουν! :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
**
Ψάχνω Cookie Monster (μπλε μπισκοτοτέρας από Sesame Street), Βραδυποδες, πράγματα 80ς-90ς
**
Μυνηματα διαβάζω στα ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ,σπάνια μπαίνω να δω σχόλια στις αγγελίες άρα αν θέλετε να ρωτήσετε η ζητήσετε θα στέλνετε ΠΜ.Το γράφω χρονια κ εξακολουθούν άνθρωποι να μου κάνουν γκρίνιες και μανουρα που δν τους απάντησα ενώ γράφω ξεκάθαρα ότι βλέπω κυρίως INBOX κ οχι τα σχόλια. :oops:
**
Έχω άλφα,PayPal, στο πειπαλ δέχομαι πληρωμή μέσω "αποστολή χρημάτων σε φίλο" γτ η "αποστολή χρημάτων για αγαθά" έχει κράτηση προμηθειας από την PayPal.Οποίος προτιμά αγαθά θα επωμίζεται ο ίδιος την προμήθεια γιατί δεν μπορω να επιβαρύνομαι έξοδα,είμαι άνεργη.


Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Κατασκευή καλούπιου για φιγούρακια απο πηλό η papier-mâché

Δημοσίευση από Aliki1984 » 24 Απρ 2018, 10:00

Καλημερα!!! Ειναι πιο ευκολο απ' οσο σου φαινεται!!!! Θα πας σε ενα καταστημα με ειδη χομπυ ( ή διαδικτυακά) και θα παρεις υλικο για καλουπια . Πλεον ειναι πολυ διαδεδομενο. Θα τους πεις οτι το θες για πηλο. Θα παρεις λαι εναν ευχουλη (ή ο,τι αλλο θες ) και θα φτιάξεις το καλουπι. Απλα καλυτερα να παρεις πηλο αερος για να στεγνωνει μεσα στο καλουπι χωρις ψησιμο.
Αν χρειαζεσαι παραπανω πληροφοριες στειλε μου μηνυμα!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
LEFT21
Gold Member
Gold Member
6
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Φεβ 2018, 23:50
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Καμίνια
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Κατασκευή καλούπιου για φιγούρακια απο πηλό η papier-mâché

Δημοσίευση από LEFT21 » 24 Απρ 2018, 17:49

Tο βίντεο που σας είχα στείλει στο παρελθόν που βρήκα στο YouTube, το είδατε;

Αν όχι το ξαναβάζω...

https://www.youtube.com/watch?v=kJomOr6hMvs

Άβαταρ μέλους
xxristinoula
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: 17 Μαρ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Κοζάνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Κατασκευή καλούπιου για φιγούρακια απο πηλό η papier-mâché

Δημοσίευση από xxristinoula » 07 Μάιος 2018, 22:24

Βρήκες μήπως το υλικό που σου πρότεινα; το έκανες τελικα;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δεν χαρίζω πλέον σε νέα μέλη και σε μέλη που έχουν υπερβεί το όριο ζήτησης.

εχω 3 παιδια ζητάω κυριως παιδικα!
Έχω i-bank εθνική τράπεζα και PayPal.

kathytrolldoll
VIP Member
VIP Member
69 54
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012, 11:40
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Κατασκευή καλούπιου για φιγούρακια απο πηλό η papier-mâché

Δημοσίευση από kathytrolldoll » 13 Μάιος 2018, 12:21

Καλησπέρα, έψαξα για το υλικό αλλα κοστίζει οποτε δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω καλούπι ακόμη...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
**
Ψάχνω Cookie Monster (μπλε μπισκοτοτέρας από Sesame Street), Βραδυποδες, πράγματα 80ς-90ς
**
Μυνηματα διαβάζω στα ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ,σπάνια μπαίνω να δω σχόλια στις αγγελίες άρα αν θέλετε να ρωτήσετε η ζητήσετε θα στέλνετε ΠΜ.Το γράφω χρονια κ εξακολουθούν άνθρωποι να μου κάνουν γκρίνιες και μανουρα που δν τους απάντησα ενώ γράφω ξεκάθαρα ότι βλέπω κυρίως INBOX κ οχι τα σχόλια. :oops:
**
Έχω άλφα,PayPal, στο πειπαλ δέχομαι πληρωμή μέσω "αποστολή χρημάτων σε φίλο" γτ η "αποστολή χρημάτων για αγαθά" έχει κράτηση προμηθειας από την PayPal.Οποίος προτιμά αγαθά θα επωμίζεται ο ίδιος την προμήθεια γιατί δεν μπορω να επιβαρύνομαι έξοδα,είμαι άνεργη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπι - Ελεύθερος χρόνος”