Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από salepi » 13 Σεπ 2013, 01:22

Εικόνα

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!
Σε λίγες μέρες θα αναχωρίσω από την Ελλάδα, λόγω σπουδών. Βρήκα μάλιστα και σπίτι ή καλύτερα δωμάτιο σε σπίτι, αρκετά οικονομικό. Με μια συμφωνία. Να κρατήσω την κατανάλωση ρεύματος χαμηλή, αλλιώς, αν οι ιδιοκτήτες δουν διαφορά, θα πληρώσω το έξτρα ποσό. Και λεφτά παραπανίσια δεν παίζουν.
:z
Μέσα στα διάφορα θέματα που χρειάστηκε να διευθετήσω τον τελευταίο καιρό ήταν και το πώς θα έπλενα τα ρούχα μου. Το δωματιάκι μου είναι μακριά από το "κυρίως" σπίτι και γω δε θέλω να υποχρεώνομαι στη σπιτονοικοκυρά. Έφαγα, λοιπόν, ατελείωτες ώρες μπροστά στον υπολογιστή, ψάχνοντας για ένα μίνι πλυντήριο που δε θα κατανάλωνε πολύ ρεύμα... Το τί βρήκα σε αυτή μου την αναζήτηση, δε λέγεται. Θα τα παραθέσω μόνον κατόπιν αιτήματος σε επόμενη δημοσίευσή μου, γιατί είναι πολλά.... (τα προϊόντα που θα δείξω είναι ενδεικτικά. Υπάρχουν δεκάδες μάρκες που πουλάνε παραλλαγές τους. Ο σκοπός μου, φυσικά, δεν είναι διαφημιστικός και δεν έχω καμία σχέση, ούτε όφελος από την προβολή τους).
Τελικά, κατέληξα σε μια πατέντα που στο εξωτερικό φαίνεται να είναι πολύ δημοφιλής.

Η βεντούζα απόφραξης!!
Ναι, η γνωστή μας βεντούζα για τα υδραυλικά. Αγοράζετε μια καινούρια (Κόστος περίπου 2-3 ευρώ). Της ανοίγετε τρύπες. Πολλές και μικρές είναι προτιμότερες από μεγάλες, αλλά μην ανησυχείτε, δε χρειάζονται καλλιτεχνίες. Αγοράζετε ένα κοντάρι σκούπας, αλλιώς θα σας πιαστεί η μέση. Παίρνετε έναν κουβά. Βάζετε τα ρούχα που θέλετε να πλύνετε. Μη βάλετε πάρα πολλά. Γεμίστε με νερό περίπου μέχρι το ύψος που φτάνουν τα ρούχα. Αν βάλετε πολύ νερό θα πιτσιλάει. Βάλτε ΛΙΓΟ απορρυπαντικό, αλλιώς θα χρειαστούν πολλά ξεβγάλματα και θα μείνουν υπολοίματα απορρυπαντικού στα ρούχα.
ΟΚ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ;;;
Τώρα πιάστε το σκουπόξυλο με τη βεντούζα και ζουλίξτε τα ρούχα. Επαναλάβετε πάνω-κάτω, πάνω-κάτω για περίπου 3-5 λεπτά (αν τα ρούχα είναι πολύ λερωμένα, λίγο περισσότερο). Αδειάστε το νερό, ξαναγεμίστε με φρέσκο και επαναλάβετε για το ξέβγαλμα. Στο δεύτερο ξέβγαλμα μπορείτε να βάλετε και μαλακτικό. Α και κάτι που έμαθα σήμερα. Το καλύτερο μαλακτικό είναι το ξύδι. Όλοι προτείνουν λευκό ή μηλόξιδο, αλλά εγώ έβαλα το κλασικό κοκκινο και τα ρούχα δεν πήραν κανένα περίεργο χρώμα. Η μυρωδιά φεύγει στο άπλωμα.

ΙΔΟΥ και το σχετικό βίντεο!


Είναι το διαφημιστικό της εταιρίας που κατασκευάζει τέτοια "εργαλεία". Το ανάλογο προϊόν έρχεται στη χώρα μας από το Amazon με 37 ευρώ. Η απλή βεντούζα, λένε, έχει πολύ μικρότερη διάρκεια ζωής, αλλά κοστίζει μόνο 2 ευρώ!!

Η βασική ιδέα είναι ότι η βεντούζα αναγκάζει τον αέρα και το νερό να περνάνε μέσα από τις ίνες του ρούχου και έτσι αυτό καθαρίζει.

Σήμερα έκανα το πείραμα και είμαι κατενθουσιασμένη!! Τις τελευταίες μέρες έπλενα στο χέρι για να συνηθίζω, αλλά δυστυχώς οι λεκέδες από αποσμητικό και οι μυρωδιές έμεναν. Τώρα τα ρούχα μου μυρίζουν σαπουνάκι!! Πολλοί λένε ότι είναι καλή γυμναστική και προσωπικά ως ορκισμένη couch potato το φοβήθηκα. Λοιπόν, από εμπειρία είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολο από το δίπλωμα στη σκάφη. Α και μικρό tip. Όταν τα ρούχα είναι ελαφριά, η βεντούζα "ρουφάει" και τον κουβά και τον κάνει να χορεύει. Μη σκάτε. Καθίστε αναπαυτικά, ακουμπίστε τις πατούσες σας πάνω στο χείλος του κουβά, δεξιά και αριστερά και κουνήστε πάνω-κάτω!!

Το γράφω αυτό, γιατί έψαξα το θέμα πάάάάρα πολύ και δυστυχώς στα ελληνικά sites δεν αναφέρουν τίποτε για εναλλακτικούς τρόπους πλυσίματος. Δυστυχώς, στη χώρα μας δεν υπάρχουν πολλά καταστήματα με "πλυντήρια" self-service. Το κόστος αγοράς ενός πλυντηρίου είναι μεγάλο και πολλοί άνθρωποι δε μπορούν να το καλύψουν. Φοιτητές, εργένηδες, νοικοκυριά με κομμένο λογαριασμό....
Αν, λοιπόν, αυτή μου η αναφορά βοηθήσει έστω και έναν, θα είναι μεγάλη χαρά για μένα!!

Ό,τι θέλετε, ρωτήστε με! Θα χαρώ να σας απαντήσω!
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από trelis » 13 Σεπ 2013, 04:54

αν υπαρχουν φωτο απο τη βεντουζα η καποια αλλα στοιχεια μπορουμε να την φτιαξουμε πολυ ευκολα με υλικα που υπαρχουν στο εμποριο.εστω καποιο link.


:thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από polina27 » 13 Σεπ 2013, 09:06

εκτός της βεντουζας υπάρχει και η σκάφη..
βαζεις τα ρουχα απο βραδις στην λεκάνη βαζεις λιγο υγρο πλυντηριου τα αφηνεις και την αλλη μερα τριβεις λίγο και ξεπλένεις.. γινονται λαμπίκο..
επίσης αλλη μια λυση ειναι και τα δημόσια πλυντηρια ρουχων συνήθως υπάρχουν αρκετα στο εξωτερικο..
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

Άβαταρ μέλους
FRESKOTATO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: 26 Απρ 2010, 13:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από FRESKOTATO » 13 Σεπ 2013, 09:19

εισαι θεααααααα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τηρω σειρά προτεραιότητας οταν χαριζω εκτός εξαιρέσεων για μελη που με βοηθάνε κ μενα πολυ!

Ρωτηστε με για ασφάλεια αυτοκινήτου αν χρειάζεστε μια.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από panteleon1 » 13 Σεπ 2013, 10:03






αυτό ήταν απο τα καλύτερα πλυντήρια... τα έστριβε τα ρούχα μέσα και απο νερό έβαζες απο το βραστήρα
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από polvar » 13 Σεπ 2013, 10:51

Αν ανοίξει κανείς τρύπες στην βεντούζα, αρκετό νερό κατά το ζούληγμα θα διαφεύγει από εκεί. Μήπως δεν πρέπει να τις ανοίξει (παρά ίσως μόνο μια μικρή για να μην "βεντουζάρει" στον κουβά κατά την επαναφορά της);

salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από salepi » 13 Σεπ 2013, 11:10

Καλημέρα!
@ trelis: O όρος στα αγγλικά είναι "plunger washing". Θα βρείς πολλά βίντεο και άρθρα γι αυτό. H βεντούζα είναι μια απλή βεντούζα για ξεβούλωμα νεροχύτη, μπορείς να την αγοράσεις από οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ. Συνήθως έχουν κοντό χερούλι, γι' αυτό ΠΡΙΝ την αγοράσεις δες στο ίδιο σούπερ για κάποιο κοντάρι σκούπας που να βιδώνει ακριβώς στη βεντούζα σου. Τα παίρνεις σπίτι, ανοίγεις τρύπες στη βεντούζα, με οποιοδήποτε αιχμηρό αντικείμενο.
Εικόνα
Προσωπικά προτιμώ πολλές (4-6) και μικρές, διαμέτρου μισού εκατοστού περίπου, νομίζω ότι δημιουργεί πιο πολλές μπουρμπουλίθρες. Αλλοι κάνουν 3-4 μεγάλες. Δεν ξέρω το αποτέλεσμα. Είσαι έτοιμος!! Τα υλικά είναι μια βεντούζα, μακρύ κοντάρι (το καταφέρνεις και με το κοντό που έχει η βεντούλα, αλλα θα σου πιαστεί η μέση) και ένας κουβάς. Άλλοι στη θέση του κουβά χρησιμοποιούν έναν κουβά από μπογιά, ανοίγουν μια τρύπα για να περνάει το κοντάρι και κλείνουν το καπάκι, για να μην πιτσιλάνε παντού. Δεν είναι όμως απαραίτητο.
Εικόνα
Και τώρα πιέζεις πάνω-κάτω!
Εικόνα
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από salepi » 13 Σεπ 2013, 11:22

@polina27: Το πρώτο πράγμα που googlaρα, αν το πιστεύεις, είναι τα "laundry shop". Δυστυχώς, δεν υπάρχουν σε αφθονία σε όλη την Ευρώπη. Πχ στη Σλοβακία που θα πάω εγώ (αλλά και σχεδόν σε όλη την ανατολική Ευρώπη), υπάρχει μόνο ένα στη Μπρατισλάβα (την πρωτεύουσα) και αυτό μισή ώρα με το λεωφορείο από εκεί που θα μένω. Ακόμη και στη Βιέννη, αναλογικά με τον πληθυσμό της υπάρχουν ελάχιστα τέτοια μαγαζιά. Έχουν και αυτοί την νοοτροπία του "αγόρασε πλυνήριο". Όχι πρακτικό, αν πας για 5-8 μήνες. Χώρες που πήγα και είχαν πολλά laundry shop είναι η Αγγλία και η Ιταλία.
Και φυσικά υπάρχει η πατροπαράδοτη σκάφη, απλώς κουράστηκα και έψαξα να βρω εναλλακτική. Όχι ότι αυτό είναι κάτι τρομερά καλύτερο, αλλά:
-Δεν υγραίνω τα χέρια μου. Πραγματικά το μισώ, γιατί σκάνε πολύ εύκολα.
-Δεν σκύβω. "Τρομπάρω" σε όρθια ή καθιστή στάση.
-Όσο και να μούλιαζα και να έτριβα τα ρούχα, η μυρωδιά του ιδρώτα, κυρίως στα ανδρικά μπλουζάκια, έμενε λίγο. Με αυτό τίποτε!

Φυσικά, το πλύσιμο γίνεται όπως βολεύει τον καθένα. Απλώς έτυχε και το δοκίμασα αυτό και σκεφτηκα να βεβαιώσω ότι όντως δουλεύει. :)
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από salepi » 13 Σεπ 2013, 11:36

@FRESKOTATO: δεν ξέρω αν πήγαινε σε μένα αυτό, αλλά η τεχνική είναι παλαιότατη. Τα πρώτα τέτοια μαραφέτια ήταν μεταλλικά. Πάρε μια γεύση
Εικόνα

@panteleon1: Έψαξα πρώτα φυσικά για ηλεκτρικό μίνι πλυντήριο. Το κακό είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε μόνο μια εταιρία που βγάζει τέτοια, τα CARAD. http://www.carad.gr/index.php?option=co ... gory&id=16
Άλλα ζεσταίνουν το νερό, άλλα είναι και στεγνωτήριο μαζί. Το κακό τους είναι ότι τρώνε ένα σκασμό ρεύμα και εμένα η προτεραιότητά μου ήταν η οικονομία.
Υπάρχουν και τα μίνι πλυντήρια που δείχνεις πάνω, αλλά συνήθως τα πουλάνε μέσω EBAY και οι γερμανοί (συνήθως) πωλητές τους δεν τα στέλνουν Ελλάδα. Προσωπικά θα προτιμούσα κάτι σε διπλό, πλυντήριο και φυγοκέντριση μαζί, για να στεγνώνουν πιο εύκολα τα ρούχα.
To ΑΜΑΖΟΝ πουλάει κάτι τέτοια, αλλά με τα σταλτικά έρχεται ακριβά, ακριβότερα απ' ό,τι στο ebay.
http://www.amazon.com/Panda-Compact-Por ... ng+machine
Το καλό με αυτά τα πλυντήρια είναι ότι είναι πολύ ελαφριά, περίπου 20 κιλά. Οπότε όταν αλλαζεις σπίτι, το κουβαλάς στα χέρια. Επίσης κάνουν πολύ λιγότερη κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με τα συμβατικά πλυντήρια. Το κακό τους είναι ότι συνήθως ΔΕ ζεσταίνουν το νερό, όπως επίσης και δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολύ ζεστό νερό άνω των 50 βαθμών, γιατί πολύ απλά είναι πλαστικά και θα παραμορφωθεί το πλαστικό τους.
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικό και οικολογικό "πλυντήριο"

Δημοσίευση από panteleon1 » 13 Σεπ 2013, 11:44

κοίτα εδώ http://www.carad.gr/index.php?option=co ... gory&id=16 υπάρχουν και στην Ελλάδα, είναι πάμφθηνα και το μόνο που κάνει είναι να γυρισει τα ρούχα μια δεξιά μια αριστερά για όση ώρα το βάλεις μετά βγάζεις το νερό και βάζεις φρέσκο για το ξέβγαλμα
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”