Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Δημοσίευση από Julia21 » 17 Σεπ 2013, 10:03

Ένα από τα σημαντικότερα "προβλήματα" στο πάρτυ που διοργανώνουμε σπίτι μας για τα μικρά μας είναι η δημιουργική απασχόληση των παιδιών...
Ψάχνω για όμορφες ιδέες απασχόλησης των παιδιών, για ηλικίες 7-8 ετών.
Καλημέρα!


Παραθέτω κάποια παιχνίδια με μπαλόνια που βρήκα στο διαδίκτυο..

Δένουμε ένα μπαλόνι στο πόδι των παιδιών, με ένα σκοινάκι. Το σκοινί πρέπει να είναι λίγο μακρύ, έτσι ώστε το μπαλόνι να μην είναι τελείως κολλημένο στο πόδι, αλλά το παιδί να το "σέρνει". Με το σύνθημα, τα παιδιά προσπαθούν να σπάσουν το μπαλόνι του άλλου και να κρατήσουν άθικτο το δικό τους. Ο τελευταίος που μένει με το μπαλόνι του άθικτο, κερδίζει.

Γέμισε το χώρο με τον ίδιο αριθμό φουσκωμένων μπαλονιών, δύο χρωμάτων. Πχ.20 κόκκινα και 20 μπλε. Τα παιδιά χωρίζονται σε δύο ομάδες, πχ. αγόρια-κορίτσια και με το σύνθημα του ανιματέρ ξεχύνονται στο χώρο να σπάσουν τα μπαλόνια. Όποια ομάδα σπάσει πρώτη όλα τα μπαλόνια της, κερδίζει.

Βάλτε μέσα στα μπαλόνια χαρτάκια με "αποστολές", ανάλογα με την ηλικία των παιδιών. Να τραγουδήσουν ένα τραγούδι, να κάνουν κουτσό για ένα λεπτό, να απαντήσουν σε ένα γρίφο, να κάνουν το μαϊμουδάκι/ινδιάνο/ρομπότ. Τα μπαλόνια βρίσκονται σκόρπια στο χώρο και κάθε παιδί πρέπει με κλειστά τα μάτια να πιάσει ένα, να το σπάσει και να εκπληρώσει την αποστολή του.

Κάθε παιδί γράφει σε ένα χαρτάκι κάτι για τον εαυτό του. Το τοποθετεί σε ένα μπαλόνι και στη συνέχεια το φουσκώνει και το δένει. Τα μπαλόνια ανακατεύονται και κάθε παιδί πιάνει ένα στην τύχη, κάθεται πάνω του, το σπάει και στη συνέχεια διαβάζει το χαρτάκι στους υπόλοιπους. Όλοι μαζί προσπαθούν να βρουν σε ποιον αναφέρεται το χαρτάκι.


Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Δημοσίευση από polina27 » 17 Σεπ 2013, 13:22

το παιχνιδι του κρυμένου θησαυρου ,
να κάνεις πινιατα
μουσικες καρέκλες κλπ

εγω να σου πω στην μικρη μου πηρα μια κοπέλα η οποια ντυθηκε κλοουν έκανε ενα πρόγραμμα απο τις 6¨30 με 10¨30 με παιχνιδια κλπ εκανε σοου με μπαλόνια και τα παιδάκια το καταυχαρηστηθηκαν.. οι γονεις ακόμα περισσότερο που δεν έτρεχαν απο πίσω τους..
και πολυ οικονομικα μιας και ήταν φίλη και μου εκανε καλή τιμή.. 40 ευρω μονο.... αλλά εγω της έδωσα κάτι παραπάνω μιας και την ξεθεωσαν..
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

Άβαταρ μέλους
Krysta
Gold Member
Gold Member
18 11
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 05 Ιουν 2013, 08:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Δημοσίευση από Krysta » 17 Σεπ 2013, 14:36

Α αυτο ειναι το θεμα μου μιας που ειμαι ανιματρις!!!

Γι αυτες τις ηλικιες δουλευουν παρα πολυ καλα τα εξης παιχνιδια

- το παιχνιδι του κρυμμενου θησαυρου (σε Α4 γραφουμε στοιχεια οπως γριφους, σπαζοκεφαλιες κλπ. και τα κρυβουμε στο χωρο...το ενα στοιχειο αδηγει στο αλλο μεχρι που φτανουμε στο θησαυρο ο οποιος μπορει να ειναι καραμελες ή τα μικρα δωρακια που παιρνουν τα παιδια στο τελος του παρτυ κλπ.

- μεσα στη λιμνη-εξω απ'τη λιμνη (φτιαχνουμε εναν κυκλο απο ενα κομματι υφασμα και τους λεμε να σταθουν "εξω απο τη λιμνη" μετα φωναζουμε "μεσα στη λιμνη" και ολοι πρεπει να μπουν μεσα μετα παλι εξω κοκ., αφου περασει λιγη ωρα και για να μη βαρεθουν τα μπερδευουμε λεγοντας "εξω απ'το ποταμι" ή λεγοντας "μεσα στη λιμνη" ενω ειναι ηδη μεσα τα παιδια κοκ.

- τα χωριζουμε σε δυο ομαδες και τα βαζουμε να κανουν τρενακι ο ενας πισω απ'τον αλλο, δινουμε στον πρωτο μια ξυλινη κουταλα και ενα μπαλακι και θα πρεπει να μεταφερουν το μπαλακι ενω ειναι πανω στην κουταλα χωρις να πεσει σε ενα σημειο που εχουμε υποδειξει. Κερδιζει ο πιο γρηγορος

Γενικα να θυμαστε οτι μετα απο μια εντονη δραστηριοτητα (πχ. παιχνιδι με τρεξιμο) καλο ειναι να ακολουθει μια πιο ηρεμη.
Παρακαλώ όταν στέλνετε φάκελο, να γράφετε σ'ένα χαρτάκι το username σας και τι ζητάτε.

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Δημοσίευση από Julia21 » 17 Σεπ 2013, 17:58

polina27 έγραψε:το παιχνιδι του κρυμένου θησαυρου ,
να κάνεις πινιατα
μουσικες καρέκλες κλπ

εγω να σου πω στην μικρη μου πηρα μια κοπέλα η οποια ντυθηκε κλοουν έκανε ενα πρόγραμμα απο τις 6¨30 με 10¨30 με παιχνιδια κλπ εκανε σοου με μπαλόνια και τα παιδάκια το καταυχαρηστηθηκαν.. οι γονεις ακόμα περισσότερο που δεν έτρεχαν απο πίσω τους..
και πολυ οικονομικα μιας και ήταν φίλη και μου εκανε καλή τιμή.. 40 ευρω μονο.... αλλά εγω της έδωσα κάτι παραπάνω μιας και την ξεθεωσαν..
Ευχαριστώ πολύ κορίτσι για τις συμβουλές σου
Το σκέφτηκα και εγώ το θέμα του ανιματέρ, αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μας δεν μας επιτρέπουν επιπλέον "ανοίγματα".. Ήδη η οργάνωση και το φαγητό έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν του προϋπολογισμού :yikes:
Με βλέπω εμένα να κάνω τον ανιματέρ στο τέλος :lol: και δεν είμαι και καλή σε αυτά :wall:

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Δημοσίευση από Julia21 » 17 Σεπ 2013, 18:00

Krysta έγραψε:Α αυτο ειναι το θεμα μου μιας που ειμαι ανιματρις!!!

Γι αυτες τις ηλικιες δουλευουν παρα πολυ καλα τα εξης παιχνιδια

- το παιχνιδι του κρυμμενου θησαυρου (σε Α4 γραφουμε στοιχεια οπως γριφους, σπαζοκεφαλιες κλπ. και τα κρυβουμε στο χωρο...το ενα στοιχειο αδηγει στο αλλο μεχρι που φτανουμε στο θησαυρο ο οποιος μπορει να ειναι καραμελες ή τα μικρα δωρακια που παιρνουν τα παιδια στο τελος του παρτυ κλπ.

- μεσα στη λιμνη-εξω απ'τη λιμνη (φτιαχνουμε εναν κυκλο απο ενα κομματι υφασμα και τους λεμε να σταθουν "εξω απο τη λιμνη" μετα φωναζουμε "μεσα στη λιμνη" και ολοι πρεπει να μπουν μεσα μετα παλι εξω κοκ., αφου περασει λιγη ωρα και για να μη βαρεθουν τα μπερδευουμε λεγοντας "εξω απ'το ποταμι" ή λεγοντας "μεσα στη λιμνη" ενω ειναι ηδη μεσα τα παιδια κοκ.

- τα χωριζουμε σε δυο ομαδες και τα βαζουμε να κανουν τρενακι ο ενας πισω απ'τον αλλο, δινουμε στον πρωτο μια ξυλινη κουταλα και ενα μπαλακι και θα πρεπει να μεταφερουν το μπαλακι ενω ειναι πανω στην κουταλα χωρις να πεσει σε ενα σημειο που εχουμε υποδειξει. Κερδιζει ο πιο γρηγορος

Γενικα να θυμαστε οτι μετα απο μια εντονη δραστηριοτητα (πχ. παιχνιδι με τρεξιμο) καλο ειναι να ακολουθει μια πιο ηρεμη.
:D Αφού είσαι επαγγελματίας λοιπόν, θα ακολουθήσω τις πολύτιμες συμβουλές σου ;)
Ευχαριστώ πολύ!!!

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Δημοσίευση από polina27 » 17 Σεπ 2013, 18:24

ασε και εγω όταν εκανα το πάρτυ της μικρης μου ελεγα δεν θα με φυγουν πολλά μιας και όλα τα έφτοιαξα μονη μου αλλααααααααα... παει το 300αρι χωρις τον ανιμάτερ.. τα ειχα παιξει οταν ειδα το τελικό ποσο.. οποτε πλέον λεω ή σε κάνα παιδοτοπο με λιγους φιλους ή απο εδω και μπρος πατατακια γαριδακια και καμια πορτοκαλαδα μονο με 3-4 ατομα ...
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

Άβαταρ μέλους
KaterinaMi
new member
new member
4 3
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 11:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Δημοσίευση από KaterinaMi » 17 Σεπ 2013, 18:59

Καλησπερα! κι εγω ως παιδαγωγος θα παραθεσω μερικα πετυχημενα παιχνιδακια....

1. ''η μεταφορα των μπαλονιων''
Θα χρειαστουμε μπαλες ή μπαλονια,
Τα παιδια χωριζονται σε ζευγαρια και πρεπει με το σημα της εναρξης, να μεταφερουν το μπαλονι τους οσο πιο γρηγορα μπορουν, μεχρι την γραμμη τερματισμου που εμεις θα εχουμε ορισει, χωρις την βοηθεια των χεριων τους. Πιεζουν λοιπον το μπαλονι τους απο την εκκινηση, για παραδειγμα με τα κεφαλια τους, τις πλατες τους ή τις κοιλιες τους... Ο συντονιστης μπορει να καθορισει το πως.. θα γινει η μεταφορα.
2. ''το τυλιγμα''
θα χρειαστουμε σπαγγο ή σχοινακι... (πχ καλουμπα ναυλον..)
Τα παιδια χωριζονται σε ζευγαρια. Εμεις εχουμε φροντισει να φτιαξουμε ενα μεγαλο σχοινι το οποιο θα απαρτιζεται απο 2 μικροτερα... Καθε παιδι πιανει μια ακρη του. Τα ζευγαρια που δημιουργηθηκαν απομακρυνονται τοσο μεταξυ τους, οσο χρειαζεται για να τεντωθει το σχοινι. Με το σημα της εναρξης απο τον συντονιστη, αρχιζουν τα ζευγαρια να τυλιγονται μεσα στο σχοινι (στη μεσουλα τους). Νικητης ειναι το παιδι που φτανει πρωτο στον κομπο της ενωσης των 2 σχοινιων...!
3. ''ισορροπια κρικων ή οτι αλλο κρινεται εσεις..''
θα χρειαστουμε κρικους ή οτι αλλο νομιζεται για ισορροπια και μεταφορα πανω στο κεφαλακι τους..''
Καθε παιδι τοποθετει το επιλεγμενο απο τον συντονιστη αντικειμενο στο κεφαλι του και προσπαθει να το ισορροπησει, περπατωντας ειτε στις μυτες των ποδιων του, ειτε γονατιστα, ειτε κουτσο... και να διανυσουν την καθορισμενη αποσταση χωρις να τους πεσει..
4. ''πλησιασε αθορυβα οπως ενα γατακι...''
θα χρειαστουμε ενα μαντηλι
τα παιδια καθονται σε κυκλο, με μετωπο στο εσωτερικο του κυκλου. Ενα παιδι βρισκεται στο κεντρο του κυκλου, με τα ματια δεμενα με ενα μαντηλι. Ο συντονιστης δειχνει αθορυβα ενα παιδι του κυκλου και τοτε εκεινο πλησιαζει οσο πιο αθορυβα μπορει το παιδι του κεντρου. Αν το παιδι του κεντρου το ακουσει πρεπει να δειξει προς το μερος του και τοτε αλλαζουν θεση, ειδαλλως αν τον φτασει και τον ακουμπησει, επιλεγουμε το επομενο.... γατακι!!
5. Στο παιχνιδι που εχει αναφερει ...η ανιματρις...(νομιζω) παραπανω, οπου μεταφερουν τα παιδια κατι (πχ λεμονι..) με ενα κουταλακι στο στομα τους, μπορεις και να προσθεσεις εμποδια στο διαβα τους για να το κανεις πιο δυσκολο ή να χρησιμοποιησετε μικρα κουταλακια.. :judge:
6. ''χοροπηδηχτα μπαλακια..''
θα χρειαστουμε μπαλιτσες και κουβαδακια ή οτιδηποτε θα χωρουσε μεσα τις μπαλιτσες που εχουμε..(πχ πλαστικα κουπακια..)
σε ζευγαρια τα παιδια κρατανε απο ενα κουπακι και πεταει το ενα στο αλλο εναλλαξ την μπαλιτσα η οποια πρεπει να μπει στο κουπακι του αλλου παιδιου χωρις να χρησιμοποιησει τα χερακια του κ χωρις να πεσει η μπαλιτσα..
κερδιζει το ζευγαρι που θα μεινει τελευταιο χωρις να του πεσει η μπαλιτσα... :hapi:
7. "γιανκα''
το γνωστο παιχνιδι που περνανε κατω απο το τεντωμενο σχοινι χορευοντας και το σχοινι χαμηλωνει διαρκως...!!
ο πιο ευλιγιστος κερδιζει!!! :bow:
8. Για την επιτυχια οποιουδηποτε παιχνιδιου βασικη προυποθεση ειναι να το χαιρεται πρωτα ο συντονιστης :hump:

Ελπιζω να βοηθησα κι εγω...
Καλα να περασετε!!!! :poze:
.. τελικά, η συμπεριφορά είναι αυτή που ομορφαίνει τον πιο άσχημο άνθρωπο και ασχημαίνει τον πιο όμορφο....

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Ιδέες για δραστηριότετες σε παιδικό πάρτυ

Δημοσίευση από Julia21 » 20 Σεπ 2013, 14:16

:hump:
Ευχαριστώ πολύ !!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”