Οδοντόκρεμες και σαμπουάν: φθάνει μια μικρή ποσότητα!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Οδοντόκρεμες και σαμπουάν: φθάνει μια μικρή ποσότητα!

Δημοσίευση από kelili » 16 Φεβ 2010, 05:34

Δεν ξέρω αν είναι η σωστή ενότητα, θα ήθελα να γράψω δυο πραγματάκια σχετικά με τη χρήση της οδοντόκρεμας και του σαμπουάν που έχω διαπιστώσει ότι αρκετοί άνθρωποι δεν τα ακολουθούν.

Οδοντόκρεμα: η ποσότητα που χρειάζεται για να πλύνουμε τα δόντια μας είναι μικρή! Μην παρασύρεστε από τις διαφημίσεις! Ποσότητα όσο ένα στραγάλι, ακόμα και μισό στραγάλι, είναι αρκετή! Μου το έχει πει ο πατέρας μου που δούλευε σε διαφημιστική που διαφήμιζαν (και) οδοντόκρεμες! :D Τα δόντια καθαρίζουν κατά 80% με το τρίψιμο, η οδοντόκρεμα είναι απλώς το σαπούνι που βοηθάει λίγο παραπάνω στον καθαρισμό.
Επίσης, όταν τελειώσει η οδοντόκρεμα, και όσο και να την ζουλάς δεν βγαίνει άλλο, μπορείτε να τραβήξετε λίγο το σωληνάριο για να ανοίξει και να επανέλθει κάπως στο αρχικό του σχήμα και να βάλετε μεσα λίγο, μερικές σταγόνες, νερό. Κουνήστε και ζουλήξτε παντού καλά το σωληνάριο και μπορείτε να πλύνετε τα δόντια σας τουλάχιστον 2-3 ίσως και 10 φορές ακόμα!

Σαμπουάν: απευθύνομαι σε όσους και όσες έχουν μακριά και πολλά μαλλιά 8). Αντί να βάζετε σαμπουάν στο χέρι σας και μετά στο κεφάλι σας, δοκιμάστε να βάλετε το σαμπουάν σε ένα ποτηράκι (καλύτερα πλαστικό για να μην σπάσει αν σας πεσει μες την μπανιέρα) και διαλύστε το με λίγο ζεστό νερό ανακατεύοντας με το δάχτυλο σας. Μετά ρίξτε το αραιωμένο σαμπουάν λίγο λίγο στο κεφάλι σας. Για τα περισσότερα σαμπουάν αυτό που συμβαίνει είναι ότι το σαμπουάν πηγαίνει παντού πιο εύκολα και καθαρίζει καλύτερα με μικρότερη ποσότητα και χωρίς πολλά "χέρια". Ειδικά στο 2ο ή 3ο χέρι (δεν ξέρω πόσα κάνετε εσείς), μια σταγόνα σαμπουάν σαν φασόλι κάνει τρελό αφρό! Επίσης, επειδή είναι μικρότερη η ποσότητα του σαμπουάν, τα μαλλιά ξεπλένονται μετά πιο εύκολα και πιο γρήγορα! Αυτό το "κόλπο" το είχα διαβάσει στις οδηγίες χρήσης ενός συμπυκνωμένου φαρμακευτικού σαμπουάν που χρησιμοποιούσα κάποτε, και όταν το δοκίμασα και στα απλά σαμπουάν διαπίστωσα ότι λειτουργεί θαυμάσια! Μόνο με κάτι πολύ "νερουλά" φυτικά σαμπουάν δεν μου δούλεψε.
Και φυσικά, αυτό το ξέρουν όλοι υποθέτω, όταν τελειώσει το σαμπουάν βάζετε μέσα νερό και έχετε 1-2 "χέρια" ακόμα!
Αν αυτες οι αραιώσεις γίνουν, δε, με απιονισμένο νερό, το αποτέλεσμα είναι ακόμα καλυτέρα -αλλά αυτό δεν το κάνω ούτε καν εγώ :P .

Άβαταρ μέλους
Ederlezi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3367
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 16:57
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Λαγκαδά Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Λαγκαδάς
Επικοινωνία:

Re: Οδοντόκρεμες και σαμπουάν: φθάνει μια μικρή ποσότητα!

Δημοσίευση από Ederlezi » 28 Μάιος 2016, 04:20

σχετικά με την οδοντόκρεμα,θα κάνω ένα σχόλιο για το σωστό βούρτσισμα των δοντιών.Θα συμφωνήσω μαζί σου για την ποσότητα αλλά θέλω να πω το εξής:
Πρώτα βρέχουμε την οδοντόβουρτσα,μετά βάζουμε οδοντόκρεμα και ξεκινάμε απευθείας βούρτσισμα.όχι το ανάποδο.ακούγεται σαν κάτι που το γνωρίζει όλος ο κόσμος αλλά λέγοντάς το σε ορισμένους διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι πρώτα βάζουν οδοντόκρεμα και μετά την βρέχουν.συμβουλές από μια φίλη οδοντίατρο για την καλύτερη στοματικη υγιεινή.
Όταν δίνεις,πλουτίζεις...δεν φτωχαίνεις...!

διαθέτω internet banking Εθνικής και web banking Πειραιώς
Στέλνω με ΕΛΤΑ και με box now.Δεκτή η παραλαβή από το χώρο μου.Για δέματα έως 2 κιλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής στη πόρτα σας με κόστος 3,5€ μέσω ΕΛΤΑ κούριερ.
κάποιες φορές πουλάω αντικείμενα δικά μου σε ομάδες του facebook.


Ζητάω make up VICHY Dermablend

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Οδοντόκρεμες και σαμπουάν: φθάνει μια μικρή ποσότητα!

Δημοσίευση από kelili » 28 Μάιος 2016, 04:57

Αντιθέτως, εγώ ξέρω ότι δεν βρέχουμε καθόλου την οδοντόβουρτσα, βάζουμε την οδοντόκρεμα και αρχίζουμε το βούρτσισμα. Αυτό γίνεται για να μην αραιώνονται τα συστατικά της πχ το φθόριο και να έρχονται σε επαφή με τα δόντια όσο πιο συμπυκνωμένα γίνεται. Και υποτίθεται ότι η οδοντόκρεμα δεν χρειάζεται να αφρίσει για να καθαρίσει, οπότε την χρησιμοποιούμε σαν "πάστα καθαρισμού" όπως όταν ο οδοντίατρος κάνει στίλβωση με εκείνο το λαστιχένιο σβουράκι.
Την οδοντόβουρτσα μπορούμε να την βρέξουμε με ζεστό νερό στην περίπτωση που είναι σκληρή ενώ εμείς θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε μαλακή οδοντόβουρτσα. Τότε τη βουτάμε λίγο σε ζεστό νερό για να μαλακώσει. Αλλά μάλλον καλύτερα να πάρουμε μια άλλη, μαλακή οδοντόβουρτσα. Αυτό το έχω διαβάσει στις οδηγίες χρήσης μιας οδοντόβουρτσας που είχα αγοράσει κάποτε η οποία έβγαινε μόνο σε "σκληρή" και είχε αυτήν την οδηγία για όποιον ήθελε "μαλακή".
Αλλά αν η οδοντίατρός σου προτείνει να βρέχουμε την οδοντόβουρτσα, δεν θα διαφωνήσω. :-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”