Οικονομία στα απορρυπαντικά και μπάλες πλυσίματος

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από kelili » 18 Φεβ 2013, 05:42

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Εμείς χρησιμοποιούμε εδώ και μερικά χρόνια την πράσινη την Σουηδική (μας την έκανε δώρο ένας φίλος) που δεν είναι καμία από τις 2 των ανακοινώσεων.

*οφ τόπικ
Όσο για την αποτελεσματικότητα της, από οικιακά -και όχι επιστημονικά- πειράματα που έχω κάνει έχω καταλήξει ότι δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο. Την χρησιμοποιώ μαζί με 1/4 της συνιστώμενης (από τον κατασκευαστή του απορρυπαντικού) ποσότητας απορρυπαντικού και τα ρούχα καθαρίζουν το ίδιο καλά όσο και με την ίδια ποσότητα απορρυπαντικού χωρίς την μπάλα (το ξέρω γιατί πολλές φορές έχω ξεχάσει να την βάλω στο πλυντήριο :lol:). Η χρήση της μπάλας, όμως, με έχει κάνει να μελετήσω πώς λερώνονται και καθαρίζουν τα ρούχα. Για παράδειγμα, ρούχα πολύ βρώμικα, πολυφορεμένα, με λαδιές, αίμα, κλπ δεν καθαρίζουν με ένα πλύσιμο ούτε με μπάλα ούτε με το κλασικό πλύσιμο με κανονική ποσότητα απορρυπαντικού, μένει ίχνος από τον λεκέ. Οπότε, εφαρμόζω στο σπίτι το σύστημα να μην ξεχνιόμαστε και φοράμε 10 φορές το ίδιο φανελάκι και λοιπά εσώρουχα πχ :- , ενώ λαδιές και αίματα τα πλένω πάντα τοπικά με υγρό πιάτων ή πλάκα πράσινο σαπούνι (προσοχή, μπορεί να χαλάσει τα χρώματα), το ίδιο -συν λευκαντικό με βάση το οξυγόνο- κάνω και για τα μπλουζάκια που έχουν μυρίσει οι μασχάλες. Επίσης, έχω καταργήσει το μαλακτικό, με ενοχλεί πολύ η μυρωδιά του και δεν βρίσκω τα ρούχα (με το νερό που έχουμε εδώ στους Αμπελόκηπους της Αθήνας) να είναι σκληρά μετά το πλύσιμο. Αποτέλεσμα στις μπουγάδες:
Χρειάζομαι 5-10 λεπτά για να ασχοληθώ με τους λεκέδες πριν βάλω το κάθε πλυντήριο (και τη συνεργασία των μελών του νοικοκυριού να μου πουν ποια ρούχα έχουν λεκέδες, δεν μπορώ να τα ψάχνω ένα-ένα). Μετά πλένω στην ίδια θερμοκρασία και πρόγραμμα όπως και προ μπάλας (35 βαθμούς σύντομο πρόγραμμα τα ρούχα, 60 βαθμούς μεγάλο πρόγραμμα εσώρουχα, πετσέτες, σεντόνια). Αν κάποιο ρούχο έχει κάποιο ειδικό πρόβλημα, πχ μούχλιασε, βράζω νερό στον βραστήρα και το μουλιάζω σε λεκανάκι με λίγο απορρυπαντικό για 10 λεπτά και μετά το ρίχνω στο πλυντήριο. Προσθέτω περίπου 10-20ml υγρό απορρυπαντικό και την μπάλα. Ξεπλένω 3 φορές το μέγιστο ("πηδάω" ξεβγάλματα από το μεγάλο πρόγραμμα του πλυντηρίου) αφού το σαπούνι είναι ελάχιστο και φεύγει αμέσως, και δεν χρειάζεται μαλακτικό για μαλακά ρούχα (δεν είναι το ίδιο απαλά όπως με το μαλακτικό αλλά για μένα είναι περισσότερο από οκ). Συμπέρασμα: ασχολούμαι λίγο παραπάνω με τη μπουγάδα αλλά κάνω φοβερή οικονομία -ένα μπουκαλάκι απορρυπαντικό κρατάει μήνες και μαλακτικό... έχω ξεχάσει τι είναι. Αποσκληρυντικό δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ και το πλυντήριο μας το έχουμε από το 1987, νομίζω, και ποτέ δεν είχε πρόβλημα με άλατα (εντάξει, μάλλον απλώς έχουμε καλό νερό). Το πλυντήριο σχεδόν το τιγκάρω σε κάθε πλύση, αφήνω τον ελάχιστο απαιτούμενο χώρο για να κινούνται τα ρούχα και ποτέ δεν βάζω μισή πλύση. Και οικονομία και οικολογία! Τι άλλο να κάνω πια; Αν ήταν όλοι σαν κι εμένα οι εταιρίες απορρυπαντικών θα είχαν κλείσει!!! Αν κάποιος έχει και καμιά άλλη ιδέα, ας μου πει!


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από polvar » 21 Απρ 2013, 12:02

Μπράβο και πάλι μπράβο!

Όσο για τις μπάλες, και εγώ έχω τα ίδια δεδομένα, ότι δεν κάνουν τίποτα παρά είναι ένα "κόλπο" των εταιριών για να τα κονομήσουν. Και αποδεικνύουν περίτρανα το πόσο επιτυχημένη είναι η πλύση εγκεφάλου από την τηλεόραση και η υποβολή-αυθυποβολή που σου επιβάλλουν.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανακοίνωση της ΕΕΑΕ για τις μπάλες πλυσίματος

Δημοσίευση από echelon2011 » 31 Μάιος 2013, 03:43

Και επιτέλους έπεσαν και τα πρόστιμα για την απάτη από την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Λεπτομέρειες εδώ. Το ακούσατε κυρία Χατζηβασιλείου, που δε σας έφθανε το εμπόριο πόνου, τα τσακώσατε και από τις διαφημίσεις για μπάλες;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”