ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LAMINATE

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
agg75
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3338
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LAMINATE

Δημοσίευση από agg75 » 12 Σεπ 2016, 17:46

Επειγομαι να φτιαξω το παιδικο δωματιο, δυστυχως εχω παμπαλαιο ξυλινο πατωμα (σε μερικα σημαια σαπιο) και απο πανω κολλημενη μοκετα (ηταν η ευκολη λυση της τελευταιας στιγμης σε παλαιοτερη μικρο ανακαινιση)
Κατεληξα λοιπον σε κατι γρηγορο και οικονομικο (μιας και μεσα ζουν 2 μωρα, και πρεπει να μετακομισουμε στο σαλονι για 2-3 μερες εως οτου φτιαχτει), κατεληξα λοιπον να περασω λαμινειτ. Το δωματιο ειναι 3χ3 = 9 τ.μ. Ο τεχνιτης που περασε σημερα και το ειδε μου ειπε οτι μπορει να το περασει πανω απο τη μοκετα. Ομως απο μια ερευνα που εκανα στο διαδικτυο ειδα οτι απαγορευεται κατι τετοιο μιας και δεν "αναπνεει" και ειναι εστια μολυνσης, εκτος κι αν το ψεκασω με χημικα. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο υγειινο.. Επισης μου ειπε οτι πρεπει να παρω οσο το δυνατον πιο χοντρο πανω απο 7mm με μεγαλη σκληροτητα AC5 και πανω. Τελος παντων ψαχνω προσφορες για τα λαμινειτ, αλλα δεν υπαρχει κατι αξιολογο αυτη τη στιγμη. Αν καποιος εχει κατι να μου προτεινει θα ημουν υποχρεη. Ευχαριστω θερμα αναμενω τις προτασεις σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος agg75 την 15 Σεπ 2016, 13:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Σας παρακαλω να ειστε συνεπεις σε αυτα που ζητατε.
Εχω internet banking σε Εθνική - Πειραιώς - Γιούρομπανκ. Αυτα που ζηταω δεν ειναι αποκλειστικα για μενα αλλα και για δικα μου ατομα που εχουν αναγκη.
Αν ξεχνάω κάτι ζητώ συγνώμη ένα μυαλό το έχω, στείλτε μου πμ για να μου θυμίσετε.






Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LAMINATE

Δημοσίευση από polvar » 12 Σεπ 2016, 19:08

Εγώ αυτό που ξέρω είναι το εξής:
1) Το πάτωμα δεν είναι και το καλύτερο υπόβαθρο καθώς αν είναι σάπιο οπως λέτε, σε μερικά σημεία θα υποχωρεί και αυτό μπορεί να κάνει ασταθές το laminate που θα είναι από πάνω του. Επίσης μπορεί να κάνει θόρυβο κατά το περπάτημα
2) Πάντα κάτω από το laminate χρειάζεται ένα μαλακό υπόστρωμα για να μην τρίβεται το laminate με το προηγούμενο πάτωμα και τριζει. Η μοκέτα βοηθάει σε αυτό το σκοπό αλλά θα μείνει μαζί με τα ακάρεά της. Αν αναδυεται και υγρασία από κάτω, σε κάποια στιγμή θα σαπίσει
3) Όσο πιο χοντρό το laminate και όσο μεγαλύτερη σκληρότητα έχει τόσο περισσότερο θα κρατήσει, όμως και τόσο πιο ακριβό είναι.
4) Αν αντέχετε οικονομικά προτιμήστε laminate από πεπιεσμένο ξύλο και όχι από πεπιεσμένο χαρτονι και με προδιαγραφές αντοχής στην υγρασια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”