Γνώμες για αγορά ηλεκτρικού πιάνου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Γνώμες για αγορά ηλεκτρικού πιάνου

Δημοσίευση από Daffodil » 05 Νοέμ 2021, 16:24

Θα ήθελα να αγοράσω ένα καλό ηλεκτρικό πιάνο αλλά να είναι κάπως οικονομικό. Έχω δει τιμές να κυμαίνονται από 500 ευρώ εώς και 4000+ ευρώ και δεν ξέρω τις διαφορές μεταξύ τους. Θα εκτιμούσα να πάρω τη γνώμη ατόμων που έχουν αγοράσει οι ίδιοι ή γνωρίζουν επί του θέματος. :please:
Τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει είναι:
- έκταση πλήκτρων όση και σε ένα κανονικό πιάνο
- ήχος ως σε ένα κανονικό πιάνο
- αίσθηση αφής πλήκτρων ως σε ένα κανονικό πιάνο
- δυνατότητα αυξομείωσης ήχου
- δυνατότητα σύνδεσης ακουστικών με bluetooth ή με βύσμα

Να αναφέρω ότι έπαιζα για χρόνια σε κανονικό πιάνο, οπότε θα ήθελα η εμπειρία του να παίζω σε ηλεκτρικό να μην απέχει πολύ από αυτή.

Ευχαριστώ όσους κάνουν τον κόπο να μου απαντήσουν. :up:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87, 91. Δείτε τις αγγελίες μου

vya
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1887
Εγγραφή: 14 Μαρ 2011, 15:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες για αγορά ηλεκτρικού πιάνου

Δημοσίευση από vya » 05 Νοέμ 2021, 20:02

Καλησπέρα. Και οι δύο κόρες μου έμαθαν να παίζουν σε μία Clavinova των 1500 ευρώ. Δεν είναι φθηνό, αλλά σε αίσθηση πλήκτρων και ήχο είναι αρκετά κοντά σε ένα κανονικό πιάνο. Πιο ακριβά μοντέλα μπορεί να είναι ακόμα καλύτερα αλλά μετά υπάρχουν μεταχειρισμένα πιάνα σε αυτές τις τιμές. Μπορείτε να πάτε σε ένα κατάστημα του Νάκα (δεν έχω κάποια σχέση ούτε θέλω να κάνω διαφήμιση, απλά έχει τα συγκεκριμένα μοντέλα) και να παίξετε, να ακούσετε και να συγκρίνετε, μιας που παίζατε ήδη πιάνο για χρόνια. Όλα τα ηλεκτρικά από όσο ξέρω έχουν υποδοχή για ακουστικά με βύσμα και αυξομοίωση ήχου, ακόμα και τα πιο φθηνά (αυτό είναι και το μεγάλο πλεονέκτημα αν κάποιος δεν μένει σε μονοκατοικία!). Ουσιαστικές διαφορές υπάρχουν στην αίσθηση των πλήκτρων, στο πόσο καλά είναι τα ηλεκτρονικά κυκλώματα, πόσο δυνατός είναι ο ενισχυτής ήχου, πόσους διαφορετικούς ήχουν πιάνου έχουν κ.λπ. Αυτό που πήραμε εμείς μου ακούγεται εξαιρετικό και έχει ωραίους ήχους πιάνων αλλά δεν είμαι ειδικός, ενώ μία φίλη δασκάλα πιάνου που το άκουσε δεν της άρεσε (η συγκεκριμένη όμως είναι και λίγο απόλυτη γενικά ως άνθρωπος). Για αυτό αξίζει να τα ακούσετε από κοντά, ό,τι και να σας πουν οι άλλοι!

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες για αγορά ηλεκτρικού πιάνου

Δημοσίευση από Daffodil » 07 Νοέμ 2021, 12:34

Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Ναι, ίσως είναι καλό να τα δω από κοντά πριν παραγγείλω κάποιο online.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87, 91. Δείτε τις αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”