[Tips] ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[Tips] ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Δημοσίευση από πελοπας » 14 Σεπ 2009, 04:35

ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Με ποιό τρόπο μπορούν να φύγουν οι δύσκολοι λεκέδες απο τα αγαπημένα μας ρούχα; Δύσκολοι λεκέδες και πως να απαλλαγείτε απο αυτούς; Διαβάστε παρακάτω μερικές συμβουλές για … ευκολότερο καθάρισμα.

ΚΡΑΣΙ : Ρίξτε αλάτι και αφήστε να μείνει για μισή ωρίτσα. Μετά τρίψτε με σφουγγάρι βουτηγμένο σε ζεστό νερό με απορυπαντικό. Ξεπλύντε με κρύο νερό.
ΛΑΔΙ/ΛΙΠΗ : Βρέξτε με λίγη βενζίνη και μετά ρίξτε ταλκ. Βουρτσίστε το και πλύντε κανονικά. Εάν το ύφασμα δεν πλένεται, τότε απλώς βουρτσίστε καλά αφού αποροφηθεί το λάδι από την τάλκ.
ΜΕΙΚ ΑΠ : Βρέξτε το λεκέ με υγρό απορρυπαντικό κι αφήστε να δράσει. Πλύντε κανονικά. Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε και υγρό ντεμακιγιάζ μη-λιπαρό.
ΚΕΡΙ : Ξύστε το κερί που έμεινε στην επιφάνεια του υφάσματος. Βάλτε το ύφασμα ανάμεσα σε 2 κομμάτια από χαρτί κουζίνας ή αποροφητική πετσέτα κουζίνας και σιδερώστε μέχρι να λιώσει το κερί και να αποροφηθεί από το χαρτί. Μετά τρίψτε απαλά με πανί ή σφουγγάρι βρεγμένο με βενζίνη και πλύντε κανονικά.
ΣΟΚΟΛΑΤΑ : Βρέξτε το λεκέ με ζεστό νερό και μετά με υγρό πιάτων. Τρίψτε και ξεπλύντε.
ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ : Μουλιάστε μέσα σε διάλυμα ζεστού νερού και γλυκερίνης (1:1) για μια ώρα. Μετά πλύντε κανονικά.
ΒΕΡΝΙΚΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ : Τρίψτε απαλά με νέφτι και μετά πλύντε κανονικά.
ΚΟΛΛΑ : Τρίψτε απαλά με βενζίνη και μετά πλύντε κανονικά.
ΜΟΥΧΛΑ : Μουλιάστε τα λευκά (βαμβακερά) σε διάλυμα χλωρίνης για 10 λεπτά. Πλύντε λευκά ή χρωματιστά στην υψηλότερη επιτρεπτή θερμοκρασία.
ΣΚΟΥΡΙΑ : Τρίψτε με αλάτι και λεμόνι κι αφήστε να μείνει αρκετή ώρα (1 ώρα).Πλύντε κανονικά.
ΤΣΙΧΛΑ : Βάλτε (μέσα σε σακούλα) στην κατάψυξη για 1-2 ωρες. Μετά σπάστε και ξεκολήστε την τσίχλα και τρίψτε τα υπολείματα με βενζίνη. Πλύντε κανονικά.

Καλή Επιτυχία.. !


Άβαταρ μέλους
astanapane2009
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 20:50
Νομός κατοικίας: Ν. Ξάνθης
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Επικοινωνία:

[Tips] Re: ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Δημοσίευση από astanapane2009 » 14 Σεπ 2009, 09:38

Μπραβο Πελοπα για τις πολυ χρησιμες συμβουλες σου :) Να ρωτησω κατι σχετικο με την τσιχλα μου λες.Η βεντζινη κανει για ολα τα υφασματα?Επισεις δεν "ποτιζει" στο πανι η μυρωδια?Μπορει να σας φανει ¨κουφη" η ερωτηση μου αλλα δεν ειμαι και απο τις καλυτερες στο να βγαζω λεκεδες :oops: :oops: :oops: :oops:
Κανόνες Δ. Συζήτησης
- ΔΕΝ ζητάμε συνεχεία ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info@xariseto.gr ή στο 2312203040
- ΔΕΝ γράφουμε με latinika ουτε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ !
- Γράφουμε οσο πιο ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ γίνετε την αγγελία μας ! ΚΑΙ αν μπορούμε με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία."

Άβαταρ μέλους
akoni
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 49
Δημοσιεύσεις: 722
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009, 13:12
Νομός κατοικίας: Ν. Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

[Tips] Re: ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Δημοσίευση από akoni » 14 Σεπ 2009, 11:10

Και εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι για την τσίχλα.
Αν είναι λεπτό το ύφασμα δεν είναι επικίνδυνο να "σπάσει" μαζί με την τσίχλα? Όπως δλδ γίνεται και όταν πέφτει πάνω κόλλα στιγμής.
Θα προτιμούσα αυτή την περίοδο οι αποστολές να γίνονται με το "χαρισο-κούριερ"
Ευχαριστώ για την κατανόηση.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12944
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[Tips] Re: ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Δημοσίευση από andromachi » 14 Σεπ 2009, 13:01

Λοιπόν παιδιά, επειδή κοντεύω τα 50 και έχω πλύνει ουκ ολίγους λεκέδες, για σοκολάτα, κρασί, λάδι, μέικ-απ, κραιγιόν, σάλτσα, λεκέδες από φρούτα κλπ, βάλτε απλά μια μεζούρα vanish oxy-action ή τα αντίστοιχα προϊόντα της ΕΥΡΗΚΑ ή του LIDL, μαζί με το απορρυπαντικό. Θα εκπλαγείτε, ακριβώς όπως και η νοικοκυρά στην διαφήμιση. Αν ο λεκές σε κάποιο ρούχο έχει παραπαλιώσει, απλά μουλιάστε εκείνο το σημείο και ρίξτε απάνω λίγη σκόνη με oxy-action, κανένα 10λεπτο πριν το βάλετε να πλυθεί μαζί με τα άλλα. Όσο για την βενζίνη, κάνει για όλα σχεδόν τα υφάσματα, αλλά αφήνει με την σειρά της αρκετά λιπαρό λεκέ και επιπλέον η μυρωδιά της χρειάζεται 2-3 πλύσεις για να φύγει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[Tips] Re: ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Δημοσίευση από πελοπας » 14 Σεπ 2009, 20:06

akoni έγραψε:Και εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι για την τσίχλα.
Αν είναι λεπτό το ύφασμα δεν είναι επικίνδυνο να "σπάσει" μαζί με την τσίχλα? Όπως δλδ γίνεται και όταν πέφτει πάνω κόλλα στιγμής.
Η κόλλα στιγμής απορροφάται μέσα στο ύφασμα για αυτό και το σπάει.
Η τσίχλα προσκολλάται (δεν απορροφάται) στο ύφασμα, αλλά δεν ξέρω να σου πω αν θα μπορεί να σπάσει το λεπτό ύφασμα.
Ίσως αν κάποια φορά σου τύχει να έχεις για πέταμα τέτοιο λεπτό ύφασμα, αν μπορείς να δοκιμάσεις και να πεις και σε εμάς το αποτέλεσμα. :)

Όσο γα την μυρωδιά της βενζίνης, με κάλυψε η Ανδρομάχη.

Άβαταρ μέλους
Spitha
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2860
Εγγραφή: 01 Μάιος 2009, 11:10
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Τοποθεσία: Σύρος
Επικοινωνία:

[Tips] Re: ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Δημοσίευση από Spitha » 14 Σεπ 2009, 20:58

Φοβερά χρήσιμες οι συμβουλές σου Πέλοπα...! Κάτι σαν Βίβλος!
Τις έχω εκτυπώσει και τις έχω "ποστάρει" με μαγνητάκι πάνω στο ψυγείο.

Να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει και μπορεί να μου απαντήσει?
Για λεκέδες από ούρα γατιών ή σκύλων σε χαλί και σε στρώμα κρεββατιού, τι γίνεται?
:?:

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[Tips] Re: ΛΕΚΕΔΕΣ... ΚΙ ΟΜΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ!

Δημοσίευση από πελοπας » 15 Σεπ 2009, 02:01

Spitha έγραψε:Φοβερά χρήσιμες οι συμβουλές σου Πέλοπα...! Κάτι σαν Βίβλος!
Τις έχω εκτυπώσει και τις έχω "ποστάρει" με μαγνητάκι πάνω στο ψυγείο.

Να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει και μπορεί να μου απαντήσει?
Για λεκέδες από ούρα γατιών ή σκύλων σε χαλί και σε στρώμα κρεββατιού, τι γίνεται?
:?:
Ευχαριστώ όλους/ες για τα καλά σας λόγια.
Για τον καθαρισμό ούρων υπάρχει το "Pet stain remover" ή αντίστοιχα άλλα προϊόντα.
Θα το βρεις σε καταστήματα κατοικιδίων ζώων.
Ενδεικτική τιμή €13,50 τα 400 ml.

Άβαταρ μέλους
maraki11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 18:24
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Θήρας Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

[Tips] Λεκές από σοκολάτα!

Δημοσίευση από maraki11 » 24 Απρ 2013, 11:36

καλημέρα σε όλες και όλους!
μήπως έχετε ιδέα αν φευγει ο λεκες απο σοκολάτα στα ρούχα και πως φευγει?
ένα φούτερ το έχω πλύνει 2 φορές αλλά ο λεκές είναι ακόμα εκει.... :{


Παρακαλώ τα μέλη που μου κάνουν κατάθεση στην ΕΘΝΙΚΉ να μου στέλνουν το αποδεικτικό. Ένα μήνυμα ,οκ η κατάθεση,δεν αρκεί.

Περιμένω κατάθεση απo

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR viewtopic.php?f=302&t=139395#

Έχουμε σκυλάκι, το αναφέρω για τυχόν αλλεργίες.
Χρωστάω 0.30 σε:ΜΑΡΑΚΙ,titaki,vagmary,melomakarono

Νατάσα_Αλέξης
VIP Member
VIP Member
89 47
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: 07 Οκτ 2012, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

[Tips] Re: συμβουλή καθαρίσματος!

Δημοσίευση από Νατάσα_Αλέξης » 24 Απρ 2013, 12:12

χλωρινη εβαλες επιτοπου ??? αν ειναι λευκο βεβαια ; ))
και επισης υπαρχουν καποια καθαριστηκα πολυ δυνατα αλλα χωρις χλωριο για να μην ξεβαψουν ...
επισης εγω οταν εχει λεκε βαζω επιτοπου φαρμακο για τα πιατα το απλωνω με το δαχτυλο και το βαζω στο πλυντηριο και και ειμαστε μια χαρα !!!!
αν θυμηθω κατι αλλο θα το ποσταρω !!!!
και ευχομαι να βοηθησω !!!

sofi_k
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010, 22:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[Tips] Re: Λεκές από σοκολάτα!

Δημοσίευση από sofi_k » 24 Απρ 2013, 14:10

Δοκίμασε και υγρό για τα τζαμια!
Παρακαλώ όσοι-ες μου στέλνετε φακέλους ή γραμματόσημα να γράφετε το όνομα χρήστη και το αντικείμενο που ζητάτε. Μόλις παραλάβετε φροντίστε να ενημερώσετε την αγγελία και να πατήσετε το "Ευχαριστώ"
Ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”