Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα και είπα να φτιάξω

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chrismother
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2706
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 22:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 52
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από chrismother » 22 Απρ 2013, 15:42

Είναι τέλεια...μπράβο...σας θαυμάζω...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Έκανα τέστ υπομονής και βγήκε αρνητικό.https://postimg.cc/BjgsZm1D


Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από katterin » 22 Απρ 2013, 18:19

Για μωράκια!

Εικόνα

(επειδή δεν είχα καμιά κούκλα να της φορέσω τη σαλιάρα να σας δείξω πώς φοριέται, κατέβασα σχετική φωτό από ίντερνετ.

Είναι ένα απλό περίγραμμα και μετά με ρέλι γίνονται μανικάκια και κορδονάκι για το λαιμό! Απείρως πιο πρωτότυπο και πρακτικό από τις συνηθισμένες σαλιάρες :)

Με ένα υφασματάκι που μου χαρίσανε και που για καλή μου τύχη είχε κουτάκια με πολλά σχεδιάκια, έφτιαξα αυτά που δείχνουν όλα διαφορετικά. Έναν κύβο με κορδελίτσες για να το πιάνει το μωρό, bean bags (αμερικανιά, τετραγωνάκια μισογεμάτα με... φάβα για να παίζει το μωρό), και τις δύο σαλιάρες.

xristin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από xristin » 23 Απρ 2013, 09:42

επίσης να προσθέσω ότι κυκλοφορεί ένα περιοδικό που λεγεται burda και εκεί μπορείς να βρεις και εύκολα κομμάτια για να ράψεις καθώς και οδηγίες βήμα βήμα για να ράψεις κάποια κομμάτια
πάρε ένα για δοκιμή και βλέπεις!
Έχω e-banking σε Εθνική, Πειραιώς και EUROBANK.
Αν καθυστερήσω να σας απαντήσω σε αγγελία πιθανόν δεν το έχω δει, παρακαλώ στείλτε μου πμ. Αποστολες θα γινονται καθε 15 και 30 του μηνος.

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από katterin » 23 Απρ 2013, 17:30

Πράγματι το Burda είναι πολύ καλό! Υπάρχει και ένα σάιτ, το burdastyle όπου υπάρχουν πολλά tips και πατρόν! Αλλά με πατρόν δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, με τρομάζουν όλες αυτές οι γραμμούλες :D προς το παρόν κάνω τα... ελεύθερα σχέδια!

Στό Δήμο μου δυστυχώς πλέον δεν υπάρχει τίποτα. Πριν χρόνια ο Δήμος είχε πολλά... ραπτική, μαριονέτες, βιτρώ, χορευτικά... τώρα έχουμε κρίση :(

Θυμάμαι τότε που έβλεπα τις γυναίκες να μαθαίνουν να φτιάχνουν φούστες (κάτι το οποίο δεν έχω φορέσει ποτέ μου...) και τις θεωρούσα τρελές! (Έχει ο καιρός γυρίσματα... :D )

Θα μ' άρεσε να δω και δικές σου δημιουργίες :)

Κανείς άλλος δε ράβει;

xristin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από xristin » 24 Απρ 2013, 10:23

Λοιπόν μερικά απο τα πραγματάκια που έχω κάνει και εγώ:
φορεματάκι χειμωνιάτικο της κόρης μου, το πρώτο που της έφτιαξα! έκανα αντιγραφή του πατρόν απο ένα άλλο φορεματάκι της. τα λουλούδια είναι με τη τεχνική feltIng
Εικόνα

φορεματάκι για 2 ετών που το έκανα δώρο σε ένα ανηψάκι. αυτό είναι το ένα κομμάτι του πατρόν απο στράπλεξ μπλούζα, απο burda. για μπλουζάκι πήγαινε, φορεματάκι κατέληξε!!! :D :D
Εικόνα

φορεματάκι για 4 ετών, το έκανα δώρο στη βαπτιστήρα μου. το πατρόν το βρήκα σε ισπανικό περιοδικό-κάτι αντίστοιχο με το burda
Εικόνα

η ενασχόληση με τη ραπτική μου έδωσε και άλλες ιδέες! αυτές είναι οι μπομπονιέρες της βάπτισης της κόρης μου. είναι σπιτάκια, κουκουβάγιες και χαρταετοί. όλες ραμμένες και γεμισμένες με υλικό γεμίσματος και χαρτί έτσι ώστε όταν τις πιάνεις να κάνει χριτς χριτς. κάτι σαν τα παιδικά παιχνιδάκια ένα πράγμα! επίσης να αναφέρω ότι όλες ήταν διαφορετικές μεταξύ τους!!! πολύ δουλειά για να φτιάξω 135 κομμάτια!!!
Εικόνα

αυτό είναι απο μια ιδέα που είδα στο internet. είναι η καραναβαλική στολή που έφτιαξα στη κόρη μου. ένα χταποδάκι!!! το σκουφάκι στο κεφάλι και στη μέση, λάστιχο στο οποίο είχα ράψει τις κάλτσες(οι οποίες ήταν γεμισμένες για να έχουν όγκο και με ραμμένα κουμπιά για τις βεντούζες) και για να σας προλάβω την απορία γιατί μόνο έξι κάλτσες ενώ είναι χταπόδι............υπολογίστε και τα ποδαράκια της μικρής!! :D :D :D
Εικόνα

το τελευταίο μου όμως δημιούργημα για το οποίο είμαι πολύ περήφανη είναι ένα φορεματάκι που έφτιαξα στη μικρή μου για το καλοκαίρι, βασισμένο και αυτό σε πατρόν βαπτιστικό της burda. δυστυχώς δεν έχω φωτό διαθέσιμη αυτή τη στιγμή να ανεβάσω, θα το φωτογραφίσω και θα σας το δείξω και αυτό.
ελπίζω να σας άρεσαν!!!
Έχω e-banking σε Εθνική, Πειραιώς και EUROBANK.
Αν καθυστερήσω να σας απαντήσω σε αγγελία πιθανόν δεν το έχω δει, παρακαλώ στείλτε μου πμ. Αποστολες θα γινονται καθε 15 και 30 του μηνος.

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από katterin » 24 Απρ 2013, 16:39

:bow:

Πολύ όμορφα φουστανάκια! Είσαι τυχερή που έχεις μικρό κοριτσάκι! Η δικιά μου μεγάλωσε και πλέον είναι πολύ περίεργη σε ό,τι φοράει!

Τα παιχνιδάκια είναι φοβερά! Χαράς στο κουράγιο σου να φτιάξεις όλες τις μπομπονιέρες μόνη σου! Η χάρη όμως του χειροποίητου, είναι άλλο πράγμα βρε παιδί μου! Αξίζει όλους τους κόπους!

Μόλις μαγειρέψω θα επιχειρήσω να μεταποιήσω μπλούζα. Αν και εφόσον πετύχει θα σας βάλω φωτό :)

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από katterin » 25 Απρ 2013, 21:15

Εγχείριση μπλούζας:

Παίρνουμε μία μπλούζα πανέμορφη, την οποία σημειωτέον έχουμε χρυσοπληρώσει πριν 4-5 χρόνια, αλλά δεν έχουμε φορέσει παρά μόνο μία φορά, γιατί θεώρησε καλό μόλις πλύθηκε να... ξεχειλώσει κατά μήκος και... να "μπει" κατά ύψος :z (φωτό 1).

Θέλοντας να κρατήσουμε όλα τα όμορφα στοιχεία της, την γαζώνουμε περιμετρικά ώστε να ενωθεί το έξω μέρος με το μέσα μέρος (2)

Την γυρίζουμε ανάποδα και βλέπουμε ότι τα λουλουδάκια είναι ουσιαστικά το εσωτερικό ύφασμα γαζωμένο πάνω στο εξωτερικό (3)

Βουτάμε το ψαλίδι και ξεκινάμε να κόψουμε 4-5 χιλιοστά γύρω- γύρω από κάθε γαζί (απ' όσα είχε και απ' όσα κάναμε εμείς στην περίμετρο) - (4)

Ξυλώνουμε και το λαστιχάκι, να μάθει! (5)

Εικόνα


Παίρνουμε το μεγαλύτερο ύφασμα (της πλάτης στην προκειμένη περίπτωση) απ' αυτά που κόψαμε και το διπλώνουμε στη μέση (6)

Το ισιώνουμε (7)

και το χωρίζουμε σε δύο ίσα μέρη ( 8 )

Γαζώνουμε τα κομμάτια στο κάτω μέρος της μπλούζας για να τη μακρύνουμε (ειδικά άμα έχουμε μια κάποια ηλικία και 2-3 κιλάκια παραπάνω :D ) (9)

Ισιώνουμε και κόβουμε και το ξεχείλωμα... (10)

Προσθέτουμε και ισιωμένο το λαστιχάκι που κόψαμε πριν (11)


Εικόνα


Τα ντάχ!!!! Καινούρια, μακριά, ίσια μπλούζα :)


Εικόνα

xristin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από xristin » 26 Απρ 2013, 10:04

απο ότι βλέπω τα πάρα παραπάνω και απο μια χαρά!!!!
μπράβο!!! :bow: πολύ καλή η μεταποίηση!!!!!
Έχω e-banking σε Εθνική, Πειραιώς και EUROBANK.
Αν καθυστερήσω να σας απαντήσω σε αγγελία πιθανόν δεν το έχω δει, παρακαλώ στείλτε μου πμ. Αποστολες θα γινονται καθε 15 και 30 του μηνος.

Άβαταρ μέλους
selefa
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2625
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα και είπα να φτιάξω

Δημοσίευση από selefa » 14 Σεπ 2013, 12:49

Γειααα
και εγω ράβω αλλά στο χέρι... δεν έχω ραπτομηχανη.
αν μπορέσω να βάλω φωτο θα βάλω πιο μετά...
Έχω κάνει μεταποίηση μια μπλούζα σε μπλουζοφόρεμα (δυστυχώς δεν έχω φώτο)
μια μπλούζα σε φόρεμα
και 2 φορεματάκια ένα για μένα (δυστυχώς δεν έχω φώτο) ένα για τη μικρή
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Συλλογή από βιβλία
_________________
-Έχω τρεις γατούλες, οπότε μπορεί να βρείτε τριχούλες σε αυτά που χαρίζω.
-Δεν τηρώ σειρά προτεραιότητας σε αυτά που χαρίζω. Κοιτάω τη συνολική εικόνα του μέλους.
-Σε αγενείς -είτε προς εμένα, είτε προς άλλο μέλος- δεν χαρίζω. Παραέγινε το κακό.
-Κάνω αποστολές και με το Box Now
-Δεν μπορώ πάντα να είμαι άμεση στις αποστολές που κάνω.
-Λόγω έλλειψης χώρου δεν κρατάω μεγάλο χρονικό διάστημα τις αγγελείες ανοιχτές.
-Για τα πράγματα αξίας περιμένω πάνω από 48 ώρες για τα χαρίσω.

Χρωστάω στο μέλος STRAWBERRY8 1,60 ε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”