Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα και είπα να φτιάξω

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα και είπα να φτιάξω

Δημοσίευση από katterin » 21 Απρ 2013, 13:45

... μόνη μου :D

Η οποία "μόνη μου", μέχρι πριν 3-4 μήνες, προτιμούσα να πετάξω τις κάλτες που τρύπησαν παρά να πιάσω βελόνα στο χέρι μου. Για ακριβότερα πράγματα (μπλούζες, κουρτίνες, παντελόνια κ.λπ.) είχα επιστρατεύσει μανάδες, θειάδες, γειτόνισσες... τέτοια νοικοκυρά, όχι αστεία! :yikes:

Μετά, για κάποιον ανεξιχνίαστο λόγο, σκέφτηκα ότι αν είχα μία μικρή ραπτομηχανή θα μπορούσα (τουλάχιστον) να επιδιορθώνω ένα γαζάκι... Αλλά δεν ήξερα ούτε πώς ανοίγει μία ραπτομηχανή! Αγόρασα μία μικρή από τελεμάρκετινγκ. Μετά... στα πρώτα 3-4 γαζιά (τα οποία αδύνατον να τα κάνω να πάνε ίσια τα σκασμένα!!! ) ανακάλυψα ότι εμένα τελικά μ' αρέσει να ράβω και ΘΑ ΜΑΘΩ ο κόσμος να χαλάσει! Αγόρασα μία μεγαλύτερη αλλά πάμφθηνη (80 ευρώ).
Ξεστραβώθηκα στο ίντερνετ όπου ανακάλυψα ότι χιλιάδες αμερικάνες έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο να δημοσιεύουν βήμα-βήμα οδηγίες για ράψιμο. Προμηθεύτηκα άχρηστα πανιά και ξεκίνησα να δοκιμάζω την τύχη μου με τον εξπλόρερ ανοιχτό για να ρίχνω μία ματιά στις οδηγίες όταν τις χρειάζομαι.
Ήδη έχω φτιάξει τις τρεις πρώτες μου μπλούζες (2 με μακό ύφασμα που αγόρασα πολύ φθηνά + μία μεταποίηση από μία ήδη υπάρχουσα) και 2 κολάν. Έχουν πολλές ατέλειες αλλά... διορθώνομαι! Υποσχέθηκα δε στον εαυτό μου πως ό,τι ρούχα θα φοράω το καλοκαίρι θα είναι δικά μου :D

Εχθές στο ξεσκαρτάρισμα που έκανα στην ντουλάπα μου για να βγάλω τα καλοκαιρινά, ανακάλυψα μία πασμίνα που δεν έχω φορέσει ποτέ μου αλλά είχε το φάρδος που ήταν τέλειο για τους ώμους μου. Σήμερα, μέτρησα - έκοψα - έραψα 4 γαζιά και απέκτησα και την τέταρτη μπλουζίτσα μου μέσα σε μισή ώρα (και με κρόσσια παρακαλώ! ).

Εσείς ράβετε; Να χρησιμοποιήσουμε αυτό το θέμα για φωτογραφίες από ρούχα που φτιάξαμε μόνες μας (είτε καινούρια είτε μεταποιήσεις) για να παίρνουμε και ιδέες; Απλά πράγματα! Να μην χρειάζονται γνώσεις μοδιστρικής και τρελές μετρήσεις, αλλά κάτι που θα μπορεί να φτιάξει ο καθένας. Ρούχα για κάθε μέρα.


Ακολουθούν φωτογραφίες με την πασμίνα που έγινε μπλούζα. Το κολάν που μισοφαίνεται είναι επίσης δικό μου (για μεσ' στο σπίτι :D )

Εικόνα


Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από VickyV » 21 Απρ 2013, 13:52

μπραβο βρε κοριτσι :D
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

MARIE
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9639
Εγγραφή: 18 Μάιος 2010, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από MARIE » 21 Απρ 2013, 14:03

Τα συγχαρητήριά μου !!!!!!
Και για το αποτέλεσμα ,αλλά και για την επιμονή σου!!!!
Μπράβο σου!!!!! :D :D :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω γάτες και σκύλο.

Άβαταρ μέλους
paroula
Diamond Member
Diamond Member
68 46
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 06 Μάιος 2012, 23:24
Νομός κατοικίας: Ν. Φλώρινας
Δήμος - Κοινότητα: Σφακιωτών Λευκάδας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από paroula » 21 Απρ 2013, 14:21

Η μπλουζίτσα είναι υπέροχη!!! Συγχαρητήρια! :bow: :bow: :bow:
Μακάρι να είχα χρόνο να ασχοληθώ και εγώ! Έχω κληρονομήσει την ραπτομηχανή της γιαγιάς μου αλλά δεν ξέρω ούτε την κλωστή να περνάω και ας μου είχε δείξει η γιαγιά μου άπειρες φορές... :{ Μόλις ξεπεταχτεί λίγο η μπουμπού μου μπορεί να ακολουθήσω και εγώ το παράδειγμά σου μιας και λεφτά για καινούρια ρούχα δεν υπάρχουν πια...
Παρακαλώ να βάζετε πάντα στους φακέλους username και τι ζητήσατε, διότι είμαι και ξανθιά και ερωτευμένη, οπότε οι πιθανότητες να σας έρθει κάτι άσχετο είναι αυξημένες!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από madis5 » 21 Απρ 2013, 14:30

Καλησπέρα!!Πολύ ωραίο θέμα και ακόμη πιο ωραία η μπλουζίτσα που έφτιαξες! Μπράβο σου!!!
Εμεις στο σπίτι (η μαμά μου) έχουμε την μηχανή, καλή επαγγελματική ή ημιεπαγγελματική θα έλεγα γύρω στα 20 μπορεί και παραπάνω χρόνια!
Οταν την είχαμε πάρει τρελαινόμουν να φτιάχνω κοκαλάκια για τα μαλλιά, είχα ριμαξει ότι είχε υφασμα που μου αρεσε!!!
Επειδή ήμουν πολύ μικρή-δημοτικό πήγαινα τότε- η μαμά μου φώναζε να μην πλησιαζουν τα χερια μου στην βελόνα και γι αυτό κανένα μα κανένα γαζί δεν μου έβγαινε ίσιο!
Μετά μεγαλώνοντας λίγο έκανα κάποιες μεταποιήσεις σε φορέματα μου και γάζωνα παντελόνια της δουλειάς του μπαμπά μου και κανένα φερμουάρ!!
Τα τελευταία 10 χρόνια η μηχανή λόγω φόρτου εργασίας ήταν αμεταχείριστη, μέχρι πέρσι για τις Απόκριες που αποφάσισα με μια επιφύλαξη να φτιάξω στολή στον γιο μου!!
Μην φανταστείτε κάτι τρομερό!!Εκανα μόνο ένα καπέλο στρουμφ και καλύμματα- μπότες!!Ενα μπλε μπλουζάκι , ενα καλσόν α και μια ουρά και ήταν τέλειος!!
Το καλοκαίρι έραψα κουρτίνες για το σπίτι μου και φέτος τις απόκριες του έφτιαξα όλη την στολή και τον έντυσα ΜΙκυ μαους!!!
Μου αρέσει και μένα πολύ να κάνω πραγματάκια στην μηχανή και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να προσπαθήσω να βρω χρόνο για να ασχοληθώ παραπάνω!!!
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω όλες τις λειτουργίες της, αλλά θα προσπαθήσω να τις μάθω, έχει δυνατότητες και για κέντημα ακόμη!!
Φωτο
Εικόνα
Εικόνα
Φιλικά Ελένη
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
puppeta
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2078
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009, 14:33
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από puppeta » 21 Απρ 2013, 14:41

γεια σου..πολλα λαικ...πραγματικα...απλα αν θελεις ριξε 1 ματια σοτ μπλογκ μου....μπορει να παρεις καμαι ιδεα!!
http://spider-puppeta.blogspot.gr/searc ... E%9A%CE%97
καλη συνεχεια..το χεις παντως..μπραβο!
μαντι κ το δικο σου σουπερ@!
οποιος δε μπορει....να παει σπιτι του!
ΔΕ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ!δε μπορω να πληρωνω...για τις ερωτησεις που κανω!!φτανει..αρκετα ξεπαραδιαστηκα!
Καλος και ο φακελακος!!

Άβαταρ μέλους
elenitsa123
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
4 17
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 19:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από elenitsa123 » 21 Απρ 2013, 15:06

πολύ καλή η προσπάθεια σου. Για αρχάρια τα κατάφερες πολύ καλα. Αν είμασταν κοντά θα σου έδειχνα και μερικές τεχνικές για να γτιάχνεις ότι μπορείς να φανταστείς. Αλλα η απόσταση είναι μεγάλη...... :welcome:
Στείλτε ΠΜ μετά την δήλωση ενδιαφέροντος. Η σειρά προτεραιότητας είναι ενα ανοιχτό θέμα

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από katterin » 22 Απρ 2013, 06:45

Καλημέρα σε όλους :)

Vickyvaitsi & Marie: Ευχαριστώ για την εμψύχωση κορίτσια, τη χρειάζομαι! :D

Paroula, ξεκίνα το, μην το σκέφτεσαι! Για μπεμπούλες να δεις πόσα πράγματα μπορείς να φτιάξεις... από σαλιάρες και πάνες, μέχρι παντελονάκια από τα παλιά μακό του μπαμπά, και μ' ένα κομματάκι ύφασμα των 5 ευρώ να αντιγράψεις το πιο ωραίο φουστανάκι της σε μεγαλύτερο μέγεθος και να σου μείνει και ύφασμα! Το απόγευμα θα βάλω φωτογραφίες για το τι έφτιαξα (με απλά γαζιά, ε; ) για το μωρό μίας φίλης.

Madis5 οι στολές είναι πανέμορφες. Πράγματι, χρειάζεται χρόνος για ν' ασχοληθείς, αλλά αξίζει τον κόπο το αποτέλεσμα! Κι εγώ διαβάζω το βιβλιαράκι της μηχανής για όλες τις έξτρα δυνατότητες στα γαζιά... αλλά από την εικόνα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχω δει "ζωντανό" παράδειγμα του γαζιού. Είπαμε: μέχρι πριν 3-4 μήνες νόμιζα ότι τα ρούχα φυτρώνουν στα δέντρα :D

Puppeta το blog σου είναι γεμάτο χρώματα και ιδέες :) Το "κοκαλωμένο πετσετάκι" με γύρισε σε παλιές εποχές. Είσαι πολύ δημιουργική και έχεις κάνει πολλή δουλειά στο blog. Εντυπωσιάστηκα!! Πολλά συγχαρητήρια!

elenitsa123... μπορείς να μας κάνεις σεμινάρια online; :lol:

xristin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από xristin » 22 Απρ 2013, 10:37

όταν κάτι σου αρέσει και σε παθιάζει θα βρεις τρόπους για να ασχοληθείς!!!
σε πρώτη φάση η αναζήτηση μέσω Internet βοηθάει πολύ αλλά μήπως να έψαχνες μέσω δήμων ή συλλόγων αν γίνονται μαθήματα ραπτικής? το λέω γιατί εγώ παρακολουθώ ένα σεμινάριο στη πάτρα που κάνει ένας σύλλογος και πραγματικά γίνεται καλή δουλειά! έτσι είπα να ενημερώσω μήπως το ψάξεις και βρεις κάτι!
μπράβο και στα κορίτσια για τις δημιουργίες τους, πολύ όμορφα όλα!
θα σας βάλω και εγώ φωτό απο κάποια κομμάτια που έχω φτιάξει!
Έχω e-banking σε Εθνική, Πειραιώς και EUROBANK.
Αν καθυστερήσω να σας απαντήσω σε αγγελία πιθανόν δεν το έχω δει, παρακαλώ στείλτε μου πμ. Αποστολες θα γινονται καθε 15 και 30 του μηνος.

Άβαταρ μέλους
elenitsa123
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
4 17
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 19:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ελλομένου Λευκάδας
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Βαρέθηκα να ψάχνω για ρούχα

Δημοσίευση από elenitsa123 » 22 Απρ 2013, 11:04

katterin έγραψε:Καλημέρα σε όλους :)

Vickyvaitsi & Marie: Ευχαριστώ για την εμψύχωση κορίτσια, τη χρειάζομαι! :D

Paroula, ξεκίνα το, μην το σκέφτεσαι! Για μπεμπούλες να δεις πόσα πράγματα μπορείς να φτιάξεις... από σαλιάρες και πάνες, μέχρι παντελονάκια από τα παλιά μακό του μπαμπά, και μ' ένα κομματάκι ύφασμα των 5 ευρώ να αντιγράψεις το πιο ωραίο φουστανάκι της σε μεγαλύτερο μέγεθος και να σου μείνει και ύφασμα! Το απόγευμα θα βάλω φωτογραφίες για το τι έφτιαξα (με απλά γαζιά, ε; ) για το μωρό μίας φίλης.

Madis5 οι στολές είναι πανέμορφες. Πράγματι, χρειάζεται χρόνος για ν' ασχοληθείς, αλλά αξίζει τον κόπο το αποτέλεσμα! Κι εγώ διαβάζω το βιβλιαράκι της μηχανής για όλες τις έξτρα δυνατότητες στα γαζιά... αλλά από την εικόνα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχω δει "ζωντανό" παράδειγμα του γαζιού. Είπαμε: μέχρι πριν 3-4 μήνες νόμιζα ότι τα ρούχα φυτρώνουν στα δέντρα :D

Puppeta το blog σου είναι γεμάτο χρώματα και ιδέες :) Το "κοκαλωμένο πετσετάκι" με γύρισε σε παλιές εποχές. Είσαι πολύ δημιουργική και έχεις κάνει πολλή δουλειά στο blog. Εντυπωσιάστηκα!! Πολλά συγχαρητήρια!

elenitsa123... μπορείς να μας κάνεις σεμινάρια online; :lol:
αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι στείλε μου πμ και μην διστάσεις
Στείλτε ΠΜ μετά την δήλωση ενδιαφέροντος. Η σειρά προτεραιότητας είναι ενα ανοιχτό θέμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - χόμπι - διασκέδαση”