Να ισχύει το ίδιο όριο ζήτησης για τους συλλέκτες;

Εδώ θα κάνουν νεο θέμα οι συλλέκτες - Mελη του xariseto.gr με τις προσωπικές συλλογές που έχουν. Έτσι θα φαίνεται ποσο "συλλέκτης" είναι κάποιος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
- Οι Συλλέκτες ΔΕΝ μπορούν να βάλουν αγγελία με πράγματα συλλογής στο xariseto για χάρισμα παρα μονο εδω.

- "Συλλεκτης" χωρις να εχει θεμα με την προσωπικη του συλλογη του παιρνει μονιμο αποκλεισμο , αν ζηταει σαν συλλεκτης
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15989
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Να ισχύει το ίδιο όριο ζήτησης για τους συλλέκτες;

Δημοσίευση από athanasiamak » 27 Μαρ 2013, 19:18

από pantelos1 » Τετ 13 Μαρ, 2013 12:35 pm στο http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=31&t=92147 έγραψε:
καλημερα φιλε με ενδιαφερουν !!!!!!!!!!!!
Σας παρακαλώ πολύ να σεβαστείτε το όριο ζήτησης!
Βελτιώστε τα στατιστικά σας στα ευχαριστώ προς αποφυγή αποκλεισμού από την κοινότητα του xariseto.gr! :faq:



Ευχαριστούμε.


Άβαταρ μέλους
pantelos1
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
11 32
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 07:28
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Πέλλας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Βελτιώστε τα στατιστικά σας

Δημοσίευση από pantelos1 » 27 Μαρ 2013, 20:46

athanasiamak έγραψε:
από pantelos1 » Τετ 13 Μαρ, 2013 12:35 pm

καλημερα φιλε με ενδιαφερουν !!!!!!!!!!!!
Σας παρακαλώ πολύ να σεβαστείτε το όριο ζήτησης!
Βελτιώστε τα στατιστικά σας στα ευχαριστώ προς αποφυγή αποκλεισμού από την κοινότητα του xariseto.gr! :faq:



Ευχαριστούμε.
μετα απο αυτο και επιδη πλεον δεν μπορω να γινομαι ρεζιλι κατα αυτον τον τροπο ζητω την διαγραφη μου απο το σαιτ
εβγαλα αρκετα πραγματα για χαρισμα αλλα πιθανον δεν τα χρειαζονται ορισμενοι δεν μπορω βεβαια να δωσω οτι μου ειναι χρησιμο οπως επισης δεν μπορω να δωσω και το κορμι μου
δλδ καπου καταντησε κουραστικο
αποψη μου και οχι σιγουρα προσωπικα σε εσενα
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ Κ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ




http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=277&t=90433

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΠΜ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ
ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΕΛΗΣ


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΖΗΤΑΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15989
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: δυο πενηντάρικα (διαθέσιμο ένα ακόμα "Ποσειδώνας")

Δημοσίευση από athanasiamak » 27 Μαρ 2013, 21:50

Αν επιθυμείτε την διαγραφή σας από το site,
αυτό γίνεται ζητώντας το, στέλνοντας μήνυμα στο info [at] xariseto.gr...

Άβαταρ μέλους
pantelos1
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
11 32
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 07:28
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Πέλλας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: δυο πενηντάρικα (διαθέσιμο ένα ακόμα "Ποσειδώνας")

Δημοσίευση από pantelos1 » 27 Μαρ 2013, 23:57

αν συνεχιστουν οι παρατηρησεις σε μενα προσωπικα που εχω βγαλει ειδη οπως νομισματα πουκαμισα γραβατες κινητα ασυρματα τηλεφωνα
που για Α Β λογο δεν τα θελουν οι χρηστες δεν νομιζω πως ευθυνομαι εγω και εσεις οι μαυροι συνεχεια να μας κανετε ρεζιλι
με καποια ατομα εδω μεσα εκτος απο αληλογραφια μιλησαμε και τηλεφωνα εχουμε κανει μια Α γνωριμια δεν μπορειτε να μας ρεζιλευετε δημοσιος μπορειτε να στελνετε πμ αλλα αν ειναι να χαρισω και το κορμι μου να το κανω εκει θα παρω πολλα ευχαριστω λιγο σεβασμος δεν βλαπτει
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ Κ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ




http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=277&t=90433

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΠΜ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ
ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΕΛΗΣ


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΖΗΤΑΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15989
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: δυο πενηντάρικα (διαθέσιμο ένα ακόμα "Ποσειδώνας")

Δημοσίευση από athanasiamak » 28 Μαρ 2013, 00:07

Όλοι οι συντονιστές δρούμε βάση κανόνων και οδηγιών τα οποία και ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να ακολουθούμε.
Δεν φτιάχνουμε εμείς τους κανόνες.
Για όποια διαφωνία παρακαλώ απευθύνεστε στην διαχείριση.
Ευχαριστώ και πάλι...

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: δυο πενηντάρικα (διαθέσιμο ένα ακόμα "Ποσειδώνας")

Δημοσίευση από apothiki » 28 Μαρ 2013, 07:44

athanasiamak έγραψε:Όλοι οι συντονιστές δρούμε βάση κανόνων και οδηγιών τα οποία και ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να ακολουθούμε.
Δεν φτιάχνουμε εμείς τους κανόνες.
Για όποια διαφωνία παρακαλώ απευθύνεστε στην διαχείριση.
Ευχαριστώ και πάλι...
Ο Συντονιστής ατομικά κάνει πολύ σωστά εφαρμόζοντας με συνέπεια ότι ορίζει το αξίωμά του, δηλαδή να φροντίζει να εφαρμόζονται οι κανονισμοί που ισχύουν, ώστε να εξακολουθεί το XariseTo.gr να λειτουργεί όπως λειτουργεί και να μη γίνει ζούγκλα. Από την πράξη όμως φαίνεται ότι σε αρκετές περιπτώσεις είναι τελείως αδύνατη η εφαρμογή των κανόνων κατά γράμμα, όπως ισχύουν. Επειδή οι κανόνες δεν είναι λάστιχα να τεντώνονται και να μαζεύονται κατά βούληση και ανά περίπτωση διότι έτσι παύουν να είναι κανόνες, έχω εισηγηθεί και το επαναλαμβάνω ξανά, ότι πρέπει να καταργηθεί το όριο ζήτησης για τους συλλέκτες και μόνο για τα αντικείμενα της συλλογής τους. Και για να μην επαναλάβουμε το θέμα των κινητών τηλεφώνων σαν πρόφαση, λέω ότι το 90% των κινητών που "χαρίζονται" είναι μη λειτουργικά, ή αλαττωματικά, ή μισοσπασμένα, τα δε υπόλοιπα είναι αρχαία δηλαδή με καθόλου ή με ελάχιστο εμπορικό ενδιαφέρον. Υπάρχουν στο XariseTo.gr δηλωμένα περισσότερα από 60 μέλη που ασχολούνται με συλλογές. Η δραστηριότητα των μελών αυτών μετρημένη αυτή τη στιγμή, επί 770642 ανακοινώσεων μετέχουν με 69925 ανακοινώσεις, δηλαδή σε ποσοστό 9,07% του συνόλου. Αξίζει λοιπόν τον κόπο να ακούστεί η γνώμη τους και να τους λάβουμε υπόψη. Η πορεία τους μέσα στο site είναι λίγο-πολύ γνωστή. και σίγουρα δεν είναι ούτε "ζήτουλες" ή παλιατζήδες στο Μοναστηράκι.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Άβαταρ μέλους
pantelos1
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
11 32
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 07:28
Νομός κατοικίας: Ν. Κοζάνης
Δήμος - Κοινότητα: Πέλλας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: δυο πενηντάρικα (διαθέσιμο ένα ακόμα "Ποσειδώνας")

Δημοσίευση από pantelos1 » 28 Μαρ 2013, 17:55

apothiki έγραψε:
athanasiamak έγραψε:Όλοι οι συντονιστές δρούμε βάση κανόνων και οδηγιών τα οποία και ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να ακολουθούμε.
Δεν φτιάχνουμε εμείς τους κανόνες.
Για όποια διαφωνία παρακαλώ απευθύνεστε στην διαχείριση.
Ευχαριστώ και πάλι...
Ο Συντονιστής ατομικά κάνει πολύ σωστά εφαρμόζοντας με συνέπεια ότι ορίζει το αξίωμά του, δηλαδή να φροντίζει να εφαρμόζονται οι κανονισμοί που ισχύουν, ώστε να εξακολουθεί το XariseTo.gr να λειτουργεί όπως λειτουργεί και να μη γίνει ζούγκλα. Από την πράξη όμως φαίνεται ότι σε αρκετές περιπτώσεις είναι τελείως αδύνατη η εφαρμογή των κανόνων κατά γράμμα, όπως ισχύουν. Επειδή οι κανόνες δεν είναι λάστιχα να τεντώνονται και να μαζεύονται κατά βούληση και ανά περίπτωση διότι έτσι παύουν να είναι κανόνες, έχω εισηγηθεί και το επαναλαμβάνω ξανά, ότι πρέπει να καταργηθεί το όριο ζήτησης για τους συλλέκτες και μόνο για τα αντικείμενα της συλλογής τους. Και για να μην επαναλάβουμε το θέμα των κινητών τηλεφώνων σαν πρόφαση, λέω ότι το 90% των κινητών που "χαρίζονται" είναι μη λειτουργικά, ή αλαττωματικά, ή μισοσπασμένα, τα δε υπόλοιπα είναι αρχαία δηλαδή με καθόλου ή με ελάχιστο εμπορικό ενδιαφέρον. Υπάρχουν στο XariseTo.gr δηλωμένα περισσότερα από 60 μέλη που ασχολούνται με συλλογές. Η δραστηριότητα των μελών αυτών μετρημένη αυτή τη στιγμή, επί 770642 ανακοινώσεων μετέχουν με 69925 ανακοινώσεις, δηλαδή σε ποσοστό 9,07% του συνόλου. Αξίζει λοιπόν τον κόπο να ακούστεί η γνώμη τους και να τους λάβουμε υπόψη. Η πορεία τους μέσα στο site είναι λίγο-πολύ γνωστή. και σίγουρα δεν είναι ούτε "ζήτουλες" ή παλιατζήδες στο Μοναστηράκι.
Πολυ σωστα τα λες φιλε αρη αλλα ποιος ακουει?Συμφωνο και επαφξανω
Πιστευω καποια στιγμη να αλαξουν καποια πραγματα αλλιως δυστηχος βλεπω να μενουν μονο οι συντονιστες και κανενας χρηστης και ειναι κριμα για ενα τετοιο ΣΑΙΤ
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ Κ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ




http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=277&t=90433

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΠΜ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΤΕ
ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΕΛΗΣ


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΖΗΤΑΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
thanos....
Platinum Member
Platinum Member
12 18
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 21:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Παπίγκου Ιωαννίνων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: XS
Επικοινωνία:

Re: δυο πενηντάρικα (διαθέσιμο ένα ακόμα "Ποσειδώνας")

Δημοσίευση από thanos.... » 28 Μαρ 2013, 18:13

loipon.... καντε λιγο υπομονη , θεωρω οτι σαν συλλεκτες που λετε οτι ειστε και ειμαστε και ειμαι και ειναι ... θα επρεπε να εχετε λιγο πιο χαλαρα τα νευρα σας .

λοιπον δουλευουν και ζητουν γνωμες τα παιδια και οι συντονιστες για το θεμα των συλλογων για να βρεθει μια χρυση λυση . . ειναι αρκετα δυσκολο και μπορει και ακατορθωτο

οι συλλεκτες ανεκαθεν δυσκολα χαριζαν κατι , ετσι ξερω εγω τουλαχιστον . απο εκει και περα νομιζω οτι ολα τους τα συλλεκτικα τα αποκτησαν απο αγορες η ανταλαγες . (αυτο πριν μπουν στο xariseto.gr)

το xariseto.gr δυστηχως εχει τον κανονα με τα ευχαριστω . απο μια αποψη πολυ καλα απο καποια αλλη δημιουργη θεματα .

ξερω οτι δουλευουν να κανουν κατι με τους συλλεκτες να βρουν κοινως μια χρυση τομη .

ας ρηξουμε λοιπον λιγο τους τονους των σηζητησεων και ας ασχοληθουμε λιγο πιο σοβαρα με αλλα θεματα .

οσοι ειναι απο θεσσαλονικη να κοιταξουν να βοηθησουν τους διαχειρηστες με την οργανωση και με οτι χρειαζοντε και εσεις απο την αθηνα καντε και εσεις κατι απο εκει .
υπομονη λοιπον .
NAI! Eιμαι και εγω σχεδον σε ολα τα site πωλησεων!και δεν ξερω και που αλλου !ΑΠΟΦΕΥΓΩ και ΔΕΝ εχω πουλησει εως τωρα!ΕΧΩ αγορασει ομως παρα πολλα και νομιζω οτι αυτο μου δεινει και το δικαιωμα να π.ουλ.αω. νομιζω οτι μεχρι στιγμης εχω φωτογραφιση οτι ειχα πριν ξεκινησω να ζηταω και να ανταλασσω μεχρι σημερα απο το xariseto.gr ΘΕΛΩ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΗΜΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΛΗΡΟΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΖΗΤΑΩ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΗΣΩ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ SITE ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ!Αν καποιος δεν συμφωνη με αυτους τον παρακαλω να μου το λεει πριν την συναλλαγη και να βρισκουμε λυση!

Άβαταρ μέλους
PavlitoRT
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
80 30
Δημοσιεύσεις: 14898
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009, 18:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: δυο πενηντάρικα (διαθέσιμο ένα ακόμα "Ποσειδώνας")

Δημοσίευση από PavlitoRT » 28 Μαρ 2013, 23:52

Οι κανόνες όπως προαναφέρθηκε γίνονται από τους διαχειριστές. Όχι από τους επόπτες, όχι από τους συντονιστές.
Όταν κάνουμε εγγραφή και συμμετέχουμε σημαίνει ότι τους αποδεχόμαστε. Είμαι σίγουρος πως ο καθένας μας διαφωνεί με κάποιους από τους κανόνες. Το ίδιο όμως δεν συμβαίνει και στη ζωή μας με τις νομοθεσίες τους κράτους;

Όποιος νιώθει ότι γίνεται ρεζίλι με μια παρατήρηση και γενικά όποιος δεν συμφωνεί με τους κανόνες μπορεί να αποχωρήσει!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: δυο πενηντάρικα (διαθέσιμο ένα ακόμα "Ποσειδώνας")

Δημοσίευση από apothiki » 29 Μαρ 2013, 06:22

PavlitoRT έγραψε:Οι κανόνες όπως προαναφέρθηκε γίνονται από τους διαχειριστές. Όχι από τους επόπτες, όχι από τους συντονιστές.
Όταν κάνουμε εγγραφή και συμμετέχουμε σημαίνει ότι τους αποδεχόμαστε. Είμαι σίγουρος πως ο καθένας μας διαφωνεί με κάποιους από τους κανόνες. Το ίδιο όμως δεν συμβαίνει και στη ζωή μας με τις νομοθεσίες τους κράτους;

Όποιος νιώθει ότι γίνεται ρεζίλι με μια παρατήρηση και γενικά όποιος δεν συμφωνεί με τους κανόνες μπορεί να αποχωρήσει!
Γράφω αυτόν το σχολιασμό στο ποστ όχι για να έχω τον τελευταίο λόγο αλλά για να ξαναδημοσιευτεί σαν παράθεση ακόμα μια φορά και να το δουν και περισσότερα μάτια και να εμπεδώσουν το περιεχόμενό του. Θεωρώ ότι είναι πέρα για πέρα σωστό, με καίριες παρατηρήσεις και εύστοχες απαντήσεις.

Είναι κοινά παραδεκτό ότι ο κάθε κανόνας αντλεί την ισχύ του από τον εαυτό του, άσχετα από το ποιος τον έφτιαξε και γι' αυτό το λόγο πρέπει να είναι σεβαστός και να εφαρμόζεται, αλλιώς δεν θα ήταν κανόνας. Είναι όμως αναγκαίο, η δόμηση του κανόνα να συμφωνεί και να απαντάει με τις τρέχουσες συνθήκες και απαιτήσεις.

Προϋπόθεση επίσης για τον σεβασμό προς κάθε κανόνα και τη δυνατότητα εφαρμογής του, είναι με αυτόν να λύνονται προβλήματα και όχι να δημιουργούνται καινούρια. Όταν συντάχθηκε ο κανόνας περί ορίου ζήτησης, ούτε σαν ιδέα δεν είχε περάσει από το μυαλό αυτών που τον έφτιαξαν το θέμα των "Συλλεκτών", το οποίο ουσιαστικά ξεκίνησε τον Δεκέμβριο του 2012 με αυτή την ανάρτηση του makis http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=335&t=85656.
Ο κανόνας του ορίου ζήτησης για τους "Συλλέκτες" και μόνο για τα είδη της συλλογής τους "είναι πρακτικά ανεφάρμοστος" και πιστεύω ότι πρέπει να αναθεωρηθεί και να μη δίνει αφορμή για να νοιώθουν κάποιοι ότι γίνονται ρεζίλι από παρατήρηση Συντονιστή ο οποίος πολύ σωστά πράττει και ζητάει την εφαρμογή του.

Σίγουρα πάντοτε κάποιοι διαφωνούν λίγο ή περισσότερο με κάποιους κανόνες, οπουδήποτε και αν υπάρχουν και εφαρμόζονται. Ας φροντίζει λοιπόν ο νομοθέτης, ακούγοντας και βλέποντας, οι διαφωνίες που δημιουργεί το νομοθέτημά του να είναι όσο γίνεται πιο λίγες .

Σίγουρα όποιος ενοχλείται αφόρητα από την εφαρμογή των κανόνων σε κάποιο χώρο μπορεί και να αποχωρεί από αυτόν. Σωστή υπόδειξη, είναι όμως και σωστή λύση?
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΛΛΟΓΕΣ & ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ”