Εναλλακτικός τρόπος αποστολής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
37 38
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Εναλλακτικός τρόπος αποστολής

Δημοσίευση από mambagr » 09 Ιούλ 2021, 23:51

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΛΕΟΝ.

Δείτε άλλο τρόπο εδώ
viewtopic.php?f=389&t=205296

ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ


-------------------------------------------------------------------------------------------------
Γειά χαρά σε όλους.
Μια πρόταση για εναλλακτικό τρόπο αποστολής (κυρίως από πόλη σε πόλη).

Καταρχήν να τονίσω ότι δεν έχω απολύτως καμία σχέση με την παρακάτω εταιρία (ούτε ενεργό λίνκ δεν θα βάλω).
Έτυχε να πέσω πάνω σε ένα φορτηγό τους (κυριολεκτικά: κόντεψα να το τρακάρω) για να την ανακαλύψω.

Η εταιρία είναι η Nextpoint courier (nextpoint.gr) και επισήμανα τα εξής πλεονεκτήματα:

1ον ότι συνεργάζεται με καταστήματα για αποστολή και παραλλαβή (με ωράριο καταστημάτων). Αυτό είναι σημαντικό για όσους δουλεύουνε πρωινές ώρες οπότε δεν μπορούνε να πάνε στα ΕΛΤΑ.
2ον φαίνεται αρκετά οικονομική πχ. πακέτο 50*30*10 & βάρους 3kg (πχ λάπτοπ) με 3€ για μεγάλες πόλεις & 5€ για μικρές/νησιά. Σίγουρα για μικροδέματα (αποστολή φακέλου) τα ΕΛΤΑ είναι φθηνότερα.

H σύγκριση έγινε με τα ΕΛΤΑ που είναι τα οικονομικότερα.

Προφανώς η εταιρία υποστηρίζει tracking number.
Το μειονέκτημα είναι ότι έχει λίγα καταστήματα με τα οποία συνεργάζεται οπότε πολλούς δεν θα τους βολεύει.

Την παραθέτω ως εναλλακτικό τρόπο που θα βολέψει αρκετούς.
ΔΕΝ την έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν έχω άποψη για αξιοπιστία.

Φιλικά & Καλό καλοκαίρι

Υ.Γ. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μια ακόμα εταιρία που δουλεύει με καταστήματα σαν drop-point αλλά δεν θυμάμαι όνομα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mambagr την 10 Νοέμ 2022, 11:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικός τρόπος αποστολής

Δημοσίευση από polvar » 10 Ιούλ 2021, 16:09

υπάρχει και η εταιρία https://cleverpoint.gr/ (με περισσότερα σημεία εξυπηρέτησης τουλάχιστον για Θεσσαλονίκη από όσο έχω δει) αλλά δεν γνωρίζω χρεώσεις
Οι υπηρεσιες αυτου του τυπου αναμενεται να αυξηθούν οσο αυξάνουν οι διαδικτυακες αγορές καθώς δεν γινεται να κάθεται κανείς ολη μέρα να περιμένει αν και πότε θα έρθει ο κουριερ

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
37 38
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικός τρόπος αποστολής

Δημοσίευση από mambagr » 10 Ιούλ 2021, 17:07

,Εκ μέρει έχεις δίκιο αλλά δεν είναι εταιρεία courier.
Απλά διαθέτει τα καταστήματα της σαν drop point για.τις εταιρίες courier. Αντί για το σπίτι σου ή το τοπικό υποκατάστημα της courier δηλαδή τα παραλαμβάνεις από εκεί αν σε βολεύει καλύτερα.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

κουκουτσάκι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3679
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικός τρόπος αποστολής

Δημοσίευση από κουκουτσάκι » 10 Ιούλ 2021, 17:13

Εσύ πληρώνεις 3 ευρώ για να το στείλεις αλλά πληρώνει και ο άλλος 1.5 για να το παραλάβει ..κι εστί πάμε στα 4.5 ευρώ . Είναι και πάλι πολύ καλή τιμή βέβαια
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

είμαι μέλος σε κάποιες χαριστικές ομάδες όπως επίσης και σε κάποιες ομάδες πωλήσεων στο facebook

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
37 38
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικός τρόπος αποστολής

Δημοσίευση από mambagr » 23 Ιούλ 2021, 15:41

κουκουτσάκι έγραψε:
10 Ιούλ 2021, 17:13
Εσύ πληρώνεις 3 ευρώ για να το στείλεις αλλά πληρώνει και ο άλλος 1.5 για να το παραλάβει ..κι εστί πάμε στα 4.5 ευρώ . Είναι και πάλι πολύ καλή τιμή βέβαια
Τελικά βρήκα χρόνο μόλις σήμερα (2 παιδιά) να πάρω τηλέφωνο για να διευκρινίσω για τον τιμοκατάλογο.
Ο παραλήπτης δεν πληρώνει ΤΊΠΟΤΑ και το 1,5€ που γράφει φίλε κουκουτσάκι είναι μόνο αν είναι να παραλαβεις από συνεργαζόμενο με την εταιρεία eshop.
Μόνο ο αποστολέας οπότε θεωρώ την τιμή (3€ στο παράδειγμα μου) ΠΟΛΎ καλή.

Ξαναλέω δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (ακόμα)
Φιλικά
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
mambagr
Diamond Member
Diamond Member
37 38
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2015, 11:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικός τρόπος αποστολής

Δημοσίευση από mambagr » 28 Οκτ 2021, 18:08

Λοιπόν δοκιμάστηκε η καινουργια εταιρία σε συνναλλαγή μου
viewtopic.php?f=12&t=199782

Το αποτέλεσμα ήταν η αποστολή ενός λαπτοπ με 3€ από συναργαζόμενο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη σε συναργαζόμενο κατάστημα στο Βόλο και παραλλαβή από το μέλος. Not bad.
Με μικρή καθηστέρηση (που κατηγορήθηκε η ACS που χρησιμοποιούν και αυτοί για μαζική μεταφορά) έφτασε χωρίς προβλήματα.
Το site τους έχει μια καθηστέρηση στην ενημέρωση.
Βαθμολογία 4/5. Ίδωμεν σε επόμενη περίπτωση.
Προσωπικά με ενοχλεί που το πιο κοντινό μου συνεγραζόμενο κατάστημα είναι στο 20λεπτο με το αμάξι. (με μέτρια κίνηση)
Περιμένω καλύτερο δίκτυο μελλοντικά.
Συνυπολογίζω σειρά προτεραιότητας, στατιστικά χρήστη, εγγύτητα & δυνατότητα να γίνει χέρι-χέρι.
Δεν χαρίζω σε μέλη που δεν έχουν χαρίσει τίποτα ή σε μέλη με τραγικά στατιστικά.
Για αποστολές προτιμώ BoxNow viewtopic.php?f=214&t=205296 και εν ανάγκη ΕΛΤΑ.

Έχω IRIS, Revolut, Paypal, Eurobank, Alpha, Πειραιώς, Εθνική :shock: με αυτή τη σειρά προτίμησης.

Δυστυχώς λόγω περιορισμένου χρόνου και δύο μικρών παιδιών καμιά φορά αργώ ακόμα και μέρες να απαντήσω.
Αν βλέπετε ότι αργώ σας παρακαλώ να μου στείλετε π.μ.

Χρωστάω αποστολές:
Χρωστάω λεφτά: 2€ (yiannisk77)
Χρωστάω 1 δωρεάν αποστολή: DesM

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”