[ΖΗΤΑΩ] Βοήθεια από μηχανικό για υπολογισμό δαπάνης θέρμανσης

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Βοήθεια από μηχανικό για υπολογισμό δαπάνης θέρμανσης

Δημοσίευση από steevius » 13 Ιούλ 2023, 19:49

Καλησπέρα σας θα ήθελα βοήθεια από έναν μηχανικό..
Προσπαθώ να βρω τα χιλιοστά θέρμανσης του διαμερίσματος μου καλά δεν μπορώ γτ δεν έβαζαν πετρέλαιο οι προηγούμενη κάτοικοι....
Το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι από τον 1ο μηχανικό που βγάλε το σχέδιο το 1971 είναι ο πίνακας υπολογισμού απωλειών σωμάτων του διαμερίσματος....
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει?

dora123
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5310
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοήθεια από μηχανικό

Δημοσίευση από dora123 » 13 Ιούλ 2023, 21:52

Καλησπέρα, δεν είμαι μηχανικός, αλλά από την ασχολία μου με μεσιτικά και κοινόχρηστα, έχω την εντύπωση ότι θα βρείτε τα χιλιοστά στο συμβόλαιό σας
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πηγαινοέρχομαι και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοήθεια από μηχανικό

Δημοσίευση από steevius » 15 Ιούλ 2023, 08:51

Καλημέρα σας , ευχαριστώ για την απάντηση δεν αναφέρει κάτι το συμβόλαιο για χιλιοστά θέρμανσης

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοήθεια από μηχανικό

Δημοσίευση από polvar » 15 Ιούλ 2023, 11:00

Τα χιλιοστά θέρμανσης υπολογίζονται διαφορετικά σε κάθε πολυκατοικία. Αλλοι τα υπολογίζουν με τα τετραγωνικά, άλλοι με τις φέτες, άλλοι με την ωρομέτρηση κλπ και μπορεί να γίνονται και διορθώσεις αυτών βάσει ορόφου ή προσανατολισμού του διαμερίσματος.
Αυτά συνήθως έχουν συμφωνηθεί από τους ιδιοκτήτες στον κανονισμό της πολυκατοικίας όταν καταρτίστηκε. Αν δεν τον έχετε, ζητήστε τον από τον διαχειριστή ή αυτόν που σας πούλησε το διαμέρισμα.
Εάν δεν υπάρχει κανονισμός, τότε συνήθως τα χιλιοστά τα βγάζει το γραφείο που υπολογίζει τα κοινόχρηστα. Αυτοί συνεργάζονται με μηχανικούς για τους υπολογισμούς και την κατανομή. Εάν δεν αναφέρονται καθόλου χιλιοστά θέρμανσης για το δικό σας διαμέρισμα στον πίνακα κατανομής των κοινοχρήστων δαπανών πάει να πει ότι μέχρι τώρα σας είχαν εξαιρέσει και επομένως το σύνολο της δαπάνης θέρμανσης κατανεμόταν σε όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα και άρα θα πρέπει το άθροισμα των χιλιοστών θέρμανσης τους να είναι 1000 σήμερα που μιλάμε.
Αποφασίζοντας όμως κι εσείς να συμμετάσχετε στο εξής στην θέρμανση και τις δαπάνες της θα πρέπει να γίνει εκ νέου υπολογισμός των χιλιοστών για όλους από το γραφείο έκδοσης των κοινοχρήστων βάσει κάποιου συλλογισμού όπως ανέφερα στην αρχή. Θα οριστεί ένα ποσοστό για εσάς και θα μειωθεί ισόποσα το συνολικό ποσοστό των υπολοίπων. Επομένως θα πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί τους και αυτοί θα σας πουν τι ποσοστό αναμένεται να σας βάλουν

Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοήθεια από μηχανικό

Δημοσίευση από steevius » 15 Ιούλ 2023, 18:21

Καλησπέρα κ.povlar
Δεν είναι πολυκατοικία....αλλά διπλόκατοικία με αυτόνομη θέρμανση...αλλά με κοινοί δεξαμενή πετρελαίου...
Έχουμε τις αρχικές ώρες πριν βάλουμε πετρέλαιο και τώρα τις τελικές...
Μετρήσαμε τις θερμίδες συνολικά στα καλοριφέρ...αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να βγάλω τι έχω κάψει... επίσης
ζητήσαμε το σχέδιο του μηχανικού...και μας έδωσαν των πίνακα απωλειών των καλοριφέρ που αναφέρει και τις θερμίδες του καθένα από αυτά...
Ο μηχανικός δεν ζει.
Άντε βγάλε άκρη

..
Αλλά α

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοήθεια από μηχανικό

Δημοσίευση από polvar » 15 Ιούλ 2023, 21:38

Ο πιο απλοϊκός τρόπος είναι ο εξής:
Εστω διαμερίσματα με αριθμό 1 και 2
Ονομάζουμε τις αρχικές ώρες των ωρομετρητών α1 και α2 και τις τελικές ώρες τ1 και τ2. Κάνουμε την αφαίρεση και έχουμε τις ωρες χρήσης του καυστήρα για κάθε διαμέρισμα για τη συγκεκριμένη περίοδο ω1=τ1-α1 και ω2=τ2-α2
Αθροίζουμε τις θερμίδες από όλα τα σώματα για κάθε διαμέρισμα και ονομάζουμε το σύνολο των θερμίδων που προκύπτουν θ1 και θ2
Επομένως οι συνολικές θερμίδες που έκαψε κάθε διαμέρισμα είναι Θ1=ω1 χ θ1 και Θ2=ω2 χ θ2
Το σύνολο των θερμίδων Θ1+Θ2 αντιστοιχεί στο πετρέλαιο Π που κάψατε επομένως το διαμέρισμα 1 πληρώνει (Θ1 χ Π)/(Θ1+Θ2) και το διαμέρισμα 2 τα υπολοιπα.
Αν πληρώσατε από μισό κατά την αγορά το πετρέλαιο που κάψατε, τότε αφού υπολογιστεί το τι έκαψε ο καθένας συγκρίνετε το αποτέλεσμα με αυτό που πληρώσατε αρχικά και ανάλογα ο καθένας πληρώνει ή του επιστρέφεται η διαφορα

Υπάρχει και προεδρικό διάταγμα που προβλέπει ειδικούς συντελεστές αν κάποιο διαμέρισμα λαμβάνει πχ πιο ζεστό νερό από άλλα γιατί είναι κοντά στον λέβητα ή είναι εκτεθειμένο στον βοριά ή έμεινε κλειστό κάποιο διάστημα και επομένως το διπλανό διαμέρισμα είχε μεγαλύτερες απώλειες κλπ αλλά αυτό χρειάζεται μελέτη των συνθηκών της υπάρχουσας εγκατάστασης από μηχανικο
Το ΠΔ αν χρειάζεται υπάρχει στο https://www.e-nomothesia.gr/kat-peribal ... -1985.html
και κάποιος έχει φτιάξει πρόγραμμα οπου μπορούν να καταχωρηθούν αυτά τα στοιχεία του ΠΔ και υπολογίζει την κατανομή των δαπανών
Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν στο https://www.dwrean.net/2022/11/av-heati ... laiou.html

im83
Platinum Member
Platinum Member
33 35
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2017, 09:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίων Αναργύρων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοήθεια από μηχανικό για υπολογισμό δαπάνης θέρμανσης

Δημοσίευση από im83 » 19 Ιούλ 2023, 22:06

steevius έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 19:49
Καλησπέρα σας θα ήθελα βοήθεια από έναν μηχανικό..
Προσπαθώ να βρω τα χιλιοστά θέρμανσης του διαμερίσματος μου καλά δεν μπορώ γτ δεν έβαζαν πετρέλαιο οι προηγούμενη κάτοικοι....
Το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι από τον 1ο μηχανικό που βγάλε το σχέδιο το 1971 είναι ο πίνακας υπολογισμού απωλειών σωμάτων του διαμερίσματος....
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει?
από τον πίνακα υπολογισμού απωλειών σωμάτων του διαμερίσματος που έχετε (σχέδιο το 1971 είναι ο πίνακας υπολογισμού απωλειών σωμάτων του διαμερίσματος....) θα βγει το σύνολο του κάθε διαμερίσματος προσθέτοντας τις θερμίδες του κάθε σώματος ανά όροφο
Σε πανόμοιο πρόβλημα φλου εφαρμόσαμε τα παρακάτω
( πχ 1500+1300+1800 ....= 13390 θερμίδες ο 1ος όροφος ) , 1450+1700+2650 ......= 9990 θερμίδες ο 2ος ) Σύνολο 23380 = 1000 χιλιοστά Αυτό αντιστοιχεί
13390 Ο 1ος Όροφος Ποσοστό συμμετοχής (χδ 572,7 oο/ο )
9990 Ο 2ος Όροφος -//- -//- (χδ 427,3 oο/ο) Σε σας θα είναι διαφορετικά
Στη συνέχεια εφαρμόζεται τον τύπο Κ = Π * (Χδ*Ωδ / ΣΧδ*Ωδ)
οπου :
Κ = κατανάλωση διαμερίσματος
Π = το συνολικό πετρέλαιο που καταναλώθηκε σε €
Χδ = χιλιοστά διαμερίσματος
Ωδ = ώρες χρονοχρέωσης διαμερίσματος
ΣΧδ*Ωδ = Συνολικό άθροισμα των γινομένων όλων χιλιοστών των διαμερισμάτων με τις αντίστοιχες χρονοχρεώσεις τους.

Αν δεν βγαζεται ακρη από την μελετη πείτε μου να σας στείλω ιστοσελίδα για online υπολογισμο των θερμίδων των σωμάτων για τύπου Πανελ η Ακαν σύμφωνα με τις διατάσεις η φέτες και με την θερμοκρασία εσόδου - εξόδου του νερού που μπαίνει - βγαίνει σε αυτά

Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοήθεια από μηχανικό για υπολογισμό δαπάνης θέρμανσης

Δημοσίευση από steevius » 25 Ιούλ 2023, 03:07

im83 έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 22:06
steevius έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 19:49
Καλησπέρα σας θα ήθελα βοήθεια από έναν μηχανικό..
Προσπαθώ να βρω τα χιλιοστά θέρμανσης του διαμερίσματος μου καλά δεν μπορώ γτ δεν έβαζαν πετρέλαιο οι προηγούμενη κάτοικοι....
Το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι από τον 1ο μηχανικό που βγάλε το σχέδιο το 1971 είναι ο πίνακας υπολογισμού απωλειών σωμάτων του διαμερίσματος....
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει?
από τον πίνακα υπολογισμού απωλειών σωμάτων του διαμερίσματος που έχετε (σχέδιο το 1971 είναι ο πίνακας υπολογισμού απωλειών σωμάτων του διαμερίσματος....) θα βγει το σύνολο του κάθε διαμερίσματος προσθέτοντας τις θερμίδες του κάθε σώματος ανά όροφο
Σε πανόμοιο πρόβλημα φλου εφαρμόσαμε τα παρακάτω
( πχ 1500+1300+1800 ....= 13390 θερμίδες ο 1ος όροφος ) , 1450+1700+2650 ......= 9990 θερμίδες ο 2ος ) Σύνολο 23380 = 1000 χιλιοστά Αυτό αντιστοιχεί
13390 Ο 1ος Όροφος Ποσοστό συμμετοχής (χδ 572,7 oο/ο )
9990 Ο 2ος Όροφος -//- -//- (χδ 427,3 oο/ο) Σε σας θα είναι διαφορετικά
Στη συνέχεια εφαρμόζεται τον τύπο Κ = Π * (Χδ*Ωδ / ΣΧδ*Ωδ)
οπου :
Κ = κατανάλωση διαμερίσματος
Π = το συνολικό πετρέλαιο που καταναλώθηκε σε €
Χδ = χιλιοστά διαμερίσματος
Ωδ = ώρες χρονοχρέωσης διαμερίσματος
ΣΧδ*Ωδ = Συνολικό άθροισμα των γινομένων όλων χιλιοστών των διαμερισμάτων με τις αντίστοιχες χρονοχρεώσεις τους.

Αν δεν βγαζεται ακρη από την μελετη πείτε μου να σας στείλω ιστοσελίδα για online υπολογισμο των θερμίδων των σωμάτων για τύπου Πανελ η Ακαν σύμφωνα με τις διατάσεις η φέτες και με την θερμοκρασία εσόδου - εξόδου του νερού που μπαίνει - βγαίνει σε αυτά
Καλημέρα σας , ανεβάζω ακριβός τον πίνακα που έχω μπας και βγάλουμε καμμία άκρη... ευχαριστώ πολυ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”