ΙΚΕΑ και Media Markt "κοροϊδεύουν" τους καταναλωτές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

ΙΚΕΑ και Media Markt "κοροϊδεύουν" τους καταναλωτές

Δημοσίευση από nicnt » 11 Οκτ 2013, 18:19

Εικόνα
Εν μέσω κρίσης πολλές είναι οι επιχειρήσεις και οι πολυεθνικές που "ρίχνουν" τις τιμές προκειμένου να προσελκύσουν περισσότερο κόσμο. Ωστόσο σε πολλές περιπτώσεις η "γενναιοδωρία" των ιδιοκτητών περισσότερο εμπαίζει τους καταναλωτές, αφού και με μειωμένη την τιμή εξακολουθούν να αγοράζουν τα προϊόντα πιο ακριβά σε σχέση με τις τιμές που διατίθενται στο εξωτερικό.

Οι καταναλωτές όχι μόνο δεν έχουν δει μείωση των τιμών ανάλογη της μείωσης των μισθών και των συντάξεών τους, αλλά επιπρόσθετα συνειδητοποιούν ότι πληρώνουν πολύ ακριβότερα σε σχέση με τους ευημερούντες Ευρωπαίους, π.χ. τους Γερμανούς, τα ίδια προϊόντα.

Η απάντηση που δόθηκε από το υπουργείο Ανάπτυξης και την Επιτροπή Ανταγωνισμού στην ερώτηση βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ με θέμα «Σκάνδαλο με τις διαφορές λιανικής τιμής προϊόντων που διατίθενται στην Ελλάδα από γερμανικές και άλλες πολυεθνικές» θεωρείται ως μη απάντηση. Οπως είπε ο βουλευτής Θοδωρής Δρίτσας, τις επόμενες ημέρες θα επανέλθουν με την ίδια ερώτηση, μήπως και λάβουν ουσιαστικές απαντήσεις.

Οι ερωτώντες βουλευτές αναφέρονται σε συγκεκριμένα προϊόντα του πολυκαταστήματος MEDIA MARKT, αλλά και του ΙΚΕΑ, τα οποία παραθέτουν με ακρίβεια και μαζί και τις τιμές πώλησής τους στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Αναφέρουν μάλιστα στην περίπτωση της MEDIA MARKT ότι αν συνυπολογιστεί στις τιμές η διαφορά ΦΠΑ που είναι 19% στη Γερμανία έναντι 23% στην Ελλάδα, η διαφορά επί της καθαρής τιμής (χωρίς ΦΠΑ) ξεπερνάει το 65% και είναι φυσικά σε βάρος του Ελληνα καταναλωτή.

Μάλιστα, η Επιτροπή Ανταγωνισμού, στο έγγραφό της επικαλείται την Εθνική Τράπεζα και αποτελέσματα εμπειρικών μελετών που καταλήγουν ότι οι τιμές προσαρμόζονται στη μείωση μισθών με καθυστέρηση 5 τριμήνων.

Περιμένοντας απάντηση

Ειδικότερα, στην ερώτηση που κατέθεσαν στις 27 Αυγούστου οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ ζητούσαν να μάθουν αν οι αρμόδιοι υπουργοί προτίθενται, μεταξύ άλλων, να ερευνήσουν τις σημαντικές διαφοροποιήσεις στην τιμή του ίδιου προϊόντος ανάμεσα στα υποκαταστήματα μεγάλων εμπορικών αλυσίδων που βρίσκονται στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες της Ε.Ε. και αν «μπορούν να διαβεβαιώσουν τους καταναλωτές ότι οι διαφοροποιήσεις αυτές οφείλονται σε καταχρηστικές τιμολογιακές πολιτικές».
Για τον έλεγχο των ενδοομιλικών συναλλαγών, η Επιτροπή Ανταγωνισμού επισημαίνει ότι εκφεύγει των αρμοδιοτήτων της. Για το ίδιο θέμα, ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Αθανάσιος Σκορδάς, σε έγγραφη απάντησή του προς τους βουλευτές, αναφέρει ότι με τον πρόσφατα ψηφισθέντα φορολογικό νόμο 4110/2013, οι αρμοδιότητες του ελέγχου των ενδοομιλικών συναλλαγών μεταβιβάζονται εξ ολοκλήρου στο υπουργείο Οικονομικών.

Από τη μεριά του ο αρμόδιος υφυπουργός Οικονομικών, Γιώργος Μαυραγάνης, αντί να απαντήσει επί της ουσίας, περιέγραψε στους ερωτώντες βουλευτές το νομικό πλαίσιο των ενδοομιλικών συναλλαγών.

Άρτεμις Σπηλιώτη
http://www.sofokleousin.gr
http://ellas2.wordpress.com

ΠΗΓΗ: http://romiazirou.blogspot.gr/2013/10/media-markt.html
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: ΙΚΕΑ και Media Markt "κοροϊδεύουν" τους καταναλωτές

Δημοσίευση από Angela_Lar » 11 Οκτ 2013, 19:41

Τώρα βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και διορθώστε με αν έτσι είναι αλλά πιστεύω πως το ίδιο μας το κράτος μας κοροιδεύει,έχουμε τους διπλάσιους δασμούς απο την Γερμανία οπότε το βρίσκω λογικό οι τιμές των καταστημάτων εδώ να είναι αυξημένες βάσει της χασούρας που έχουν....
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
subzero
Platinum Member
Platinum Member
34 40
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: 06 Οκτ 2010, 14:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΙΚΕΑ και Media Markt "κοροϊδεύουν" τους καταναλωτές

Δημοσίευση από subzero » 11 Οκτ 2013, 20:36

Δασμοι μεταξυ ευρωπαικων κρατων δεν υπαρχουν ... μαλλον εννοεις διπλασιους φορους ... βεβαια ομως εχουμε και τους μισους μισθους σε σχεση με την Γερμανια
Λογαριασμούς τραπεζης : Eurobank , Εθνική

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: ΙΚΕΑ και Media Markt "κοροϊδεύουν" τους καταναλωτές

Δημοσίευση από chipakos » 11 Οκτ 2013, 21:26

Οταν σε ένα κράτος υπάρχει άδικο και παράλογο φορολογικό σύστημα τίποτα δεν πάει καλά.Δυστυχώς και αυτή η παραλογία στην διαφοροποίηση των τιμών βαρύνει τους πολιτικούς της χώρας μας .

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΙΚΕΑ και Media Markt "κοροϊδεύουν" τους καταναλωτές

Δημοσίευση από makis » 11 Οκτ 2013, 23:44

1ον , το ΙΚΕΑ Ελλαδας ειναι του ομιλου ΦΟΥΡΛΗ αρα εχει ΔΙΚΙΑ του πολιτικη τιμων.
2ον , Ποσους τέτοιους καναπεδες-κινητα κ.α θα πουλησει στην Γερμανια και ποσους εδω
3ον , Τι φορο πληρωνει εδω και τι εκει

Εδω ειμαστε 10.000.000 και η Γερμανια ειναι 80.000.000 αρα αναλογες πωλησεις , αρα ιδια τιμη με τιποτα

Μην πιστευετε οτι βρειτε στο fb !!!!

Αν και φυσικα κανεις nicnt (και καθε αλλος που τα πιστευει και τα αναδημοσιευει) κανε το κοπο να μπεις στο ελληνικο και στο αναλογο γερμανικο site και δες απο τι τιμες θα βρεις πχ ενα πλυντηριο εδω και τι εκει (που πολλες φορες ειναι και απο γερμανια η εταιρια κατασκευεις)
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ΙΚΕΑ και Media Markt "κοροϊδεύουν" τους καταναλωτές

Δημοσίευση από nicnt » 12 Οκτ 2013, 19:39

makis έγραψε:1ον , το ΙΚΕΑ Ελλαδας ειναι του ομιλου ΦΟΥΡΛΗ αρα εχει ΔΙΚΙΑ του πολιτικη τιμων.
2ον , Ποσους τέτοιους καναπεδες-κινητα κ.α θα πουλησει στην Γερμανια και ποσους εδω
3ον , Τι φορο πληρωνει εδω και τι εκει

Εδω ειμαστε 10.000.000 και η Γερμανια ειναι 80.000.000 αρα αναλογες πωλησεις , αρα ιδια τιμη με τιποτα

Μην πιστευετε οτι βρειτε στο fb !!!!

Αν και φυσικα κανεις nicnt (και καθε αλλος που τα πιστευει και τα αναδημοσιευει) κανε το κοπο να μπεις στο ελληνικο και στο αναλογο γερμανικο site και δες απο τι τιμες θα βρεις πχ ενα πλυντηριο εδω και τι εκει (που πολλες φορες ειναι και απο γερμανια η εταιρια κατασκευεις)

Μάκη...
Εγώ πρώτος είμαι αυτός που ψάχνω την "είδηση" πριν τη σχολιάσω.
Για του λόγου του αληθές κάνε σύγκριση τους δυο ακριβώς ΙΔΙΟΥΣ καταλόγους του ΙΚΕΑ (Ελλάδας και Γερμανίας) και είμαι σίγουρος ότι θα αναθεωρήσεις την άποψη σου και προς το άτομο μου και προς τις τιμές.

http://onlinecatalogue.ikea.com/GR/el/IKEA_Catalogue/
http://onlinecatalogue.ikea.com/DE/de/I ... |other|133



Το ίδιο θα διαπιστώσει κάποιος και με το Media Markt
Επειδή αυτοί δεν έχουν κατάλογο online και εγώ χρόνο
αφήνω την διαπίστωση για όποιον ενδιαφέρεται.
http://www.mediamarkt.gr/
http://www.mediamarkt.de/

Να σημειώσω, παρεμπιπτόντως, μιας και αναφέρθηκες σε φόρους κτλ
προσπαθώντας να κάνεις το συνήγορο του διαβόλου :D ότι σε καμία
περίπτωση η οικονομική κατάσταση του Έλληνα δεν είναι
καλύτερη απ΄του Γερμανού!

Και η απορία μου είναι πως ρε γμτ ενώ τα μεροκάματα έπεσαν στο μισό (και βάλε!)
(που στον ιδιωτικό τομέα η πτώση είναι χάσιμο για το κράτος) οι τιμές ακόμα και σε είδη πρώτης ανάγκης ανεβαίνουν καθημερινά.
Ποιος αισχροκερδή τελικά?
Και για ποιους ενδιαφέρεται αυτό το "σύστημα" που μας εξουσιάζει?
Και εν τέλει ως πότε θα τους ανεχόμαστε?
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 15
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: ΙΚΕΑ και Media Markt "κοροϊδεύουν" τους καταναλωτές

Δημοσίευση από socratisv » 19 Απρ 2014, 06:17

Το ΙΚΕΑ είναι πολυεθνική με παρουσία σε σχεδόν όλη την Ευρώπη. Τα ίδια προϊόντα σε διαφορετικά target group.Φυσικά σε κάθε χώρα ακολουθείται διαφορετική πολιτική τιμών, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον πληθυσμό της κάθε χώρας.
Η Γαλλία και το Βέλγιο, πχ, (60 εκ και 12 εκ αντίστοιχα) αντιμετωπίζονται σαν δύο διαφορετικές ομάδες και όχι σαν ενιαία αγορά, όπως γίνεται σε άλλους τομείς.
Στο παρελθόν είχα συγκρίνει τιμές ΙΚΕΑ σε τουλάχιστον 4-5 χωρες και στην Ελλάδα. Οι ελληνικές τιμές παρουσίαζαν μία υπερτίμηση της τάξης άνω του 20%, όπως όλα σχεδόν τα προϊόντα που εισάγονται στην ελληνική αγορά. Φυσικά και ο λόγος της διαφοράς δεν είναι τα μεταφορικά, αλλά το καπέλο του μεσάζοντα και του "αποκλειστικού" αντιπροσώπου
Βέβαια, όταν η ΙΚΕΑ πρωτοήρθε στην Ελλαδα με εξαιρετικά χαμηλές τιμές, οι Έλληνες θεώρησαν τα προϊόντα παρακατιανά και τα σνόμπαραν. Όταν έγιναν τσουχτερές, τότε έγινε το έλα να δεις στα ΙΚΕΑ και οι Έλληνες άρχισαν να αγοράζουν. Ποιος φταίει λοιπόν;

Το ευρώ και ξένες γλώσσες ήη χρήση της αυτόματης μετάφρασης σε συνδυασμό με το χάσιμο χρόνου σου επιτρέπουν να συγκρίνεις τιμές σε μία ΕΝΙΑΙΑ αγορά που λέγεται ΕΥΡΟΖΩΝΗ (είναι ενιαία, έχουμε ενιαίο νόμισμα, έχουμε μεταφορικά έχουμε καταναλωτές). Τα πάντα σχεδόν σε αυτή τη χώρα είναι τουλάχιστον 20% πιο ακριβά απ' ότι σε άλλες χώρες, άσχετα με την κρίση,
Όταν πάτησα το πόδι μου στην Ελλάδα πριν από 10 χρόνια, μετά από σχεδόν 10ετή παραμονή στο εξωτερικό, και άρχισα να ψωνίζω στο σούπερ μάρκετ, έπαθα σοκ γιατί διαπίστωσα ότι τα ίδια προϊόντα τα αγόραζα τουλάχιστον 20& ακριβότερα απ' ότι στη χώρα που ζούσα πριν από λίγους μήνες. Το ίδιο παρατήρησα και σε άλλες κατηγορίες αγαθών: καλλυντικά/είδη προσωπικκής υγιεινής κλπ. ηλεκτρονικά, ρούχα και υποδήματα, κλπ.
Λατρεύω τις βελγικές μπύρες, για παράδειγμα, γνωρίζω τις τιμές τους σε σούπερ μάρκετ και μπαρ τόσο στο Βέλγιο (ειδική τιμολογιακή πολιτική), στη Γαλλία (πιο ακριβές), και τις βρήκα σε σχεδόν διπλή τιμή απ' ότι στη Γαλλία, ήδη ακριβές.
Δεν είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης, γιατί σε αυτή τη χώρα, ακόμα και όταν αυξηθεί κατακόρυφα η ζήτηση ενός προϊόντος, η τιμή θα ανέβει αντί να πέσει: ο διανομέας, ο μεσάζοντας κλπ έχει μάθει στην αρπαχτή και στο δουλεύω τρεις μήνες, κάθομαι τους υπόλοιπους.
Ο έλληνας καταναλωτής είναι χάπατο ακόμα.
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα σχετικά με οικονομία”